ο μπεμπης εκπαιδευεται...


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
@Estranged εντυπωσιακή άποψη!!!
Να την συζητούσαμε κάπου, γιατί αυτό το θέμα, παραέχει φορτωθεί μάλλον;
Αχα, γιατι όχι - αν και για την ώρα βγαίνω offline για σήμερα :)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
rein αν ηταν να παω ή ειχα παει σε εκπαιδευτη δεν θα καθομουν να ρωταω στο φορουμ. Θα ρωτουσα εκεινον. Αυτο νομιζα ηταν αυτονοητο.
Και φυσικα αν πηγαινα στον εκπαιδευτη και του εσκαγα τα 700 ευρω δεν θα απαιτουσα να μου λυσει μονο αυτο το προβλημα του σκυλου.

Υπακοη κανω μονος μου στον σκυλο απο τοτε που το πηρα. Οχι στον ιδιο βαθμο που κανουν αλλοι γιατι δεν εχω την ιδια ικανοτητα - γνωσεις αλλα και γιατι δεν θεληλσα και δεν θελω απο τον σκυλο μου να ειναι αυτο που ειπες . Στρατιωτης .

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορω να μοιραζομαι την αποψη μου σχετικα με λουρια , τεχνικες στην βολτα κτλπ. Ειναι αποψεις που τις απεκτησα βαση πειρας με τον σκυλο μου. Αυτην τη λιγη που εχω. Δοκιμασα κατι , δεν μου αρεσε ή το εκανα λαθος και το αλλαξα. Βρηκα μονος μου αυτο που με βολευει και θεωρω σωστο να χρησιμοποιησω.
Απο την αλλη ειμαι της αποψης οτι δεν ειμαι υπερ του να ''σκοτωνω'' εντελως τα βασικα ενστικτα του σκυλου. Αφου ο σκυλος εχει ισχυρο ντραιβ , οταν μου δωθει η ευκαιρια και επειδη εχω τα ασφαλη μεσα για αυτο το πραγμα , θα αφησω τον σκυλο να κυνηγησει και το κουνελι. Γιατι να κυνηγαει μια ζωη μπαλακια ? Αυτο το κανει καθε μερα.

Αυτο δεν νομιζω οτι απαραιτητα καταστρεφει την εκπαιδευση του σκυλου. Για μενα ο σκυλος εχει κριτικη ικανοτητα. Μπορει μια χαρα να καταλαβει ποτε του εχω δωσει το ελευθερο σε περιφραγμενο χωρο και ποτε ειναι σε λουρι. Και οταν ειναι σε λουρι , τι απαιτω εγω απο αυτον.
Νομιζω οτι μπορει να καταλαβει την διαφορα και να εκπαιδευτει ξεχωριστα. Δεν πιστευω οτι ο σκυλος χρειαζεται να ειναι παντου και παντα κομαντο για να μαθει απλα να μην τραβαει το λουρι σε οποιαδηποτε κατασταση.
Δουλευω με τον σκυλο καθε μερα στην υπακοη στον ποταπο αυτο βαθμο ,σε σχεση με αλλους , απλα και μονο για να κανω τη ζωη μου με τον σκυλο πιο ευκολη. Δεν ζηταω κατι εξαιρετικα συγκεκριμενο απο τον σκυλο. Το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι να μην τραβαει στην βολτα. Το οποιο το εχω καταφερει εκτος απο καποιες περιπτωσεις.
Αυτες τις περιπτωσεις ηθελα να λυσω. Τωρα αν αυτο απαιτει να αλλαξω ολη μου την σχεση και την καθημερινοτητα με τον σκυλο , δεν νομιζω οτι ειμαι σε θεση να το κανω.
Επομενως ή κανεις λαθος και μπορω να διορθωσω τον σκυλο κρατοντας την σχεση που εχω μαζι του τωρα ή δεν κανεις λαθος και υπομενω την κατασταση για παντα ή επλιζω σε αυτο που μου λενε πολλοι ιδιοκτητες σκυλων στο δρομο. '' Κανε υπομονη και θα αλλαξει. Ειναι μικρος ακομα. Και εμενα ετσι εκανε και τωρα που εγινε 5 χρονων δες τον.''
εξακολουθεις να μην αντιλαμβανεσαι το σκεπτικο με το οποιο σου γραφω...εχει ενα βαθμο λογικης η αντιδραση σου μια και εισαι απειρος οπως εσυ δηλωνεις...

δεν αντιλαμβανομαι ομως το σκεπτικο με το οποιο σαρκαζεις χαρακτηριζοντας ως ποταπο τον τροπο εκπαιδευσης σου...ο σαρκασμος οπως και η ειρωνια ειναι υγιειεστατα και θεμιτα,εφ οσον υπαρχει αντιστοιχο υποβαθρο στηριξης τους...στην περι ης ο λογος περιπτωση κατι τετοιο θα συνιστατο απο γνωση πανω στο κομματι σκυλος κατι που προφανως δεν εχεις...

εφ οσον λοιπον δεν την εχεις καλο θα ηταν να την αποκτησεις ετσι ωστε η συμβιωση σας να γινει καλυτερη,αντι να γραφεις αμυντικα...ο σκυλος σου φιλε μου δεν εχει κριτικη ικανοτητα διοτι δεν εχει λογικη...ειναι ον που αντιδρα ενστικτωδως και μαθαινει συμπεριφορες μεσω επαναληψης κι οχι κατανοησης και λειτουργει καθαρα συνδυαστικα...κανω αυτο - γινεται εκεινο το οποιο δεν μου αρεσει - δεν το ξανακανω...κανω αυτο - γινεται εκεινο που μου αρεσει - το ξανακανω...μεχρι εκει φτανει η"λογικη" του...

το να αντιμετωπιζεις τον σκυλο ως ανθρωπο δεν βοηθα εσενα και σιγουρα δεν βοηθαει καθολου τον σκυλο...ο σκυλος που υπακουει ειναι ενας "ευτυχισμενος" σκυλος...ο σκυλος που υπακουει απολυτα ειναι ενας απολυτως ευτυχισμενος σκυλος διοτι ξερει παντοτε τι να κανει, κατ επεκτασιν λοιπον, απολαμβανει παντοτε τα ευσημα με οποια μορφη κι αν ειναι αυτα αντι να υφισταται κυρωσεις...

η παραπανω αναλυση ειναι χοντροκομμενη και πολυ γενικευμενη,αλλα τιθεται ετσι για να μην αρχισουμε ανουσια ,για την περιπτωση, σεντονια...

σιγουρα οσο ο σκυλος ενηλικιωνεται παραλληλα χαλαρωνει,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εξαλοιφει συγκεκριμενα χαρακτηριστικα...

ενας συμπεριφορικος κανονας λεει οτι καθε συμπεριφορα που επαναλαμβανεται εχει την ταση να παγιωνεται...

μην κανεις το λαθος και μπερδεψεις την ελαττωση της συγκεκριμενης αντιδρασης με την παροδο του χρονου,μεσω ενηλικιωσης,ως προοδευτικη εξαλοιψη της...

θα μειωθει μεν η συχνοτητα της θα αυξηθει δε η ενταση της...

σκεψου και κρινε,εαν και νομιζω οτι εχεις ηδη καταληξει...

μπορει οντως να εχω αδικο εγω και να εχουν δικιο οσοι σου λενε "περιμενε και θα δεις"...το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το διαπιστωσεις...

καλη συνεχεια με τον φιλαρακο σου...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
rein αν ειδες εγραψα εγραψα οτι η εκπαιδευση που του εχω κανει ειναι σε ποταπο βαθμο σε σχεση με αλλους , εννοωντας ακριβως αυτο που εγραψα. Δεν εχει ουτε δοση υπερβολης ουτε δοση ειρωνιας και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως το συμπερανες αυτο. Μαλλον φταιει ο γραπτος λογος και το γεγονος οτι δεν με γνωριζεις προσωπικα.
Για να καταλαβεις , η εκπαιδευση του σκυλου μου και οτι εχω κανει ειναι ποταπα μπροστα σε αυτο
.

Δεν γραφω αμυντικα . Απλα σου εγραψα πολυ συγκεκριμενα τι θελω και τι δεν θελω απο τον σκυλο μου. Τι πιστευω και τι οχι οτι μπορει να γινει πανω στην εκπαιδευση του και τι ειμαι διαθεσιμος εγω να κανω απο τωρα και στο εξης. Φυσικα το τελευταιο μπορει να αλλαξει. Κανεις δεν γνωριζει το μελλον.
Οσον αφορα την λογικη και κριτικη ικανοτητα του σκυλου , σχηματιζω την αποψη μου απο πειραματα με συμπερασμα ,οπως το γνωστο με την τροφη και το φως και απο αυτα που βλεπω απο τον σκυλο μου.
Για μενα η θεωρια που περιεγραψες για την λογικη του σκυλου ειναι ξεπερασμενη. Δεν πιστευω οτι αντιδρουν ρομποτικα , να το πω ετσι χοντρα.
Για τα υπολοιπα που ειπες δεν εχω αποψη μιας και δεν εχω μεγαλωσει αλλο σκυλο για να δω αντιδρασεις στην παροδο του χρονου.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
πλεον μπορουμε να κατσουμε και ολοκληρη ωρα μπροστα στο πιατο μας χωρις να το ακουμπησουμε εαν ο μπαμπας δεν μας δωσει το οκ,ακομη κι αν δεν ειναι μπροστα...

βαριομαστε βεβαια και ξαπλωνουμε πολλες φορες,αλλα τι να κανουμε...

τωρα τελευταια ο μπαμπας μας βαζει φαι, φευγει μακρυα και μας λεει να φαμε χωρις να τον βλεπουμε...επισης μας λεει απο μακρυα να σταματησουμε,αλλα επειδη πειναμε πολυ σταματαμε με χρονοκαθυστερηση...οταν ομως ξανα ξεκιναμε πεφτουμε με τα μουτρα...οταν ειναι μπροστα σταματαω αμεσως γιατι δεν μπορω να τον βλεπω πανω απο το κεφαλι μου...

πολυ ταλαιπωρια ρε παιδια για ενα πιατο φαι...

παιρνω ομως την εκδικηση μου οταν παμε βολτα...μιλαω με τους φιλους μου και δεν δινω καμια σημασια στον μπαμπα οτι και να μου πει...ετσι για να μαθει να φερεται...

 










nikos00

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2013
193
81
Αθηνα
ειναι πολυ καλος να τον χαιρεσαι ! Εχουν πολυ πλακα οι λαιμαργοι σκυλοι ...ετσι ειναι κ ο δικος μ , αν τον δεις νομιζεις οτι δεν εχει δει φαι ποτε του ! Βεβαια τους μαθαινεις ευκολα πραγματα κ εντολες... αρκει η εντολη να μην ειναι μη φας η σταματα να τρως !!!
χαχαχααχχαχα
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ευχαριστω πολυ να σαι καλα...τους μαθαινεις ευκολα εαν τους δουλευεις θετικα με τροφη...εγω ποτε δεν δουλευω με τροφη για λογους που εχω αναλυσει σε αλλα θρεντς...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ελα τωρα πες..... αν αντι για την κροκετα του εδινες κανα πραγματικο κομματι κρεας, παιζει να σταματουσε ποτε με εντολη?!?!
Μ'αρεσει το lag αναμεσα σε εντολη που εχει λαβει ο εγκεφαλος κ σε καθυστερηση μεταβιβασης της προς τα σαγονια!!!!
χαχαχαχαχαχα!!

Υ.Γ. Παντως για τοσο λιγο καιρο μια χαρα το πας.....!!! Ευγε!
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δεν ειδες καλα ρε συ...δεν ειναι κροκετα,αλλα κατεψυγμενο βοδινο κομμενο σε σχημα κροκετας...:p

ναι εχει γελιο...θελει λιγο καλυτερη εξαερωση το κυκλωμα φρενων...θα το φτιαξουμε που θα παει...:LOL:

υ.γ.φχαριστω...να σαι καλα...(y)
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ανάλογα τον σκύλο, east, φυσικά και παίζει, απλά αλλάζει η δυσκολία στο κάθε πράγμα ανάλογα τον χαρακτήρα τους.
Εμένα ο ένας ελέγχεται πολύ καλά στο κυνηγητό, αφήνει εύκολα αμα του πώ πχ τις κότες που πάει να κυνηγήσει, αλλα αμα πιάσει την κότα και ξεκινήσει να την μασουλάει κάνει τον κουφό και μπορεί να την πάρει και να προσπαθήσει να φύγει.
Ο άλλος κάνει τον κουφό όταν κυνηγάει την κότα και μάλλον θα με γράψει και θα την βουτήξει, αλλα όταν την πιάσει και ενώ την μασουλάει αμα του πώ να την φέρει και να την αφήσει το κάνει ευκολότατα.

Ωραιότατος ο σκύλαρος, reinmeister, να αλληλοχαιρόσαστε και να περνάτε πάντα καλά. :)
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ανάλογα τον σκύλο, east, φυσικά και παίζει, απλά αλλάζει η δυσκολία στο κάθε πράγμα ανάλογα τον χαρακτήρα τους.
Φυσικα φιλε μου το ξερω αυτο που γραφεις, αλλα στην προκειμενη το εξεταζουμε πανω σε 5.5 μηνων κουταβι ετσι???
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Ναι βρε, δεν τα συγκρίνω, ο δικός μου 5,5 μηνών ακόμα με κοίταγε με αυτό το βλέμμα "ποιός είσαι εσύ είπαμε και τί θέλεις πάλι ;" :LOL:
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Στο δεύτερο φάε, η ανταπόκριση είναι ακαριαία. Με τα μυαλά που έχουμε εμείς με τη δικιά μας, τον βλέπω και τον λυπάμαι.

Κούκλος ο Βικτωράκος.
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
να στε καλα...λιγο αργοτερα που θα χω χρονο θα σας γραψω ενα σκηνικο που συνεβη χθες και μας ακουσε η γειτονια απο τα γελια...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αχ αυτα τα ντογκοκουταβα... :love:

Ρε συ, μηπως να του δεσεις λιγο τα αυτακια? Βλεπω και εχουν παρει πολυ "αερα" :cool:
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
tapping δεν κανω ποτε σε ακοπα εκτος εαν βλεπω ανομοιομορφη αναπτυξη...δεν εχω πειρα ομως στα ντογκο οποτε αν ξερεις κατι παραπανω πες...λες να μην τα σηκωσει ετσι ωστε να κανουν το "σπασιμο" που πρεπει?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
tapping δεν κανω ποτε σε ακοπα εκτος εαν βλεπω ανομοιομορφη αναπτυξη...δεν εχω πειρα ομως στα ντογκο οποτε αν ξερεις κατι παραπανω πες...λες να μην τα σηκωσει ετσι ωστε να κανουν το "σπασιμο" που πρεπει?
Eγω θα εκανα tapping για να εχουν βαρος και να πεσουν. Καπου υπαρχει ενα θεμα για τα μπουλμαστιφ εδω. Θα προσπαθησω να το βρω.
Εαν τα σηκωσει κι αλλο , θα γινουν σαν των πιτμπουλ τα αυτια. Σου βαζω μια φοτο για να καταλαβεις.
1912333_10152032048922909_1611731077_n.jpg
 
  • Like
Reactions: takisft