πιθανόν άρρωστο sharpei


kkotanidis

New Member
14 Μαϊου 2019
1
0
31
Καλημέρα .

Έχει μια βδομάδα που μας φέρανε ένα κουταβάκι sharpei . Αφού γίνανε οι απαραίτητες εξετάσεις εμβολιασμοί και έδειξαν ότι όλα καλώς , έχει τώρα 2 - 3 ημέρες που το κουταβάκι δείχνει πραγματικά ατονία .

Πέρα από το γεγονός ότι κοιμάται 15 ώρες την ημέρα , τις πρώτες 2 ημέρες έδειχνε και μια μικρή διάθεση για παιχνίδι , ενώ τώρα χάθηκε και αυτή .

Δίνω τροφή της blackwood Puppy , την οποία σταμάτησε και αυτή να τρώει ( http://www.sixdogss.gr/gr/product-detail-2.html )

Τα κακά της είναι κανονικά και δεν έχει τάσεις για εμετό .

Κάναμε αιματολογικές για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο και οι δείκτες ήταν όλοι ικανοποιητικοί πέρα από τα λευκά τα οποία δικαιολογούνται εξ αιτίας του νεαρού της ηλικίας του .

Επίσης κάναμε και εξετάσεις για πιθανή ερλιχίωση γιατί βρέθηκε ένα τσιμπουράκι επάνω του όταν μας το παραδώσανε και βγήκε αρνητικό .

Τι άλλο να κάνω ;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ποιος σας το έφερε και γιατί? Επίσης γιατί δεν είχε κάνει εμβόλια πριν φύγει απο τη μάνα του?
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημέρα .

Έχει μια βδομάδα που μας φέρανε ένα κουταβάκι sharpei . Αφού γίνανε οι απαραίτητες εξετάσεις εμβολιασμοί και έδειξαν ότι όλα καλώς , έχει τώρα 2 - 3 ημέρες που το κουταβάκι δείχνει πραγματικά ατονία .

Πέρα από το γεγονός ότι κοιμάται 15 ώρες την ημέρα , τις πρώτες 2 ημέρες έδειχνε και μια μικρή διάθεση για παιχνίδι , ενώ τώρα χάθηκε και αυτή .

Δίνω τροφή της blackwood Puppy , την οποία σταμάτησε και αυτή να τρώει ( http://www.sixdogss.gr/gr/product-detail-2.html )

Τα κακά της είναι κανονικά και δεν έχει τάσεις για εμετό .

Κάναμε αιματολογικές για να έχω το κεφάλι μου ήρεμο και οι δείκτες ήταν όλοι ικανοποιητικοί πέρα από τα λευκά τα οποία δικαιολογούνται εξ αιτίας του νεαρού της ηλικίας του .

Επίσης κάναμε και εξετάσεις για πιθανή ερλιχίωση γιατί βρέθηκε ένα τσιμπουράκι επάνω του όταν μας το παραδώσανε και βγήκε αρνητικό .

Τι άλλο να κάνω ;
Δυστυχώς οταν περνουμε ενα κουταβακι μετα απο μια εβδομαδα θα βγαλει αυτα που κουβαλαει... Ισως χρειαστει και αλλες εξετασεις, και πιθανως καμια καλλιεργεια κοπρανων για να ελέγξετε για παράσιτα η μιμροβια.
Απο που πηρες το κουταβι σου;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf