οι πρωτες μας διακοπες σε ξενοδοχειο


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
και ναι ηρθε ο καιρος να παμε τις πρωτες μας διακοπες
και εννοειτε οτι θα παμε ολοι μαζι
σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ ησυχο και καλοβολο σκυλακι και δεν ξεκολλαει απο κοντα μας
κλεισαμε λοιπον δωματιο σε ενα ξενοδοχειο που δεχετε σκυλους

και ρωταω εγω...

οταν θα κυκλοφορουμε εντος του ξενοδοχειου να την εχω αγκαλια???

στην πισινα μπορω να την παιρνω μαζι μου???? εννοειτε καθετε παντα κατω απο την ξαπλωστρα μου

σε ταβερνες-καφε θα πρεπει να ρωταω αν επιτρεπονται τα κατοικιδια πριν καθησω????

στις παραλιες.... οκ ξερω γιατι εχουμε κανει αυθημερον εξορμισεις

σε περιπτωση που γαυγιζουν αλλα σκυλια και γαυγιζει κι αυτη το βραδυ, στο σπιτι δεν συμβαινει αλλα σε ξενο περιβαλλον δεν ξερω πως θα αντιδρασει, τι κανουμε???

αν σκεφτειτε κι εσεις αλλα προβληματα που μπορει να συναντισουμε...
καλοδεχουμενα αρκει να εχετε και την λυση τους μαζι
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Όλα σου τα ερωτήματα σίγουρα θα μπωρούν να σου τα απαντήσουν και οι υπευθηνοι του ξενοδοχείου, αλλά μιας και έχω πάει σε πολλά ξενοδοχεία με 2-3 σκυλιά να σου απαντήσω εγώ σύμφωνα με τις εμπιρίες μου.


οταν θα κυκλοφορουμε εντος του ξενοδοχειου να την εχω αγκαλια???
Όχι, δεν χρειάζετε αν είστε σίγουροι ότι δεν θα κάνει την ανάγκη της μέσα στον διάδρομο του ξενοδοχείου.

στην πισινα μπορω να την παιρνω μαζι μου???? εννοειτε καθετε παντα κατω απο την ξαπλωστρα μου
Νομίζω ότι απαγορεύονται τα σκυλιά στον χώρο της πισίνας, αλλά είναι ανάλογα το ξενοδοχείο.

σε ταβερνες-καφε θα πρεπει να ρωταω αν επιτρεπονται τα κατοικιδια πριν καθησω????
Καλό θα ήταν να ρωτάτε, αλλά λογικά αν κάθεστε σε εξωτερικό χώρο δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα

σε περιπτωση που γαυγιζουν αλλα σκυλια και γαυγιζει κι αυτη το βραδυ, στο σπιτι δεν συμβαινει αλλα σε ξενο περιβαλλον δεν ξερω πως θα αντιδρασει, τι κανουμε???
Θα πρέπει να είστε προσεκτικοί, γιατί αν ενοχλεί το σκυλί τους υπόλοιπους ανθρώπους στο ξενοδοχείο ειδικά σε ώρες κοινής ησυχίας θα σας κάνουν παρατήρηση και ποιος ξέρει τι άλλο. Άρα πρέπει να μπωρείτε να καθυσηχάσετε το σκυλί πάση θυσία, αλλά σε ώρες μη κοινής ησυχίας δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα, αλλά πάλι έχει να κάνει και με το κάθε ξενοδοχείο, δηλαδή μέχρι που φτάνει η υπομονή τους και η ανοχή τους.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος σε αυτες τις περιπτοσεις εχει αποδειχτει το Crate σωτιριο.
Ακομα και σε ξενο περιβλλον αισθανονται ασφαλεις, εαν εχουν την "φωλιτσα" του μαζι τους.
Και εμεις το ιδιο, επειδη μπορουμε να ειμαστε σιγουρη, οτι δεν θα καταστρεψει τιποτα!

Σε εστιατορια, οπου καθομαι εξω, δεν ρωταω! Εαν εχουν προβλημα με τα σκυλια ( και εφω εχω 4- συνηθος αποφευγω να τα παρω μαζι μου, αλλα καμια φορα παμε αμεσως μετα απο την παραλια για φαι) σηκωνομαι και φευγω- και βεβαια δεν ξαναπαταω σε αυτο το μαγαζι, και ας μην εχω σκυλο ( ειμαστε και 4 ατομα, συνηθος και με παρεα- θα το σκευτει ο αλλος να χασει τα 80-100 ευρω)..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όπως τα λέει η FrenchieFan είναι, σκυλιά που είναι συνηθισμένα στο Crate αισθάνονται άνετα όπου τα πας. Με τα δικά μου δεν εχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα σε ξενοδοχείο, αλλά ταξιδεύουμε συχνά.

Το Ιούνιο που είχε κατέβει στην έκθεση και η εκτροφέας της Toya με τον Ολιβερ είχε ένα προβληματάκι. Όταν τον άφησε μόνο του στο δωμάτιο έκλαιγε, γιατί δεν έχει μάθει να μένει μόνος του. Τον βάλαμε στο δικό μας δωμάτιο με τα κορίτσια και ήταν όλα οκ.

Για τα εστιατόρια πάλι θα συμφωνήσω με την FrenchieFan, δεν ρωτάω και αν δεν με θέλουν φεύγω.
Φέτος με την κρίση δεν μας έτυχε ούτε μια φορά, ίσα-ίσα μας έλεγαν "ελάτε δεχόμαστε τα σκυλάκια"

Για την πισίνα θα πρέπει να ρωτήσεις αν επιτρέπεται.
 


kimeli

Member
19 Ιουλίου 2012
20
0
πω πω...τι να πω..δεν εχω συνηθισει να πηγαινω εξω για καφε,φαι με τον σκυλο παρεα...μονο βολτες σε παραλιες κ φυση..αλλο να περναμε μεσα απο κοσμο για βολτα κ αλλο να καθομαστε με τον κοσμο.2 φορες το επιχειρησαμε κ την πρωτη πηγαμε σε απομερη καφετερια..που δεν ειχε κοσμο κ ειμασταν μονοι,οποτε οκ..κ η δευτερη σε μια αλλη με κοσμο,που μας κοιτουσαν λες κ ειχαμε χολερα.ειδικα οποτε φταρνιζοταν ο σκυλος μας κοιτουσαν λες κ τι να πω πια...σιγα μωρε!!πεντακαθαρος σκυλος,να μυριζει σαμπουαν κ αυτοι να σιχαινονται..ε δεν τον ειχα κ μεσα στο πιατο τους!!παντως τωρα ετοιμαζομαστε κ εμεις για διακοπες..με τον σκυλο εννοειτε..αλλα οι επιλογη του μερους,οσο να ναι επηρρεαζεται κ με τον σκυλο λιγο..διαλεγουμε κατι πιο ησυχο κ με λιγοτερο κοσμο,που να υπαρχουν κ μερη που να μπορει να ευχαριστηθει κ ο σκυλος κ εμεις να ειμαστε ηρεμοι κ να χαρουμε...:)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επισης εχω παρατηρησει, οτι σε μερη οπου υπαρχει εντονος τουρισμος απο ξενους- ειναι καπος "σκληρογωγημενοι" στα εστιατορια, καφετεριες και ξενοδοχεια.
Στο Πηλιο π.χ δεν μας μιλανε πουθενα, οταν καταφτανουμε με τα σκυλια. Αλλα δεν ειμαστε και οι μονοι!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στο Πήλιο μια φορά μας είπαν να σας βάλουμε τραπέζι στην άκρη για να μην ενοχλείτε και αντέδρασαν αμέσως οι άλλες παρέες ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα σκυλιά μας
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις το χειμονα τα παιρναμε και μεσα ( οκ- μας ηξερε η ιδιοκτητρια του μαγαζιου). Πιαναμε ακριανο τραπεζι Τερμα γονια- κοντα στο καλοριφερ, στρωναμε και κουβερτακια και μια κουρελου ( δικες μας, απο το σπιτι) κατω και αραζαν ολα τα σκυλια εκει ( τα δικα μου και της vrmode).
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Και σε εμένα αρκετά μαγαζιά σε Λούτσα, Λαύριο, και Πάρο άφησαν εμένα και την παρέα μου να πάρω μέσα στο μαγαζί (ταβέρνα ή καφετέρια) την Ζήβα (τότε είχα μόνο αυτήν) απλά μας είχαν πεί να μας βάλουν σε κάποιο βάθος να μην ενοχλούμε τους υπόλοιπους πελάτες. Ενώ έχει τύχει να φύγω απο καφετέρια και ταβέρνα και να μην ξαναπατήσω εκεί ενώ είχαμε καθήσει έξω με την Ζήβα όταν μας είπαν ότι δεν επιτρέπουν σκυλιά. Άρα όπως καταλαβαίνεις στα μαγαζιά είναι ανάλογα τον ιδιοκτήτη κατα πόσο θα σε αφήσουν με το σκυλί εντός ή εκτός
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Σε πισίνα πάντως λογικό είναι να μην επιτρέπονται τα ζώα.Ακόμα κ χωρίς ζώα,οι πισίνες ειδικά είναι πολύ βρώμικες,γεμάτες βακτήρια.
Kάντε την ηλιοθεραπεία σας,πιείτε το ποτό η το χυμό σας και δρόμο.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
γυρισαμε!!!!!!!!!!!!

κλεισαμε σε ενα μικρο ξενοδοχειο στην φουρκα χαλκιδικης που δεχοταν σκυλους
επικοινονισαμε και τηλεφωνικος μαζι τους για την μινι και.... πηγαμε κασπως... μαγκωμενοι

πηγαινοντας εκει ειδαμε οτι στο χωρο της ρεσεπσιον και του καφε κυκλοφορουσε ενα λυκοσκυλο, δικο τους
πολυ ηρεμο και φιλικο,αλλα το μεγεθος του.... τρομαζε τους επισκεπτες μολις το εβλεπαν
βεβαια στην πορεια.... ολα τα παιδια το χαιδευαν και επαιζαν μαζι του

μολις μπηκαμε μεσα με την μινι μας αγκαλια μου ειπαν οτι αν δεν λερωνει μπορει να γυρναει ελευθερη παντου
την πρωτη μερα την ειχα στο χωρο της πισινας με το λουρακι και παλι μου ειπαν οτι μπορω να την λυσω

μεσα σε λιγη ωρα εγινε η μασκοτ του ξενοδοχειου
την ηξεραν ολοι οι ενοικοι κι αυτη απολαμβανε τα χαδια τους

οποτε περνουσε καποιος απο τα αφεντικα και δεν την εδινε σημασια τους γαυγιζε παραπονιαρικα
οπως επισεις γαυγιζε και σε ολους τους καινουργιους ενοικους
σου λεει ποιος εισαι εσυ, τι δουλεια εχεις εδω

στην παραλια την περναμε μαζι μας και κανεις δεν μας ειπε τιποτα
η αληθεια ειναι οτι την βουτουσαμε οταν δεν ειχε πολυ κοσμο μεσα και την σκουπιζα πριν την αφησω κατω για να μην τιναζετε πανω τους

στην βολτα ειδαμε παρα πολλα σκυλια, μικρα και μεγαλα
και ουτε και εκει βρεθηκε κανεις.... στραβος


περασαμε πολυ ομορφα και μπορω να πω οτι θα της λειψει λιγο η ολη φαση
παρ ολ αυτα οταν γυρισαμε σπιτι εκλαιγε απο την χαρα της
ακομα και εδω πηρε απο τα αφεντικα της
καλες οι διακοπες αλλα.... σαν το σπιτι μας δεν εχει
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Εμεις πηραμε φετος πρωτη φορα την δικια μας στις διακοπες και μπορω να πω πως δε περασαμε και τελεια..
Αφου φτασαμε στο μερος και μπηκαμε στο δωματιο μας διευκρινησαν αμεσως πως δεν μπορουμε να αφησουμε το σκυλακι μας στο δωματιο μονο του ουτε λεπτο...
Ειμασταν αναγκασμενοι να την κουβαλαμε παντου.. Ακομη και στο σουπερ.
Εχω την εξης απορια. Παντου ισχυουν αυτοι οι κανονες η απλα μας ετυχε? Που να ηξερα κ'εγω και δεν το διευκρινησα η χαζη...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εμεις πηραμε φετος πρωτη φορα την δικια μας στις διακοπες και μπορω να πω πως δε περασαμε και τελεια..
Αφου φτασαμε στο μερος και μπηκαμε στο δωματιο μας διευκρινησαν αμεσως πως δεν μπορουμε να αφησουμε το σκυλακι μας στο δωματιο μονο του ουτε λεπτο...
Ειμασταν αναγκασμενοι να την κουβαλαμε παντου.. Ακομη και στο σουπερ.
Εχω την εξης απορια. Παντου ισχυουν αυτοι οι κανονες η απλα μας ετυχε? Που να ηξερα κ'εγω και δεν το διευκρινησα η χαζη...
Θα φοβοντουσαν οτι ο σκυλος κλαει και ισως καταστρεφει και πραγματα στο ξενο περιβαλλον. Δεν ειναι και πολυ ασυνηθηστο για τα περισσοτερα σκυλια.
Ειχες μαζι σου Crate? Νομιζω εκει δεν θα μπορουσαν να σου πουν τιποτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εμεις πηραμε φετος πρωτη φορα την δικια μας στις διακοπες και μπορω να πω πως δε περασαμε και τελεια..
Αφου φτασαμε στο μερος και μπηκαμε στο δωματιο μας διευκρινησαν αμεσως πως δεν μπορουμε να αφησουμε το σκυλακι μας στο δωματιο μονο του ουτε λεπτο...
Ειμασταν αναγκασμενοι να την κουβαλαμε παντου.. Ακομη και στο σουπερ.
Εχω την εξης απορια. Παντου ισχυουν αυτοι οι κανονες η απλα μας ετυχε? Που να ηξερα κ'εγω και δεν το διευκρινησα η χαζη...
Το θεωρώ αυτονόητο αυτό που σου είπαν. Αν δεν πάρεις μαζί σου κρέιτ ο σκύλος δεν εγγυάται κανείς ότι θα κάτσει ήσυχος σε ένα ξένο περιβάλλον. Εγώ ποτέ δεν έχω αφήσει τον σκύλο μου σε δωμάτια μόνο του.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
...μολις μπηκαμε μεσα με την μινι μας αγκαλια μου ειπαν οτι αν δεν λερωνει μπορει να γυρναει ελευθερη παντου
την πρωτη μερα την ειχα στο χωρο της πισινας με το λουρακι και παλι μου ειπαν οτι μπορω να την λυσω

μεσα σε λιγη ωρα εγινε η μασκοτ του ξενοδοχειου
την ηξεραν ολοι οι ενοικοι κι αυτη απολαμβανε τα χαδια τους

...στην παραλια την περναμε μαζι μας και κανεις δεν μας ειπε τιποτα
η αληθεια ειναι οτι την βουτουσαμε οταν δεν ειχε πολυ κοσμο μεσα και την σκουπιζα πριν την αφησω κατω για να μην τιναζετε πανω τους

στην βολτα ειδαμε παρα πολλα σκυλια, μικρα και μεγαλα
και ουτε και εκει βρεθηκε κανεις.... στραβος

περασαμε πολυ ομορφα και μπορω να πω οτι θα της λειψει λιγο η ολη φαση
παρ ολ αυτα οταν γυρισαμε σπιτι εκλαιγε απο την χαρα της
ακομα και εδω πηρε απο τα αφεντικα της
καλες οι διακοπες αλλα.... σαν το σπιτι μας δεν εχει
Παράδεισος αλλά σπίτι μου, σπιτάκι μου, σπιτοκαλυβάκι μου!
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Θα φοβοντουσαν οτι ο σκυλος κλαει και ισως καταστρεφει και πραγματα στο ξενο περιβαλλον. Δεν ειναι και πολυ ασυνηθηστο για τα περισσοτερα σκυλια.
Ειχες μαζι σου Crate? Νομιζω εκει δεν θα μπορουσαν να σου πουν τιποτα.
Δεν το πηραμε μαζι αλλα και δεν την εχουμε βαλει καμια φορα μετα απο τοτε που ηταν μικρη δεν χρειαστηκε κιολας...
Εχουμε και εναν μπαμπα που την λυπαται και ουτε στο αμαξι δεν θελει να την βαζουμε στο crate μεταφορας....
Αλλα εγω μιας που το λετε θα το εφαρμοσω αυτο με το crate για το μελλον.
Ειναι τελος παντων σιγουρο οτι θα με αφηναν να την αφησω στο δωματιο αν τους εδιχνα το crate και τους ελεγα οτι θα κατσει το σκυλι μου εκει μεσα δλδ?
 








FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
εγω εχω ενα ιδιο και το βρηκα στο Carrefour της γειτονιας μου.
Μαλιστα ηταν και σε προσφορα και το πηρα 25 ευρω- κατι τετοιο.
Το δικο μου ειναι τεραστιο, χωραει και γερμανικο ποιμενικο ανετα- τα 4 δικα μου χωρανε ανετα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU