νομοθεσια με σκυλια στο παρκο


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μην προσπαθείτε να μεταφράσετε ή εκλογικεύσετε τον νόμο....

Δυστυχώς ο νέος νόμος δεν απαιτεί την ύπαρξη λουριού, απλά τον έλεγχο του σκύλου, το πως θα τον έχεις αυτό τον έλεγχο είναι άλλη υπόθεση...θες με λουρί, θες με ότι άλλο, θες με τα μάτια...στον νομοθέτη αρκεί ο έλεγχος....
Σε άλλο θέμα έχουν αναφερθεί κι ερωτήσεις κι επεξηγήσεις από αρμόδιες υπηρεσίες...

Φοβάμαι ότι σύντομα θα έχουμε πολλά προβλήματα εξαιτίας αυτής της διάταξης....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
πέταξαν πέτρα στο σκύλο σου; :O ή καταλαβα κάτι λάθος;;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Eχω εξηγήσει και αλλού ότι το α' είναι ο κανόνας (δεν αναφέρεται πλέον ότι πρέπει να είναι σε οδηγό όπως ο προηγούμενος, αλλα απαιτει απλώς πάντα να συνοδευεται) ενώ το β υπάρχει για να αποκλείσει ο νομοθέτης δικαιολογίες του τύπου «εφυγε από μόνος του» και γι αυτό αναφέρει ότι πρεπει ο ιδιοκτήτης να μεριμνά με τέτοιο τρόπο (κλειστες πόρτες, περιφραξη κλπ), για να μην εξέρχεται ελευθερα από τον χώρο της ιδιοκτησίας του (για να μην μπορει να φύγει και να κυκλοφορεί όπου να 'ναι ο σκυλος, ασυνόδευτος)

Καλό είναι λοιπόν να μην χαρακτηρίζουμε ελαφρά τη καρδία όποιον διαβάζει σωστα τον νόμο, «Ελληναρά», ειδικά εάν δεν γνωρίζουμε να ερμηνεύουμε σωστά ένα νομικό κείμενο.

Εαν κάποιος επρεπε να χαρακτηριστει ασχημα από κάποιον που δεν συμφωνεί, είναι ο νομοθέτης και όσοι συνέβαλαν με τις συμβουλές τους, για την δημιουργία αυτού του νόμου.

Θεωρώντας δεδομένο τον νόμο, θεωρώ ότι τουλάχιστον θα πρέπει να τηρούνται μερικοί κανόνες «καλής συμπεριφοράς» από τους κατόχους των σκύλων, όπως πχ δεν αφήνουμε τον σκύλο μας να ζυγώνει σε παιδια η σε ανθρώπους ειτε βάζοντάς του τον οδηγό είτε καλώντας τον κοντα μας και εφ όσον έχουμε ένα σκυλί επιθετικό να φροντίζουμε να το έχουμε στον οδηγό.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
[...]ενώ το β υπάρχει για να αποκλείσει ο νομοθέτης δικαιολογίες του τύπου «εφυγε από μόνος του» και γι αυτό αναφέρει ότι πρεπει ο ιδιοκτήτης να μεριμνά με τέτοιο τρόπο (κλειστες πόρτες, περιφραξη κλπ), για να μην εξέρχεται ελευθερα από τον χώρο της ιδιοκτησίας του (για να μην μπορει να φύγει και να κυκλοφορεί όπου να 'ναι ο σκυλος, ασυνόδευτος)
Μαζί μιλάμε -λέμε τα ίδια- αλλά χώρια καταλαβαίνουμε:D
Δικαιολογία επίσης είναι και το "πάω βόλτα τον σκύλο μου λυτό"!
Όχι ότι μας συμφέρει για να μην κουραζόμαστε και πηγαίνουμε ένα τετράγωνο παραπάνω στο κλειστό/περιφραγμένο παρκάκι τον σκύλο μας να εκτονωθεί και επειδή θα είμαστε μόνοι μας εκεί μιας που δεν διαθέτει κανένας άλλος ανάλογη νοοτροπία άρα καθόμαστε απέναντι στο πάρκο και τρέχει λυτός με άλλα σκυλάκια επίσης λυτά!
 


marley&me

Well-Known Member
22 Απριλίου 2012
65
0
εγω μαλλον ειμαι η χαζη απο οτι καταλαβα...το σκυλι παντα το φωναζω οχι μονο οταν ζυγωνει παιδακια αλλα και οταν ζυγωνει ενηλικες..με λουρι τη βγαζω βολτα και τη λυνω μονο για να παιξει.και αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε με ενοχλει το σκυλι σου γιατι ειναι λυμενο θα το δεχομουν και θα ζητουσα και συγγνωμη δεν ειναι τροπος ομως να πεταξει πετρα για να με κανει να το δεσω...αν αυτο το θεωρειτε λαθος μου και οτι αντιλαμβανομαι το νομο οπως θελω σαν ελληναρα και αναγωγη οπως με χαρακτηρησαν συγγνωμη μπορει να ειμαι.
 


marley&me

Well-Known Member
22 Απριλίου 2012
65
0
Μην προχωράς παρακάτω!

Ο σκύλος σου ήταν χωρίς λουρί κάτι που απαγορεύεται από τον νόμο!
Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν είναι καλός, γλυκούλης και δεν κάνει τίποτα!Ο σκύλος όταν βγαίνει έξω πρέπει να είναι στο λουρί!Ελεύθερος μόνο σε περιφραγμένους χώρους!
Αν θέλεις να έχεις δικαιώματα πρέπει να ξέρεις/τηρείς και τις υποχρεώσεις σου!

Αν είχες τον σκύλο σου στο λουρί θα σου έλεγα να το τραβήξεις παραπάνω και να μην φύγεις από το πάρκο που πας αλλά τώρα που είσαι λάθος δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω!

Θα σου πω όμως κάτι!Ακόμα και να φύγεις από το συγκεκριμένο πάρκο μπορείς να βρεις την ίδια κατάσταση σε ένα άλλο πιο κάτω?Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να έχεις εσύ λάθος?Έχεις σκεφτεί ότι αυτό που θεωρούσες φυσιολογικό(λυτός σκύλος) είναι λάθος και ότι πρέπει να αλλάξεις?

Αν αλλάξεις νοοτροπία ως ιδιοκτήτρια εδώ είμαι/είμαστε για να συζητήσουμε και να σε βοηθήσουμε μέχρι τότε να θυμάσαι ότι είσαι λάθος άρα δεν έχεις δικαίωμα να απαιτείς!

Υ.Γ.: Το έντονο και υπογραμμισμένο κομμάτι δεν είναι μέσα στο νόμο και αν βρίσκεται δεν περιλαμβάνει εσένα ως ιδιοκτήτρια αλλά ποιμενικό σκύλο και πάλι με προΰποθέσεις!

Φιλικά
Στέλιος
να αλλαξω νοοτροπια σε ποιο πραγμα..δεν γνωριζω απλα τι εννοει ο νομος δεν ειπα οτι τα γνωριζω ολα ειπα πως τα αντιληφθηκα εγω γι αυτο και ρωτησα στο forum.αρα δεν επιτρεπεται πουθενα εκτος απο το σπιτι σου να εχεις λυμενο σκυλο αυτο μου λες?σε περιφραγμενο χωρο ηταν αν θεωρησουμε το παρκο περιφραγμενο χωρο.εννοειται οτι στο δρομο την εχω λουρι παντα
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Μαζί μιλάμε -λέμε τα ίδια- αλλά χώρια καταλαβαίνουμε:D
Δικαιολογία επίσης είναι και το "πάω βόλτα τον σκύλο μου λυτό"!
Όχι ότι μας συμφέρει για να μην κουραζόμαστε και πηγαίνουμε ένα τετράγωνο παραπάνω στο κλειστό/περιφραγμένο παρκάκι τον σκύλο μας να εκτονωθεί και επειδή θα είμαστε μόνοι μας εκεί μιας που δεν διαθέτει κανένας άλλος ανάλογη νοοτροπία άρα καθόμαστε απέναντι στο πάρκο και τρέχει λυτός με άλλα σκυλάκια επίσης λυτά!
Ο νέος νόμος σύμφωνα και με την επικοινωνία του συν-φορουμίτη με την Διευθύντρια της Γενικής Διεύθυνσης Κτηνιατρικής του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης δεν υποχρεώνει (δυστυχώς) τη χρήση λουριού στη βόλτα. Αντί να φτιάχνουμε νόμους που λύνουν προβλήματα δημιουργούμε νέα!

http://www.dogforum.gr/v3/νομοθεσία...ύλοι.χωρίς.λουρί-22060/index5.html#post549453
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
να αλλαξω νοοτροπια σε ποιο πραγμα..δεν γνωριζω απλα τι εννοει ο νομος δεν ειπα οτι τα γνωριζω ολα ειπα πως τα αντιληφθηκα εγω γι αυτο και ρωτησα στο forum.αρα δεν επιτρεπεται πουθενα εκτος απο το σπιτι σου να εχεις λυμενο σκυλο αυτο μου λες?σε περιφραγμενο χωρο ηταν αν θεωρησουμε το παρκο περιφραγμενο χωρο.εννοειται οτι στο δρομο την εχω λουρι παντα
Δεν εχει σημασια τι εννοει ο νομος κ τι επιτρεπει ή οχι..
Τον σκυλο μας τον εχουμε λυμενο μονο στο σκυλοπαρκο, στην αυλη μας κ στο σπιτι μας!
Δεν υπαρχουμε μονο εμεις κ τα σκυλια μας στους οποιους κοινοχρηστους χωρους!
Σεβομαστε τους αλλους για να μας σεβονται!
Ειναι απλο.
 


marley&me

Well-Known Member
22 Απριλίου 2012
65
0
Δεν εχει σημασια τι εννοει ο νομος κ τι επιτρεπει ή οχι..
Τον σκυλο μας τον εχουμε λυμενο μονο στο σκυλοπαρκο, στην αυλη μας κ στο σπιτι μας!
Δεν υπαρχουμε μονο εμεις κ τα σκυλια μας στους οποιους κοινοχρηστους χωρους!
Σεβομαστε τους αλλους για να μας σεβονται!
Ειναι απλο.
δεν νομιζω οτι λεμε κατι διαφορετικο...το ιδιο λεμε αυτο λεω και εγω και το σεβομαι..εννοειται οτι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν δεχονται ουτε μελισσα αλλα εγω απο που να το ξερω?ας βαλουν πινακιδα απαγορευονται τα σκυλια ή ας ερχοταν να μου το πουνε..θα το δεχομουν!!!δεν δεχτηκα την αγενεστατη αντιμετωπιση..αυτο ειναι ολο.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
δεν νομιζω οτι λεμε κατι διαφορετικο...το ιδιο λεμε αυτο λεω και εγω και το σεβομαι..εννοειται οτι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν δεχονται ουτε μελισσα αλλα εγω απο που να το ξερω?ας βαλουν πινακιδα απαγορευονται τα σκυλια ή ας ερχοταν να μου το πουνε..θα το δεχομουν!!!δεν δεχτηκα την αγενεστατη αντιμετωπιση..αυτο ειναι ολο.
Να μην το δέχεσαι, αφού οι διάφορες πινακίδες "απαγορεύονται τα σκυλιά" σε κάποια σημεία με γκαζόν συνήθως είναι παράνομες καθώς δεν υπάρχει τέτοιος νόμος. ;)
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Να μην το δέχεσαι, αφού οι διάφορες πινακίδες "απαγορεύονται τα σκυλιά" σε κάποια σημεία με γκαζόν συνήθως είναι παράνομες καθώς δεν υπάρχει τέτοιος νόμος. ;)
Να μη δεχεται τι?
Το να εχει τον σκυλο της σε λουρακι? Γιατι ολο το θεμα απο κει ξεκινησε, εγω επ'αυτου τοποθετηθηκα κ σ'αυτην την τοποθετηση μου απαντησε!
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Να μη δεχεται τι?
Το να εχει τον σκυλο της σε λουρακι? Γιατι ολο το θεμα απο κει ξεκινησε, εγω επ'αυτου τοποθετηθηκα κ σ'αυτην την τοποθετηση μου απαντησε!
Κατάλαβα ότι θα δεχόταν πως απαγορεύονταν οι σκύλοι αν το έβλεπε σε ταμπέλα..

Σχετικά με την τοποθέτησή σου συμφωνώ απόλυτα.
 


marley&me

Well-Known Member
22 Απριλίου 2012
65
0
κι εγω συμφωνω οσο για τις πινακιδες βρηκα μια πολυ ωραια ταμπελιτσα και μακαρι να υπηρχε σε καθε παρκο....190676_145789502155715_3447195_n.jpg
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Παντως περα απο τους μη φιλοζωους κ γενικοτερα ολους οσους δεν θελουν τετραποδα σε δημοσια παρκα,πλατειες κλπ κλπ.....περισσοτερο θα επρεπε να προσεχουν αυτοι που πανε σε τετοια μερη αλλα κ οχι μονο εκει κ εχουν τα σκυλια τους ελευθερα!!!Περισσοτερο εκνευριζομαι μ αυτους για το ποσο ανεγκεφαλοι ειναι παρα με ολους τους αλλους!!!
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Από την νομοθεσία 2/2/2012



Ο νόμος είναι αρκετά σαφής!
Ή ψάχνουμε ως Έλληνάρες παραθυράκια ή απλά είμαστε χαζοί και δεν ξέρουμε να διαβάζουμε!
5 πράγματα λέει ο νόμος!Ας τα τηρήσουμε και ας μην ψάχνουμε παραθυράκια!Τότε ίσως πάμε μπροστά!
οι νόμοι είναι ανθρώπινα έργα και διαφέρουν από χώρα σε χώρα, επομένως δεν έχουν αντικειμενικό κύρος και είναι ανάξιοι σεβασμού. Για τον λόγο αυτό, ακριβώς, κανένα δικαστήριο δεν είναι αρμόδιο να κρίνει τις πράξεις κάποιου, ούτε και οποιαδήποτε εξουσία έχει το δικαίωμα να καθορίζει τη ζωή των ανθρώπων.

Νομικοι τον λουλο αρμ
:)
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
οι νόμοι είναι ανθρώπινα έργα και διαφέρουν από χώρα σε χώρα, επομένως δεν έχουν αντικειμενικό κύρος και είναι ανάξιοι σεβασμού. Για τον λόγο αυτό, ακριβώς, κανένα δικαστήριο δεν είναι αρμόδιο να κρίνει τις πράξεις κάποιου, ούτε και οποιαδήποτε εξουσία έχει το δικαίωμα να καθορίζει τη ζωή των ανθρώπων.

Νομικοι τον λουλο αρμ
:)
Δεν μου αρέσει να μιλάω και να λέω λόγια "να 'χαμε να λέγαμε"!

Ο σκύλος κατά κύριο λόγο βγαίνει στο λουρί του για τον σημαντικότερο λόγο!Όχι αυτόν του νόμου αλλά αυτόν της ασφάλειας πρώτα, προς την μονάδα και έπειτα προς το σύνολο!

Έγραψα περίπου το ίδιο με αυτό που γράφεις εσύ Νίκο...
Αυτός που έχει σωστή νοοτροπία δεν χρειάζεται κανένα νόμο να του πει τι θα κάνει!Ξέρει, καταλαβαίνει, κατανοεί και κανονίζει τι πορεία του χωρίς να καταγίνεται με τις λεξούλες, " δεν λέει δεμένος", "δεν λέει λουρί"!
...απλώς τοποθετήθηκα ουσιαστικά και όχι αποποιώντας την ευθύνη μου και ρίχνωντάς την στον νομοθέτη και στην μπιπ εξουσία!
Έχω ευθύνη Νίκο απέναντι στην ασφάλεια του σκύλου μου ΠΡΩΤΑ γιατί κατανοώ τους κινδύνους και έπειτα απέναντι στην κοινωνία!
Δυστυχώς κάποιοι βλέπουν τον νόμο στα λεγόμενα μου, έλα όμως που εγώ μιλάω για καθαρή ασφάλεια και μόνο και ελάχιστα για το νοητικό επίπεδο των ανθρώπων!

Μπορώ εν τέλει μετά από αυτό να πω ότι τον νόμο/εξουσία/νομοθέτη/κράτος τον έχω αφοδευμένο και δεν μπορεί να μου ορίζει την ζωή μου!

Συμφωνούμε ή διαφωνούμε?
 


nefeli-morgan

Member
21 Ιουλίου 2012
7
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα..
η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα σκυλιά μας πρέπει πάντα να βγαίνουν βόλτα με λουρί.
Για μένα είναι θέμα ανευθυνότητας και προς το δικό μας φίλο αλλά και προς τους γύρω μας αλλα και τα υπόλοιπα σκυλιά να αφήνουμε το σκυλί μας ελευθερό.
Πριν από λίγο καιρό μάλιστα βρέθηκα μπροστά σε περιστατικό σε πολύ κεντρικό και πολυσυχναστο δρόμο της Θεσσαλονίκης. Ιδιοκτήτης μεγαλόσωμου σκύλου τον έβγαλε βόλτα χωρίς λουρί όπως συνηθίζει. Κάποια στίγμη συναντήθηκαν με μία κυρία, μεγάλη σε ηλικία, και το σκυλάκι της, η οποία το είχε με λουράκι. Το μικρότερο σκυλακι άρχισε να γαυγίζει, το μεγαλόσωμο πλησίασε προς αυτό και το αποτέλεσμα ήταν να αρπαχτουν. Τέλικα και μετά από αρκετή ώρα καταφέραμε να χωρίσουμε τα σκυλάκια, τα οποία φυσικά ήταν και τα δύο δαγκωμένα. Η ιδιοκτήτρια του μικρόσωμου σκυλιού τραυματίστηκε και η ίδια από δαγκώματα, στην προσπάθειά της να τα χωρίσει.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά, κατά τη γνώμη μου, όσο καλά και να ξέρουμε τους μικρούς φίλους, ίσως κάποια στιγμή κάτι να πάει διαφορετικά από ότι θα νομίσαμε και να κινδυνέψει και ο μικρός μας φίλος, που μεχρι τότε, παίρναμε όρκο ότι δεν πρόκειται να φύγει από το πλάι μας και να μην υπακούσει σε κάποια εντολή μας.
 


marley&me

Well-Known Member
22 Απριλίου 2012
65
0
το θεμα ειναι οτι υπαρχουν χωροι για να ειναι και τα σκυλια ελευθερα να παιξουν ασχετα με το τι λεει ο νομος..απο κει και περα ειναι υποχρεωση του καθε ιδιοκτητη το σκυλι να βγαινει μαζι του με λουρι και να ξερει που πρεπει να ειναι ελευθερο να παιξει και που οχι..μαλλον ο ιδιοκτητς πρεπει να εκπαιδευτει σε αυτο και οχι το σκυλι..