οχι pet shop;


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
οχι ευτυχως το σκυλακι μου ειναι μια χαρα απο υγεια.απλα δεν μπορω την κοροιδια.δεν μπορει να στο πουλανε για μικροσωμο για 600 ευρω και στο τελος να σου βγει θηριο!!!!!!! διαλεξα μικρο σκυλακι γιατι ζω σε διαμερισμα αν ητααν θα επερνα μεγαλυτερο που για να πω την αληθεια τα εχω μια αδυναμια..................
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Απλα το κακο απο τα πετσοπς -η απο ασυνειδητους εκτροφεις- ειναι οτι μπορει να βγαλει πολυ πιο ευκολα απο τα αλλα σκυλακια και χειροτερα προβληματα απο μουσουδα... Για αυτο φτυνε να σου μεινει υγιες. Η κοροιδια ειναι χαλια οντως αλλα ας μεινει στ +-2 κιλα σου ευχομαι!!!.. Παντως ειναι γλυκα!
 


eadie

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2008
246
0
αθηνα
πιστυω πως θα παει περιπου 3.δεν βλεπω να εχει μακρια μουσουδα δεν ξερω αν ετσι φαινεται στην φωτο.παντως ευχαριστω:)
 






Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μην κολλάτε στο μέγεθος, είναι το λιγότερο σημαντικό. Το μαλτέζ έχει πολλές λεπτομέριες για να είναι Μαλτέζ. Για παράδειγμα, αν δεις Ουέστι 2 μηνών και Μαλτέζ ίδιας ηλικίας (ίδιο μέγεθος ΚΑΙ χρώμα) θα ξέρεις ποιό είναι ποιό;

Αν σε ενδιέφερε ΜΟΝΟ το μέγεθος, κακώς δεν πήρες μικρόσωμο λευκό σκυλάκι από τη φιλοζωϊκή. Έχουν πολλά. ΠΑΡΑ πολλά....

Όσο για το σκυλάκι σου (να σου ζήσει, είναι κούκλα) θέλω να σε ρωτήσω κάτι, πραγματικά ΧΩΡΙΣ καμία παρεξήγηση. Θέλω να μου λύσεις μια μεγάλη απορία (που έχω ΧΡΟΝΙΑ τώρα).

Αφού επιθυμούσες μία ράτσα από τις πιό κοινές στη χώρα μας (και μένεις και Αθήνα!) γιατί προτίμησες να πας σε μαγαζί από το να δεις, ξέρω 'γω, 3 γέννες μόνη σου και να διαλέξεις το κουταβάκι που σου "έκανε κλικ";

Πίστευες πως δεν υπάρχουν γέννες με Μαλτέζ στην Αθήνα; Προτιμούσες να σου το επιλέξει ξένος; Μα δεν καταλαβαίνω, πραγματικά....

Και αν το βασικό που σ' ενδιέφερε ήταν ένα λευκό σκυλάκι, καλού χαρακτήρα και κάτω των 3-4ή 5 κιλών, δεν κατάλαβες πως θα ήταν προς όφελός σου να δεις τους γονείς του κουταβιού που θα πάρεις;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν θέλω να στα "χώσω" -πραγματικά έχω αυτές τις απορίες...

Και να μην ήξερες δηλαδή για την "μαφία" των πετ-σοπ, τι σε έκανε να πάρεις "γουρούνι στο σακί" αντί να διαλέξεις μόνη σου ένα κουτάβι από τις ΠΟΛΛΕΣ γέννες παντού στην Αθήνα;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Μα δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν εκτροφεις και τι σημαινει εκτροφη .
ουτε κι εγω το γνωριζα πριν 20 χρονια, οταν πρωτοπηρα σκυλο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μα δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν εκτροφεις και τι σημαινει εκτροφη .
ουτε κι εγω το γνωριζα πριν 20 χρονια, οταν πρωτοπηρα σκυλο.

Δεν γνωρίζουν τι σημαίνει εκτροφή, αλλά όλοι (μα ΟΛΟΙ) ζευγαρώνουν το μαλτεζάκι τους με το μαλτεζάκι του γείτονα πιο κάτω, εδώ και χρόνια!!!!

Η ποιότητα τον Μαλτέζ στην Αθήνα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί τα 9,9 στα 10 είναι από πετ-σοπ ή απόγονοι σκύλων πετ-σοπ. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου... προσπαθώ να μπώ στο σκεπτικό του "μέσου αγοραστή".

Θέλω να πω, με το "ίδιο" σκύλο (γενετικά/μορφολογικά) θα κατέληγε αν έπαιρνε από ιδιώτη (χωρίς τις γνώσεις να διαλέξει σωστό εκτροφέα).

ΑΛΛΑ,

1. δεν θα συνέβαλλε στο εμπόριο/κακοποίηση,
2. θα έπερνε σκύλο με καλύτερες εμπειρίες (θα ήταν με τη μάνα περισσότερο και όχι σε κλούβες),
3. θα είχε λιγότερες πιθανότητες να της αρρωστήσει (λόγο μάνας κι αντισωμάτων και έλλειψης ταξιδιού με άρρωστα κουτάβια) και
4. θα το πλήρωνε και λιγότερο.
5. Ασε που θα το διάλεγε μόνη της. Θα μπορούσε να το επιλέξει κι ανάμεσα από ΠΟΛΛΕΣ γέννες.

Εχει πάντα ΠΑΡΑ πολλές γέννες με Μαλτέζ στην Αθήνα. Δεν είναι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ να το ξέρει αυτό, μιάς και κάθε πολυκατοικία έχει τουλάχιστον ένα Μαλτέζ;;;;

Δεν περίμενα να ξέρει λεπτομέρειες περί εκτροφής, μορφολογίας, κτηνιατρικής κλπ.

Απλά το θεωρώ κοινή λογική να κοιτάς και τη Χρυσή Ευκαιρία (για γέννες στην Αθήνα) όταν θέλεις ένα ΤΟΣΟ κοινό κουτάβι....

Περιμένω απάντηση.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
1. δεν θα συνέβαλλε στο εμπόριο/κακοποίηση,
Θα συνέβαλλε στο εμπόριο των
ζευγαρώνουν το μαλτεζάκι τους με το μαλτεζάκι του γείτονα πιο κάτω, εδώ και χρόνια!!!!

Η ποιότητα τον Μαλτέζ στην Αθήνα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί τα 9,9 στα 10 είναι από πετ-σοπ ή απόγονοι σκύλων πετ-σοπ.
2. θα έπερνε σκύλο με καλύτερες εμπειρίες (θα ήταν με τη μάνα περισσότερο και όχι σε κλούβες),
Μαλτεζικα κουτάβια 30 ημερων διασταυρωση με πεκινουά πωλούνται σε καλή τιμή
3. θα είχε λιγότερες πιθανότητες να της αρρωστήσει (λόγο μάνας κι αντισωμάτων και έλλειψης ταξιδιού με άρρωστα κουτάβια) και
Αμεσα ναι. Μακροπρόθεσμα όχι.

4. θα το πλήρωνε και λιγότερο.
Ναι.

5. Ασε που θα το διάλεγε μόνη της. Θα μπορούσε να το επιλέξει κι ανάμεσα από ΠΟΛΛΕΣ γέννες.
Οχι όταν παραπλανάσαι και δεν ξέρεις, διαλέγει ο έμπιστος - φίλος - επαγγελματίας - είναι καλύτερα ... ;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU