νεφρικη ανεπαρκεια - αναζητηση κτηνιατρου


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
ξερει καποιος καποιον κτηνιατρο ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ στα βορεια προαστια στην αθηνα; ειμαι στον 4ο κτηνιατρο και εχω απηυδησει. ολα καλα και ωραια για τα εμβολια και τα απλα τα διαδικαστικα, αλλα οταν προκυψει κατι εκτος ρουτινας, αντε βγαλε ακρη. ολα τα εχω δει και μαλιστα, ευτυχως μεχρι τωρα, χωρις να εχει προκυψει κατι επικινδυνο/επειγον... δεν ξερουν τι τους γινεται, βαριουνται να σου εξηγησουν η να ασχοληθουν, δεν απαντανε στο τηλεφωνο, τους κυνηγας να παρεις τις εξετασεις του ζωου...

εκανα το ετησιο τσεκ-απ στο 14 χρονο σκυλακι μου. ο κτηνιατρος μου εστειλε τις εξετασεις μονο αφου τον ρωτησα τι εγινε. ολα καλα μου λεει. ρωταω το αυξημενο αζωτο ουριας καη η οριακη κρεατινηνη δεν μας απασχολουν; λεει ειναι γερικο το ζωο και ειναι αναμενομενο, θελει λιγοτερη πρωτεινη στο φαγητο, ισως κλινικη renal για να ειμαστε σιγουροι. οποτε το εψαξα λιγο και το ζωο εχει 2ο σταδιο νεφρικη ανεπαρκειας...οπως καταλαβαινετε εχω φρικαρει...και δε βρισκω κτηνιατρο να απανταει ενα τλεφωνο να κλεισω ενα ραντεβου για αυριο (που εχω και αδεια και μπορω να παω οποιαδηποτε ωρα) να συζητησω 5 πραγματα... :(
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλησπέρα
Με τι τιμές καταλήξατε στο δεύτερο στάδιο της νεφρικής ανεπάρκειας?
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οι τιμές αυτές μπορεί να ανέβουν λόγω της ηλικίας, λόγω διατροφής, λόγω αφυδάτωσης (κάτι που τα ζώα στην τριτη ηλικία παρουσιάζουν ) ακόμα και από το ενδεχόμενο το σκυλάκι να έχει πέτρα στα δόντια κ ουλίτιδα.
Η κρεατινινη ,που είναι η πιο σημαντική ,είναι εντός φυσιολογικών τιμών .
Μην στεναχωριέστε προκαταβολικά, όλο αυτό αυτό σηκώνει διερεύνηση, βελτίωση ,υπάρχουν κ αλλά διαγνωστικά μέσα ώστε να έχετε τελική διάγνωση.
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Οι τιμές αυτές μπορεί να ανέβουν λόγω της ηλικίας, λόγω διατροφής, λόγω αφυδάτωσης (κάτι που τα ζώα στην τριτη ηλικία παρουσιάζουν ) ακόμα και από το ενδεχόμενο το σκυλάκι να έχει πέτρα στα δόντια κ ουλίτιδα.
Η κρεατινινη ,που είναι η πιο σημαντική ,είναι εντός φυσιολογικών τιμών .
Μην στεναχωριέστε προκαταβολικά, όλο αυτό αυτό σηκώνει διερεύνηση, βελτίωση ,υπάρχουν κ αλλά διαγνωστικά μέσα ώστε να έχετε τελική διάγνωση.
αν δεις στην κλιμακα εξελιξης της νεφρικης ανεπαρκειας ( IRIS Kidney - Guidelines - IRIS Staging of CKD (iris-kidney.com) ), η κρεατινινη ειναι σε νορμαλ επιπεδα στο σταδιο 1, και εν μερη στο 2, αλλα παιζουν και αλλες εξετασεις που πρεπει να γινουν για να εισαι σιγουρος. εξ αλλου, το αζωτο ουριας ειναι αυξημενο πανω απο το κανονικο και κατι τετοιο βαραει καμπανακια.
θεμα στα δοντια δεν εχει. της τα καθαρισε κτηνιατρος πριν 2 χρονια κι εκτοτε τα βουρτσιζω και της βαζω και υγρο στο νερο και ειναι πολυ καλα.

Εννοείς ότι η "διάγνωση" είναι δική σου;
προς το παρον ναι, το μονο που μου ειπε ο κτηνιατρος ειναι "να αλλαξουμε σε τροφη renal με χαμηλοτερη πρωτεινη" και σε συνδυασμο με τα αποτελεσματα, τι αλλο να σκεφτω? στα αρχικα σταδια νεφρικης ανεπαρκειας, το ζωο δεν εχει κλινικα συμπτωματα, οποτε μονο ο εργαστηριακος ελεγχος σε καθοδηγει.

μακαρι να κανω λαθος και το ζωο να μην εχει τιποτα, αλλα αν ο κτηνιατρος δεν απαντα στα μηνυματα και δεν μπορω να βρω αλλον να κανω μια συζητηση και να κανουμε κι αλλες εξετασεις, πως να μην τρελαινομαι;
 




bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Και τι αγωγή συνιστάς για την περίπτωσή του;
μηπως γινεσαι ειρωνικος χωρις λογο? εγω ηρθα εδω για να ζητησω βοηθεια να βρω εναν κτηνιατρο που νοιαζεται. αν ο κτηνιατρος που εχω τωρα βαριεται να ασχοληθει, λογικο και να περνανε 5000 πραματα απο το μυαλο μου. κι ουτε προκειται να σφυριζω αδιαφορα οτι το ζωο δεν εχει τιποτα και να περιμενω να μου ξεραθει στα χερια για να κανω κατι. οποτε θα σου προτειναι να σεβαστεις λιγο τους συνομιλητες σου. αν δεν εχεις τιποτα αλλο να κανεις, λυπαμαι για λογαριασμο σου.
 
  • Like
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Γίνομαι ειρωνικός για πάρα πολύ σοβαρό λόγο!
Έγινες ξαφνικά ιντερνετικός κτηνίατρος με διαγνωσάρα και αποψάρα και λες και τα χειρότερα για τον κτηνίατρό σου.
Το πιο ενοχλητικό και κυρίως επικίνδυνο είδος κηδεμόνα :cautious:
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
προφανως και δεν εχεις διαβασει τι εχω γραψει παραπανω. ο κτηνιατρος ΔΕΝ ασχολειται, οποτε και βεβαια θα τσαντιστω, γιατι εχουν δει πολλα τα ματακια μου και απο αλλους κτηνιατρους. θες να σου κανω λιστα;
περιμενα μεχρι τις 9 το βραδυ και δεν ειχε στειλει τις εξετασεις. οταν τις εστειλε, λεει ολα καλα. ΜΟΝΟ οταν ΕΓΩ ρωτησα για τα υψηλα επιπεδα των τιμων ειπε οτι ισως θα επρεπε να αλλαξουμε τροφη. δεν ειμαι εγω κτηνιατρος να ξερω τι να ρωτησω, υποτιθεται οτι εκεινος θα σου πει τι και πως, και οχι να του τα βγαλεις ολα με το τσιγκελι και να μυριζεις τα νυχια σου τι εχει παθει το ζωο. οταν προσπαθησα να παρω τηλ και να στειλω μνμ για να κανονισω ραντεβου, δεν απαντα. 6 χρονια πηγαινα εκει, ξερει καλα οτι δεν ενοχλω χωρις λογο. εσενα σου φαινεται σωστη συμπεριφορα κτηνιατρου αυτη; γιατι ολοι ξερουμε οτι το πρωτο που θες απο κτηνιατρο ειναι να απαντα το τηλεφωνο καποια στιγμη (δεν λεω να ειναι πανω απο το κινητο συνεχεια) και να ενδιαφερεται για τα ζωα, τουλαχιστον σε πελατες που τους εχει χρονια.
εγω τα δεδομενα που εχω προς το παρον κοιταξα. δεν ειμαι ουτε ιντερνετικος κτηνιατρος, ουτε εχω αποψαρα, ουτε εβγαλα διαγνωσιαρα, αλλα δεν ειμαι και βλακας να κατσω να μου παιρνουν τα λεφτα και μετα να μην ασχολουνται.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Γίνομαι ειρωνικός για πάρα πολύ σοβαρό λόγο!
Έγινες ξαφνικά ιντερνετικός κτηνίατρος με διαγνωσάρα και αποψάρα και λες και τα χειρότερα για τον κτηνίατρό σου.
Το πιο ενοχλητικό και κυρίως επικίνδυνο είδος κηδεμόνα :cautious:
@bella_gr όπως κατάλαβες έχουμε εδώ μέσα και τα ψυχωτικά μας...
Ο καθένας δικαιούται να ψάξει και να αναζητήσει και να αμφισβητήσει όταν νιώθει ανασφάλεια με μια διάγνωση. Πολλάκις έχουν γραφτεί για μερική ή ολική λάθος διάγνωση. Οποιος νομίζει ότι υπάρχει ο 100% εγγύηση κτηνίατρος είναι είτε αφελής είτε από άλλο πλανήτη είτε βολεψάκιας που θέλει να έχει ένα θρησκευτικό ας πούμε δεσμό με τον κτηνίατρό του τύπου "πίστευε και μη ερεύνα" που ναι και πιο ξεκούραστο.
Για καλό κτηνίατρο έχω ακούσει (ακόμη και από κτηνίατρους) για τον Φερλέμη αλλά είναι στα νότια. Τον έχω πάντως στα υπόψη μου για τα "δύσκολα".
Προς βόρεια μεριά καλή φήμη έχει ο Κέστης (αν πας μπορεί να συμπαθήσει η πιο πάνω και να σε χρίσει ακίνδυνο :D) - με την παραδοχή βέβαια να σε δει ο ίδιος ο Κέστης και όχι κάποιος άλλος "υπάλληλος" από την κλινική εκεί.
Εξέταση ούρων κάνατε μήπως δώσει συμπληρωματική εικόνα για τα νεφρά;
 
  • Like
Reactions: manin




Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
9
1
36
προφανως και δεν εχεις διαβασει τι εχω γραψει παραπανω. ο κτηνιατρος ΔΕΝ ασχολειται, οποτε και βεβαια θα τσαντιστω, γιατι εχουν δει πολλα τα ματακια μου και απο αλλους κτηνιατρους. θες να σου κανω λιστα;
περιμενα μεχρι τις 9 το βραδυ και δεν ειχε στειλει τις εξετασεις. οταν τις εστειλε, λεει ολα καλα. ΜΟΝΟ οταν ΕΓΩ ρωτησα για τα υψηλα επιπεδα των τιμων ειπε οτι ισως θα επρεπε να αλλαξουμε τροφη. δεν ειμαι εγω κτηνιατρος να ξερω τι να ρωτησω, υποτιθεται οτι εκεινος θα σου πει τι και πως, και οχι να του τα βγαλεις ολα με το τσιγκελι και να μυριζεις τα νυχια σου τι εχει παθει το ζωο. οταν προσπαθησα να παρω τηλ και να στειλω μνμ για να κανονισω ραντεβου, δεν απαντα. 6 χρονια πηγαινα εκει, ξερει καλα οτι δεν ενοχλω χωρις λογο. εσενα σου φαινεται σωστη συμπεριφορα κτηνιατρου αυτη; γιατι ολοι ξερουμε οτι το πρωτο που θες απο κτηνιατρο ειναι να απαντα το τηλεφωνο καποια στιγμη (δεν λεω να ειναι πανω απο το κινητο συνεχεια) και να ενδιαφερεται για τα ζωα, τουλαχιστον σε πελατες που τους εχει χρονια.
εγω τα δεδομενα που εχω προς το παρον κοιταξα. δεν ειμαι ουτε ιντερνετικος κτηνιατρος, ουτε εχω αποψαρα, ουτε εβγαλα διαγνωσιαρα, αλλα δεν ειμαι και βλακας να κατσω να μου παιρνουν τα λεφτα και μετα να μην ασχολουνται.
Ποσο σε καταλαβαινω!!! Περναω τα ιδια εδω και 8 μηνες με απειρες εξετασεις και ακομα τρεχω και χαριζω 200αρες καθε φορα στον καθε ασχετο. Ασε να λενε εδω μεσα....
 




28 Μαρτίου 2021
20
12
26
ξερει καποιος καποιον κτηνιατρο ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ στα βορεια προαστια στην αθηνα; ειμαι στον 4ο κτηνιατρο και εχω απηυδησει. ολα καλα και ωραια για τα εμβολια και τα απλα τα διαδικαστικα, αλλα οταν προκυψει κατι εκτος ρουτινας, αντε βγαλε ακρη. ολα τα εχω δει και μαλιστα, ευτυχως μεχρι τωρα, χωρις να εχει προκυψει κατι επικινδυνο/επειγον... δεν ξερουν τι τους γινεται, βαριουνται να σου εξηγησουν η να ασχοληθουν, δεν απαντανε στο τηλεφωνο, τους κυνηγας να παρεις τις εξετασεις του ζωου...

εκανα το ετησιο τσεκ-απ στο 14 χρονο σκυλακι μου. ο κτηνιατρος μου εστειλε τις εξετασεις μονο αφου τον ρωτησα τι εγινε. ολα καλα μου λεει. ρωταω το αυξημενο αζωτο ουριας καη η οριακη κρεατινηνη δεν μας απασχολουν; λεει ειναι γερικο το ζωο και ειναι αναμενομενο, θελει λιγοτερη πρωτεινη στο φαγητο, ισως κλινικη renal για να ειμαστε σιγουροι. οποτε το εψαξα λιγο και το ζωο εχει 2ο σταδιο νεφρικη ανεπαρκειας...οπως καταλαβαινετε εχω φρικαρει...και δε βρισκω κτηνιατρο να απανταει ενα τλεφωνο να κλεισω ενα ραντεβου για αυριο (που εχω και αδεια και μπορω να παω οποιαδηποτε ωρα) να συζητησω 5 πραγματα... :(
Επειδή είναι λεπτό το ζήτημα μη το αφησεις έτσι δε ζω Αθηνα για να σ προτείνω γιατρό αλλα σίγουρα δεν είναι απάντηση το «είναι γέρικο το ζώο». Η δικιά μ σκυλίτσα είχε νεφρική ανεπάρκεια κ ήταν στην ηλικία των 13 δε μας είχε πει κανεις τίποτα για τον ίδιο λόγο ότι και Καλα είναι λογικό. Δηλαδή τι αν το ζώο μου γεράσει θα το αφήσω στη τύχη του αν είναι δυνατόν. Θα σ πρότεινα να πας ίσως σε κάποια κλινική ίσως εκει να βρεις μια άκρη! Ελπίζω να πάνε όλα Καλα!!!