... να πάρω πάλι?


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Ζητω την συμβουλη σας για το παρακατω προβλημα μου
Η λασσυ ηταν το 1ο μου σκυλι ειχα δεθει πολύ μαζι της (κολλι) τωρα σκεφτομαι να αποκτησω ένα άλλο σκυλακι ψαχνω σε βιβλια που εχω ολους τους χαρακτηρες από πολλες ρατσες και δεν μου αρεσει κανενας εκτος από αυτος τον κολλι, δεν ξερω τι εχω παθει, στην αρχη που την εχασα δεν ειχα κλειστει τοσο στον εαυτο μου οσο περναει ο καιρος κλεινωμαι ακομα πιο πολύ, δεν ξερω εάν είναι υπερβολικο αλλα εδώ και ένα μηνα κοιμαμαι αγκαλιά με το αγαπημενο της αρκουδακι. Σας ρωτω λοιπον ολους οσους χασατε τα μωρα σας, ιδια ρατσα η όχι φοβαμαι μηπως από τα υπολοιπα μελη της οικογενειας γινετε συγκριση και δεν θελω κατι τετοιο με τιποτα
 


gwgw

Well-Known Member
εγω πιστευω οτι δεν εισαι ετοιμος να παρεις ακομη ζωο..
οταν θα εισαι ετοιμος...θα το ξερεις...και δε θα χρειαζεσε τη γνωμη κανενος..

στο λεω κρινοντας απο μενα..
εγω κλεινω χρονο σε δυο μηνες.. και ακομη δε μπορω να παρω αλλο σκυλο..μου λειπει να εχω σκυλο..αλλα οταν το καλοσκεφτω..μου λειπει ο συγκεκριμενος...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
To an eisai etoimi i ochi, esy to ksereis!

Ego megalosa me skylia diaforon fylon.
Panta ypirchan sti zoi mou.
Ola itan oraia-nomiza!
Mechri pou synantisa Galliko Bulldog!
Trelathika!
Ego pantos den nomizo, na paro pote ksana allo skylo, apo galliko Bulldog!
Echo pathos me avtin tin fyli. Me echei synarpasei o charaktiras tis, i psichi kai i symperifora.
I emfanisi episis!
Anekathen mou aresan oi Molossoi. Kai brika ton skylo ton oneiron mou.
Megalos skylos se mikri syskevasia!

Ean esy niotheis etsi gia ta Collie, den tha evtichiseis evkola me alli fyli.
Pare Collie pali! To idio den tha ksanavreis!
I Skylitsa sou itan monadiki kai panta tha echei mia monadiki thesi stin kardia sou!
As einai allo chroma to kainourgio Collie sou, gia na apofeygeis tin synkrisi!
Alla o chamos enos skylou ksepernietai mono me enan allo skylo!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Αν θέλεις πολλή ένα σκυλί δεν βλέπω πρόβλημα να το αποκτήσεις, και να πάρεις την ράτσα που σου αρέσει και την ξέρεις ακόμα καλύτερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο δύσκολο είναι να πάρεις απόφαση :?:
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Πράγματι είναι δύσκολο, αλλά μόνο εσύ ξέρεις πότε είναι κατάλληλη στιγμή. Είναι περίπου όπως όταν συζητάς για καινούρια σχέση μετά από χαμό/χωρισμό του δικού σου ανθρώπου. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος άλλος πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για μια νέα αρχή, το νιώθεις μέσα σου.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με καθαρόαιμα θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι. Πόσο καθοριστική είναι τελικά η ράτσα για τον χαρακτήρα του σκύλου? Προφανώς τα τεριέ είναι ενεργητικά, τα κυνηγόσκυλα θέλουν άσκηση, τα Αγ.Βερνάρδου είναι ήρεμα κοκ. Αλλά τελικά σε τι βαθμό 2 σκυλιά έχουν ίδιο χαρακτήρα επειδή ανήκουν στην ίδια ράτσα? Υπάρχει ανάμεσα μας κάποιος που να έχει ασχοληθεί εκτενώς με πολλά σκυλιά μιας συγκεκριμένη ράτσας για να μου λύσει την απορία?

Ρωτάω γιατί σκέφτομαι το εξής. Το να πάρει κάποιος ίδια ράτσα με το σκυλί που τόσο αγάπησε δεν έχει και ένα ρίσκο απογοήτευσης? Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή ένα δεύτερο κόλεϊ να μην έχει εξίσου καλό/όμοιο χαρακτήρα με το πρώτο?
 


evi-s

Active Member
18 Δεκεμβρίου 2006
27
0
Δεν ρωταω αν ειμαι ετοιμη αναφερω πως νιωθω και ρωταω ιδια ρατσα η όχι. FrenchieFan το ξερω ότι ηταν μοναδικη το καθενα είναι, ομοια δεν υπαρχουν. Η υπολοιπη οικογενεια λεει όχι κολλι γιατι θα ειναι ένα πλασματακι που θα μοιζει τουλαχιστον εξωτερικα στο προηγουμενο, ισως με επηρεαζει η γνωμη των αλλων και όχι τι θελω εγω. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
οτι φυλη και εαν διαλεξεις...σιγουρα τουλαχιστον τον πρωτο καιρο θα σου θυμιζει ....αλλα και θα την συγκρινεις με την ¨λασι¨σου...οποτε....??

its up to you....

νιωθεις ετοιμη να παρεις σκυλο...??προχωρας.....εαν οχι ... που θα παει ..καποιο κουταβακι θα βρεθει στο δρομο σου....και τοτε σιγουρα δεν θα αντισταθεις... :D
 


labrafk

New Member
24 Ιανουαρίου 2007
2
0
Έχω μεγαλώσει με σκυλιά και δυστυχώς έχω χάσει 2 με τα οποία είχαμε φοβερό δέσιμο.
Και επειδή δεν γίνεται να τα ξαναζήσω αυτές τις καταστάσεις, αποφάσισα να μην ξαναπάρω σκύλο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3