ποδολαγνία!


nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
καλησπέρα,

ο χούφτας (μαλτεζάκι, αρσενικό, 1ος έτους) μας γλύφει συνέχεια μα συνέχεια τα πόδια. Αστραγάλους, πατούσες, δάχτυλα.

Το "ΜΗ" που αποδίδει για όλα όσα έχει χρειαστεί εδώ αποτυγχάνει. Δε συμμορφώνεται με τίποτα.

έχετε καμιά ιδέα;
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι. Το κάνει καμιά φορά και το Μουφ αλλά μ' αρέσει, έχει πλάκα. Δεν έχω φετίχ αλλά γενικώς τρελλαίνομαι να μου δίνει το Μουφ φιλάκια. Το ίδιο κάνει και με τα χέρια μου. :)
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
και εμενα το κανει,κυριως οταν ερχομαι απο δουλεια η για να το θεσω καλυτερα οταν οι ποδαρες μου βρωμοκοπανε ιδρωτιλα!
αντιθετα οταν μοσχοβολανε σαπουνι δεν δειχνει ενδιαφερον:)!
περα τις πλακας νομιζω οτι τους αρεσει η γευση του αλμυρου που εχει ο ιδρωτας...
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
πριν λιγες μερες εβλεπα στο σκαι την εκπομπη του doctor Harry ο οποιες ειπε σε ολα τα ζωα αρεσει το αλατι!κ η δικια μου αμα ειμαι ιδρωμενη αρχιζει το γλυψ γλυψ, προφανως λογω της αλμυρυλας!
 


nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
οτι ξετρελαίνεται για των ιδρώτα αυτό είναι αλήθεια,
αλλά στην περίπτωσή μας μιλάμε για πόδια υπό όλες τις συνθήκες:
φρεσκοπλυμένα, βρώμικα, ιδρωμένα κοκ.
και δε ξέρω πως μπορώ να του το κόψω...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Χμμμμμ, το Μουφ δεν είναι των βρώμικων. Ιδρωμένη ναι, αλλά προτιμά καθαριότητα. Τρελλαίνεται επίσης να μου γλύφει τα πόδια όταν βγαίνω από το μπάνιο. Γιατί θες να του το κόψεις? Έχει πλάκα.
 


liajoe

Well-Known Member
καλησπέρα,

ο χούφτας (μαλτεζάκι, αρσενικό, 1ος έτους) μας γλύφει συνέχεια μα συνέχεια τα πόδια. Αστραγάλους, πατούσες, δάχτυλα.

Το "ΜΗ" που αποδίδει για όλα όσα έχει χρειαστεί εδώ αποτυγχάνει. Δε συμμορφώνεται με τίποτα.
έχετε καμιά ιδέα;
Καλημέρα :)

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι?

  • Τι χαρακτήρα έχει ο μικρός?
  • Πότε το κάνει? (συγκεκριμένες στιγμές/ώρες)
  • Γλύφει και άλλα μέρη του σώματος σας?
  • Η δικής σας η κατάσταση ποιά είναι? (βλέπετε tv, τρώτε, κ.τ.λ.)
  • Όταν το ξεκίνησε ποιά ήταν η "αρχική" αντίδρασή σας?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έτσι εάν θέλεις μπορώ να σου δώσω κάποιες πιο συγκεκριμένες συμβουλές :)

Θα ανοίξω πόστ, καλύτερα να το βρίσκουμε εύκολα γιατί πολλα σκυλιά το κάνουν και είναι φυσιολογικό :)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μυκητιασεις νομίζω ότι είναι η απάντηση....και μάλιστα ,απο προσωπική εμπειρία, γλύψιμο είναι και η απάντηση στις μυκητιάσεις...δηλ. αστον να στα γλύφει και σε κανα δίμηνο θα δείς τι καθαρά πόδια θα έχεις

τώρα όσο για το ΜΗ-πιθανολογώ ότι γουστάρεις κιόλας οπότε το ΜΗ δεν βγαίνει ειλικρινές...κι αν δεν γουστάρεις,τότε τουλάχιστον γαργαλιέσαι ,με τα ίδια αποτελέσματα στην προφορά του ΜΗ
 


nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
Καλημέρα :)

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι?

  • Τι χαρακτήρα έχει ο μικρός?
  • Πότε το κάνει? (συγκεκριμένες στιγμές/ώρες)
  • Γλύφει και άλλα μέρη του σώματος σας?
  • Η δικής σας η κατάσταση ποιά είναι? (βλέπετε tv, τρώτε, κ.τ.λ.)
  • Όταν το ξεκίνησε ποιά ήταν η "αρχική" αντίδρασή σας?
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έτσι εάν θέλεις μπορώ να σου δώσω κάποιες πιο συγκεκριμένες συμβουλές :)

Θα ανοίξω πόστ, καλύτερα να το βρίσκουμε εύκολα γιατί πολλα σκυλιά το κάνουν και είναι φυσιολογικό :)
  • Τι χαρακτήρα έχει ο μικρός?
    ο Χούφτας είναι ήρεμο μεν, παιχνιδιάρικο δε ενώ η υπακοή του εξαρτάται απο την ένταση του περιβάλλοντος.
  • Πότε το κάνει? (συγκεκριμένες στιγμές/ώρες)
    Δε νομίζω οτι υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που το κάνει. Μπορεί να είναι πρακτικά οποιαδήποτε ώρα.
  • Γλύφει και άλλα μέρη του σώματος σας?
    ναι αλλά με πολύ μικρότερη συχνότητα - με εξαίρεση όταν είμαι ιδρωμένος που κοντεύιει να με "φάει". Κυρίως γλύφει δάχτυλα, αστραγάλους , γάμπες και πίσω απο τα γόνατα. Δε ξέρω αν έχει κάποιο ρόλο αλλά η αλήθεια είναι οτι τρελαίνετε να γλύφει μια περιοχή αν την έχει τσιμπήσει κουνούπι. Είναι σαφές οτι το πρόβλημα εστιάζεται στα πόδια γιατί ... μέχρι εκεί φτάνει
  • Η δικής σας η κατάσταση ποιά είναι? (βλέπετε tv, τρώτε, κ.τ.λ.)
    είτε καθόμαστε είτε περπατάμε στο σπίτι
  • Όταν το ξεκίνησε ποιά ήταν η "αρχική" αντίδρασή σας?
    απο την αρχή - δηλαδή την άνοιξη περίπου - η αντίδρασή μας ήταν η ίδια: Του λέγαμε να σταματήσει (ΜΗ) και αν δεν άκουγε τραβούσαμε το πόδι μας ή σπανιότερα (αν π.χ είμαι στο γραφείο ή όρθιος στον νεροχύτη) τον σπρώχνουμε με το άλλο πόδι.





μυκητιασεις νομίζω ότι είναι η απάντηση....και μάλιστα ,απο προσωπική εμπειρία, γλύψιμο είναι και η απάντηση στις μυκητιάσεις...δηλ. αστον να στα γλύφει και σε κανα δίμηνο θα δείς τι καθαρά πόδια θα έχεις

τώρα όσο για το ΜΗ-πιθανολογώ ότι γουστάρεις κιόλας οπότε το ΜΗ δεν βγαίνει ειλικρινές...κι αν δεν γουστάρεις,τότε τουλάχιστον γαργαλιέσαι ,με τα ίδια αποτελέσματα στην προφορά του ΜΗ
δε το γουστάρω καθόλου και ακόμα και αν λόγω γαργαλητού τα 2 πρώτα ΜΗ βγουν λίγο χαρωπά τα υπόλοιπα είναι θυμωμένα. Δε θέλω καθόλου να συμβαίνει αυτό διότι το κάνει και σε άλλους που έρχονται στο σπίτι και ειδικά τα μικρά παιδιά και σίγουρα δεν είναι οτι πιο ευχάριστο.
 


liajoe

Well-Known Member
Καλησπέρα Nelson :)

Διάβασα τις απαντήσεις σου και λυπάμαι που άργησα να απαντήσω αλλα
με επισκέφτηκε η αδερφή μου και είμουν εκτός internet :)

Ερώτηση:
Κάθε πόσο βγαίνει ο μικρός βόλτα και για πόση ώρα? Πιστεύεις οτι (αν και Μαλτεζάκι),
λαμβάνει την εκτόνωση που του χρειάζετε?

Εάν ναι, τότε το ποιο πιθανό είναι να ζηταει την
προσοχή σας (το γιατι δεν το γνωρίζω γιατι δεν έιμαι εκεί να δω πως ζει).

Εσείς του δείνετε την προσοχή που ζητάει.
Ακόμα και με το "μή" και με το τράβηγμα/σπρώξημο του ποδιού του δινετε προσοχή.

Συμβουλη
1. Να είστε σίγουρη οτι ο σκύλος εκτονώνετε αρκετά έτσι ώστε στο σπίτι μέσα να είναι
ήρεμος (εκτόνωσει σημαίναι να εξασκείτε και το μυαλό του.

2. Όταν βλέπετε τηλεόραση ή κάθεστε στον καναπέ να τον έχετε να κάθετε στο
δικό του κρεβάτι.
(τουλάχιστόν μέχρι να σταματήσει παθολογικά να σας γλείφει με μανία). Εάν,

  • σας πλησιάζει, εκει που κάθεστε μόλις αρχίσει να σας γλείφει, σηκώνεστε χωρίς λόγια και τον βάζετε στο κρεβάτι του. (δώστου κάποιο κόκαλο να γλείφει/μασάει).
  • μόλις παρουσιάζει την συμπεριφορά καθώς περπατάτε, να κάνετε ένα δυνατό θόρυβο με μια σφυρίχτρα, ή κάποιο άλλο αντικείμο αλλα όχι με την φωνή σου. (μπορείς επίσης να βάλεις κάποιο άλλο μέλλος της οικογένειας να το κάνει.
  • μόλις σταματήσει, Μπράβο με χαμηλό, χαρούμενο τόνο.
Το σημαντικό είναι να μην του δώσετε εσείς σημασιά την στιγμή που το κάνει αλλα να τον επιβραβεύετε όταν δεν το κάνει. Επίσης να προσπαθήσετε να καταλάβετε γιατί το κάνει. Είναι παθολογική συμπεριφορά απο την στιγμή που το κάνει έντονα, πρέπει να βρείτε το γιατί.
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Κι εμένα η μικρή μου έχει μπει στη φάση του γλυψίματος ποδιών ;)

Βγαίνω από τη θάλασσα; Γλυψ - γλυψ :D
Βγαίνω από το ντους και είμαι ακόμα με το μπουρνούζι με το νερό να στάζει; Γλυψ - γλυψ (σε δάχτυλα ποδιών και γάμπες) :D
Κάθομαι στο τραπέζι και τρώω; Σωστά μαντέψατε: γλυψ - γλυψ :D
Το κάνει κυρίως σε μένα, αλλά ενίοτε και σ' όποιον άλλον βρίσκεται μέσα στο σπίτι.
Όλη μέρα παίζει, τρεχοβολάει, παίζουμε μαζί, ξεθεώνεται, αλλά το γλυψ, παραμένει γλυψ :D:D:D:D

Δε διαρκεί πολύ όλο αυτό, δηλαδή δεν το κάνει παθολογικά κι επισταμένα. Εγώ το εκλαμβάνω ως "φιλάκια" κι εκδήλωση αγάπης και τρυφερότητας. ΄Ετσι κι αλλιώς είναι ένα απίστευτα κοινωνικό και ζουζουνιάρικο κουτάβι :)
 
Last edited:


Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
μήπως έχεις καμια πληγούλα- έκζεμα στα πόδια? μπορεί να το γλύφει για "να το κάνει καλά"..
 




nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
Καλησπέρα Nelson :)

... [/B]
liajoe ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Συγνώμη που κι εγώ με τη σειρά μου άργησα να αποκριθώ αλλά η συζήτηση είχε παγώσει για ένα διάστημα και την ... ξέχασα.

Ο Χούφτας βγαίνει καθημερινά βόλτα μια φορά τη μέρα (ενίοτε 2 και πολύ σπάνια 3 ή καμία) ενώ κάθε βόλτα είναι 10 με 30 λεπτά ανάλογα με καιρό, κέφια κλπ κλπ.
Ασχέτως της βόλτας ωστόσο, έχω την αίσθηση οτι (κατα μέσο όρο) λαμβάνει την εκτόνωση πόυ χρειάζεται. Όμως δε λαμβάνει κάθε μέρα την ίδια προσοχή και για την ίδια διάρκεια.
Για αυτόν τον λόγο θεώρησα κι εγώ πιθανό το να το κάνει για να τραβήξει την προσοχή και προσπάθησα να τον αγνοήσω αλλά το γλύψιμο ήταν τόσο ενοχλητικό που "έσπαγα" και τον μάλωνα.
Στον αντίποδα ωστόσο, το κάνει όσο κουρασμένο κι αν είναι (προφανώς όχι με την ίδια ένταση), π.χ. μπορεί να κοιμάται στα πόδια μου και να ξυπνήσει για λίγο να ρίξει μια γλυψιά και να ξανακοιμηθεί.

Σκέφτηκα να κάνω το ίδιο που κάναμε όταν ήταν μικρό και μας "δάγκωνε": μια προσποιητή κραυγή και απομάκρυνση για 30". Όμως δε το έκανα γιατί σκέφτηκα οτι το γλύψιμο είναι μια πολύ "εκφραστική συνήθεια" των σκυλιών και ο στόχος μου δεν είναι να του το κόψω εντελώς (το οποίο ίσως θα ήταν λάθος) απλά να μη το κάνει συνέχεια.

Όπως και νά χει, θα δοκίμάσω τη συμβουλή σου για 5-10 μέρες και θα δούμε πως θα πάει.

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη,
Ευχαριστώ
 


nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
μήπως έχεις καμια πληγούλα- έκζεμα στα πόδια? μπορεί να το γλύφει για "να το κάνει καλά"..
όλο και κάποιο κουνουπάκι ή γρατζουνιά υπάρχει κοντά στους αστραγάλους αλλά δε ξέρω αν είναι αυτό. Αυτό που περιγράφεις είναι ρεαλιστική συμπεριφορά των σκυλιών ή εμείς οι άνθρωποι δίνουμε αυτήν την περιγραφή; Θέλω να πω έχει όντως "καλές" προθέσεις ή απλά η πληγούλα έχει κάποια πλέον χαρακτηριστική μυρωδιά;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν έχεις ακούσει για σκυλιά που γλύφουν τις πληγές τους; Ετσι τις επουλώνουν. Γλύφοντάς τες. Προφανώς το σάλιο τους, έχει κάποιο θεραπευτικό χαρακτήρα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο, αν γλύφουν δικές μας πληγές. Μπορεί να τα έλκει η γεύση ή η μυρωδιά του αίματος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το σάλιο τους είναι ελαφρύ βακτηριοστατικό
το γλύψιμο αποσκοπεί στον καθαρισμό της πληγής
και συχνά δεν βοηθάει στην επούλωση αλλά στην επιδείνωση

στις δικές μας πληγές κάνει καλό,πιστευω,τουλάχιστον αν δεν έτρωγε τίποτα βρωμιές πρίν δέκα λεπτά
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν έχεις ακούσει για σκυλιά που γλύφουν τις πληγές τους; Ετσι τις επουλώνουν. Γλύφοντάς τες. Προφανώς το σάλιο τους, έχει κάποιο θεραπευτικό χαρακτήρα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο, αν γλύφουν δικές μας πληγές. Μπορεί να τα έλκει η γεύση ή η μυρωδιά του αίματος.
Δεν υπάρχει καλύτερο αντισηπτικό από το σάλιο του σκύλου.
Αν χτυπήσεις (πληγή εννοώ) και σε γλύψει είναι καλύτερο και από το μπενταντίν.
Δεν μου έχει τύχει προσωπικά, αλλά μου το είπαν δύο κτηνίατροι και ένας εκπαιδευτής.
 


nelson

Member
26 Οκτωβρίου 2009
22
0
λοιπόν,

δοκίμασα αυτά που ανέφερε o/η liajoe, δηλαδή:
- να μη του δίνω εγώ σημασία όταν το κάνει αλλά είτε να του λέει ΜΗ κάποιος άλλος είτε να κάνω κάποιον θόρυβο αντιπερισπασμού
- και να τον κουράζω περισσότερο.

Φαίνεται να υπάρχει μια βελτίωση αλλά όχι εξάλλειψη. Τουλάχιστον δεν είναι απελπιστικά ενοχλητικό πλέον και ενδεχωμένως να μειωθεί κι άλλο εν καιρό.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!