περι εκτροφεων-εκτροφης






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εφοσον η αριστη γεννετικη βαση υπαρχει,τι παραπανω θα κανει ωστε να ειναι καλος και οχι απλα εκτροφεας?
αυτό εμένα μου κάνει συμπέρασμα και όχι ερώτηση.

πάνω σε αυτό απάντησα.

για όλα τα άλλα...........
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Strays' help said:
Αυτό πολύ το αναφέρεις βρε συ galazio..μήπως να το κοιτάξεις..

8)


galazio said:
κανω ομως καλο σεξ.
κανε μου παραθεση σε παρακαλω που αλλου το εχω αναφερει(εκτος απο ενα παιχνιδι που παιζαμε) και υποσχομαι να υιοθετησω τον φατσα...σε σπιτι με κηπο,οσο χωρο θελει δικο του,σπιτακι προστατευμενο,χωρις να τον ενοχλω ,να του ψαχουλευω τις κοιλιες και να με δαγκωνει.αφασια θα περασουμε.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ωραίο παιχνίδι ... θα σας έβαζα

διαχειριστικό χέρι τώρα, αλλά δεν το κάνω, γιατί είναι για καλό ...

galazio πρόσεχε, σου αλλάζω ένα post και φορτώνεσαι τον φάτσα-ρία :lol: :lol: :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το πιστευεις οτι μπαινω πλεον μονο για να μαθαινω νεα του σκυλακου αυτου?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ξέρω ότι έχεις καλή ψυχή ... :D

Αλλά κάνεις πολύ σεξ, και δεν μου κάνεις ... :lol: :lol: :lol:

Πάντως μόνο αυτός έλειπε από το σπίτι σου .... χαχαχαχα πάρτον ... και μετά πάρε τα ''απίστευτα κι ομως αληθινά'' θα ρθουν σίγουρα ... 8)
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Συγνωμη που μεταφερω την συσατηση στο αρχικο της θεμα. :oops: .Αλλα..διαβασα κατι για εκτροφεις π δεν πρεπει να εχουν σκυλια αλλων η κατι τετοιο...
Σε μια εκτροφη δεν πρεπει οι γραμμες αιματος να ειναι ανοιχτες??
Αν κανεις αιμομιξιες δν ειναι επιβλαβες???
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
denis said:
Επίσης παίρνω έναν πρωταθλητή πρωταθλητών που (δέν) ξέρω ότι τα κουτάβια του έχουν λεπτό κόκκαλο σε αρκετά μεγάλο ποσοστό. Επίσης δεν ξέρω από πού το φέρνει αυτό. Αυτός έχει κοκκαλάρα.
Τον βάζω με μία σκύλα που δεν έχει κοκκαλάρα αλλά (θεωρώ) ότι ο πατέρας της έχει και η γραμμή αίματος έχει ... η σκύλα αυτή δεν είναι η μόνη όμως, γιατί ο πατέρας της είναι το αντ΄στοιχο του πρωταθλητή που λέγαμε ...
Αυτός ο επιβήτορας πρέπει να αποσυρθεί;
Αντίστοιχη περίπτωση σκύλας με κοκκαλάρα πολυβραβευμένη που όμως δίνει ποσοστό λεπτού κόκκαλου στους απογόνους, την αποσύρεις από την αναπαραγωγή;
Την βάζεις με χοντρόκόκκαλο αρσενικό που δεν δίνει λεπτό κόκκαλο, και διαιωνίζεις το γονίδιο σαν φορέα στους απογόνους;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
.Αλλα..διαβασα κατι για εκτροφεις π δεν πρεπει να εχουν σκυλια αλλων η κατι τετοιο...
πού το διάβασες?

Αυτός ο επιβήτορας πρέπει να αποσυρθεί;
Αντίστοιχη περίπτωση σκύλας με κοκκαλάρα πολυβραβευμένη που όμως δίνει ποσοστό λεπτού κόκκαλου στους απογόνους, την αποσύρεις από την αναπαραγωγή;
Την βάζεις με χοντρόκόκκαλο αρσενικό που δεν δίνει λεπτό κόκκαλο, και διαιωνίζεις το γονίδιο σαν φορέα στους απογόνους;
Το λεπτό κόκκαλο (λέμε τώρα) δεν είναι ελάττωμα αποκλεισμού ... δεν είναι κάν ελάττωμα, ανάλογα με το για ποιόν σκύλο μιλάς ...

Πώς το συνδέεις αυτό με αποκλεισμό από την αναπαραγωγή και άλλα δραματικά ??????

Τίποτα από όλα αυτά δεν αποσύρεις ... αν έχεις ένα σκυλί χωρίς τίποτα από όλα αυτά με παίρνεις τηλέφωνο :lol: :lol: 8)
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
Οχι σίγουρα δεν είναι ελλάτωμα αποκλεισμού, απλώς ήθελα να δείξω ότι αυτό το "επιλεκτική εκτροφή" είναι λιγάκι σχετικό.
Οπωσδήποτε όλοι οι εκτροφείς κάνουν ότι μπορούν για το καλό της φυλής τους.
Και εκτρέφουν σκυλιά υγιή που ανταποκρίνονται στο πρότυπο της φυλής τους.

Αλλά όταν μιλούμε για πραγματικά επιλεκτική εκτροφή και για βελτίωση φυλής, μιλάμε για απογόνους, με λιγότερα ελλατώματα στο φαινότυπο καί γονότυπο, από τους γονείς τους.
Γιατί αλλιώς κάνουμε κύκλους.

Αυτό όμως απαιτεί γονιδιακή "χαρτογράφηση" των γεννητόρων και επιλογή αυτών που μεταφέρουν τα λιγότερα ελαττώματα.
Που όπως καταλαβαίνεις προϋποθέτει μεγάλη βάση, σχολαστική παρατήρηση και καταγραφή των απογόνων και αυστηρή κρίση στον αποκλεισμό γεννητόρων από το πλάνο αναπαραγωγής.

Παράδειγμα τι κάνεις όταν μία σκύλα σου βγάλει μία πολύ όμορφη κόρη, αλλά η ίδια σου βγάλει κάποιο πρόβλημα υγείας.
Παρατηρείς το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται σε άλλα σκυλιά της.
Θυσιάζεις την κόρη που μπορεί να είναι φορέας και να σου μολύνει όλο το μελλοντικό σου κεφάλαιο;
Παρότι έχεις επενδύσει πάνω της;
Εχεις την άνεση να το κάνεις γιατί έχεις και άλλες εξίσου όμορφες νέες σκύλες;
Δεν μιλάω προσωπικά για εσένα;

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό.
Απλώς η συμβολή του κάθε εκτροφέα στην βελτίωση της φυλής του, έχει να κάνει με τα κριτήρια και πόσο αυτά είναι αυστηρά, στην επιλογή των γεννητόρων.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aνάλογα το πρόβλημα - το αν ξέρεις την πηγή του - την ηθική σου και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ κάνεις τα ανάλογα ...

αυτό είναι επιλεκτική εκτροφή ...

επιλέγω γεννήτορες ... όχι ''επιλεγμένα σκυλιά''

''επιλεγμένα'' είναι τα καρπούζια ... :D

αυτό δεν καταλαβαίνεις ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρόσεξα κάτι ...

Κύκλους κάνουμε έτσι κι αλλιώς, αν βελτιώναμε ΜΟΝΟ τα σκυλιά θα υπήρχαν μόνο τέλεια σκυλιά. Η ιδιοτητα να βγάζουν απογόνους ποιότητας δεν είνει σταθερή, ότι ποιότητας και να είναι οι γεννήτορες, και αυτό είναι η αιτία ...

Ρε galazio τώρα που μας περάσανε τα νεύρα, δεν κάνεις άλλη μία προσπάθεια, να μας πείς τί εννοούσες? Αλλά χωρίς να λές 10000% λάθος πράγματα ... χαχαχαχαχα :lol: :wink: (αστείο 8) )
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Πρόσεξα κάτι ...

Κύκλους κάνουμε έτσι κι αλλιώς, αν βελτιώναμε ΜΟΝΟ τα σκυλιά θα υπήρχαν μόνο τέλεια σκυλιά. Η ιδιοτητα να βγάζουν απογόνους ποιότητας δεν είνει σταθερή, ότι ποιότητας και να είναι οι γεννήτορες, και αυτό είναι η αιτία ...
αργεις,αλλα τα πιανεις :!: θεωρω πως εισαι πανεξυπνος ανθρωπος και χαιρομαι να σε διαβαζω γιατι πραγματικα το "κατεχεις",ειναι στη φυση σου που λενε,αλλα ακομη δεν μου εχουν περασει τα νευρα :lol: δεν χανομαστε παντως.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Περιμένω εναγονίως ...
Δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ πρέπει να τα πιάνω και να μαντεύω, επίσης να διορθώνουμε ''αυτό που ίσως ήθελε να επί κάποιος'' και κανείς να μην μιλάει ανοιχτά αλλά τέλος πάντων ...