νευρικος σκυλακος


stavstath

Member
5 Ιουλίου 2006
12
0
Λοιπόν,θα εκτιμούσα πολύ την βοηθεια σας στο θέμα που με απασχολεί. Ο σκύλος μου είναι 8 μηνών και πολύ νευρικός. Απο μικρός έτσι ήταν, τον πηρα 40 ημερών. Δεν τον κακομεταχειρίζομαι (εννοειται) ,αλλά τον περιορίζω σε κάποια πράγματα (πχ οχι πάνω σε καναπέδες κτλ). Οταν είμαι μπροστά δεν κάνει πράγματα που ξέρει οτι θα του φωνάξω αλλά οταν λείπω είμαι σίγουρη οτι κάνει όλα τα "απαγορευμένα", καθότι βρίσκω τα παιχνίδια του πχ πάνω σε καναπέδες και αποκλείεται να ανεβηκαν μόνα τους εκεί! Αλλά δεν τον κατηγορώ γι΄αυτό γιατί προφανώς βαριέται μόνος του και κάνει διαφορα (οχι ζημιες). Σας τα λέω όλα αυτά για να καταλάβετε οτι δεν τον έχω και τελείως ανεξέλεγκτο,έχουμε κάποιους κανόνες.
Το πρόβλημα είναι οτι ακόμα και το λουράκι του να πάω να του φορέσω για βόλτα καταντά μαρτυριο, γιατί δεν καθεται, κινείται συνεχώς, γυρνάει αναποδα, με δαγκώνει(απαλά βεβαια) και γενικα αντιδρά. Το ίδιο και στο χτενισμα που πλέον, αν και απαραιτητο γιατι εχει πολυ μαλλι, το προσπαθώ μόνο όταν είμαι αποφασισμένη να κάνω μάχη μαζί του! Γενικά σε όλα είναι νευρικός. Καμιά ιδεα;
Επισης μια φορά μου βουτηξε το χερι όταν πηγα να του πάρω κάτι που είχε στο στομα του, ενω συνηθως τον καλοπιανω με μπισκοτακια για να αφησει οτι εχει κλέψει (το κάνει συχνα). Σκαρφαλώνει ακόμα και πάνω στο γραφείο αν δει τίποτα στυλό, χαρτια κτλ, αλλά μόνο οταν λείπω.
Ειναι ο πρωτος μου σκύλος και δεν ξέρω πως να του φερθώ, συμβουλές καλοδεχούμενες!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τι ρατσα ειναι αυτο το σκυλακι?

αν εχω καταλαβει καλα μενει μεσα στο σπιτι? τον ασκεις αρκετα?

το μονο ανησυχιτικο ειναι
Επισης μια φορά μου βουτηξε το χερι όταν πηγα να του πάρω κάτι που είχε στο στομα του
 


gwgw

Well-Known Member
καταρχην θα πρεπει να μιλησετε ολα τα ατομα που ειστε μεσα στο σπιτι
και να εχετε μια κοινη γραμμη..

δε μπορει δηλ για το ιδιο πραγμα εσυ να τον μαλλωνεις , και η μητερα σου ή καποιος αλλος να τον ενθαρύνει ή να τον αφηνει να το κανει..

δευτερον εαν κατι δε σου αρεσει, θα πρεπει παντα να εχεις την ιδια αντιδραση γιατι διαφορετικα ο σκυλος σου θα μπερδευτει..

θελει υπομονη, και ενασχοληση..

εαν ειναι ρατσα νευρικη, πχ κοκερ ή καποιο αλλο κυνηγετικο, φοβαμαι οτι θα πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο του χαρακτηρα του, και να τον βγαζεις πολλες βολτες για να εκτονωνει την ενεργεια που εχει..

αν η ενεργεια του ωφειλετε απλα στην νεοτητα του, τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες, μεγαλωνοντας να ηρεμησει..

θελει ομως υπομονη, να καθεσε αρκετες ωρες και να ασχολεισαι..

και προπαντων (κατα τη γνωμη μου)να επιμενεις σε αυτα που θες να του μαθεις, και να εισαι βραχος σε αυτα...
γιατι ο φιλος σου θα βρει στανταρ τροπο να σε τουμπαρει και να κανει το δικο του
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
μην απελπιζεσαι, δεν εχεις χασει το παιχνιδι :wink:
απλα δεν του ειχες βαλει ορια νωρις.
επισης ειναι σε φαση εφηβειας, και τοτε ειναι που φαινεται ΑΝ το σκυλι εχει γερες βασεις σε τροπους καλης συμπεριφορας.

εγω προτεινω
1)ασκηση, εκτονωση ΠΡΙΝ τον αφησεις μονο
2)εκπαιδευση οπωσδηποτε, μαλλον απο επαγγελματια(ισως και σιγουρα..)
εκτος αν πιστευεις οτι μπορεις και μονη σου με την καθοδηγηση βιβλιων και εκπαιδευτη. αλλα απο ο,τι καταλαβαινω στην περιπτωση σου χρειαζεται επαγγελματιας
3)το σκυλι σου ειναι κτητικο, πραγμα πολυ ανησυχητικο. ειναι απαραδεκτο ακομα και το γρυλισμα, ποσο μαλλον να σου βουταει το χερι!!!!!!!!
το καλοπιασμα, οταν η κατασταση εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο, δεν πιστευω οτι βοηθαει. επιβραβευση ΜΟΛΙΣ θα το εχει αφησει.
4)προφανως δεν ξερει τα "κατσε", "περιμενε", κλπ.
και εχει μαθει να γινεται παντα το δικο του. οποτε πρεπει να τα μαθει και αυτα θα σου χρησιμευσουν σε οποιαδηποτε φαση! οχι μονο σε χτενισμα, λουρι,κλπ.

Απο μικρός έτσι ήταν, τον πηρα 40 ημερών.
να αλλη μια αιτια του "κακου"

αλλά τον περιορίζω σε κάποια πράγματα (πχ οχι πάνω σε καναπέδες κτλ)
εκεινος ομως εχει παρει το μηνυμα οτι "δεν ανεβαινουμε μπροστα της και οταν φευγει βγαζουμε τα απωθημενα μας". αλλα και παλι θεωρω οτι ειναι το λιγοτερο να μην ανεβαινει στον καναπε...

αν θελεις δωσμας παντως παραπανω λεπτομερειες για τη συμπεριφορα τη δικη του, τη δικη σου, κλπ.
καταρχην θα πρεπει να μιλησετε ολα τα ατομα που ειστε μεσα στο σπιτι
και να εχετε μια κοινη γραμμη..

δε μπορει δηλ για το ιδιο πραγμα εσυ να τον μαλλωνεις , και η μητερα σου ή καποιος αλλος να τον ενθαρύνει ή να τον αφηνει να το κανει..

δευτερον εαν κατι δε σου αρεσει, θα πρεπει παντα να εχεις την ιδια αντιδραση γιατι διαφορετικα ο σκυλος σου θα μπερδευτει..
σωστη η gwgw
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
θέλουμε σίγουρα περισσότερες πληροφορίες για την ράτσα και το φύλλο του σκύλου σου πριν σου πούμε οτιδήποτε αλλά θα συμφωνήσω με την boxer ο σκύλος σου δείχνει επιθετική συμπεριφορά αυτό είναι κάτι που με τον καιρό και χωρίς εκπαίδευση θα χειροτερεύει για αυτό μη καθυστερήσεις καθόλου!!!!!!
 


stavstath

Member
5 Ιουλίου 2006
12
0
Λοιπόν περισσότερες πληροφορίες, είναι μαλτεζ με σι τζου και στο σπίτι είμαστε εγώ και αυτός μόνο! Στους επισκέπτες φερεται μια χαρά, παίζει μαζί τους ηρεμα και γενικά είναι κοινωνικός. Εχει μάθει το κατσε,το περίμενε,το κατω,το ησυχα και το αστο. Ομως δεν τα εκτελεί οταν είναι πολυ ενθουσιασμένος για κατι (πχ οταν εχει πάρει μια κάλτσα και του πω αστο, την αφήνει, όταν όμως εχει κάτι φαγώσιμο δεν το αφήνει με τίποτα)
 


stavstath

Member
5 Ιουλίου 2006
12
0
Επίσης τον βγάζω αρκετές βόλτες οπου εκτονώνεται, και οχι μόνο με λουρί δηλ οπωσδηποτε μια δυο φορές την βδομάδα σε παραλία ή περιφραγμένο πάρκο οπου τρεχει ελευθερος και κάνουμε επαναφορά αντικειμένων. Επισης αρχιζει τωρα να ξεχωρίζει τα παιχνίδια του με το ονομα τους, και γενικα τον θεωρώ εξυπνο και μαθαίνει γρήγορα. Μόνο η νευρικότητα του με ανησυχεί.
Ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας και αν σας εδωσα καποιο άλλο στοιχειο με τις παραπάνω πληροφοριες ή θελετε να μαθετε κατι αλλο πειτε μου
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Τελικα η κατασταση είναι λιγοτερο κακη από ο,τι περιεγραφες αρχικα

Εχει μάθει το κατσε,το περίμενε,το κατω,το ησυχα και το αστο. Ομως δεν τα εκτελεί οταν είναι πολυ ενθουσιασμένος για κατι (πχ οταν εχει πάρει μια κάλτσα και του πω αστο, την αφήνει, όταν όμως εχει κάτι φαγώσιμο δεν το αφήνει με τίποτα)
Μπραβο σας! Αυτό είναι πολύ καλο.
Λοιπον, κάθε φορα που θα είναι να πατε βολτα, ζητας μια από αυτές τις εντολες και επιμενεις. Αν ΔΕΝ εκτελεση την ασκηση, δεν του φορας το λουρι. Αν την εκτελεσει και μολις πας να του το φορεσεις παει να χοροπηδησει(κλπ) σταματας επιτοπου! Και περιμενεις ξανα να ηρεμησει. Θα το κανεις αυτό κάθε φορα.

Επισης, αν βασιστεις στη μεθοδο NILF(Nothing in life is free) τιποτα στη ζωη δεν είναι δωρεαν, θα εχεις εκπληκτικα αποτελεσματα. Αλλα από τη στιγμη που ο δικος σου εχει εκδηλωσει καποια επιθετικη συμπεριφορα, καλα θα ηταν να διατηρησει αυτην την πρακτικη μεχρι να ωριμασει αρκετα. (2μιση-3 χρονων εγω πιστευω)
Με τη μεθοδο αυτή ζητας ΠΑΝΤΑ από το σκυλι να κανει κατι ΠΡΙΝ του βαλεις φαγητο, πριν του πεταξεις παιχνιδι, πριν τον ελευθερωσεις στην παραλια, πριν πατε βολτα.
Ειδικα στο θεμα φαγητου καλα θα ηταν εκτος από το «κατσε» πριν βαλεις κατω το μπωλ του, να κανει και το «περιμενε» όταν θα είναι μπροστα του μπωλ και να περιμενει να πεις «φαε». Δοκιμασετο. Αυτό είναι μια καλη «ενδειξη» ότι εισαι ο ΑLPHA, ο αρχηγος της αγελης.
Επισης, όταν παιζετε με σχοινι,πετσετα κλπ και τραβαει ο ενας από τη μια ο ενας από την άλλη καλα θα ηταν να κερδιζεις εσυ μια φορα παραπανω.
Α! την ωρα που τρωει αν πλησιασεις πολύ και βαλεις το χερι σου κοντα, γρυλιζει? Εχεις δοκιμασει να το κανεις? Αν ναι, καλυτερα για αρκετο καιρο να ΚΡΑΤΑΣ στα χερια σου το μπωλ την ωρα που τρωει και σιγα σιγα να αρχιζεις να παιρνεις στιγμιαια καποιες φορες και μολις το επιστρεφεις να εχεις προσθεσει κατι ακομα καλυτερο μεσα!
Οσο για το να αφηνει κατω το φαγητο όταν λες «Αστο»…..
Λογικο είναι να μην το αφηνει!!! Παντως πιστευω ότι δεν πρεπει να του δινονται ευκαιριες να κλεβει. Αλλα να επιβραβευεις πλουσιοπαροχα όταν εκτελει το «αστο» σε αντικειμενα.
Στο χτενισμα προσπαθησε να τον ηρεμεις οσο μπορεις ταυτοχρονα χαιδευοντας τον και μιλωντας ηρεμα και οποτε καθεται ηρεμος εστω για λιγο, να ανταμειβεις!

προσπαθησε οσο μπορεις να αδειαζεις το χωρο που μενει οσο ειναι μονος, να μην εχει ευκαιριες για ζημιες! να του γινει συνηθεια το να μην κανει ζημιες. και σιγα σιγα μπορεις ανα πολυ μικρα χρονικα διαστηματα να αφηνεις κατι παραπανω και να τσεκαρεις μετα απο λιγο αν εκανε ζημια.
τα κλεψιματα απο γραφεια κλπ εκτος απο διασκεδαση γιαυτον ειναι και εξερευνηση. βρες τροπους να εκτονωνεται περισσοτερο, να διασκεδαζει με αποδεκτους τροπους, μονος του ή μαζι σου και να χρησιμοποιει το μυαλο του!παντως αφου λες οτι ειναι εξυπνος και συνεργασιμος, αν τα πατε καλα στο θεμα "κυριαρχιας", με την ωριμοτητα θα δεις οτι θα ηρεμησει. αλλωστε τα κλεψιματακια και οι ζημιες ειναι παιδιαρισματα αυτης της ηλικιας


Παντως γενικα από τις τελευταιες περιγραφες σου, πιστευω πως ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ την κυριαρχια και όχι πως εχει ηδη θεωρησει ότι ντε φακτο αυτος είναι alpha.
Και αφου του εχεις μαθει τοσα πραγματα, πιστευω ότι μπορεις να του ξεκαθαρισεις ΚΑΙ το ρολο σου!
 


stavstath

Member
5 Ιουλίου 2006
12
0
Boxer, ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση!
Οταν τρώει ξηρά τροφή μπορώ να τον πλησιασω άνετα,και να του πάρω και το μπωλ χωρις αντιδράσεις. Οταν τρωει κανενα μεζεδάκι όμως σε καμια περίπτωση. Γενικά είναι υποχωρητικός και δέχεται ευκολα τους περιορισμούς, πχ τον τελευταιο καιρό όταν λειπω δεν του αφήνω πρόσβαση στο σαλόνι (για να γλυτώσω καμια ζημια) και δεν αντεδρασε καθόλου, ουτε ενα γαβ! Επισης οταν καμια φορα τον βάζω στο κλουβί μεταφοράς του ειτε για ταξίδι ειτε γιατι χρειαζεται να τον περιορίσω για λίγη ωρα, απλά κοιμάται! Θέλω να πω οτι δεχεται κάποια πραγματα.
Αλλά η νευρικότητα τον πιανει οταν παω να ασχοληθω μαζι του πέρα απο το παιχνιδι. Ελπιζω να ειναι φάση της εφηβειας και να ηρεμήσει. Παντως με βοηθησατε ολοι πολύ, boxer θα βασιστώ στη μέθοδο που λες και θα σου πω αποτελεσματα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3