ποιντερ η ντρατχααρ?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μια θεια μου, εχοντας προσφατα χασει το μαλτεζακι της, αποφασισε να αποκτησει νεο σκυλο.
ειναι σε μεγαλυτερο σπιτι πλεον, εχει και αυλη , διοτι μενει σε μονοκατοικια στην κυψελη.
της αρεσουν πολυ δυο φυλες..το ποιντερ και το ντρατχααρ (εχει σκεφτει και το σεττερ, αλλα θελει πιο κοντοτριχο σκυλο)
δεν ειναι μεγαλη σε ηλικια, ειναι δραστηρια και μπορει να το βγαζει τουλαχιστον 2 φορες την ημερα, βολτα πανω απο μια ωρα.
ποια φυλη προτεινετε να επιλεξει τελικα?
 
Last edited:






Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Μμμμ....και τα 2 μου αρέσουν...αλλά δεν ξέρω πολλά για αυτά τα σκυλάκια!!!
Από εμφάνιση μου αρέσει και το ντραχτααρ...:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
φυσικα το ποιντερ!
κι εγω ποιντερ προτεινω...μα, κοιτα σκυλος!


αλλα της αρεσει πολυ και το τριχωμα του ντραχτααρ...
γνωριζεις καποιον σοβαρο εκτροφεα σε ποιντερ? στειλε μου πμ, εαν μπορεις.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θα πρότεινα κανένα κυνηγόσκυλο για "θεία" εκτός από κάποιο λαγωνικό οράσεως.

Το Γρεϊχαουντ είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πετ και πάρα πολύ ήρεμο μέσα στο σπίτι. Μάλλον είναι το ΠΙΟ ήρεμο από ΟΛΑ μέσα στο σπίτι. Είναι γλυκά σκυλιά, κι εκπαιδεύονται εύκολα. Απλώς δεν είναι ιδανικός σύντροφος για γάτες :eek:!

Αν της φανεί μεγάλο, υπάρχει και το Ουίπετ (υπέροχος σκύλος και τέλειος για την περίπτωσή της).

Από τα δύο "κυνηγιάρικα"που της αρέσουν το Πόιντερ είναι λίγο πιο ήρεμο (αν και όχι πάντα) από το Ντραχτχάαρ και ΠΟΛΥ πιο εκπαιδεύσιμο. Το Ντράχτχααρ είναι ΠΑΡΑ πολύ "τσαμπουκάς", φύλακας και δύσκολος σκύλος γενικότερα.

Προσπάθισε να της αλλάξεις γνώμη (για για της δύο φυλές). Ενδέχεται να μην αντέχει ούτε τη μία ούτε την άλλη (την ενέργειά τους δηλαδή).

Η μάνα μου ΛΑΤΡΕΥΕΙ τα Κούρτσχααρ και ξέρει (την ανάγκασα :p) από μεγάλα σκυλιά. ΔΕΝ θα έχει ΠΟΤΕ Κούρτσχααρ, και ας έχει κόρη εκπαιδεύτρια...

ΠΟΤΕ όμως!:D
Όπως μου έλεγε συνέχεια όταν ήμουν μικρή:
"Δεν μπορούμε ΠΑΝΤΑ να έχουμε ότι θέλουμε!"
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αυτες οι ρατσες θελουν πολυ εκτονωση και μεγαλους χωρους για να ξεδινουν.Μπορει να της αρεσουν ,αλλα δεν θα πρεπει να μεινει μονο στο τι της αρεσει οπτικα.Θεωρητικα θα πρεπει να τον πηγαινει και καμια βολτα στο φυσικο του περιβαλλον λιβαδι/βουνο.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και εγω λέω όχι σε κυνηγόσκυλο σαν pet

πολύ ενέργεια και στο φινάλε αμαρτία να κλειστεί στην Κυψέλη ένας τέτοιος ΄εργάτης΄
 


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Συχνο φαινομενο να βλεπουμε πλεον κυνηγοσκυλα σαν πετ.Και οι δυο φιλες (ηταν οι πρωτες που γνωρισα με πατερα κυνηγο)ειναι πολυ αθλητικες και θελουν παρα πολυ εκτονωση,το βλεπεις στο βλεμα τους οτι θελουν να εργαστουν.Αυτο που θυμαμαι παρα πολυ καλα ηταν οτι τα ντραχτααρ ειναι πολυ ανθεκτικα και σκληρα σκυλια δεν "μασανε" πουθενα.Δεν θα συμφωνουσα κι εγω για κατοικιδιο,θα μου πεις τωρα και αυτοι που τα παιρνουν για κυνηγι τα αντιμετωπιζουν σωστα η τα βγαζουν καθε μερα εξω(αντε δυο τρεις φορες)μονο για "μουρη"τα εχουν.Θα πρεπει να ξερεις οτι τα ντραχτααρ γαβγιζουν αρκετα πιο πολυ απο τα ποιντερ.Ειναι και τα δυο πανεξυπνα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
H ερώτηση της γαλάζιας ήταν υποθετική.
Το πόιντερ που ανέφερα πιο πάνω όμως, όχι. Το συγκεκριμένο λοιπόν συνόδευσε κυνηγόσκυλο το περασμένο Σαββατοκύριακο σε "αποστολή". Του έπεσαν ένα σωρό τρίχες και ο γιατρός διέγνωσε άγχος.
Πρόκειται για πετ -καθαρά- και θα παραμείνει πετ. Δε βλέπω τίποτε κακό σ' αυτό.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορεί να είναι ένα πόιντερ μη τυπικό ε?
ως πρός χαρακτήρας τουλάχιστον...:)

γενικά δεν ισχύει το 100% στη φύση,
ο τυπικός χαρακτήρας ενός πόιντερ δεν αποδίδει σε ρόλο κατοικίδιου.
και αυτό πάλι δεν νοείται ώς "δεν κάνει για κατοικίδιο" αλλά ώς γίνεται δύσκολα ή γίνεται αλλά με κάποιους συμβιβασμούς

πιστεύω πως ένα κοκόνι όμως είναι ότι πρέπει για την θεία της γαλάζιο:D:D:D
το δίχως άλλο :D:D:D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
To τυπικό Ποίντερ είναι υπέροχο κατοικίδιο και "απαλό", ήρεμο κι υπάκου ζώο. Δεν καβγαδίζει εύκολα με άλλους σκύλους και δεν είναι κυριαρχικός γενικότερα.

ΟΜΩΣ χρειάζεται πολύ άσκηση για να είναι εντάξει (σωματικά και ψυχικά). Αν δεν ασκείται αρκετά (ελεύθερο τρέξιμο το λιγότερο 2 ώρες την ημέρα) γίνεται υπερβολικά ζημιάρης (πάει ο κήπος ΟΛΟΣ, τα "πασουμάκια" της θείας, το καλό φόρεμα της και ίσως να δαγκώνε τελικά και τους τοίχους του σπιτιού από τη βαρεμάρα!).

Για νεαρά άτομα που τους αρέσει το τζόγκινγκ, η ποδηλασία και η κίνηση και το παιχνίδι με κάθε ευκαιρία, το Ποίντερ είναι ΤΕΛΕΙΟ (ακόμη και σε πόλη αν το αφεντικό έχει ΠΟΛΥ διάθεση κι ελεύθερο χρόνο).

Θέλω να πω πως τα "αθλητικά σκυλιά", ΧΡΟΝΟ και ΟΡΕΞΗ θέλουν, όχι χώρο (ο χώρος πολύ σύντομα καταντάει βαρετός). Η θεία δεν θα έπρεπε να πάρει Πόιντερ ΟΥΤΕ αν έμενε σε χωριό με 4 στρέμματα κήπο...
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
υπαρχουν πολλα (για να μην πω χιλιαδες) πόιντερ στην Ελλαδα που κριθηκαν ακαταλληλα για το κυνηγι και εγκαταλειφθηκαν...και περιμενουν μια δευτερη ευκαιρια ζωης σε καποιο ασυλο σκυλων..πιθανον και ντρατχααρ...μήπως σκεφτειτε την περιπτωση αυτη?:)
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
εγω εχω ενα kurzhaar χωρις να εχω κηπο και οταν αποφασισα να το κρατισο ολοι μου ελεγαν οτι δεν κανι γα μεσα στο σπιτι!!τελικα ειναι πολι ησιχοσ μεσα και ιλικρινα δεν μου εχει κανι καμια ζημια,καμια σχεσι με το κοκερ που ειχαι κανι διαφορα..βεβεα κανω αυτο που ανεφεραν παραπανω μια φορα τιν ιμερα στο βουνο για τρεχιμο και αν προλαβο και ποδιλατο και ωεωεα ολι τιν ιπολιπι μερα πεζι με τον αλλο!οταν παμε ιταλια επειδι εκι το σπιτι μου ειναι πολι μικρο τον βγαζω σινολικα γιρο στισ 3 ορεσ εκ τον οπιον κανουμε και γιρω στα 8 χιλιομετρα με το ποδιλατο και ενοιτε οτι μετα εχει ακομα ορεκσι για πεχνιδι!!αρα ασ το κσανασκευτι η θεια σου..κατα τα αλλα ειναι και οι 2 ρατσεσ πανεμορφεσ με το ποιντερ βεβεα να εχει πολι πιο ευκολο χαρακτιρα απο τον γερμανο μακριτριχο!
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Εμένα τους αρκεί μια ώρα την ημέρα τρέξιμο στη βόλτα μας αλλα παίζουν και συνέχεια μέσα στο σπίτι και κυνηγιούνται..

Βέβαια κανα δυο φορές την εβδομάδα πάνε και μεγάλες βόλτες των 3-4 ωρών όταν δε δουλευω απογευμα ή για κυνήγι (η Βίρμα)..
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
galazio αποφασισε τελικα η θεια σου?δεν ξερω αν το γνωριζης αλλα στα σκυλακια που ψαχνουν σπιτι ειναι και ενα ντραχταρ ο πετρος!!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
galazio αποφασισε τελικα η θεια σου?δεν ξερω αν το γνωριζης αλλα στα σκυλακια που ψαχνουν σπιτι ειναι και ενα ντραχταρ ο πετρος!!:D

φίλε η galazio δεν είναι πια εδώ!

όμως καλά κάνεις και ρωτάς γιατί μπορεί να έχει μπεί η θεία της!!!:D:D:D
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22