πρηξιμο γυρω απ τα ματια κ στο προσωπο


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
@ lara ναι την πηγα στο γιατρο την κοιταξε και μου ειπε οτι ειναι ενταξει απλα δε μπορουμε να μαθουμε απο τι συνεβει αυτο.τη ρωτησα αν υπαρχει καποιο τεστ για αλλεργιεσ να κανουμε και μου ειπε οτι δεν υπαρχει.εσεις γνωριζετε κατι πανω σε αυτο?



@kritikopoula το πηρα στις 50 μερες.ειχε θηλασει απ τη μαμα της κ ειχε αρχισει μολις να τρωει ξηρα.Απο αρρωστιες δεν μου εβγαλε τπτ απ αυτα που παθαινουν τα κουταβια τυφο μορβα κλπ, τελειωσαμε τα εμβολια κ μετα ξεκινησαμε βολτες στο μεταξυ μεχρι να τα τελειωσει αγκαλια για να χει ερεθισματα.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
να σε ρωτησω mareco γιατι μαλλον κατι δεν πιανω πως μια γεννα ειναι ανευθυνη απ τη στιγμη που ειναι μονο μια ,εγινε με γνωση και οχι οτι να ναι και τα σκυλακι ηταν προκαθορισμενο σε ποιουσ ανθρωπους θα πανε ( χωρις χρημαικο ανταλλαγμα)??
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
dixxy, δεν είμαι εναντίον σου, εναντίον της πράξης της κυρίας είμαι. Και δε φτάνει να απογαλακτιστουν απλά τα κουτάβια. Οι 2 (και κάτι) πρώτοι μήνες της ζωής των κουταβιών είναι σημαντικότατοι για ττον ισορροπημενο χαρακτήρα τους και τα μαθηματα που παίρνουν από τη μαμά τους και τα υπόλοιπα κουτάβια είναι αναντικατάστατα εξού και μόνο σε αδέσποτα δικαιολογείται να απομακρυνθούν πιό νωρίς. Κι αυτό πάλι... υπο προϋποθέσεις...
να σε ρωτησω mareco γιατι μαλλον κατι δεν πιανω πως μια γεννα ειναι ανευθυνη απ τη στιγμη που ειναι μονο μια ,εγινε με γνωση και οχι οτι να ναι και τα σκυλακι ηταν προκαθορισμενο σε ποιουσ ανθρωπους θα πανε ( χωρις χρημαικο ανταλλαγμα)??
Η υπευθυνη γέννα θέλει ψάξιμο για τους γενητορες, την υγεία τους, το ζευγαρωμα να μειώνει τα ελλατώματα αντί να τα αβαντάρει, να εχουν περάσει μορφολογική αξιολόγηση(για μαλτεζ δε νομιζω να υπαρχει αξιολογηση χαρακτηρα) και κάμποσα ακόμα άλλα...

Το να μην πωλουνται τα κουταβια αλλά να χαριζονται δεν απενοχοποιει την πράξη
 
Last edited:


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
kritikopoula δεν υπαρχει αντιπαραθεση συζηταμε και διαβαζω πολυ προσεκτικα αυτα που μου γραφεται.κοιτα το πηρα στις 50 γιαι ειχαν τελειωσει θηλασμο περασαν καποιες μερες και μετα γιατι και η μαμα πλεον δεν εκανε κατι αλλο ομως το πηγαινα συχνα οπως και συνεχιζω να το κανω προσπαθωντας για την καλυτερη κοινωνικοποιηση της γιατι δεν την αντιμετωπιζω σαν σκυλο τσαντας αλλα θελω πολυ να την δω να τρεχει ( που της αρεσει πολυ) με αλλα σκυλια και να παιζει σε γρασιδια σε λασπες παντου.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
Η υπευθυνη γέννα θέλει ψάξιμο για τους γενητορες, την υγεία τους, το ζευγαρωμα να μειώνει τα ελλατώματα αντί να τα αβαντάρει, να εχουν περάσει μορφολογική αξιολόγηση(για μαλτεζ δε νομιζω να υπαρχει αξιολογηση χαρακτηρα) και κάμποσα ακόμα άλλα...

Το να μην πωλουνται τα κουταβια αλλά να χαριζονται δεν απενοχοποιει την πράξη
ναι φυσικα δεν απεωνοχοποιει την πραξη το χαρισμα συμφωνω.
Τωρα απο κει και περα οσον αφορα στην υγεια τα σκυλια της ειχαν κανει ολεσ τις απαρειτητες εξετασεις,γνωριζω το ιστορικο ασθενειων των σκυλιων,τα χαρακτηρισικα της φυλης τα εχει και οσον αφορα στον χαρακτηρα μεσρι στιγμης δεν εχει βγαλει καμια προβληματικη συμπεριφορα ειναι ιδια ο πατερας της.
 
Last edited by a moderator:


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
καλησπερα με δυσκολια γραφω γιατι σημερα συναιβει παλι ο ιδιο ευτυχως την προλαβα και της εδωσα πρεζολον καθεται διπλα μου και περιμενουμε να δρασει το χαπι αυη τη φορα ομως ειχε και τρεμουλο μαζι με ολα τα αλλα.ειμαι σε απογνωση πως μπορω να βρω τη την πειραζει.πρεπει να ο βρω γιαι πειε οτι μια μερα λειπω λειπω για καποιεσ ωρεσ και το παθει τι θα γινει?σημερα εχει φαει 2 φορεσ τροφη hills και της εδωσα και μια φετα fouantre γαλοπουλα.αυτη τη φορα βεβαια εκανε και εμμεο πριν το πρηξιμο.εχει κανεισ καμια ιδεα?μηπως ειναι θεμα ποσοτητας?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Καταρχάς κάνε ένα τηλέφωνο στην χάιδω που σου το έδωσε, να την ρωτήσεις αν έχουν τέτοια προβλήματα, οι γονείς του. Κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσουμε και για τους γονείς των γονιών του κοκ...
Αν φέρνει κάτι κληρονομικό, φαντάζομαι τώρα ότι μπορείς να καταλάβεις πόσο εγκληματική γέννα ήταν αυτή. Και ακόμη πιο μεγάλο έγκλημα, θα είναι αν κάποτε ζευγαρώσεις κι εσύ το δικό σου.

Από κει και πέρα [και θεωρώντας ότι η μανδάμ αποκλείεται να μπορεί να σε διαφωτίσει], θα πρέπει ίσως να βρεις πιο κατηρτισμένο γιατρό. Υπάρχει τεστ αλλεργιών, αλλά είναι πανάκριβο. Επειδή το 'χω πρόσφατο μιλάμε για 400,00 ευρώ μόνο το τεστ. Για κάνε μια έρευνα αγοράς, να δεις πόσο θα σου στοίχιζε ένα καθαρόαιμο μαλτεζάκι από σωστό εκτροφέα, απαλλαγμένο πιθανότατα από τέτοια προβλήματα;

Αν μιλάμε για αλλεργία βέβαια ε;
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Θέμα ποσότητας τι πράγματος? της τροφής? Δύσκολο μου φαίνεται να προκαλεί τέτοια αντίδραση η υπερβολική ποσότητα τροφής. Ίσως την πείραξε η γαλοπούλα.
Πάντως είναι προφανές ότι το σκυλί σου κάτι έχει.
Πήγαινε σε έναν καλό γιατρό, στον Κέστη ας πούμε (Αθήνα είσαι,ε?), μπας και βγάλεις καμιά άκρη!

Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα με το ποστ του (μέλους) mareco :rolleyes:
 


raul_vet

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2009
55
0
Patras city
Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω δει το ζώο, η εικόνα που μας περιγράφει η φίλη μοιάζει αρκετά με αγγειογενές οίδημα, μια μορφή αλλεργίας-αναφυλακτικής αντίδρασης.
Δεν είναι κάτι κληρονομικό και μπορεί να συμβεί σε εκτροφικά σκυλιά αξίας!

Τα τεστ των 400€ που ανέφερε ο mareco δεν προσφέρουν τίποτα σε αυτές τις καταστάσεις.

Στα πιο πιθανά αίτια αγγειογενούς οιδήματος που περιγράφονται έχουμε την αντίδραση σε φάρμακα και εμβόλια, τις μεταγγίσεις, τα τσιμπήματα εντόμων, την εισπνοή ή την επαφή με φυτά ή ουσίες φυτικής προέλευσης & τροφές.

Πιστεύω ότι το prezolon πρέπει να δοθεί για ένα διάστημα και να κοπεί σταδιακά (αφού την εξετάσει κτηνίατρος φυσικά).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Δεν κάνω διάγνωση. Αναφέρω πιθανότητες. Μπορεί προφανώς να είναι αυτό που λέτε, μπορεί και όχι.
Επίσης, αναφέρω απλά, σε απάντηση της σχετικής ερώτησης, ότι τεστ υπάρχει. Το αν θα προσφέρει κάτι ή όχι, δεν το ξέρω. Εννοείται, ότι εξαρτάται από την εκτίμηση του γιατρού. Ο οποίος όμως...οφείλει να ξέρει ότι υπάρχει...

Επίσης προφανώς, μπορεί να συμβεί και σε εκτροφικά σκυλιά. Το αναφέρω άλλωστε.

Το μόνο σίγουρο, ότι δεν μπορούμε να μην κρατάμε πισινές και για την προέλευση του ζώου...και μάλιστα να τις τονίζουμε. Ελπίζω ότι σ'αυτό, δεν έχετε ενστάσεις...
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
εχω επικοινωνισει με την κυρια που μου το χαρισε δεν τις εχει συμβει στα δικα της κατι τετοιο.μιλησα και με την γιατρο της και μου ειπε να μην της ξαναδωσω κατι ανθρωπινο για λιγο καιρο και να κρατησω ημερολογιο με αυτα που τρωει και μυριζει.μπορει να ειναι και η γαλοπουλα αλλα τρωει πολυ συχνα ωρα την πειραξε?επισης μου ειπε η γιατρος αφου κανω αυτα σε δευτερη φαση να καναμε ενα τεστ για αλλεργιες.τελος δεν εχω σκοπο να ζευγαρωσω το σκυλι ουε ποτε ανεφερα κατι τετοιο.αυτο που με νοιαζει ειναι να βρω τι πειραζει το σκυλι μ γιαι σιγουρα κατι την πειραζει.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
οσο για ον κεστη το σκεφτομαι μηπως παρω και την δικη του γνωμη.αυτο πρεπει να γινει τηλεφωνικα η να παω απο κει?
 








dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
σ ευχαριστω πολυ cicaci να σαι καλα!!!!!!!!!!!! αν και μεχρι να βρω τι την πειραξε θα ειμαι με τον φοβο.
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Έχουμε κι εμείς πρήξιμο σε διάφορα σημεία. Χθες ήταν το πρώτο. Δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν ένα μικρό πάνω από το μάτι και μέσα σε μισή ώρα έφυγε.
Σήμερα με το που ξυπνήσαμε είχε σε όλο του το σώμα (κυρίως κεφάλι) και στους όρχεις του. Τον έπλυνα με σκέτο νερό, του έβγαλα όλα τα κολάρα και πήρα το γιατρό για να ρωτήσω τι να κάνω μέχρι να τον πάω εκεί. Μου είπε να μην κάνω τίποτα γιατί μπορεί να είναι μόλυνση (επειδή έχει και στους όρχεις του) και περιμένω να έρθουν να με πάρουν για να πάμε στο γιατρό.
Και τώρα που τον κοιτάω έχουν υποχωρήσει.
Έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν γίνεται να είναι αλλεργία, αφού δεν έχει βγει από το σπίτι από χθες! Μαζί στο ίδιο κρεβάτι κοιμόμασταν. Με καινούρια σεντόνια/κουβέρτα κτλ.
Είναι σπαστικό να μην έχω αμάξι! :mad:
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
Έχουμε κι εμείς πρήξιμο σε διάφορα σημεία. Χθες ήταν το πρώτο. Δεν έδωσα σημασία γιατί ήταν ένα μικρό πάνω από το μάτι και μέσα σε μισή ώρα έφυγε.
Σήμερα με το που ξυπνήσαμε είχε σε όλο του το σώμα (κυρίως κεφάλι) και στους όρχεις του. Τον έπλυνα με σκέτο νερό, του έβγαλα όλα τα κολάρα και πήρα το γιατρό για να ρωτήσω τι να κάνω μέχρι να τον πάω εκεί. Μου είπε να μην κάνω τίποτα γιατί μπορεί να είναι μόλυνση (επειδή έχει και στους όρχεις του) και περιμένω να έρθουν να με πάρουν για να πάμε στο γιατρό.
Και τώρα που τον κοιτάω έχουν υποχωρήσει.
Έχω αγχωθεί πολύ γιατί δεν γίνεται να είναι αλλεργία, αφού δεν έχει βγει από το σπίτι από χθες! Μαζί στο ίδιο κρεβάτι κοιμόμασταν. Με καινούρια σεντόνια/κουβέρτα κτλ.
Είναι σπαστικό να μην έχω αμάξι! :mad:
Μήπως έφαγε κάτι διαφορετικό η τον τσίμπησε κάτι?
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Μόλις γυρίσαμε. Δεν ξέρει ο γιατρός από τι μπορεί να ήταν αλλά σίγουρα ήταν ή αλλεργία ή τσίμπημα από μέλισσα μου είπε. Το δεύτερο το αποκλείουμε όμως γιατί θα πόναγε.
Όταν πήγαμε ήταν ξεπρησμένος.
Ο γιατρός φοβήθηκε όταν του είπα ότι ήταν και οι όρχεις του πρησμένοι.
Του έκανε μία ενεσούλα διάφανη.
Και μου είπε επίσης να του κόψω το σεμπασίλ και να του πάρω φροντλάιν σπρέι που θα το ψεκάσω μέχρι και στο στρώμα μου γιατί ίσως έχουν κάνει φωλιά τα τσιμπούρια εκεί μέσα.
 


dixxy

Active Member
15 Οκτωβρίου 2012
35
0
athens
νομίζω οτι το τσίμπημα από μέλισσα πονάει μόνο τη στιγμή του τσιμπήματος. Ελπίζω να όλα να ναι καλά από δω κ πέρα απλά αν είναι παρακολούθησε έχε το νου σου για λίγες μέρες ακόμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf