ο μπεμπης εκπαιδευεται...


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Oταν θα εχει φτασει στο σημειο να πνιγεται, να λυσσαει αγνοωντας τη διορθωση σου, πρεπει να σκεφτεις οτι καπου κατι δεν κανεις σωστα - στη διορθωση ειναι, στη σχεση ειναι, στο πως σε βλεπει ο σκυλος σου ειναι... δεν ξερω....
Εχω δει εκπαιδευτες να διορθωνουν σκυλο 50-60 κιλων με ενα κλικ και αυτος να καθεται σουζα και μολις τους παιρνουν οι ιδιοκτητες τους να πνιγονται, να τραβανε σαν τρελοι, να ειναι στα δυο ποδια και να πρεπει τους κοψουν την ανασα για να σταματησουν. Ο ιδιος σκυλος... Γιατι ? Γιατι ο ενας δεν ηξερε να τον διορθωνει αποτελεσματικα.
Γνωμη μου ... :)
Οχι απολυτως καμια σχεση!
Γιατι τον εναν ο σκυλος τον "σεβεται" "λογαριαζει" "μετραει τις συνεπειες" ενω τον αλλο οχι!
Γνωμη μου......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα θελα αυτο με τις συνεπειες να το συζητησουμε πιο αναλυτικα γιατι δυσκολευομαι να το καταλαβω.
Ο σκυλος "κατανοει" τις συνεπειες που ερχονται αυτοματα με την ανυπακοη του. Εχεις αλλη αποψη ?
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Oταν θα εχει φτασει στο σημειο να πνιγεται, να λυσσαει αγνοωντας τη διορθωση σου, πρεπει να σκεφτεις οτι καπου κατι δεν κανεις σωστα - στη διορθωση ειναι, στη σχεση ειναι, στο πως σε βλεπει ο σκυλος σου ειναι... δεν ξερω....
Εχω δει εκπαιδευτες να διορθωνουν σκυλο 50-60 κιλων με ενα κλικ και αυτος να καθεται σουζα και μολις τους παιρνουν οι ιδιοκτητες τους να πνιγονται, να τραβανε σαν τρελοι, να ειναι στα δυο ποδια και να πρεπει τους κοψουν την ανασα για να σταματησουν. Ο ιδιος σκυλος... Γιατι ? Γιατι ο ενας δεν ηξερε να τον διορθωνει αποτελεσματικα.
Γνωμη μου ... :)
Καλό είναι να μη μιλάμε με εικασίες, γιατί αφήνεις να εννοηθούν πράγματα για εμένα, που δεν ισχύουν.
Απευθύνθηκες σε εμένα λέγοντας ''αυτο που περιγραφεις ειναι λαθος διορθωση.''

Να σε ρωτήσω κάτι.
Αυτό που περιγράφω πρέπει κάπου να οφείλεται; (π.χ. σχέση)
Δεν μπορεί να είναι στον σκύλο;
Γιατί σου φαίνεται τόσο παράξενο;
Υπάρχουν σκυλιά που μπορεί να μη το κόψουν ποτέ αυτό και ας είναι ρομποτάκια.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα θελα αυτο με τις συνεπειες να το συζητησουμε πιο αναλυτικα γιατι δυσκολευομαι να το καταλαβω.
Ο σκυλος "κατανοει" τις συνεπειες που ερχονται αυτοματα με την ανυπακοη του. Εχεις αλλη αποψη ?
Ναι..... αλλα οχι μονο.
Δυστυχως η ευτυχως δεν μπορω να σου γραψω καποια πραγματα δημοσια.
Θα περιοριστω να σου γραψω το εξης:
Συνεπεια ειναι να τεντωσει ο πνιχτης (πνιγει ο σκυλος), συνεπεια κ να του περασεις 7sec ρευμα, συνεπεια ειναι να τον σπασεις στο ξυλο, συνεπεια ειναι κ να τον αγνοησεις..... το θεμα παντα ειναι ποια συνεπεια που μπορει ο εκαστοτε ιδιοκτητης να εφαρμωσει, γινεται ποιο "κατανοητη" απο το σκυλο, κ την μετραει σε τετοιο βαθμο που να την ζυγιζει πανω απο την ανεπιθυμητη συμπεριφορα που ετοιμαζεται να εκδηλωσει........
 
  • Like
Reactions: mareco


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλό είναι να μη μιλάμε με εικασίες, γιατί αφήνεις να εννοηθούν πράγματα για εμένα, που δεν ισχύουν.
Απευθύνθηκες σε εμένα λέγοντας ''αυτο που περιγραφεις ειναι λαθος διορθωση.''

Να σε ρωτήσω κάτι.
Αυτό που περιγράφω πρέπει κάπου να οφείλεται; (π.χ. σχέση)
Δεν μπορεί να είναι στον σκύλο;
Γιατί σου φαίνεται τόσο παράξενο;
Υπάρχουν σκυλιά που μπορεί να μη το κόψουν ποτέ αυτό και ας είναι ρομποτάκια.

Τι αφησα να εννοηθει για σενα λαθος? Ειπα την αποψη μου για περιπτωσεις που βλεπω και ξερω. Ουτε σε ξερω , ουτε εχω δει το σκυλο σου, ουτε τιποτα.

Σε σχεση με το θεμα του agf απαντησα γιατι και ο μεγαλος μας σκυλος εχει το ιδιο θεμα, ειναι 30 κιλα και 10 ετων ... βεβαια οταν βγαινει με τους γονεις μου , γιατι με μενα ειναι μια χαρα πια. Επισης φιλης μου η σκυλα (40 κιλα) τα ιδια μολις δει αλλο σκυλο. Μολις την εχει ο εκπαιδευτης της ομως κυριλε και κανει και παρεα μαζι τους εκει που ηθελε να τα φαει...

Δηλαδη τι να ειναι στο σκυλο? Να γεννηθηκε ο σκυλος ετσι ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα περιοριστω να σου γραψω το εξης:
Συνεπεια ειναι να τεντωσει ο πνιχτης (πνιγει ο σκυλος), συνεπεια κ να του περασεις 7sec ρευμα, συνεπεια ειναι να τον σπασεις στο ξυλο, συνεπεια ειναι κ να τον αγνοησεις..... το θεμα παντα ειναι ποια συνεπεια που μπορει ο εκαστοτε ιδιοκτητης να εφαρμωσει, γινεται ποιο "κατανοητη" απο το σκυλο, κ την μετραει σε τετοιο βαθμο που να την ζυγιζει πανω απο την ανεπιθυμητη συμπεριφορα που ετοιμαζεται να εκδηλωσει........
Κανενας απο τους 2 δε θα του βαζε ρευμα, δε θα τον σαπιζε στο ξυλο, δε θα τον αφηνε νηστικο κλπ κλπ

Εγω με αυτες τις συνεπειες συγχωρεστε με αλλα δε μπορω να κανω λογικη συζητηση. :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κανενας απο τους 2 δε θα του βαζε ρευμα, δε θα τον σαπιζε στο ξυλο, δε θα τον αφηνε νηστικο κλπ κλπ

Εγω με αυτες τις συνεπειες συγχωρεστε με αλλα δε μπορω να κανω λογικη συζητηση. :)
Βλεπεις που μερικα πραγματα τα αφοριζεις αν κ πιθανον δεν τα γνωριζεις?
Ηλεκτρικο ρευμα = ηλεκτρικο κολλαρο = εκπαιδευτικο εργαλειο.
Αποποιεισαι την χρηση του δλδ κ την καταδικαζεις...... καλα κανεις, αλλα ειναι η αποψη σου!
Επισης νομιζεις οτι σε ενα ενηλικο μαστιφ πχ για να του "ριξεις καμια να ξαφνιαστει" θα χρειαστει κατι λιγοτερο απο το να πονεσει το χερι σου η νομιζεις οτι μπορεις να του μεταφερεις τις συνεπειες μονο με την απλη χρηση του πνιχτη=τιναγμα?????
Για το θεμα του να τον αγνοησεις, ομως κ να εχεις ενα σκυλο πνιγμενο στην ακρη ενος λουριου δεν σε ειδα να λες τπτ.......
Anyway οπως σου ειπα, καποια πραγματα δεν θελω να τα γραψω δημοσια κυριως γιατι τα ματια που τα διαβαζουνε δεν ειναι ετοιμα να τα διαβασουνε.........
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οχι δεν αποποιουμε τη χρηση κανενος εργαλειου.
Απλα λεω οτι η συνεπεια δεν ειναι παντα διαφορετικη. Δηλαδη ουτε ο εκπαιδευτης της Λουπε θα της βαλει ηλεκτρικο ( της βγαζει και τον πνιχτη μαλιστα), ουτε εγω τον Μπλακ θα τον πλακωσω στο ξυλο. Αρα λοιπον κατι αλλο παιζει εδω... εκει αναφεροταν η λογικη.
Να τον αγνοησω και να ναι στη ακρη του λουριου πνιγμενος... τι να πω? Δεν καταλαβαινω.
Ναι, λεω οτι ενα αρσενικο μαστιφ ο ανθρωπος που ξερει να το διορθωσει σωστα δε θα χρειαστει ουτε ξυλο, ουτε ρευμα. Και δε το λεω τυχαια, το εχω δει παμπολες φορες.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δηλαδη τι να ειναι στο σκυλο? Να γεννηθηκε ο σκυλος ετσι ?
Ναι.
Όσο για αυτό:
Oταν θα εχει φτασει στο σημειο να πνιγεται, να λυσσαει αγνοωντας τη διορθωση σου, πρεπει να σκεφτεις οτι καπου κατι δεν κανεις σωστα - στη διορθωση ειναι, στη σχεση ειναι, στο πως σε βλεπει ο σκυλος σου ειναι... δεν ξερω....
Εχω δει εκπαιδευτες να διορθωνουν σκυλο 50-60 κιλων με ενα κλικ και αυτος να καθεται σουζα και μολις τους παιρνουν οι ιδιοκτητες τους να πνιγονται, να τραβανε σαν τρελοι, να ειναι στα δυο ποδια και να πρεπει τους κοψουν την ανασα για να σταματησουν. Ο ιδιος σκυλος... Γιατι ? Γιατι ο ενας δεν ηξερε να τον διορθωνει αποτελεσματικα.
Γνωμη μου ... :)
Γνώμη σου.......όπως πολύ σωστά έγραψες.
Τίποτα παραπάνω.

Δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια.
Δεν το συνεχίζω.
Τέλος από εμένα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οχι δεν αποποιουμε τη χρηση κανενος εργαλειου.
Απλα λεω οτι η συνεπεια δεν ειναι παντα διαφορετικη. Δηλαδη ουτε ο εκπαιδευτης της Λουπε θα της βαλει ηλεκτρικο ( της βγαζει και τον πνιχτη μαλιστα), ουτε εγω τον Μπλακ θα τον πλακωσω στο ξυλο. Αρα λοιπον κατι αλλο παιζει εδω... εκει αναφεροταν η λογικη.
Να τον αγνοησω και να ναι στη ακρη του λουριου πνιγμενος... τι να πω? Δεν καταλαβαινω.
Ναι, λεω οτι ενα αρσενικο μαστιφ ο ανθρωπος που ξερει να το διορθωσει σωστα δε θα χρειαστει ουτε ξυλο, ουτε ρευμα. Και δε το λεω τυχαια, το εχω δει παμπολες φορες.
Ενα ενηλικο μαστιφ με παγιομενη συμπεριφορα ενας ανθρωπος που ξερει να το διορθωσει για να φτασει στο επιπεδο αυτο δεν θα χρησιμοποιησει καμια απο τις παραπανω μεθοδους????
Κ πως θα το κανει αμαλια μου με τηλεπαθεια κ υπνοτισμο???
Εδω προσπαθεις αναμεσα στο ενστικτο του ζωου (κυριαρχια) να βαλεις μια παραμετρο που λεγεται "υπακοη στην θεληση του ιδιοκτητη" !

Υ.Γ.Αν δεχεσαι λοιπον οτι μπορει να το κανει καποιος με οποιο τροπο (ας προσπερασουμε την μεθοδο) ευκολα κι ολας μιας κ αναφερεις οτι το εχεις δει κ παμπολες φορες, τοτε γιατι σε παλιοτερη συζητηση αρνηθηκες πεισματικα την δυνατοτητα καταστολης του κυνηγετικου ενστικτου του dogo εναντι της υπακοης του στην θεληση του ιδιοκτητη?
Εστικτο το ενα, ενστικτο κ το αλλο.....
Υπακοη η μια, υπακοη κ η αλλη.......
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν αρνηθηκα τη δυνατοτητα καταστολης του κυνηγετικου ενστικτου του dogo... ειπα οτι η καταστολη αυτου του ενστικτου όπως επισης και η ανακατευθυνση του, μπορει να δημιουργησει εναν προβληματικο σκυλο. Ο ελεγχος του και ο περιορισμος του απο την αλλη απαιτειται για ενα ντογκο που ζει σε αστικο περιβαλλον.

Επισης κυριαρχια δεν ειναι βλεπω ενα σκυλο 30 κιλα και 20 ποντους πιο ελαφρυ στα 5 μετρα και αρχιζω να λυσσαω... μαλλον εχουμε μπερδεψει τις εννοιες :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επισης κυριαρχια δεν ειναι βλεπω ενα σκυλο 30 κιλα και 20 ποντους πιο ελαφρυ στα 5 μετρα και αρχιζω να λυσσαω... μαλλον εχουμε μπερδεψει τις εννοιες :)
Απο ποτε Αμαλια μου ο σκυλος για να εκδηλωσει το ενστικτο της κυριαρχιας μετραει μεγεθος η ζυγιζει βαρος???? Εχουμε μπερδεψει οντως τις εννοιες η καποιες απο αυτες τις ακουμπαμε χωρις να γνωριζουμε.........

Με την ιδια λογικη δλδ το κυνηγετικο ενστικτο του Dogo δεν θα εκδηλωθει σε τιποτα αλλο περαν του αγριογουρουνου!??!?!?!
Αστειο νομιζω......
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
east49 επειδη το βλεπω απο πανω θα πω για αυτο πρωτα.
Εχω παρατηρησει στον σκυλο μου οτι αντιδρα εντελως διαφορετικα οταν βλεπει ενα μαυρο αρσενικο ροτ , ενα τζακ ρασελ και ενα σκυλι του υψους και του βαρους του.
Μεγαλυτερη επιθυμια για να κυριαρχησει βλεπω οταν συνανταει ενα σκυλι του υψους και του βαρους του. Εχουμε πετυχει και πινσερ και αδιαφορησε εντελως. Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο και το υψος και το βαρος και το χρωμα και το φυλο του αλλου σκυλου.


arrigo_corso αν παω σε μερος που ξερω οτι δεν θα βρω αλλο σκυλι παιρνω το φλεξι μαζι μου.
Αλλα τι διαφορα εχουν τα 2.5 μετρα απο το 1.5 ?
Ο σκυλος θελω να περπαταει διπλα μου εκτος απο τις στιγμες που τον αφηνω να μυρισει χορτα. Εκεινες τις στιγμες παω και εγω μαζι του. Αν ο σκυλος εκει ειναι ενα μετρο επιπλεον μακρια μου , τι διαφορα εχει ?
Αυτο που ειπες να τον αφησω να καλυψει τα 2,5 μετρα , να τεντωσει το λουρι και μετα να διορθωσω το βρισκω εντελως λαθος.
Λαθος για τον ωμο μου γιατι θα εχει παρει φορα ο σκυλος , για τον λαιμο του σκυλου και γιατι ετσι ο σκυλος δεν μαθαινει οτι δεν πρεπει να ξεκολλησει απο διπλα μου αν δει αλλο σκυλο. Βασικα δεν ξερω αν μαθαινει κατι γενικοτερα.
Ο πνιχτης πισω απο τα αυτια γιατι εκει ελεγχεις καλυτερα τον σκυλο. Και ο πνιχτης ειναι εργαλειο για να ελεγχεις τον σκυλο οχι για να τον πνιγεις.
Εχω πνιχτη που δεν ειναι αλυσιδα. Ειναι υμαντας στρογγυλος. Η αλυσιδα καμια φορα κολλουσε γιατι σκαλωναν οι κρικοι και ο υμαντας δεν υπαρχει περιπτωση να σπασει. Και αμαξι τραβαει.
Εχει ενα στοπ. Βαζω τον πνιχτη ψηλα και τον κραταω εκει με το στοπ. Ετσι δεν πεφτει ποτε στην βαση του λαιμου.
Στο περιστατικο που περιεγραψα ο σκυλος δεν πνιγηκε παρατεταμενα σε κανενα σημειο.
Δεν διορθωνω παντα με τον πνιχτη. Αν το ερεθισμα δεν ειναι δυνατο ή ο σκυλος ''κολλησει'' καπου τον ακουμπαω με το ποδι στον κωλο ή του πιανω το αυτι ετσι οπως ειναι ορθιο. Και στις δυο αυτες περιπτωσεις ο σκυλος με κοιταει στα ματια αφου ξαφνιαστει. Με τον πνιχτη ποτε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
east49 επειδη το βλεπω απο πανω θα πω για αυτο πρωτα.
Εχω παρατηρησει στον σκυλο μου οτι αντιδρα εντελως διαφορετικα οταν βλεπει ενα μαυρο αρσενικο ροτ , ενα τζακ ρασελ και ενα σκυλι του υψους και του βαρους του.
Μεγαλυτερη επιθυμια για να κυριαρχησει βλεπω οταν συνανταει ενα σκυλι του υψους και του βαρους του. Εχουμε πετυχει και πινσερ και αδιαφορησε εντελως. Εγω νομιζω οτι παιζει ρολο και το υψος και το βαρος και το χρωμα και το φυλο του αλλου σκυλου.
Θα σου πω εκ πειρας οτι ο σκυλος δεν λογαριαζει βαρος/μεγεθος (πολλες φορες λογαριαζει φυλο) αλλα ΠΑΝΤΑ λογιαριαζει το "υφος" του αλλου σκυλου, ειτε αυτο θελεις να το μεταφρασεις σε σταση σωματος, σε "vibe" η οτι αλλο, οπως αντιστοιχα λογαριαζει κ τα παραπανω στο εκαστοτε χειριστη του κ η τον "γραφει" κανονικα η γινεται Παναγια......
 
  • Like
Reactions: mareco


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
afg
Αυτό που σου έγραψα είναι για την στιγμή που κάνει το ''μαρς''.
Το πώς θα τον μάθεις να περπατάει δίπλα σου, υπό φυσιολογικές συνθήκες, είναι άλλο θέμα.
Ο οδηγός 1,5 μέτρο με τον 2,5 έχει τεράστια διαφορά στην συγκεκριμένη διόρθωση.
Άλλο τράνταγμα θα δεχτεί αν έχει πάρει φόρα 1,5 μέτρο και τρακάρει σε τοίχο (στην περίπτωση μας, είναι φρενάρισμα) και άλλο τράνταγμα θα δεχτεί στα 2,5 μέτρα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
afg
Αυτό που σου έγραψα είναι για την στιγμή που κάνει το ''μαρς''.
Το πώς θα τον μάθεις να περπατάει δίπλα σου, υπό φυσιολογικές συνθήκες, είναι άλλο θέμα.
Ο οδηγός 1,5 μέτρο με τον 2,5 έχει τεράστια διαφορά στην συγκεκριμένη διόρθωση.
Άλλο τράνταγμα θα δεχτεί αν έχει πάρει φόρα 1,5 μέτρο και τρακάρει σε τοίχο (στην περίπτωση μας, είναι φρενάρισμα) και άλλο τράνταγμα θα δεχτεί στα 2,5 μέτρα.
χωρις να θεωρησεις οτι θελω να σε διορθωσω,ουτε οτι το λεω για εσενα απλα κανω κουοτε αυτο που εγραψες.

το θεμιτο σε αυτην την υποθεση ειναι να μην φυγει ουτε 10 ποντους,δηλαδη να εχεις προλαβει να κανεις την διορθωση οταν ξεκιναει η σκεψη να κανει την μ@λ@κι@.
δυσκολο αλλα εκει ειναι το ζουμι,αλλωστε αν δεν το καταλαβενεις αυτο μπορει να μην ξερεις και καλα τον σκυλο σου.

και εγω ειμαι υπερ του μακριου λουριου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
afg
Αυτό που σου έγραψα είναι για την στιγμή που κάνει το ''μαρς''.
Το πώς θα τον μάθεις να περπατάει δίπλα σου, υπό φυσιολογικές συνθήκες, είναι άλλο θέμα.
Ο οδηγός 1,5 μέτρο με τον 2,5 έχει τεράστια διαφορά στην συγκεκριμένη διόρθωση.
Άλλο τράνταγμα θα δεχτεί αν έχει πάρει φόρα 1,5 μέτρο και τρακάρει σε τοίχο (στην περίπτωση μας, είναι φρενάρισμα) και άλλο τράνταγμα θα δεχτεί στα 2,5 μέτρα.
Ελα τωρα ειλικρινα, πες..... πως διαολο τον κρατας οταν παιρνει 2,5 μετρα φορα????
Γιατι εγω τον ιδιο ογκο αν παρει μισο μετρο φορα, με τιναζει ανετα σε τετοια αποσταση που σου ερχομαι Βορεια Ελλαδα για καφε.........
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Θα σου πω εκ πειρας οτι ο σκυλος δεν λογαριαζει βαρος/μεγεθος (πολλες φορες λογαριαζει φυλο) αλλα ΠΑΝΤΑ λογιαριαζει το "υφος" του αλλου σκυλου, ειτε αυτο θελεις να το μεταφρασεις σε σταση σωματος, σε "vibe" η οτι αλλο, οπως αντιστοιχα λογαριαζει κ τα παραπανω στο εκαστοτε χειριστη του κ η τον "γραφει" κανονικα η γινεται Παναγια......

ΜΑ και εγω εκ πειρας απο τον δικο μου τα λεω. Αν δει ενα αγιου βερναρδου που εχουμε στην γειτονια κλανει μεντες. Εκεινο αταραχο δεν κανει τιποτα. Δεν διαφωνω για το υφος αλλα σου λεω τι εχω δει. Πολυ δυσκολα ενα μικρο σκυλι , οσο τουπε και να εχει , θα προκαλεσει ασχημα τον δικο μου.



afg
Αυτό που σου έγραψα είναι για την στιγμή που κάνει το ''μαρς''.
Το πώς θα τον μάθεις να περπατάει δίπλα σου, υπό φυσιολογικές συνθήκες, είναι άλλο θέμα.
Ο οδηγός 1,5 μέτρο με τον 2,5 έχει τεράστια διαφορά στην συγκεκριμένη διόρθωση.
Άλλο τράνταγμα θα δεχτεί αν έχει πάρει φόρα 1,5 μέτρο και τρακάρει σε τοίχο (στην περίπτωση μας, είναι φρενάρισμα) και άλλο τράνταγμα θα δεχτεί στα 2,5 μέτρα.

Και εγω για αυτην την περιπτωση λεω. Για να καταλαβω , εσυ θελεις να παρει οσο πιο πολυ φορα γινεται , για να γινει δυνατο τρανταγμα ετσι ωστε να του αποσπασεις την προσοχη ?
Εγω θεωρω σωστο να κανω διορθωση πριν καν προλαβει να κανει μαρς.
Καταλαβαινω οτι εχεις δυνατο σκυλο αλλα δεν νομιζω οτι ο τροπος αυτος ειναι ιδανικος για διορθωση.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και εγω για αυτην την περιπτωση λεω. Για να καταλαβω , εσυ θελεις να παρει οσο πιο πολυ φορα γινεται , για να γινει δυνατο τρανταγμα ετσι ωστε να του αποσπασεις την προσοχη ?
Εγω θεωρω σωστο να κανω διορθωση πριν καν προλαβει να κανει μαρς.
Καταλαβαινω οτι εχεις δυνατο σκυλο αλλα δεν νομιζω οτι ο τροπος αυτος ειναι ιδανικος για διορθωση.
Η λογικη αυτου που περιγραφει ο Arrigo ειναι η "αυτοδιορθωση".
Ο σκυλος κανει μια ενεργεια, κ οι συνεπεια ειναι οτι ποναει απο αυτη του την κινηση.
Ο ανθρωπος ελαχιστα επεμβαινει.
Αν ξεσβερκιαστει αρκετα, επειδη κανεις δεν γουσταρει να ποναει, δεν θα κανει μαρς με το παραμικρο.
Απλο ειναι......

Σαφως κ αν μπορεις να κοψεις τον σκυλο πριν καν ξεκινησει να σκεφτεται να κανει μαρς ειναι το ιδεατο. Δεν ειναι παντα εφικτο ομως!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Μπράβο ρε Τάσο!!!!!!
Στην αρχή έγραψα: φτάνοντας στο ''σημείο'', αν δεις ότι ο σκύλος σου αλλάζει συμπεριφορά....... τότε πρέπει να κάνεις γρήγορα, έντονες διορθώσεις με τον πνίχτη ώστε να του αποσπάσεις την προσοχή, να σε κοιτάξει. Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Από εκεί και πέρα όμως ΑΝ κάνει το ''μαρς'' τότε πρέπει να πάρει τα μέτρα του οδηγού, για να φάει διόρθωση που θα του μείνει αξέχαστη.


East.......δεν την γλίτωσα την θλάση!!!
Αλλά άξιζε τον κόπο. Είδα άμεσα αποτελέσματα.
Και σίγουρα. ...... την στιγμή που παίρνει τα μέτρα...πρέπει να κρατήσεις με τα δύο χέρια την άκρη του οδηγού και αν έχεις, να ρίξεις και άγκυρα!!!!!

Είμαι τα τελευταία χρόνια μόνιμα πάνω απο 90 κιλά και ας μη μου φαίνεται.
 
Last edited: