παλιό δόντι μαζί με τα νέα


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λοιπόν η Αργώ είναι 7 μηνών ακριβώς και αυτή τη στιγμή έχει 4 νέους κυνόδοντες αλλά μαζί με τον έναν έχει και έναν παλιό

θέλει βγάλσιμο το παλιό δόντι?
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αχα
θα έχουμε και ναρκώσεις ίσως?

καλά ΜΑΚΗΣ,πιστευω δεν χρειάζεται να σε εφχαριστώ συνέχεια...είναι δεδομένο :)

κι αν δεν το βγάλω θα δημιουργηθεί πρόβλημα χώρου με τα άλλα δόντια και ενδεχομένως παραμόρφωση της σιαγόνας...?
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βαλε πορσελανες:p:p α ρε πατερα, σε εχει ξεμυαλισει η μικρη!!
Για να δεις τι γινεται πρεπει να πας να της κανουν ακτινογραφια τα δοντακια της.
εγω πχ δεν εχω ενα κυνοδοντα. Μου τον εβγαλαν για ορθοδοντικη το νεογιλο και ο αλλος ποτε δε βγηκε, Ειναι χαμενος στον ουρανισκο.!! Μπορει και σενα να ναι αλλουνταλλου, κανε την ακτινογραφια (φανταζομαι οτι γινεται στα σκυλακια αυτο ε?) και βλεπουμε..
Να μη χαλασει και το χαμογελο της κοπελαρας σου :D:D
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Μπορείς να περιμένεις λίγο, το πιθανότερο είναι να πέσει μόνος του. Ειχαμε το ίδιο πρόβλημα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kουνιέται πολύ ? Προφανώς ναι, αφού λές να τραβήξεις ... αν ναι ... δώσε ένα ωραίο κόκκαλο με γεύση μπείκον και περίμενε ένα 24ωρο maximum :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν κουνιέται καθόλου
και δεν χρειάζεται ακτινογραφία γιατί δεν υπάρχει τίποτα κρυμμένο
όλα τα νέα δόντια είναι στην θέση τους αλλά δεν έχει πέσει το τελευταίο παλιό

αν κουνιόταν θα είχε βγεί σίγουρα ειδικά με τα κόκκαλα τα τεχνητά αλλά και με τα φυσικά επίσης τα οποία με πάθος καθημερινά καταναλώνει

είναι ακλόνητο
παίζουμε και τραβάω το πανί/σκοινί το οποίο επιτηδες γυρνάω να τραβάει το προβληματικό δόντι αλλά τίποτα

αν είναι με νάρκωση η επέμβαση θα περιμένω κι άλλο
άσε που θα πρέπει να ξενιτευτώ για να βρώ κτηνίατρο που δεν θα βάλει τα γέλια αν του πώ για εξαγωγή

Επανερχόμενος στους πέντε κυνόδοντες της Αργώς να πώ πως θα πάρω τηλέφωνο αυριο έναν κτηνίατρο που μου πρότειναν στην Αθήνα και θα σας ενημερώσω:)
 
Last edited by a moderator:


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
και σ'εμας το ιδιο συνέβει.Το δόντι δεν κουνιόταν και ο κτηνιατρος είπε πως κάποια στιγμη θα το βγάλουμε.Σε ένα μήνα είχε πέσει μόνο του.Προτέινω να περιμένεις λίγο!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ωχ ναι.. δεν ειδα το 4 κυνοδοντες.. !! :eek::eek: :pπως ειναι ο παλιος μπρος απο τον νεο? Πηγαινε σε ντοτορ και πες μας να μαθουμε και εμεις:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Περίμενε λίγο ακόμα, όλα τα σκυλιά δεν έχουν την ίδια ανάπτυξη της οδοντοστοιχίας.
Και με την Toya είχα το ίδιο πρόβλημα. Η εκτροφεας μου είχε πει ότι αν δεν είχε πέσει στους 7 μήνες έπρεπε να πάμε στο κτηνίατρο. Στους 8 μήνες έπεσε όταν έτρωγε κόκκαλο
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μάλλον δεν θα έχουν χώρο τα άλλα δόντια και θα της χαλάσει όλο το κλείσιμο του στόματος

και καλά...για ξηρά τροφή δεν πειράζει...
για διατροφή BARF όμως καλά είναι το στόμα να κλείνει καλά;)
 




CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Σε παρόμοιο θέμα που υπήρξε παλια με τίτλο "Ακόμα δεν έπεσε το δόντι" (ψάξε να το βρεις στο ίδιο topic) είχα γράψει:

"Οι κυριότερες επιπτώσεις αν τελικά παραμείνουν τα νεογιλά δόντια είναι η σταδιακή καταστροφή των μόνιμων δοντιών από περιοδοντική νόσο και η στρέβλωση τους. Ο κτηνίατρος θα πρέπει να αποφασίσει την εξαγωγή τους λαμβάνοντας υπ’ όψιν σημαντικές παραμέτρους. Ηλικία, φυλή και βέβαια την κλινική εξέταση. Π.χ όταν έχω μπροστά μου ένα νεαρό maltese 8-9 μηνών με παραμένοντες νεογιλούς κυνόδοντες …η εμπειρία μου λέει ότι όσο και να περιμένουμε πάρα πολύ δύσκολα θα πέσει από μόνος του έστω και ένας… Για την αποφυγή σταδιακής καταστροφής των μόνιμων δοντιών προτείνω συνήθως την εξαγωγή τους πριν τον 1 χρόνο της ζωής τους ή νωρίτερα αν ήδη έχουν αρχίσει να επηρεάζουν το ορθό κλείσιμο της σιαγώνας. Μια χρήσιμη σημείωση είναι ότι οι νεογιλοί κυνόδοντες είναι δόντια με πολύ λεπτή και μακριά ρίζα (η ρίζα τους αποτελεί το 70-75% του μήκους τους!!) που θα πρέπει να αφαιρείται ολόκληρη κατά την εξαγωγή!"

Ελπίζω να βοήθισα λιγάκι :)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
η δικη μου αποψη ειναι να περιμενεις λιγο να χαλαρωσει το δοντι για να μη χρειαζεται ολικη ναρκωση η εξαγωγη...
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Ασφαλώς και μπορείς να περιμένεις ακόμα 1-2 μήνες αρκεί να είσαι βέβαιος ότι δεν επηρεάζεται σημαντικά το σωστό δάγκωμα του σκύλου!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Κωστα μολις βγει ο περισιος κυνοδοντας ο αλλος θα επανελθει σε κανονικη θεση -σωστα?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο περισιος κυνόδοντας δεν εμποδίζει το κλείσιμο γιατί είναι προς το πίσω μέρος της γνάθου.η θέση του νέου (κρίνοντας απο την άλλη πλευρά της γνάθου) είναι η σωστή.
τα πιό πίσω δόντια απο τους κυνόδοντες θα έχουν πρόβλημα αλλά ακόμα ίσα που φαίνονται μέσα στο ούλο

ευχαριστώ:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU