μια μικρή εκτροφική ιστορία


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Απο την μια λες οτι δεν εισαι επαγγελματιας κ δεν βλεπεις επαγγελματικα την εκτροφη, απο την αλλη ομως μου γραφεις πως εκανες οτι εκανες για να καθαρισεις το ονομα σου κ να σταθεις οπως πρεπει στον χωρο. Μεν δεν το βλεπεις ετσι, αλλα εκανες ολες τις κινησεις σου για να γινει .... ετσι!
Μπερδευομαι......

Ειχες ενα κουταβι σοου προδιαγραφων. Οπως υποθετω κ πολλα αλλα που περασανε απο τα χερια σου? Καθε σοου κουταβι αξιζει να μπει στην εκτροφη? Δυο τιτλοι καλες κριτικες κ καθαρες εξετασεις, ισοδυναμουν αναπαραγωγη? Γιατι? Γιατι αυτη την σκυλα κ οχι αλλη τις ιδιας γεννας που εσυ λες "ηταν καλυτερη" πχ?
Αν το ταιριασμα ειχε "κατσει" που θα στηριζοταν η εκτροφη σου?
Τι αποτελεσματα εδωσε τελικα αυτη η σκυλα σε γεννα?
Καθαρα ερωτησεις περιεργειας......
Ποσο σιγουρος εισαι οτι το ταιριασμα ητα σωστο? Τελευταιο δεν δωθηκε το κουταβι, υπηρξε οντως επιλογη η ολο ηταν δικη σου επιλογη?
Το οτι ειναι σοου προδιαγραφων γιατι να σημαινει απαραιτητα οτι καλυπτει τις αναγκες κ τις προδιαγραφες των ιδιων των αγοραστων?
Αν εσυ οντως διαλεξες γι αυτους σημαινει οτι φερεις διπλο βαρος της ευθυνης.....

Μπορει ολο αυτο να σου φαινεται οτι σε βομβαρδιζω η σε στηνω στον τοιχο.
Δεν εχω τετοια προθεση το ξεκαθαρισα απο την αρχη.
Σε τιμαει το γεγονος οτι πηρες πισω το κουταβι που θα αποτελουσε "προβλημα" για τους ιδιοκτητες του, αλλα δεν καταλαβαινω καθολου γιατι μετα επελεξες οτι επελεξες κ δεν το εδωσες απλα σε αλλο ιδιοκτητη..... τι ειχες να αποδειξεις κ σε ποιον? Μιας κ μιλαμε για "κουτσο κουταβι" ενα επισημο τεστ δυσπλασιας (εν καιρο) σε συνδιασμο με την γραπτη εξεταση ενος καλου κτηνιατρου (τοτε), θα ελυνε το οποιο θεμα ειχε δημιουργηθει.......

Τελοσπαντων δεν εισαι υποχρεωμενος ουτε να απολογηθεις (καθως δεν σε κατηγορω) ουτε να απατησεις σε τιποτα εννοειται, εγω απλα μοιραζομαι ανοιχτα τις σκεψεις μου.......
αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, μάλλον με τον όρο "επαγγελματίας" εννοεί πως δεν είναι η κύρια πηγή του εισοδήματός του και πως δεν ζει από αυτό.

κατά τα άλλα ο επαγγελματισμός πρέπει να υπάρχει και μπράβο για την κίνηση με το κουτάβι και τους προβληματικούς ιδιοκτήτες.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
η αλήθεια είναι οτι συμφωνώ με το east για το ποια πρεπει να είναι η σχεση αγοραστή και εκτροφεα.
αλλα εδώ εχουμε μια περίπτωση κακοποίησης σκύλου(έστω παθητικής) και διαπόμπευσης ενός ανθρώπου. ( αν και εχω ακούσει μονο την μια πλευρα της ιστορίας )δεν θεωρώ οτι ο εκτροφεας εδρασε λάθος.
τώρα αν η ακίρα καλώς ή κακώς μπαινει στην αναπαραγωγή δεν μπορώ να το κρίνω. η υγεία της είναι οκ, ο χαρακτήρας της φαινεται επίσης οκ και όπως την εκριναν στις εκθεσεις που συμμετείχε ως τώρα απο μορφολογια παει πάλι οκ. καλώς ερχόντων των πραγμάτων μεσα στα επόμενα χρόνια θα δουμε τους απογόνους της για να κρίνουμε
αυτό που με τρομοκρατησε είναι που πολλοί γραψανε οτι οι επίδοξοι αγοραστες ερχονται διαβασμένοι για να ξεγελάσουν τον εκτροφεα. ρε παιδια είναι δυνατόν?σαν μεμονωμένο περιστατικό δεν μου ακούγεται και περίεργο αλλα όχι να αποτελει και τον κανόνα . αντιλαμβάνεστε και εσεις την τραγικότητα ετσι ; οι καλοπροαίρετοι να οδηγούνται σε πετσοπς και ιδιώτες και για τα εκτροφικά να ενδιαφερονται κυρίως οι ''προβληματικοί'';
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το να ξεκαθαρισω το ονομα μου...σε σχεση με ενα αντικειμενο το οποιο απασχολουμαι
(με οποιο τροπο ασχολουμαι) ... δεν με κανει επαγγελματια..
κριμα που το βλεπεις κι αντιλαμβανεσαι ετσι...
η σκυλα ειναι ακομα 24 μηνων δεν εχει μπει στην εκτροφη , αλλα θα μπει...
9 κρισεις εξαιρετικες ( οι 4 απο σπεσιαλιστες) δυο τιτλοι πρωταθλητη σε συνδιασμο με αριστα αποτελεσματα κλινικων εξετασεων.... δεν ειναι αρκετα ωστε να αποδειξουν οτι προκειται για εξαιρετο δειγμα εκτροφης?
αν δεν αναπαραγεις τα εξαιρετα δειγματα ποια θα αναπαραγεις...
το κουταβι οχι δεν δοθηκε τελευταιο..
το κουταβι ειχε κρατηθει και εκπαιδευοταν για συγκεκριμμενους λογους απο την ηλικια των 50 ημερων περιπου και δοθηκε στον ιδιοκτητη σε ηλικια 4 μηνων
μεχρι τοτε ειχαμε βρεθει με τους ιδιοκτητες προσωπικα πανω απο 3 φορες κατ΄ιδιαν καθε φορα πανω απο 2 ωρες... την ημερα που τους παραδοθηκε το κουταβι ειχα μεινει μαζι τους 5 ωρες τουλαχιστον...
οταν επιστραφηκε το κουταβι ειχα μαζι μου την κουταβα που προοριζα να κρατησω...
για το κουταβι υπηρχε ηδη ενδιαφερομενος αλλα λογω της φοβιας που ειχε εμφανιστει προτιμησα σε συνδιασμο με τις φημες... να την κρατησω και να την δουλεψω...
φανταζομαι οτι επι τουτου δεν μπορουμε να πουμε κατι παραπανω...
( αναλυθηκε οσο δεν παει... το γιατι το εκανα ετσι κι οχι αλλοιως ειναι καθαρα αποτελεσμα της προσωπικης μου υποστασης κι ο καθενας θα μπορουσε να το εχει δει διαφορετικα... εγω απλα δεν ειμαι ο καθενας και το ειδα ετσι...)

οσο για το σου προδιαγραφων οχι δεν σημαινει οτι καλυπτει αναγκες ολων των αγοραστων..μην εισαγεις θεματα και εννοιες που δεν εδωσα και δεν χρησιμοποιησα...

ουδεις αμοιρος των ευθυνων του και κυριως εγω .. δεν αποποιηθηκα την ευθυνη και μαλιστα ηδη εχω παραδεχτει το λαθος μου...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
......................................................
Και τωρα θα κανω μια προσπαθεια (με καλη προθεση-ακομα κ αν μερικοι δεν με πιστεψουνε....) να το δω λιγο ποιο σφαιρικα το θεμα:
Ο εκτροφεας λοιπον της ιστοριας, πουλησε/εδωσε (δεν κρατησε δλδ σε πρωτη φαση για τον εαυτο του κ το εκτροφικο του πλανο) το κουταβι της ιστοριας.
Μετα για λογους που ανελυσε, το πηρε πισω κ το "προχωρησε" στις εκθεσεις, με ποιο σκοπο?
Να αποδειξει οτι το κουταβι ηταν "εξαιρετικης ποιοητας" (show) ??
Και γιατι αυτο να νοιαζει τον αγοραστη?
Με σκοπο μετα την διακριση, να το ζευγαρωσει μελλοντικα??
Μα αν αξιζει εξ'αρχης, δεν θα επρεπε να το ειχε κρατησει η να το ειχε δωσει σε κοντινο του ανθρωπο ωστε να εχει αυτη την πορτα ανοιχτη?
Αν στο μελλον ο εκτροφεας τα φερει ετσι κ αποτυχει "ταιριασμα" ξανα, θα κανει ξανα το ιδιο?
Δλδ καθε φορα που ενα κουταβι βρισκεται σε κακο σπιτι, θα το παιρνει πισω θα το προχωραει στις εκθεσεις κ μετα θα το χρησιμοποιει στο εκτροφικο πλανο?
Αρα η εκτροφη που βασιζεται?? Στην "αποτυχια του ταιριασματος" ??
..........................................................................................
με συγχωρεις αλλα ετσι δεν το βλεπεις καθολου σφαιρικα το θεμα...
το βλεπεις με την λογικη του.... ο αστυνομος ειναι μπουζουκι...
τελειως φιλικα παντα....
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
ο τροπος δε που κανω εκτροφη η σκεφτομαι να προχωρησω την εκτροφη μου επιμενω απευθυνομενος στον σουκη... δεν αφορα το φορουμ..
Το φόρουμ δε το αφορά τίποτα...:)

Ο κάθε ένας μοιράζεται, γράφει, δημοσιοποιεί...ότι επιθυμεί και οι υπόλοιποι κρίνουν, κατακρίνουν, γράφουν τα δικά τους....Φόρουμ! :D

Προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω δημοσιεύσεις με πληροφορία, με στοιχεία, με ξεκάθαρες θέσεις, κλπ...Για αυτό και καμιά φορά φαίνεται να "πιέζω" προς αυτή την κατεύθυνση. Βέβαια, εννοείται πως δεν μπορώ και δεν θέλω να αναγκάσω κανέναν να γράψει κάτι που δεν επιθυμεί.

Περνάει από το μυαλό μου να γράψω και μια δική μου ιστορία (τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να την πεις και εκτροφική...σαν "απομνημονεύματα" θα είναι)...αλλά θα δούμε...:D
 
  • Like
Reactions: GRDANE


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το να ξεκαθαρισω το ονομα μου...σε σχεση με ενα αντικειμενο το οποιο απασχολουμαι
(με οποιο τροπο ασχολουμαι) ... δεν με κανει επαγγελματια..
κριμα που το βλεπεις κι αντιλαμβανεσαι ετσι...
Γιατι ολοι σας θελετε να αποποιηθειτε τον χαρακτηρισμο "επαγγελματιας" δεν το καταλαβαινω. Διαθετεις επωνυμια, κανεις αναπαραγωγη κ πουλας τα κουταβια εναντι χρηματικης αμοιβης. Πως λοιπον δεν εισαι επαγγελματιας? Το αν ειναι το βιοποριστικο σου επαγγελμα αυτο η το αν τελικα βγαζεις κερδος απο αυτο ειναι τα στοιχεια που θα καθορισουνε το αν εισαι επαγγελματιας η οχι????

η σκυλα ειναι ακομα 24 μηνων δεν εχει μπει στην εκτροφη , αλλα θα μπει...
Κοιτα, επειδη χτες που στα εγραφα, ειχα αλλη "εικονα" της καταστασης στο μυαλο μου, αν δεν απατωμαι, η γεννα "Α" ηταν η πρωτη σου πριν δυο χρονια, κ στις επομενες μερες, περιμενεις την δευτερη γεννα "Β" ..... σωστα?
Εαν ναι, μονο δυο ερωτησεις θελω να σου κανω ακομα.....

Η πρωτη ειναι αν αυτο σου ξανασυμβει στο μελλον, με λαθος ταιριασματα, τι θα κανεις?
Εισαι διατεθημενος δλδ καθε φορα, να παιρνεις πισω το σκυλι κ να το κρατας μεχρι να "καθαρισει το ονομα σου" ?

Η δευτερη ειναι η εξης:
Μου γραφεις:
το κουταβι ειχε κρατηθει και εκπαιδευοταν για συγκεκριμμενους λογους απο την ηλικια των 50 ημερων περιπου και δοθηκε στον ιδιοκτητη σε ηλικια 4 μηνων
μεχρι τοτε ειχαμε βρεθει με τους ιδιοκτητες προσωπικα πανω απο 3 φορες κατ΄ιδιαν καθε φορα πανω απο 2 ωρες...
Κι εδω
http://www.dogforum.gr/community/threads/sueño-de-la-vida-akira.23560/
ειναι το ιδιο κουταβι που το εχεις βαλει αγγελια στην ηλικια των 70 ημερων......
Πως αυτα τα δυο ταιριαζουνε.....?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
λοιπον...
η γεννα αλφα ηταν σωστα
η γεννα βηττα δεν εχει γινει ακομα ζευγαρωμα... και θα ειναι με αλλη θηλυκια...
η ακιρα θα ζευγαρωσει περιπου τον οκτωβριο - νοεμβριο
η αγγελια εχεις δικιο μπηκε οταν κι επειδη οι ιδιοκτητες που συνενοουμουν ηταν στο εξωτερικο ειχε ατονισει η επικοινωνα μας και πιστευα οτι αλλαξαν γνωμη...
το να γραφω ορισμενα πραγματα δημοσια και με ονοματα νομιζω οτι για μενα θα ηταν πολυ χαζο η κουτο η... οτι δηποτε σκεφτεις να απεχει απο την αληθεια...
ειδικα οταν συμφορουμιτες γνωριζω οτι εχουν σχεση με το αμεσο περιβαλλον των τοτε... ιδιοκτητων και μπορει ανα πασα στιγμη να διασταυρωθει η αληθεια...

επισης αν ψαξεις καποια στιγμη στις αναγγελιες γεννας... καποιος επισης ειχε ενδιαφερεθει κι ειχα αναφερει οτι τα κουταβια ειναι ολα δωσμενα... πολυ πριν την συγκεκριμμενη αγγελια αν θυμαμαι καλα

σχετικα με το αν μου ξανασυμβει... επαναλαμβανω υπηρχαν δυο προυπουθεσεις που δεν λαμβανεις υποψη..
η μια ηταν οτι το κουταβι αξιζε πραγματικα η δευτερη ειναι οι φημες...

παντα ειμαι διατεθειμενος να παρω πισω κουταβι απο τη στιγμη που το ταιριασμα δεν κολλαει...
το αναφερω μεσα στο ιδιωτικο συμφωνητικο που υπογραφουμε με τον μελλοντα γονεα των κουταβιων μου...
σε ενηλικο σκυλο εχω ενα κολλημα το οποιο κι αυτο προσπαθω να το λυσω....

εψαξα και το βρηκα εγω το ποστ ( τελευταιο του θεματος...)
λιγες μερες πριν την αγγελια...
πιστευοντας οτι υπαρχει ακυρωση...

http://www.dogforum.gr/community/threads/cazador-de-varna-fortuna-dogo-argentino.10818/page-10

πιθανα με την γεννα εχεις μπερδευτει γιατι εχω κανει αναγγελια ζευγαρωματος
εδω και παρα πολυ καιρο...
ψαχνοντας τους αναλογους ιδιοκτητες... ( γιαννη βουρλιζεσαι... αλλα ετσι θελουν να τους αντιμετωπιζουμε..)
αυτη τη στιγμη εχω 5 ανθρωπους σε αναμονη και γι αυτο ξεκινω με το ζευγαρωμα
ετσι ειχα προχωρησει και με την πρωτη γεννα κι ετσι πορευομαι , αν δεν υπαρχουν ιδιοκτητες , δεν προχωρω σε ζευγαρωμα... ( εννοειται οτι πρωτα εχω αποφασισει εγω οτι θελω να κανω ζευγαρωμα... )
απο εκει και περα στην πορεια μερικοι θα στραβωσουν αλλοι θα εχουν παρει νωριτερα τελικα απο αλλου κι νεοι θα εμφανιστουν...
αλλα ολα ειναι αντιμετωπισιμα κι εντος προγραμματος...
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: mareco


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεκτες οι απαντησεις σου, αλλα οφειλω να σου πω οτι εγω τα γεγονοτα τα ερμηνευω λιγο διαφορετικα, φυσικα μπορει να κανω κ λαθος....

Οπως κ να εχει το να παρει πισω εκτροφεας το κουταβι, δεν ειναι κατι πρωτογνωρο.......

Το εντυπωσιακο ειναι στην συγκεκριμενη περιπτωση, οτι οχι μονο το πηρες πισω, αλλα επεμεινες πανω σε αυτο, αντιθετα απο τις αρχικες σου προθεσεις, να το "σπρωξεις" "να γινει το καλυτερο" οπως αναφερεις ωστε να βασισεις εκει πανω την εκτροφη σου?!

Απο το αρχικο σου ποστ:
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥ

Τι κι αν δεν ηταν το καλυτερο κουταβι της γεννας, ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ!

Αυτό το κουταβι θα γινοταν η καλυτερη γεννητορας του!!!!
Εγω λοιπον συμπεραινω οτι το σου εκτροφικο πλανο, αλλαξε απο πεισμα, οταν θιχτηκε ο εγωισμος σου (ως εκτροφεας) κ λογω συναισθηματικης εμπλοκης αποφασισες να κινηθεις οπως κινηθηκες. Αυτα λοιπον εμενα μου χτυπανε ασχημα, ποσο μαλλον αν αναλογιστουμε την χρονικη συγκυρια ολοκληρου του τοπικ.

Συγνωμη αν σε στεναχωρω, αλλα μιας κ επελεξες να γραψεις δημοσια, θα ανεχτεις την αποψη μου, την οποια εχω μαθει να λεω.......
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
east, έχει νομίζω αρχίσει να γίνεται κουραστικό όλο αυτό.. τι προσπαθείς να αποδείξεις και τι νοήμα έχουν ολες αυτές οι ερωτήσεις και η αρνητική κριτική δεν έχω καταλαβει. Γνωρίζεις τόσο καλά τον εκτροφέα ή απλά ερμηνεύεις υποκειμενικά μια ιστορία του για να να καταλήξεις στα παραπάνω συμπεράσματα; Δικαιωμα σου φυσικά αλλά θεωρώ οτι βλεπεις επιδερμικά το θέμα, βλέπεις το δέντρο , στην προκειμενη περιπτωση το κουτάβι, και χάνεις το δάσος, δηλ την ολη φιλοσοφία εκτροφής που φάινεται ότι βαδίζει σε πολύ σωστό δρόμο. Επίσης θεωρω τις ερωτήσεις σου εντελώς άστοχες. Επιγραμματικά θα σχολιάσω μερικές
- τι σχεση εχουν οι κινησεις που εχει κανει ο ανθρωπος για να καθαρίσει το ονομα του με το αν ειναι ή οχι το πρωτο του επαγγελμα; καμία. Η ρετσινια πρέπει να φεύγει σε κάθε περιπτωση. Το κουτάβι άξιζε γι αυτο ασχοληθηκε μαζι του και το εφτασε τόσο ψηλά, τόσο απλα.
- εσυ θα καθορίσεις το επαγγελματικό του προφίλ; Εαν ηταν αυτο το κυριο επαγγελμα του πιστευεις οτι θα ειχε λόγους να το αποκρύψει;
- κρίνεις το εκτροφικο του πλάνο απο μερικα ποστ? τι παει να πει η ερωτηση "ποσο σιγουρος εισαι οτι το ταιριασμα ηταν σωστο;" . Ποτε δεν εισαι σιγουρος, παντα βασίζεσαι στη γνωση και εμπειρία σου και προσδοκάς και αρκετή δόση τυχης, γονιδια ειναι αυτά, δεν προβλέπονται τα πάντα. Ο ιδιος ειναι σε θέση να κρίνει καλύτερα απο τον καθένα τι σκύλους έχει και πως θα τους εξελίξει-ζευγαρώσει-διαθέσει κλπ
- γιατι έπρεπε να δώσει το κουτάβι σε άλλους ιδιοκτήτες ; με ποιο σκεπτικό; το δικο σου;
- τα τεστ δυσπλασίας δεν ειναι αρκετα για να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, ακόμη κι αυτα μπορούν να θεωρηθουν πλαστά απο τους κακόβουλους. Η λαμπρή όμως πορεία σε πολλές διαφορετικές εκθέσεις με διαφορετικους κριτές ειναι που βουλώνει τα στόματα γιατι ειναι αναμφισβήτητη .

πιστευω οτι εισαι αδικαιολογητα αυστηρός στην κριτική σου και περιμένω να μάθω το γιατί. Θεωρησε το ποστ μου ως φιλική παρέμβαση ;)
 
  • Like
Reactions: TARA


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east, έχει νομίζω αρχίσει να γίνεται κουραστικό όλο αυτό.. τι προσπαθείς να αποδείξεις και τι νοήμα έχουν ολες αυτές οι ερωτήσεις και η αρνητική κριτική δεν έχω καταλαβει.
Κουβεντα κανουμε δεν νομιζω οτι προσβαλω κανεναν η οτι τα κειμενα μου ειναι γραμμενα αοριστα αφηνοντας υπονοιες κ ανακριβειες, οποτε δεν καταλαβαινω γιατι να μην γραψω τις σκεψεις μου ανοιχτα.
Αλλιως να του γραψουμε ολοι απο κατω: "να τα χαιρεσαι να σου ζησουνε" κ μετα απο φορουμ γινομαστε μπλογκακι ευχων.....

Γνωρίζεις τόσο καλά τον εκτροφέα ή απλά ερμηνεύεις υποκειμενικά μια ιστορία του για να να καταλήξεις στα παραπάνω συμπεράσματα; Δικαιωμα σου φυσικά αλλά θεωρώ οτι βλεπεις επιδερμικά το θέμα, βλέπεις το δέντρο , στην προκειμενη περιπτωση το κουτάβι, και χάνεις το δάσος, δηλ την ολη φιλοσοφία εκτροφής που φάινεται ότι βαδίζει σε πολύ σωστό δρόμο.
Δεν τον γνωριζω καθολου, κ δεν συνομιλω με τον συμφορουμιτη μας τον Πετρο, αλλα με τον εκτροφεα της ιστοριας οπως ξεκαθαρισα ποιο πριν, που τυχαινει να ειναι το ιδιο ατομο.
Επειδη προσπαθω να μην κοιταξω μονο το δεντρο, δλδ το κουταβι μεσα απο μια ομορφα κ συναισθηματικα γραμμενη ιστορια, προσπαθω να δω την εικονα της εκτροφης.
Οταν λοιπον η εκτροφη βασιζεται στην επιστροφη ενος ζωου συνεπεια ενος λαθος ταιριασματος με τους ιδιοκτητες του, για ποιο πλανο μιλαμε?

Επίσης θεωρω τις ερωτήσεις σου εντελώς άστοχες. Επιγραμματικά θα σχολιάσω μερικές
- τι σχεση εχουν οι κινησεις που εχει κανει ο ανθρωπος για να καθαρίσει το ονομα του με το αν ειναι ή οχι το πρωτο του επαγγελμα; καμία. Η ρετσινια πρέπει να φεύγει σε κάθε περιπτωση. Το κουτάβι άξιζε γι αυτο ασχοληθηκε μαζι του και το εφτασε τόσο ψηλά, τόσο απλα.
Με το αν ειναι το πρωτο του επαγγελμα το δευτερο η το τριτο καμια.
Απο την στιγμη ομως που κανει επαγγελματικα εκτροφη (κ το ειπα κ πριν ας μην κρυβομαστε, απο την στιγμη που μιλαμε για αναγνωρισμενο εκτροφειο, αναπαραγωγη κ πωληση κουταβιων ειναι επαγγελματικο) σαφως κ τον ενδιαφερει διαφορετικα απ οτι θα ενδιεφερε τον απλο ιδιωτη κατοχο ενος σκυλου που δεν κανει αναπαραγωγη, καθως ο δευτερο δεν ψαχνει για αγοραστες!
Η ρετσινια αν δεν απατωμαι απο αυτα που διαβασα, αφορουσε το "κουτσο κουταβι" κ οχι την ικανοτητα του η οχι να διαπρεψει στις εκθεσεις.
Σε μια εκθεση λοιπον το μονο που δεν διασφαλιζεται ειναι αν το κουταβι ειναι κουτσο η οχι!!!

- εσυ θα καθορίσεις το επαγγελματικό του προφίλ; Εαν ηταν αυτο το κυριο επαγγελμα του πιστευεις οτι θα ειχε λόγους να το αποκρύψει;
Σε καμια των περιπτωσεων. Στο ειπα κ παραπανω, δεν με ενδιαφερει αν ειναι το κυριο του επαγγελμα η ενα αλλο επαγγελμα του...... ειναι ομως επαγγελματιας εκτροφεας.

- κρίνεις το εκτροφικο του πλάνο απο μερικα ποστ? τι παει να πει η ερωτηση "ποσο σιγουρος εισαι οτι το ταιριασμα ηταν σωστο;" . Ποτε δεν εισαι σιγουρος, παντα βασίζεσαι στη γνωση και εμπειρία σου και προσδοκάς και αρκετή δόση τυχης, γονιδια ειναι αυτά, δεν προβλέπονται τα πάντα. Ο ιδιος ειναι σε θέση να κρίνει καλύτερα απο τον καθένα τι σκύλους έχει και πως θα τους εξελίξει-ζευγαρώσει-διαθέσει κλπ
Το "ταιριασμα" αν διαβασεις καλα αναφερεται στο σκυλο-μελλοντικους ιδιοκτητες, οχι στο ζευγαρωμα. Οταν λοιπον βλεπω αγγελια στις 70 μερες του κουταβιου, κ μετα ο εκτροφεας λεει οτι ειχανε μιλησει απο πριν μετα πηγε για ακυρωση, μετα τελικα το πηρανε, εμενα κατι μου βρωμαει σε ολη αυτη την ιστορια......

- γιατι έπρεπε να δώσει το κουτάβι σε άλλους ιδιοκτήτες ; με ποιο σκεπτικό; το δικο σου;
Με το σκεπτικο φιλε μου οτι απο την στιγμη που κανεις εκτροφη ειναι πρακτικα αδυνατο καθε σκυλι που γυρναει στα χερια σου να το κρατας κ να το "κανεις το καλυτερο της γεννας", επειδη "τα στοματα μιλανε". Ειναι ανεφικτο δεν νομιζεις?

- τα τεστ δυσπλασίας δεν ειναι αρκετα για να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, ακόμη κι αυτα μπορούν να θεωρηθουν πλαστά απο τους κακόβουλους. Η λαμπρή όμως πορεία σε πολλές διαφορετικές εκθέσεις με διαφορετικους κριτές ειναι που βουλώνει τα στόματα γιατι ειναι αναμφισβήτητη .
Ξαναλεω στο θεμα της φημης του "κουτσου κουταβιου" μονο κατι τετοιο θα εκλεινε στοματα, οχι η πορεια στις εκθεσεις η οποια δεν εχει καμια σχεση με την γενικοτερη υγεια του σκυλου, παρα μονο με την μορφολογια του...... Ενα επισημο τεστ δυσπλασιας ειναι αρκετα εγκυρο ως αποδειξη του παραπανω.......

πιστευω οτι εισαι αδικαιολογητα αυστηρός στην κριτική σου και περιμένω να μάθω το γιατί. Θεωρησε το ποστ μου ως φιλική παρέμβαση ;)
Χαιρομαι για την φιλικη σου παρεμβαση γιατι ο σκοπος (ο δικος μου τουλαχιστον) σε αυτο το τοπικ ειναι να γινει κουβεντα κ να παρατεθουν ανοιχτα καποιες σκεψεις για θεματα σχεδον ταμπου.....
Δεν ειναι κακο νομιζω!

Να σε ρωτησω κι εγω τωρα εσενα κατι:
Πως θα σου φαινοτανε οταν πηγες να παρεις το εκτροφικο σκυλι σου, να μαθαινες οτι η μανα του, μπηκε στην εκτροφη επειδη επιστραφηκε στον εκτροφεα ως "κουτσο σκυλι" κ αυτος βαλθηκε να την κανει πρωταθλητρια "με το ζορι" κ να την βαλει στην εκτροφη για να κλεισει στοματα και φημες???
Εμενα θα μου αρεσε περισσοτερο να ξερω οτι ο εκτροφεας ειχε διαλεξει και κρατησει για παρτη του το καλυτερο κουταβι της γεννας, η οποια γεννα εγινε με ακριβως αυτο το σκοπο να βγαλει το "κορυφαιο σκυλι".

Αποψεις δικες μου παντα......φιλικα!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ωραια, χαιρομαι ιδιαιτερως για το φιλικο κλίμα :)
θα σου απαντησω μονο στο τελαυταιο σκελος γιατι θεωρώ οτι ειπα αυτα που σκεφτόμουν , το ιδιο κι εσυ οποτε ειμαστε κομπλέ .

Πως θα μου φαινόταν λοιπον.. Πολύ αρνητικό θα μου φαινόταν και θα λάκιζα, μιλώ ειλικρινά. και ακριβως αυτο εννοω με τη λέξη ρετσινια. Θα επηρεαζόμουν δηλ απο τα όσα ειχα ακούσει , πιθανόν σε τετοιο βαθμό που να αμφισβητούσα ακόμη κι ενα τεστ δυσπλασίας. θα σκεφτόμουν δηλ οτι καλύτερα να μην το ρισκάρω εφόσον ειχα εναλλακτικές επιλογές εκτροφέων. Ισως αυτο σκεφτηκε ο ανθρωπος κι εκανε αυτη τη συνολική προσπάθεια με τις προπονήσεις, τις εκθέσεις κλπ
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ένα κουτάβι που επιστράφηκε και μπήκε στην εκτροφη, γιατί πρέπει να θεωρηθεί πως είχε αποκλειστεί; Επειδή δεν το κράτησε ο εκτροφέας; Πόσα μπορεί να κρατήσει; Για πόσο καιρό; Αποκλείεται η επιλογή ενός εκτροφέα να αποδειχτει στη συνέχεια λανθασμένη; Πόσα σκυλιά που κράτησαν εκτροφείς χάσαν στους στίβους από αδέλφια τους που έχουν ιδιώτες;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ένα κουτάβι που επιστράφηκε και μπήκε στην εκτροφη, γιατί πρέπει να θεωρηθεί πως είχε αποκλειστεί;
Γιατι πουληθηκε με σκοπο να γινει ιδιωτικος σκυλος, οχι σκυλος αναπαραγωγης κ απο ως προκυπτει ουτε ηταν τετοια η σχεση τους (εκτροφεα-ιδιοκτητων).
Αρα αν το κουταβι εκανε στους ιδιοκτητες δεν θα τειθονταν θεμα αναπαραγωγης του στο μελλον......

Επειδή δεν το κράτησε ο εκτροφέας; Πόσα μπορεί να κρατήσει; Για πόσο καιρό;
Μα αυτη ειναι μια απο τις αποριες μου την εξεφρασα ποιο πριν.
Γιατι να κρατησει αυτο? Απο πεισμα επειδη "το κατηγορησαν" ειναι η απαντηση που μου ερχεται......
Αυτο με κανει να συμπεραινω οτι θα μπορουσε να ειναι..... οποιοδηποτε, αρκει να το κατηγορουσαν!

Αποκλείεται η επιλογή ενός εκτροφέα να αποδειχτει στη συνέχεια λανθασμένη;
Καθολου! Ισα ισα, αλλα δεν θα μπορουσε ομως να το ξερει στους 4 μηνες της ζωης του που το πηρε πισω, αλλα μετα απο 1,5 χρονο. Αν το επαιρνε τοτε κ γι αυτο το λογο, θα συζηταγαμε διαφορετικα.
Το γιατι παρθηκε το σκυλι πισω κλπ αναφερονται στα πρωτα ποστ.

Πόσα σκυλιά που κράτησαν εκτροφείς χάσαν στους στίβους από αδέλφια τους που έχουν ιδιώτες;
Πολλα. Και? Αξιζει οσα διακρινονται στους στιβους να μπαινουνε στην αναπαραγωγη ως "σημεια εκτροφης" ?

Ομως το θεμα γυρναει γυρω γυρω απο τις εκθεσεις κ την διακριση του συγκεκριμενου κουταβιου.
Περαν απο το "μπραβο" που πραγματικα αξιζει ο εκτροφεας που εβγαλε ενα αξιο μορφολογικα σκυλι,
δεν καταλαβαινω πως μεσα απο αυτη τη διαδικασια εξασφαλιστηκε η υγεια του (αν ηταν κουτσο η οχι) ο χαρακτηρας του (αν εκανε για τους συγκεκριμενους η οχι, η τι προβληματα χαρακτηρα μπορει να παρουσιαζε) και για ποιο λογο ενα σκυλι που εχει εναν τιτλο "Ch Gr" πρεπει (οπως αναφερει το αρχικο κειμενο) να γινει σημειο αναφορας μιας εκτροφης, ενω αυτο δεν ηταν αρχικα ο σκοπος........
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
εγω παλι δεν εχω καταλάβει east49 γιατι επαναλαμβάνεις διαρκώς ότι ενα σκυλι που διακρίθηκε με 9 κρίσεις στους στιβους δεν αποδεικνύει ότι δεν ειναι κουτσο. Πέρα από το γεγονός πώς υπάρχουν εξετάσεις δυσπλασίας που το απέδειξαν και αυτό, πώς ακριβώς ενα κουτσό κουτάβι δεν θα γινει αντιληπτό στο στίβο αλλά θα πάρει και κρίση ως εξαίρετο? Χοροπηδώντας πάνε? δεν θα φαινόταν στον τροχασμό? Δεν θα ήταν αυτό μειονέκτημα ωστε να μην παρει κριση ως εξαίρετο?
 










east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
εγω παλι δεν εχω καταλάβει east49 γιατι επαναλαμβάνεις διαρκώς ότι ενα σκυλι που διακρίθηκε με 9 κρίσεις στους στιβους δεν αποδεικνύει ότι δεν ειναι κουτσο. Πέρα από το γεγονός πώς υπάρχουν εξετάσεις δυσπλασίας που το απέδειξαν και αυτό, πώς ακριβώς ενα κουτσό κουτάβι δεν θα γινει αντιληπτό στο στίβο αλλά θα πάρει και κρίση ως εξαίρετο? Χοροπηδώντας πάνε? δεν θα φαινόταν στον τροχασμό? Δεν θα ήταν αυτό μειονέκτημα ωστε να μην παρει κριση ως εξαίρετο?
Γιατι ενα σκυλι με δυσπλασια B η C δεν μπορει να τροχασει 3 κυκλους μεσα σε ενα στιβο???
Η μηπως ενα σκυλι που εχει καποιο προβλημα (ακομα κ παροδικο) δεν μπορει με τα αναλογα σκευασματα η ενεσεις να κινηθει κανονικα για τα 5 λεπτα που διαρκει η διαδικασια?
Η μηπως εσυ πρωτη φορα τα ακους αυτα?
Απο που κι ως που οι 9 κρισεις αποδεικνυουν οτι το σκυλι δεν ειναι κουτσο, η οτι κινειται χωρις "την βοηθεια κτηνιατρου"???
Εκτος κι αν κουτσο οριζουμε μονο αυτο που του λειπει ενα ποδι..... ναι αυτο θα φαινοτανε σε μια εκθεση!

Περα απο την πλακα, για την κατηγορια του "κουτσου" που αναφερει ο εκτροφεας, μονο μια εγγραφη γνωματευση κατα την περιοδο εκεινη απο εναν γνωστο κ εγκυρο κτηνιατρο, και σε βαθος χρονου ενα επισημο τεστ δυσπλασιας (που αναφερει οτι εγινε) θα μπορουσε κ θα αρκουσε να "καθαρισει" η φημη του κουταβιου.
Ουδεμια σχεση οι εκθεσεις, οι οποιες διασφαλιζουνε ΜΟΝΟ την μορφολογια του σκυλου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.991
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps