περι εκτροφεων-εκτροφης


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εχω καποια ερωτηματα και οποιος γνωριζει σχετικα -και θελει-ας μου απαντησει...
καποιοι απο εμας-οι περισσοτεροι θελω να πιστευω- γνωριζουμε θεωρητικα το τι σημαινει σωστος εκτροφεας...
απο την αλλη,οκ το να εχω δωσει χρηματα για 2-3-5 σκυλια αριστα(?)(εκτροφης αλλου,ετσι?)και να εχω αρκετες καλες γεννες,σημαινει πως ειμαι εκτροφεας?
το να γινονται εκθεσεις που οι ιδιοι τις διοργανωνουν,οι ιδιοι συμμετεχουν,μεταξυ τους κρινουν και για κοινο υπαρχουν οι φιλοι και οι οικογενειες και να παρουσιαζουμε ενα σκυλο ,ειναι εκτροφη?
και οκ,παρουσιασαμε εναν αριστο σκυλο-που δεν ειναι δικο μας αποτελεσμα- και ειναι και πρωταθλητης...και τον βαλαμε και σελιδα στο περιοδικο και αν ειμασταν και καλα παιδια με καλες δημοσιες σχεσεις,γλυψιματα και υπουλες συμπεριφορες,μπορει να μπει και πρωτοσελιδο so what?
γιναμε εκτροφεις?
κι ομως,γιναμε...
και πως διατηρουμε την "καλη " μας φημη? παραγουμε συνεχως αριστα σκυλια?αυτο φυσικα ειναι αδυνατο...
θα αφησει ομως ο κυριος Εκτροφεογλου τον σκυλο με κρυψορχια,με στραβα ποδια,με κυρτη ραχη ,με,με,να ζησει? (απορια ηταν αυτη, περι ευθανασιων που μου ηρθε διαβαζοντας τα σχετικα προσφατα τοπικς)
θα τον δωσει που?ποσο? θα ενημερωσει για τα ελαττωματα?
θα καταληξει ο σκυλος σε αυλη μπετον αρμε,να φυλαει "εργοστασιο"?
θα διακινδυνευσει το "απο που τον πηρες τον σκυλο" οταν ο σκυλος που ειναι γιοκας του πρωταθλητη ,εχει εμφανη ελατωμματα?
διοτι κακα τα ψεμματα,λεμε πηγαινε απο εκει να δεις τα σκυλια...
καποια ελατωματα δεν φαινονται παιδια,σε κουταβια 2 μηνων...μπορει καποιος που κατι γνωριζει να διακρινει καποια,αλλα οχι ολα...μερικα απο αυτα δεν μπορει ουτε ο εκτροφεας να τα γνωριζει και φυσικο ειναι.
και πηγαμε και ειδαμε τα κουταβια και τις εγκαταστασεις και τα παιδακια τους να παιζουν με τα σκυλια και τα κλουβια τα σωστα και ,και...και τα κυπελλα και τον πρωταθλητη και την αξια συντροφο του πρωταθλητη και ειδαμε και μερικα ονοματα παππουδων και θειων και ακουσαμε και μια τιμη εξωφρενικη (αρα ειναι καλο το σκυλι,θα ζοριστω αλλα θα το παρω,διοτι ως γνωστον με κλανιες δεν βαφονται αυγα οπως μου ελεγε και η γιαγια μου)
δεν θελω με αυτο το τοπικ να προσβαλω καποιον,δεν μπορω ομως να μην πω οτι

δεν γνωριζω πως γινεται η εκτροφη σε αλλες χωρες,ιδεα δεν εχω...δεν γνωριζω πως διοργανωνονται οι εκθεσεις σε αλλες χωρες,δεν γνωριζω τιποτα,περα απο οσα εχω διαβασει .
στην ελλαδα ομως,η εκτροφη και ειδικα οι εκθεσεις μου θυμιζουν παρακμιακη εκπομπη σε συνοικιακο καναλι 7ης διαλογης.
(συγνωμη για το μεγαλο ποστ,ηταν οσο περισσοτερο λιτο μπορουσα 8))
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα σου απαντήσω εδώ, αλλά καλύτερα να ενσωματωνόταν στα ήδη υπάρχοντα Topic, τα οποία είναι και sticky ... :wink:

Γενικά αφού διαβάζετε ένα ήδη υπάρχον topic, καλό είναι να μην ανοίγετε άλλο με ερώτηση επ'αυτού ...

απο την αλλη,οκ το να εχω δωσει χρηματα για 2-3-5 σκυλια αριστα(?)(εκτροφης αλλου,ετσι?)και να εχω αρκετες καλες γεννες,σημαινει πως ειμαι εκτροφεας?
Ναι, 100% είμαι εκτροφέας.

ΚΑΛΟΣ εκτροφέας όμως θα είμαι όταν εκμεταλλευόμενος την όποια γενετική βάση, βγάλω ζώα εξαίρετα, αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής τους, και σε μορφολογία και σε χαρακτήρα ...

ΚΑΛΟΣ εκτροφέας είμαι όταν κάνω όλα αυτά που έχουμε αναφέρει περί ηθικής και ποιότητας ...

το να γινονται εκθεσεις που οι ιδιοι τις διοργανωνουν,οι ιδιοι συμμετεχουν,μεταξυ τους κρινουν και για κοινο υπαρχουν οι φιλοι και οι οικογενειες και να παρουσιαζουμε ενα σκυλο ,ειναι εκτροφη?
Οι εκθέσεις διοργανώνονται παντού με αυτόν τον τρόπο ... το να κερδίσουμε σε μία έκθεση ΔΕΝ σημαίνει τίποτα ... το να συμμετάσχουμε σταθερά με τα ζώα μας σε τέτοιες εκδηλώσεις και να παρουσιάζουμε την δουλειά μας είναι ... επίσης από την στατιστική που μπορεί να έχει ένας σκύλος σε εκθέσεις, βγαίνουν κάποια συμπεράσματα ... υπάρχει αντίστοιχο topic και γι'αυτό ... από εκεί και πέρα, ποιός θα έπρεπε να διοργανώνει εκθέσεις, εκτός από τους Κυνολογικούς ομίλους ??? Κάποια ανεξάρτητη αρχή ??

ΕΚΤΡΟΦΗ πάντως κανείς δεν υποστηρίζει ότι είναι η έκθεση, δεν ξερω που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα, είναι όμως απαραίτητο 100% εργαλειο για να γίνει σωστή εκτροφή.

θα αφησει ομως ο κυριος Εκτροφεογλου τον σκυλο με κρυψορχια,με στραβα ποδια,με κυρτη ραχη ,με,με,να ζησει? (απορια ηταν αυτη, περι ευθανασιων που μου ηρθε διαβαζοντας τα σχετικα προσφατα τοπικς)
Ενα σκυλί με κυρτή ράχη δεν πρέπει να ζήσει??
Εννοείται ότι θα το πουλήσει, αυτό είναι η σωστή αντιμετώπιση.
Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αντιμετωπίζεται ανάλογα στην πορεία, με συνεργασία του ιδιοκτήτη ...

θα τον δωσει που?ποσο? θα ενημερωσει για τα ελαττωματα?
ΚΑΝΟΝΙΚΑ έτσι πρέπει ... αν έχω έναν σκύλο με άσχημο κεφάλι, και έρθει κάποιος που θέλει σκύλο για έκθεση, ΔΕΝ πρέπει να του τον δώσω ...
ΠΡΕΠΕΙ όμως να ενημερώσω ... αυτό που γίνεται από εκτροφείς, να δίνουν σε όλους τον επόμενο παγκόσμιο πρωταθλητή, κάνει κακό στους ίδιους τελικά και στην εκτροφή γενικότερα.

ΑΝ λέμε ... έρθει κάποιος και θέλει να πάει έκθεση ... γιατί δεν φταινε μόνο οι εκτροφείς, αλλά ο κόσμος έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης γι αυτό που τελικά παιρνει.

Αλλά αν κάποιος θέλει ένα rott υγιές και καλό σύντροφο - φύλακα για την οικογένειά του, εξήγησέ μου με ποιά λογική θα είναι αυτό το κουτάβι φθηνότερο από τα αδέρφια του, της ίδιας (καλής εννοείται) γέννας.
Πού υπολείπεται ??? (Αν υποθέσουμε ότι έχει κακή πλάτη, και σχήμα κεφαλιού που δεν μας αρέσει για έκθεση) ...

θα διακινδυνευσει το "απο που τον πηρες τον σκυλο" οταν ο σκυλος που ειναι γιοκας του πρωταθλητη ,εχει εμφανη ελατωμματα?
Εδώ συζητάμε ότι αυτός ο σκύλος θα επιδειχθεί σε έκθεση ... τελικά τί από τα δυο λές ότι γίνεται ?? Και τα δύο ??

Εστω ... ΝΑΙ θα το διακινδυνέυσει, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε θεωρητικά, και να μην ξέρω τί εννοείς ελαττώματα ... ΟΛΑ τα σκυλιά ακόμα και μυθικοί πρωταθλητές έχουν καποια ίσως και μεγάλα ελαττώματα ...

δεν γνωριζω πως γινεται η εκτροφη σε αλλες χωρες,ιδεα δεν εχω...δεν γνωριζω πως διοργανωνονται οι εκθεσεις σε αλλες χωρες,δεν γνωριζω τιποτα,περα απο οσα εχω διαβασει .
Με την συμμετοχή του απλού κοσμου, εκτός από εκτροφείς ... :wink:

στην ελλαδα ομως,η εκτροφη και ειδικα οι εκθεσεις μου θυμιζουν παρακμιακη εκπομπη σε συνοικιακο καναλι 7ης διαλογης.
Να τα πείς σε εκτροφείς που σνομπάρουν και καλά.

Επίσης - σου ΧΑΡΙΖΩ αυτήν την στιγμή έναν σκύλο, αλλά θα έρχεσαι όπου σου πώ ... και θα τον ζευγαρώσεις όταν και ΑΝ σου πώ, θα τον εκπαιδεύσεις δε υποχρεωτικά ... δεν θα πατάει πλακάκι και θα τρώει ότι κόκκαλα σου πώ εγώ ... ΔΕΧΕΣΑΙ ??

Αν δέχεσαι πάρε με τηλέφωνο :lol: :lol: :lol:

Αν δεν δέχεσαι :-$ :-$ :-$
Γιατί ΕΣΥ φταίς που δεν γίνονται εκθέσεις όπως στο εξωτερικό ... :wink:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Θα σου απαντήσω εδώ, αλλά καλύτερα να ενσωματωνόταν στα ήδη υπάρχοντα Topic, τα οποία είναι και sticky ... :wink:

Γενικά αφού διαβάζετε ένα ήδη υπάρχον topic, καλό είναι να μην ανοίγετε άλλο με ερώτηση επ'αυτού ...

απο την αλλη,οκ το να εχω δωσει χρηματα για 2-3-5 σκυλια αριστα(?)(εκτροφης αλλου,ετσι?)και να εχω αρκετες καλες γεννες,σημαινει πως ειμαι εκτροφεας?
Ναι, 100% είμαι εκτροφέας.
ΚΑΛΟΣ εκτροφέας όμως θα είμαι όταν εκμεταλλευόμενος την όποια γενετική βάση, βγάλω ζώα εξαίρετα, αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής τους, και σε μορφολογία και σε χαρακτήρα ...
ενα ενα,γιατι αποκλειεται να μπω τωρα στην διαδικασια της αγιας παραθεσης :lol:
δηλαδη θελεις να πεις οτι καποιος που διαθετει χρηματα να αγορασει 2-5 καλα σκυλια αλλουνου,και τα ζευγαρωσει ο ιδιος και βγουν απο αυτα αρκετα καλα σκυλια,εως και καποια αριστα,αντιπροσωπευτικα δειγματα φυλης,εγινε ΚΑΛΟς ΕΚΤΡΟΦΕΑς?
εφοσον η αριστη γεννετικη βαση υπαρχει,τι παραπανω θα κανει ωστε να ειναι καλος και οχι απλα εκτροφεας?προεμφυτευτικη διαγνωση?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
είσαι 1000000000000000000% λάθος.

εαν τα πράγματα ήταν τόσο απλά το μλονο που θα κάναμε ήταν να αξοράζαμε τους 2 παγκόσμιους πρωταθλήτες και να τους ζευγαρώναμε μεταξύ τους.

με την (λάθος) λογική σου πάλι παγκόσμιους πρωταθλητές θα παίρναμε
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σε μία γενιά μπορείς να κάνεις τεράστια σφάλματα με μία καλή γεννετική βάση. Αν δεν κάνεις, είσαι σε καλό δρόμο.

Ολοι κάποτε έχουν σκυλιά αλλουνού, ακόμα και τεράστιοι εκτροφείς στην Γερμανία το κάνουν ... και οι πραγματικά σωστοι εκροφείς ίσως να έχουν και μετά από χρόνια.

Ετσι κι αλλιώς, ζευγαρώνοντας την σκύλα σου όπου νομίζεις ότι είναι καλύτερα για το καλό της φυλής και της εκτροφής σου (μάλλον) σε σκύλο αλλουνού θα πάς.

Για να πάρεις στην κατοχή σου μία καλή γεννετική βάση, έτσι κι αλλιώς πάλι, πρέπει να γνωρίζεις ποιά είναι αυτή και γιατί την θές ... οπότε έχεις κάνει άλλο ένα βήμα ... στην γνώση αρχικά.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Σε μία γενιά μπορείς να κάνεις τεράστια σφάλματα με μία καλή γεννετική βάση. .
πες μου ενα-δυο :wink:

μακη,
μπορει να διαβαζονται "σαν λαθος 100000000000% "αυτα που εγραψα,αλλα για να γραψω αυτα που πραγματικα γνωριζω θελω να ξερω και εαν ο αλλος εχει σκοπο να καταλαβει τι λεω :wink:
μην κοιτας που μιλαω πολυ λιγο,η που δεν ειμαι "εκτροφεας" :lol:
να εισαι σιγουρος οτι εχω γνωσεις,απλα δεν το εχεις καταλαβει.
μερσι.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν μπορώ να ξέρω τι γνωρίζεις

αν και από κάτι που έγραψες μου έδωσες την εντύπωση ότι γνωρίζεις κάτι το οποίο δεν θα ΄επρεπε΄

εγώ απαντώ σε ότι διαβάζω και όχι σε ότι νομίζω ότι ξέρει ο άλλος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δηλαδη οσα εγραψα σου εδωσαν το τελικο αποτελεσμα του 10000000000000 λαθος?χμ...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παίρνω ένα σκύλο με ΗD +/-
στο 2 + από πάνω και +/- κάτω
στο 3 αντίστοιχα 0 ... + ... +/- ... +/- ... + ... 0 ... +/- ... ++
Η τοκετομάδα έχει +, 0, +/- , +

Τον βάζω με σκύλα +/-
στο 2 0 από πάνω και + κάτω
στο 3 αντίστοιχα 0 ... + ... +/- ... +/- ... + ... 0 ... +/- ... ++
Η τοκετομάδα έχει +, 0, +/- , +

Επίσης παίρνω έναν πρωταθλητή πρωταθλητών που (δέν) ξέρω ότι τα κουτάβια του έχουν λεπτό κόκκαλο σε αρκετά μεγάλο ποσοστό. Επίσης δεν ξέρω από πού το φέρνει αυτό. Αυτός έχει κοκκαλάρα.
Τον βάζω με μία σκύλα που δεν έχει κοκκαλάρα αλλά (θεωρώ) ότι ο πατέρας της έχει και η γραμμή αίματος έχει ... η σκύλα αυτή δεν είναι η μόνη όμως, γιατί ο πατέρας της είναι το αντ΄στοιχο του πρωταθλητή που λέγαμε ...

Θές κι άλλα ... :?: :?:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
εφοσον η αριστη γεννετικη βαση υπαρχει,τι παραπανω θα κανει ωστε να ειναι καλος και οχι απλα εκτροφεας?
ναι
ρωτησα βρε αγοραρε,ρωτησα! :wink: :lol:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Είσαι 100% λάθος ...
ΑΛΛΟ αν ξέρεις κουτσομπολιό, και ΑΛΛΟ αν ξερεις γενικά ... :wink:
ναι ρε φιλε,για κουτσομπολιο λεω τοση ωρα...θες και το επομενο επισοδειο της χουανας της παρθενας? οκ,κλειδωστε το,μεταφερτε το,δεν εχω κεφι για συζητηση.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δύο εξαιρετικοί εκπρόσωποι της φυλής δεν δίνουν απαραίτητα εξαιρετικούς απογόνους.

Όποιος ξεκινήσει με σκοπό να ασχοληθεί με την αναπαραγωγή μιας φυλής μπορεί να το κάνει με πολλούς τρόπους. Άλλοι είναι πιο σωστοί, άλλοι λιγότερο και άλλοι λάθος.

Πρώτα μαθαίνεις πολύ καλά τη φυλή. Το πρότυπο, τα στυλ, τις γραμμές, ποιά είναι τα κορυφαία δείγματα κ.λ.π.
Επιλέγεις μέντορα για τα πρώτα σου βήματα αλλά γιατί όχι και για τη συνέχεια.
Βρίσκεις κορυφαίους γεννήτορες που να ανήκουν στη γραμμή που διάλεξες και να μπορεί να καλύψει ο ένας τις ατέλειες του άλλου.
Μαθαίνεις απο τα λάθη σου.
Προσέχεις πάντα που πλεονεκτούν τα σκυλιά των άλλων έναντι των δικών σου.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
η galazio είμαι πεπεισμένος ότι ξέρει κάτι το οποίο δεν έπρεπε να ξέρει.

προτείνω τον δημόσιο λιθοβολισμό της για παραδειγματισμό :lol: :lol: :lol: :lol:

χ α λ α ρ ω σ ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε έ
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ναι ρε φιλε,για κουτσομπολιο λεω τοση ωρα...θες και το επομενο επισοδειο της χουανας της παρθενας? οκ,κλειδωστε το,μεταφερτε το,δεν εχω κεφι για συζητηση.
Στην αρχή είχες ...
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κοιταξε κατι,ναι στην αρχη ειχα,τωρα δεν εχω.
τα ειπαμε αυτα.γνωστα.
οταν καποιος ξεκιναει μια συζητηση και οι δυο που γνωριζουν και εχουν αποψη και δεν ειναι... κουνελια,αλλα τα τσακαλια του φορουμ χραπ :lol: που φυσικα τα περιμενα(καλα τα λεω μακη?) σε αντιμετωπιζουν σαν αυτον που εχει 100 % και 1000000000000000% λαθος και μαλιστα σου λενε πως εχεις διαθεση κουτσομπολιου και ειδες κατι που δεν επρεπε να δεις (ο μον ντιε) ,ναι,η διαθεση παυει να υπαρχει φιλε μου καλε,καλε μου φιλε.
αυτα που αναρωτιεμαι και εκφραζω ειναι για την πλειοψηφια (ισχυροτατη) και οχι για τους 2,5 ...ουτε μιλαω για το πως επρεπε να ειναι οι αλλοι 95.
εδω μπορει να εχετε αναπτυξει δικους σας κωδικες,ο αλλος ομως που ειναι "νεος" δεν εχει παντα την διαθεση σας :wink:
κριμα,γιατι θα ειχε ενδιαφερον (και οχι λογω κουτσομπολιου στην λαικη αγορα...ατυχησατε)