μισει το μπανιο


ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Το κουταβι μου μισει το μπανιο. Προσπα8ησα μια μερα να τον βαλω στην μπανιερα αλλα που....πανικος φωνες κλαμα ....καλε ουρλιαζε το καημενο!!!!τι 8α κανω σασ παρακαλω δωστε μερικες ιδεες μπας κ τα καταφερω να τον πεισω...βρωμααααειιιι!
 


Rahem

Active Member
6 Μαϊου 2010
30
0
με το που είδε τη μπανιέρα άρχισε; ή τον έβρεξες κι όλας;
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ξεκίνα σιγά σιγά...
Βάλτον στην μπανιέρα και μην ανοίξεις καν το νερό. Μόλις τον δεις να ηρεμεί, επιβραβεύεις με μπράβο, χάδια, παιχνίδια, μεζέ (ότι είναι πιο δυνατό για τον σκύλο σου).
Μόλις δεις ότι είναι πια εντελώς άνετος με τον χώρο, άνοιξε το νερό αλλά άστο μακριά του. Μόλις δείξει να είναι ήρεμος, πάλι επιβραβεύεις.
Όταν δείχνει άνετος και με το νερό κοντά του, συνεχίζεις με τον ίδιο τρόπο ρίχνοντας σιγά σιγά νερό και πάνω του.

Τα παραπάνω δεν θα τα κάνεις μαζεμένα. Μη βιαστείς. Ένα ένα βήμα χωριστά, σε διάστημα ημερών και με αρκετές επαναλήψεις.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και το τελευταίο που θα βρέξεις και θα βρέχεις πάντα θα είναι το κεφάλι του!
Είναι το σημείο που το ενοχλεί περισσότερο κι επίσης, αν δεν το βρέξεις στο κεφάλι δεν τινάζεται όλη την ώρα οπότε μπορείς να το πλύνεις λίγο πιο άνετα!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Και το τελευταίο που θα βρέξεις και θα βρέχεις πάντα θα είναι το κεφάλι του!
Πολύ σωστή παρατήρηση! Πολλά σκυλιά κάθονται πολύ άνετα στο μπάνιο αλλά παίρνουν ανάποδες όταν τους βρέχεις το κεφάλι.
Προσωπικά δεν το βρίσκω καν απαραίτητο αν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος (π.χ. σκυλιά μακρύτριχα ή βλαμμένα σαν τη δικιά μου που έχει κυλιστεί 1-2 φορές σε σκατούλες που έχουν απλωθεί από τα μάγουλα μέχρι τα αυτιά...).
Αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος, δεν τους ρίχνω νερό απευθείας στο κεφάλι. Το τρίβω με βρεγμένη πετσέτα. Έτσι αποφεύγω και την πιθανότητα να μπει νερό στα αυτιά τους.

Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις να του κάνεις πολύ συχνά μπάνιο.
Δες και εδώ: Μπάνιο σκύλου
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
κι επίσης, αν δεν το βρέξεις στο κεφάλι δεν τινάζεται όλη την ώρα οπότε μπορείς να το πλύνεις λίγο πιο άνετα!
οντως σωστη παρατηρηση και ιδιετερα χρησιμη!εγω μεχρι να το καταλαβω αυτο εκανε το μπανιο σαν να εχει βρεξει!!
 


ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Οταν μπαινω εγω για μπανιο μπαινει κ αυτοσ στο μπανιο κ θελει να μπει στην μπανιερα....το προβλημα ειναι οταν αυτος μπει ο ιδιοσ στην μπανιερα κ δει νερο...με τον χωρο ειναι οκ!!!!οπως επισης κ με το νερο....τον εχω βρεξει λιγο στην πλατουλα κ ειναι οκ!δεν ξερω ομως οταν γινεται σαν συνολο φοβαται ενα ενα μονο οχι. δεν μπορω να καταλαβω το γιατι αλλα τον πιανει πανικος! Θα δοκιμασω με γλυκισματα οπως ειπατε μπασ κ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Οταν μπαινω εγω για μπανιο μπαινει κ αυτοσ στο μπανιο κ θελει να μπει στην μπανιερα....
Δυό-δυό... στην μπανιέρα δυό-δυό... :D
Μπες λοιπόν κι εσύ, και τσαλαβουτήξτε μαζί.
Που το πρόβλημα; Μόνο μην τσακωθείτε για τα σαμπουάν... Ο καθένας το δικό του... :D
 




ιναρερσα

Active Member
10 Μαϊου 2010
30
0
Κρητη
Παιδια σας ευχαριστω μολις καταφεραμε να κανουμε το 1 μας μπανιο...με γλυκισματα φυσικα!Βεβαια αναρωτιεμαι αν εγω εκανα μπανιο τον μπομπιρα η αυτος εμενα!!Παντως τα καταφεραμε! Βερνα περιπου 2 μηνων λιγο πιο μεγαλος απο οτι την φωτο!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU