ποια ξηρα τροφή να διαλέξω;


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πριν γραφτω στο φορουμ, δεν εχω διαβασει λιγα για τις τροφες και τα χημικα τους και ποσο επικινδυνες ειναι.
Kαι το κατα ποσο επιβαρυνουν μακροχρονια τον οργανισμο.
Το ''εντυπωσιακο'' ειναι η εικονα του ζωου οταν σταματησει να τρωει ξηρα τροφη.
Και η γυναικα μου ειναι πολυ απασχολημενη με τα δικα μας φαγητα και καπρίτσια για να της ζηταω να μαγειρευει και για τα σκυλια.
Ελα ελα...ποδιτσα ,κατσαρολα,και σβελτα! Εχεις σκυλοπαιδια να ταισεις!Η γυναικα σου θα μαγειρευει για εσας κ εσυ για τα σκυλια:p:D
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το θέμα είναι οτι τα μεγάλα σκυλιά χρειάζονται μεγάλες ποσότητες κρέατος, αν είναι να τους μαγειρέψεις.... αλλιώς δε θέλει και φιλοσοφία (δες στο σχετικό θέμα τι να βάλεις στο μαγειρευτό)..... εγώ του φτιάχνω που και που (και μάλιστα είναι τόσο νόστιμο που τρώω κι εγω αφού το αλατίσω!), αλλά τρωει πολύ ρε παιδι μου..... που να τρέχεις στη βαρβάκειο κάθε τρεις μέρες να ψωνίζεις....... Αν είχα καταψύκτη και είμουνα σε επαρχία ίσως το έκανα πιο συχνά.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το ''εντυπωσιακο'' ειναι η εικονα του ζωου οταν σταματησει να τρωει ξηρα τροφη.
Δηλαδη?

Ελα ελα...ποδιτσα ,κατσαρολα,και σβελτα! Εχεις σκυλοπαιδια να ταισεις!Η γυναικα σου θα μαγειρευει για εσας κ εσυ για τα σκυλια:p:D
:D Άσε,το εκανα τις πρωτες μερες που πηρα την Ηρα (6 μηνων).
Μισο κοτοπουλο για πλάκα στην καθησιά.
Πολυ συντομα ειχα αγανακτησει και τα παρατησα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δηλαδη?
Yπαρχει μια περιοδος ''αποτοξινωσης''.
Το σκυλι συνηθως παρουσιαζει δακρυα/τσιμπλες,κακη ποιοτητα τριχωματος(θαμπο),μπορει διαρροια...κτλ...Μετα απο 1-1μιση μηνα αρχιζει και φαινεται η διαφορα.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
:confused::confused:Δεν ισχύει αυτό!
Oύυυυυυλα !Δεν το πιστευω!!!! (''Τι ψυχη θα παραδωσεις μωρη'':p)

(Γεια σου Βασω!!!:D)
 
Last edited:


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
(Το διορθωσες το Βάζω πάλι καλά!:D)

Ε ψέματα να πώ?:p

Συμφωνώ με αυτό που είπε η kopritis "Εγώ το έχω ξαναπει και με βρίζετε, αλλά η πολλή υπερπροστασία, δεν κάνει καλό. Με μέτρο! "
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
:confused::confused:Δεν ισχύει αυτό!
Αλλα με την barf τέτοια παιχνιδάκια δεν κανεις..
η αρχίζεις και μένεις εκεί ..δεν πηγαινοέρχεσαι ξήρα, barf, μαγειρευτό..
vaso θεωρείς ότι οι εναλλαγές barf, ξήρα, μαγειρευτό ότι είναι θεμιτές?


Είναι εύκολο για έναν οργανισμό να προσαρμοστεί από την barf σε ξήρα και αντιστροφα?

Είναι σωστό να κάνουμε εναλλαγές?

Γιατί την barf είναι γνωστό ότι την προσαρμόζουμε με μεγαλη προσοχη.., δεν αρχίζουμε από την μια μέρα στην άλλη..
Πως λοιπόν μπορείς να παίξεις barf-ξήρα-μαγειρευτό?:confused:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μα Κάτια μίλησα για barf-μαγειρευτό μόνο. Για αυτό μιλούσες και εσύ.

Όσο για το συνδιασμό barf-ξηρά-μαγειρευτό, ναι το θεωρώ παρατραβηγμένο αλλά αν ο σκύλος δεν έχει κάποιο πρόβλημα μια στις τόσες δεν βλάπτει.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα Κάτια μίλησα για barf-μαγειρευτό μόνο. Για αυτό μιλούσες και εσύ.

Όσο για το συνδιασμό barf-ξηρά-μαγειρευτό, ναι το θεωρώ παρατραβηγμένο αλλά αν ο σκύλος δεν έχει κάποιο πρόβλημα μια στις τόσες δεν βλάπτει.
Για αυτό σου έκανα το κουοτ για να δεις καλύτερα..
Κάπου ανάφερα μαγειρευτό-barf, κάπου μαγειρευτό-barf-ξήρα..

kango1
Αλλα με την barf τέτοια παιχνιδάκια δεν κανεις..
η αρχίζεις και μένεις εκεί ..δεν πηγαινοέρχεσαι ξήρα, barf, μαγειρευτό..

Θεωρείς δηλαδή ότι ένας οργανισμός μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό το τρίπτυχο?
Ποτε θα προλάβει να συνέλθει από την μια τροφή για να πάει στην άλλη?

Θεωρείς υπερβολή το να μην θέλουμε να ταράσσουμε τα σκυλιά από το σοκ που παθαίνει ο οργανισμός τους από την περιεκτικότητα της μιας ξήρας στην αλλαγή από την άλλη?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παντως σοκ παθαίνουν μόνο αυτά που "γνωρίζουν" μόνο μία ξηρά. Ολα τα υπόλοιπα δεν παθαίνουν τίποτα (απο πλευράς διάρροιας/κοπράνων). Αυτό δε σημαίνει οτι τρέφονται σωστα, αλλά η εναλλαγή καθεαυτη δεν τα πειράζει.

Θυμάμαι κι εδώ στο φόρουμ οτι ανέφεραν κάποιοι που τάιζαν μπαρφ, οτι το έκαναν κάποιες μέρες της εβδομάδας και τις υπόλοιπες έδιναν ξηρά. Αν είναι συνηθισμενος ο σκύλος, δε βλέπω που το πρόβλημα.... (πείτε παιδια εσεις που ταίζετε μπαρφ....). Εγώ το βρίσκω καλύτερη τροφή απ'οτι ξηρά μόνο.... (αλλα ασοψεται η ευκολία της ξηράς.....:))

Ξαναλέω, ο σκύλος που είναι συνηθισμένος σε μία και μόνο ξηρά είναι εξαιρετικά ευαίσθητος σε αλλαγές (το έχουμε δει όλοι αυτό). ΟΙ περισσότεροι σκύλοι ομως τρωνε διάφορα χωρίς προβλήματα. Εγω προσπαθω να εστιάζω στο να είναι καλής ποιότητας ότι τρώει (είτε ξηρά, είτε μαγειρευτό, είτε μπαρφ....).

Παρεμπιπτόνως, το ίδιο ισχύει και για τους ανθρωπους... δες πχ περιόδους νηστείας και μετά στο καπάκι αρνάκι του Πάσχα.... τις περισσότερες κυρίες που τηρούν πραγματικά τη νηστεία, τις χαλάει το αρνάκι (ξεσυνηθίζει το έντερο)! Σε άλλες περιόδους όμως εναλλάσουν αρνάκι και φακές κανονικά. Επίσης, πιο εξτριμ περίπτωση, έχετε γνωρίσει vegeterian που κατα λάθος τρωει κρέας? Δραμα η κατάσταση..... ολοι οι υπόλοιποι όμως που είμαστε συνιθισμένοι, εναλλάσουμε κανονικά.
 
Last edited:


lzk

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
39
0
Θεσσαλονίκη
Αν θέλουμε να δώσουμε μαγειρευτό, πρέπει να βάζουμε και λίγη ξήρα έτσι ώστε να έχει πάντα την επαφη αν χρειαστεί σε διακοπές..

Μιλάμε για αλλαγή τροφής, από μάρκα σε μάρκα..
όπου έχει διαφορετική περιεκτικότητα, διαφορετικά συστατικά και αναλογιες..
Αν παραμένουμε σε μία μάρκα αλλά αλλάζουμε κωδικούς δεν υπάρχει πρόλημα ή καλό είναι κ αυτό να το αποφεύγουμε?

Εγώ βασικά σκέφτομαι πολύ έντονα να του αρχίσω μαγειρευτό γιατί έχουμε ένα θεματάκι με την ξηρά...ναι μεν τρώει αλλά δεν τρώει την απαραίτητη για την ηλικία του κ τα κιλά του ποσότητα. Το αποτέλεσμα είναι οτι είναι πάρα πολύ αδύνατος κ με την ξηρά δεν μπορώ να τον παχύνω.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Εγω παντως στο δικο μου εκανα αναγκαστικη αλλαγη τροφης (απο Eagle Pack Holistic select , που σταματησε να εισαγεται, σε ROYAL Canine Bulldog 24) και μπορω να πω με σχετικη βεβαιοτητα πως ηταν τελικα για καλο αφου την τρωει με ορεξη , επιτελους μασαει (δεν εχετε δει μεγαλυτερη κροκετα απο τη RC Bulldog:shock:) και τα κοπρανα ειναι καλυτερα.

Στην αρχη τις εβαζα μαζι στο ιδιο μπολ αλλα επειδη η Eagle pack ηταν μικρη κροκετα , πηγαινε στον πατο του μπολ και εμενε πανω η RC Bulldog (οποτε ηταν λογικο να τρωει τη Eagle Pack με μικροτερη ορεξη).
Οταν του εβαλα σε δυο μπολ ξεχωριστα τις δυο τροφες , ουτε που αγγιξε την Eagle Pack Holistic.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Για αυτό σου έκανα το κουοτ για να δεις καλύτερα..
Κάπου ανάφερα μαγειρευτό-barf, κάπου μαγειρευτό-barf-ξήρα..
:confused::confused::confused::confused::confused:
Μα εγώ σε άλλη φράση σου απάντησα. Δεν καταλαβαίνω που μπλέκεται η ξηρά. Τέλοσπάντων.

Για τα άλλα είπα τη γνώμη μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν θα σταθώ στην εμπειρία που έχει ο καθένας σας με το σκυλάκι του διότι δεν μπορεί κανείς να βγάλει γενικό συμπέρασμα σχετικά με το σιτηρέσιο των σκύλων, στηριζόμενος στο ότι ο «o Iggy της ROTTIE τρωει από ρεβυθια και χύμα ξηρά της σέσουλας μέχρι μαύρο πατσά από την Βαρβάκειο και δεν τον σκιάζει φοβέρα καμιά» ή στο ότι «Ο Τζακ του Τάδε αν φάει οτιδήποτε άλλο από την Adult της Royal canin, τον πάει τσιρλί».

Το γεγονός είναι ένα: Η συχνή αλλαγή τροφής προκαλεί στο σκύλο διατροφικό stress.
Για να μην τα ξαναγράφω, παραθέτω μια παλιότερη δημοσίευση μου:

Όταν ένας σκύλος τρώει σταθερά μια ξηρά τροφή, ο οργανισμός του προσαρμόζεται σ’ αυτή έτσι ώστε το πεπτικό αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο και να παίρνει από την τροφή όσα αυτή μπορεί να δώσει.

Όταν αλλάζουμε τροφή στο σκύλο, ο οργανισμός του αποσυντονίζεται (είναι αυτό που συχνά ορίζουμε ως διατροφικό στρες) και μέχρι να προσαρμοστεί ξανά στα νέα διατροφικά δεδομένα (θα χρειαστεί minimum 2 μήνες), συμβαίνουν διαφορές αλλαγές. Αυξάνεται, για παράδειγμα, η ποσότητα των κοπράνων, το ζώο έχει δυσπεψία, ανάγκη για περισσότερο νερό, φούσκωμα, πολλά αέρια κτλ

Γι’ αυτό λέμε όχι στις συχνές αλλαγές τροφής. Αλλάζουμε τροφή μόνο αν υπάρχει λόγος.
Απο κει και περα, κανει ο καθενας οτι θεωρει καλύτερο για το σκυλάκι του, την ευκολία του, την τσεπη του, κοκ.

Κλείνοντας θα αναφωνήσω και γω σαν τον αγαπητό μου Μάκη:
«Τα έχουμε ξανασυζητήσει, το ξερω» :rolleyes:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω παντως με το τελευταιο ποστ της Rottie και ειδικα με την παραθεση καλυφθηκα.
Και δεν ειμαι και ανθρωπος που του αρεσουν τα πειραματα.
Ειδικα οταν το αποτελεσμα του πειραματος ειναι διαρροια που ταλαιπωρει και το σκυλι και εμενα και το αποσυντονιζει απο το ωραριο της τουαλετας, γιατι αλλιως κρατιουνται τα κανονικα κοπρανα και αλλιως (πολυ δυσκολα) η διαρροια.

Θενκς Rottie :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Rottie, δεν ήταν αυτού του επιπέδου:

«o Iggy της ROTTIE τρωει από ρεβυθια και χύμα ξηρά της σέσουλας μέχρι μαύρο πατσά από την Βαρβάκειο και δεν τον σκιάζει φοβέρα καμιά» ή στο ότι «Ο Τζακ του Τάδε αν φάει οτιδήποτε άλλο από την Adult της Royal canin, τον πάει τσιρλί».
τα επιχειρήματα που παραθέσαμε....

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά υπάρχουν κι άλλες (εγώ τη δική μου την είπα παραπάνω).:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αυτού του επιπέδου το επιχείρημα (αλήθεια ποιου επιπέδου? :confused:) είναι αποκλειστικά και μόνο δικό μου.
Αφ’ ενός δεν το χρέωσα σε κανένα και αφ’ ετέρου και να το θέλετε, σας ενημερώνω πως κατεχω το Copyright! :p
:cool:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mα όλοι την άποψη μας λέμε κοπρίτης..

Δεν μπορούμε και δεν προσπαθούμε κανέναν να πείσουμε..


Ο κάθε ένας κάνει και πορεύεται όπως εκείνος πιστεύει..;):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Mα όλοι την άποψη μας λέμε κοπρίτης..

Δεν μπορούμε και δεν προσπαθούμε κανέναν να πείσουμε..


Ο κάθε ένας κάνει και πορεύεται όπως εκείνος πιστεύει..;):)
Ναι, αλλά η Rottie μιλάει στο πρώτο πλυθηντικό! :p