μελλοντικος πατερας κουταβιου (αγγλικο μπουλντογκ)


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
την καλησπερα μου σε ολη την παρεα. με λενε Κωστα, ειμαι απο Δραμα πλησιαζω τα πρωτα "αντα" και ειμαι καλα...;)

λοιπον σε 1 μηνα και κατι θα υποδεχτω στο σπιτι ενα γλυκο κουταβακι ρατσας αγγλικου μπουλντογκ (κατα 95% θυληκο)
το ονομα αυτης θα ειναι "Μαργκα"

αυτο το Σαββατοκυριακο θα επισκεφτω για δευτερη φορα την εκτροφεα μου που βρισκεται κοντα στην Αθηνα και με την ευκαιρια θα ηθελα να κανω τα πρωτα ψωνια για την μικρη μου.

απο τα πρωτα πραγματα λοιπον που θα ηθελα ειναι ενα crate - ενα κρεβατι - παιχνιδακια μπολ φαγητου και γενικα το οτιδηποτε πρεπει να εχω προμηθευτει πριν ερθει στο σπιτι η μικρη μου.

βοηθεια θα ηθελα σε δυο πραγματα.

1ον)οι εχοντες γνωση της ρατσας τι μεγεθος crate προτεινετε να αγορασω ετσι ωστε και οταν μεγαλωσει να ειναι ανετη? (σκοπευω αν τα καταφερω να κανω την μικρη να το δει και ως το μερος που θα αναζηταει για κρεβατακι και οχι μονο ως μεσο μεταφορας)

2ον) μπορειτε (αν επιτρεπεται) να μου συστηνατε καποιο μαγαζι στην Αττικη για να μπορεσω να προμηθευτω ολα τα καλουδια της? (αν και θα μενω Κορωπι δεν εχω θεμα αποστασης)
ρωταω αν γνωριζετε καποιο μαγαζι διοτι δεν θα ηθελα να αφησω τα λεφτα μου σε μεγαλες αλυσιδες οι οποιες την ιδια ωρα εμπορευονται και ψυχες...

ευχαριστω πολυ και περιμενω ιδες-συμβουλες για το οτιδηποτε....
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλώς ήρθες Κώστα και καλώς τα δέχτηκες λατρεία τα Αγγλάκια.
Κάνε και μία αναζήτηση για τα Αγγλικά όλο και κάτι θα έχει.
Για το κλουβί ρώτα και τον εκτροφέα σου να σου πει μέγεθος
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
την καλησπερα μου σε ολη την παρεα. με λενε Κωστα, ειμαι απο Δραμα πλησιαζω τα πρωτα "αντα" και ειμαι καλα....
Καλησπέρα..!!!Καλώς ήρθες..
κ με το καλό να την υποδεχτείς..

Επίσης, χαίρομαι που πλησιάζεις τα πρώτα "άντα" κ είσαι καλά..
γιατί εγώ που έχω 2 χρονάκια ακόμα.. δεν την παλεύω καθόλου.. :p


Στο Κορωπί θα μένεις σε γνωστούς..;; Αν ναι, θα μπορούσαν ίσως να σου προτείνουν κάποια συνοικιακά μαγαζιά..
 




kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Καλώς ήρθες Κώστα και καλώς τα δέχτηκες λατρεία τα Αγγλάκια.
Κάνε και μία αναζήτηση για τα Αγγλικά όλο και κάτι θα έχει.
Για το κλουβί ρώτα και τον εκτροφέα σου να σου πει μέγεθος

δυστυχως εχει λιγα πραγματα και ειναι ολα προ δυετιας αν δεν κανω λαθος... στην εκτροφεα ειδα τα πλαστικα κλουβακια που ειναι καθαρα για μεταφορα μονο αλλα σιγουρα θα ρωτησω να μου πει...
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Καλησπέρα..!!!Καλώς ήρθες..
κ με το καλό να την υποδεχτείς..

Επίσης, χαίρομαι που πλησιάζεις τα πρώτα "άντα" κ είσαι καλά..
γιατί εγώ που έχω 2 χρονάκια ακόμα.. δεν την παλεύω καθόλου.. :p
Στο Κορωπί θα μένεις σε γνωστούς..;; Αν ναι, θα μπορούσαν ίσως να σου προτείνουν κάποια συνοικιακά μαγαζιά..

να εισαι καλα...:)

θα μεινω σε συγγενεις αλλα αυτοι προμηθευονται απο γνωστη αλυσιδα... τους ρωτησα αλλα δεν γνωριζαν γι αυτο και ειπα μπας και κανεις γνωριζει καποιο οργανομενο μαγαζι.....
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Με το καλο να υποδεχτεις την κουταβα σου! Και οταν γινει και αυτο να βαλεις
και καμια φωτο!

Για online παραγγελιες η θα επισκεφθεις εσυ το πετ σοπ?
μιας που θα ειμαι αθηνα θα ηθελα καλυτερα να το επισκεφτω...
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
επισης να αναφερω οτι εχω παραγγειλει του cesar millan το ντι βι ντι "raising the perfect puppy"
και ελπιζω να βοηθησει ωστε να μπορεσω να αποκτησω μια ισοροπημενη σχεση με την μικρη...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κώστα καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό να αποκτήσεις το χοντρούλι σου :)

Δύσκολη ράτσα.

Για το crate κάνε πρώτα μια ερώτηση στην εκτροφέα σου. Αν για οποιοδήποτε λόγο [που δεν το νομίζω], δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.

Κατά τα λοιπά...ποιά περιοχή σε εξυπηρετεί;

Μπορούμε με μεγάλη ασφάλεια να σου συστήσουμε σούπερ τύπους, σε Αγ.Στέφανο, κέντρο Αθηνών [Μιχ.Βόδα], Παλ.Φάληρο, Νέο Ψυχικό, Μεσογείων [ανάμεσα Αγ.Παρασκευή και Χολαργό].

Διαλέγεις και παίρνεις...
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Κώστα καλώς ήρθες στο φόρουμ και με το καλό να αποκτήσεις το χοντρούλι σου :)

Δύσκολη ράτσα.

Για το crate κάνε πρώτα μια ερώτηση στην εκτροφέα σου. Αν για οποιοδήποτε λόγο [που δεν το νομίζω], δεν βγάλεις άκρη, εδώ είμαστε.

Κατά τα λοιπά...ποιά περιοχή σε εξυπηρετεί;

Μπορούμε με μεγάλη ασφάλεια να σου συστήσουμε σούπερ τύπους, σε Αγ.Στέφανο, κέντρο Αθηνών [Μιχ.Βόδα], Παλ.Φάληρο, Νέο Ψυχικό, Μεσογείων [ανάμεσα Αγ.Παρασκευή και Χολαργό].

Διαλέγεις και παίρνεις...
καλως σας βρηκα...:D

οντος δυσκολη ρατσα αλλα εχει πεσει μελετη... (για να καταλαβεις περασα ακομα και απο συνεντεξη τους κτηνιατρους της περιοχης για να διαπιστωσω ποιος μπορει να κανει το καλυτερο support εαν χρειαστει.. χεχε)

τωρα να σου πω την αληθεια σαν περιοχες θα με βολεψουν (αν και θα μενω κορωπι) το παλαιο Φαληρο και στην Μεσογειων

γενικα παντος αν υπαρχει καποιο μελος που εχει αγγλακι και θελει να μοιραστει το οτιδηποτε, καλοδεχουμενη καθε συμβουλη
 








kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Άμα σου βγει αγόρι τελικά κόψε απλά το 'ρ' και βγάλτον Μάγκα :p

Με το καλό!!!
σωστος.... :cool:

παντος ρε παιδια ο χρονος δεν περναει με τιποτα... τελη φεβφρουαριου ειναι να παρω την κουταβα μου και νιωθω λες και ειναι χρονος....
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
σωστος.... :cool:

παντος ρε παιδια ο χρονος δεν περναει με τιποτα... τελη φεβφρουαριου ειναι να παρω την κουταβα μου και νιωθω λες και ειναι χρονος....
Εσενα εχει γεννηθει , εμενα που ουτε το ζευγαρωμα δεν εχει γινει τι να πω!!! Ακους εκει μεχρι τον μαη πρεπε να περιμενω!
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Μην αγχωνεσαι,μεχρι να παρεις τον κουταβο ψαξε για την προικα του.Και οσαν κουταβι θαχει μεγαλη προικα..Να το χαιρεσαι και με το καλο..
 




kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
Μην αγχωνεσαι,μεχρι να παρεις τον κουταβο ψαξε για την προικα του.Και οσαν κουταβι θαχει μεγαλη προικα..Να το χαιρεσαι και με το καλο..
χρειαζεται οντος μεγαληηηη προικα.. εχω κανει μια λιστα αρκετα μεγαλη αλλα μερα με την μερα ολο κατι βρισκω και αυξανεται... λογο της λαχταρας μου για το κουταβι ηδη εχω λαβει καποια δειγματα ζηλιας απο την γυναικα μου. του στιλ ατακες "τοσο ενδιαφερον να εδειχνες και για μενα......."
 


kostasios

Member
29 Δεκεμβρίου 2012
22
0
drama
περασε ο καιρος και επιτελους εχουμε εδω και δυο μερες την μικρη στο σπιτι μας!!!

μιλαμε ειναι απαιχτη!! πανεξυπνο πλασμα!!

πρωτες εντυπωσεις

κατα την μεταφορα απο την εκτροφεα στο σπιτι (650 χιλιομετρα) η μικρη εριξε μεγαλους υπνους... δεν εκλαπψε καθολου και εδειξε οτι με το crate της δεν θα εχει κανενα προβλημα. αυτο που εκανε πραγματικα εντυπωση ειναι οτι οσες φορες ηθελε να κανει πιπι εψαχνε την πανα που της ειχα βαλει μεσα και αφου την τραβαγε με τα ποδαρακια της για να τεντωθει (ειχε μαζευτει σε μια γωνια κατα το ταξιδι) τοτε μονο κατουρουσε πανω της...
μιλαμε οταν το ειδα επαθα πλακα.. δεν το πιστευα.. νομιζα οτι το εκανε καταλαθος.. αλλα μετα την 4η φορα καταλαβα οτι θελει και το κανει..

σπο σπιτι η μικρη το πρωτο βραδυ δεν εβγαλε κιχ... κοιμηθηκε κατα της 12 το βραδυ και την ξυπνησα εγω κατα της 7 για την βολτα της στην αυλη μας... κακακια εδω και δυο μερες εχει κανει μονο εξω και τσισακια μονο στην πανα... ειχαμε βεβαια 2-3 ατυχηματα εκτος της πανας αλλα αποτι καταλαβα ειχαν σκοπο το μαρκαρισμα.
κλαμα δεν εχω ακουσει ακομα.. και νιωθω πολυ πολυ τυχερος... ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για αλλες καταστασεις για τις πρωτες μερες αλλα η Μαργκα μου ειναι κυρια απο την πρωτη μερα...

και το δευτερο βραδυ ξεραθηκε.. παλι εγω την σηκωσα για να παμε βολτιτσα...

το μονο το οποιο με ανησυχησε ηταν το θεμα του φαγητου που μεχρι εχθες το βραδυ δεν ετρωγε σχεδον καθολου (ενα 24ωρο απο τοτε που την πηρα) για αυτο και επικοινωνησα με την εκτροφεα μου και μου συστησε να της δωσω κοτοπουλακι σκετο ετσι ωστε να δουμε αντιδρασεις (γενικα της δινω ξηρα μουλιασμενη τροφη, την ιδια που ετρωγε και στο εκτροφειο) και βεβαια το τσακισε σε χρονο τετε.. σημερα το πρωι εφαγε ολη της την κροκετουλα...

γενικα εχω παθει πλακα με την μικρη και μπορω να γραφω μεχρι αυριο,,, αλλα αρκετα ειπα πιστευω...
φωτο μας θα σας ανεβασω στο επομενο ποστ που ακολουθει σε λιγα λεπτακια!!