πολλη τριχα...βιταμινες?


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
γεια σας παιδια..εχω ενα λαμπραντορ 4 μηνων και μαδαει υπερβολικααααααααααααααααααααα.............τα εχω δει ολα..για να καταλαβετε χρειαζεται καμια φορα και 2 φορες τη μερα σκουπα για να μην υπαρχει κατω χαλακι απο τριχες (αν και τη χτενιζω με furminator)...εχω ακουσει για κατι βιταμινες (οχι φαρμακο!) που βοηθουν παρα πολυ στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης.. εσεις τι λετε?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Σταμάτα άμεσα το furminator και δώσε λάδι σολωμού (salmon oil) στο σκυλί σου.

Επίσης θα πρέπει να μάθεις να ζεις με την τρίχα. Σκύλο πήρες και όχι σαύρα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Λέμε... welcome to the club... :)
kkranis γιατί επίθεση στο furminator; Γιατί είσαι τόσο κατά; Η μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση το λες; Βέβαια δεν θυμάμαι αν τα λαμπραντόρ είναι στην black list για το furminator...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Χρησιμοποιούσα το furminator για αρκετό καιρό στο σκύλο μου.

Αυτό που είχα καταφέρει είναι να του βγάλω όλο το υποτρίχωμα.

Μπορεί να βολεύει τον ιδιοκτήτη λόγω μικρότερης ανάγκης για σκούπισμα στο σπίτι, αλλά το υποτρίχωμα υπάρχει για κάποιο λόγο στο σκύλο.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
πολύ σωστά τα λέει ο Κώστας κόψε το furminator και βοήθησε το τρίχωμα με καλά λιπαρά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές αλλά για να φύγει όλο το δικό μας υποτρίχωμα θέλουμε πολλές φορές με το furminator, το οποίο δεν το κάνω έτσι κι αλλιώς. Πάντως για μια στις τόσες κάνει καλή δουλειά. Φεύγει πολύ νεκρό πράγμα. Είπαμε να βοηθηθούμε κάπως αλλά να μην τα καραφλιάζουμε κιόλας.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Το furminator είναι σχεδιασμένο για να βγάζει το υποτρίχωμα κατά κύριο λόγο.

Κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στο σκύλο.

Για μια στο τόσο, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα πάντως.

Εγώ το έχω κόψει τελείως.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μήπως ο μικρός άρχισε να αλλάζει τρίχωμα (θαρρώ πως εκεί ζέστανε ο καιρός) :)
Καθημερινό βούρτσισμα θα συνηστούσα (όχι με φουρνιμάτορ, αλλά με αυτό εδώ το μαραφέτι slicker )
Τέτοιο έχω εγώ και δεν υπάρχει πρόβλημα με την τρίχα... εννοείται πως βάζω ηλεκτρική σκούπα 2 φορές την εβδομάδα.
Επίσης αν βρέχεται συχνά, θα βγάζει περισσότερη τρίχα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αυτό που προτείνει η Berna είναι το καλύτερο, απλά να έχει και κάτι μικρά μπιλάκια στις άκρες (στρογγυλεμένες άκρες) για να μη γδέρνει το δέρμα του σκύλου
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
εγω παντως το furminator απο αυτο το forum το ειδα..Berna, εχεις δικαιο..ζεστανε ο καιρος..δεν βρεχεται καθολου συχνα η σκυλιτσα μου..αν ειναι να βαζω 2 φορες τη βδομαδα σκουπα θα ειμαι πανευτυχης! αυτο το 2 φορες τη μερα με εχει πεθανει...θα το δοκιμασω το μαραφετι :Ρ Με το λαδι σολωμου τριβουμε δερμα και τριχωμα?
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
για τις βιταμινες γνωριζει κανεις τιποτα? ή για κατι χαπακια Coatex που ειδα σε ενα post στο forum..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξέρω για βιταμίνες, κανονικά η ξηρά που της δίνεις θα πρέπει να περιέχει όλα τα συστατικά που χρειάζεται ο σκύλος...
Εγώ πριν έδινα ασβέστιο στο σκύλο μου γιατί έτσι μου είχα πει, αλλά τώρα που διάβασα και ενημερώθηκα είμαι κατά των διάφορων χαπιών. Δοκίμασε πρώτα με το λάδι που είπανε οι φίλοι, επίσης, και το ξυδόνερο κάνει καλό στο τρίχωμα (βάζεις λίγο μηλόξηδο σε νερό και με την πετσέτα που τη βουτάς μέσα, σκουπίζεις τον σκύλο - μετά βούρτσισμα).
 




dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
αυτο το σλικερ ειναι σαν τις βουρτσες που κυκλοφορουν που εχουν κατι σαν βελονιτσες πανω? γτ τετοια εχω και δεν εκανε πολλη δουλεια.. τα χαπια που λεω ειναι ω3 λιπαρα..τεσπα..
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
αυτο το σλικερ ειναι σαν τις βουρτσες που κυκλοφορουν που εχουν κατι σαν βελονιτσες πανω? γτ τετοια εχω και δεν εκανε πολλη δουλεια.. τα χαπια που λεω ειναι ω3 λιπαρα..τεσπα..
Θα βγάλει τη νεκρή τρίχα.
 








E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Και η Ίβα αυτή την εποχή μαδάει πάρα πολύ!
Αν και κοντότριχη δεν πιστεύω στα μάτια μου αυτό που αφήνει απλά κ μόνο στο πέρασμά της :eek:

Την είδε όμως ο γιατρός μας (γενικότερα είναι υπό παρακολούθηση η σκυλίτσα) και μας είπε οτι είναι φυσιολογικό.

Οπότε, δεν πειράζω τίποτα και περιμένω να περάσει η εποχή της :D
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Και εγω τωρα αλλαξα τροφη (βλακεια μου τοσο καιρο που δεν ειχα παρει τον εκτροφεα).royal canin labrador junior η καινουρια
Παντως εμενα μου φαινεται φυσιολογικο να βγαζει πολυ τριχα,απ'οσο ξερω τα κουταβια αλλαζουν πιο συχνα τριχωμα.τουλαχιστον το δικο μου ετσι ηταν
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU