προβλημα εκτόνωσης


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σκυλί που θες να εκτονώσεις, ενώ δεν υπάρχει χώρος, μόνο πνευματικά. Αν το λιώσεις πνευματικά, δε θα έχει κουράγιο για τίποτα. Αλλά μιας και μιλάς για λαγωνικό.... για ξεκίνα να τον βάζεις να σου βρίσκει πράγματα. Να ψάχνει, να μυρίζει, να ακολουθεί ίχνη. Δε νομίζω ότι θα αντέξει πάρα πολύ. Είναι ένα tip από εκτροφέα για "εξάντληση" των φίλων μας.
Αυτό θέλω να κάνω, να ασχοληθούμε με ιχνηλασία. Το χει σίγουρα, και το βλέπω κάθε μέρα στις βόλτες μας. Εν τω μεταξύ, ο θείος του ξέρει να βρίσκει τρούφες :) Βέβαια οι εκτροφείς του το μαθαν καθαρά για πλάκα, όχι για να πουλάνε τις τρούφες σε κάποιο μαγαζί.

Και εδώ χρειάζομαι συμβουλές κ βοήθεια γτ αυτά που διαβάζω στα φόρουμ των κυνηγών δεν μου κάνουν (που να βρω τώρα κουνέλι ή λαγό κ ζωντανό μάλιστα; και να έβρισκα, πάλι δεν θα ήθελα να το εκτελέσει ο σκύλος μπροστά στα μάτια μου)
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Ξεκίνα μέσα στο σπίτι με ένα αγαπημένο του παιχνίδι. Αρχικά να σε βλέπει που το κρύβεις. Και στη συνέχεια όλο και δυσκολότερα (κάποιος να τον κρατάει και κρύψτο ακόμα και κάτω από κουτί). Θα τον απασχολήσει για ώρα και θα τον κουράσει.
Επειδή είμαι ακόμη δουλειά και μετά έχω προπόνηση, μόλις πάω σπίτι το βραδάκι, θα ψάξω να βρω την εκπαίδευση του tracking. Θα στη στείλω με π.μ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χα χα ό,τι να 'ναι!
Ούτε εγώ κατάλαβα τα νευράκια. Λες και πρέπει να βλέπω στο φλιτζάνι γιατί πήρες σκύλο και τι σκύλο πήρες.

Ο σκύλος μου ως νέος ήταν υπερκινητικός και θα τη θυμάμαι πολύ καλά εκείνη τη μέρα που μετά από 30 χλμ. ποδαρόδρομο ήρθαμε σπίτι και μου έφερε το μπαλάκι να παίξουμε, ενώ εγώ δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου!

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τόσα πολλά που μπορείς να κάνεις με τον σκύλο σου, όρεξη και χρόνο να έχεις. Εγώ αυτό που κατάλαβα απ' ότι έγραψες στις ερωτήσεις σου είναι ότι θες να ησυχάσεις και λίγο. Τώρα, αν θες να σε πρήζει κάθε φορά που θες χρόνο για τον εαυτό σου δεν είναι θέμα μη-εκτόνωσης, αλλά εκπαίδευσης. Δυο διαφορετικά πράγματα.
 
  • Like
Reactions: vrmode and mareco


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Χα χα ό,τι να 'ναι!
Ούτε εγώ κατάλαβα τα νευράκια. Λες και πρέπει να βλέπω στο φλιτζάνι γιατί πήρες σκύλο και τι σκύλο πήρες.

Ο σκύλος μου ως νέος ήταν υπερκινητικός και θα τη θυμάμαι πολύ καλά εκείνη τη μέρα που μετά από 30 χλμ. ποδαρόδρομο ήρθαμε σπίτι και μου έφερε το μπαλάκι να παίξουμε, ενώ εγώ δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου!

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τόσα πολλά που μπορείς να κάνεις με τον σκύλο σου, όρεξη και χρόνο να έχεις. Εγώ αυτό που κατάλαβα απ' ότι έγραψες στις ερωτήσεις σου είναι ότι θες να ησυχάσεις και λίγο. Τώρα, αν θες να σε πρήζει κάθε φορά που θες χρόνο για τον εαυτό σου δεν είναι θέμα μη-εκτόνωσης, αλλά εκπαίδευσης. Δυο διαφορετικά πράγματα.
γι'αυτό λέω, πριν πετάξουμε άκυρη απάντηση καλό θα ήταν να διαβάσουμε κ την ερώτηση.
το επαναλαμβάνω άλλη μια φορα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το σκύλο μου ούτε θέλω να ησυχάσω. Θέλω να εφεύρω 2-3 ασφαλείς ασκήσεις για ΕΞΩ οι οποίες θα μου αντικαταστήσουν το συνηθισμένο μας τρέξιμο κ τα κινητικά μας παιχνίδια για λίγο διάστημα μέχρι να ξαναγίνει καλά το πόδι μου. Τεσπα 2 απαντήσεις πήρα κ μου φτάνουν προς το παρόν.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
@dimitris-skg μου απάντησαν αυτό

Δεν λειτουργει το παρκο σκυλων(εχει σταματησει εδω και καιρο) αλλα ξεκιναμε απο την νεα χρονια Agility για ολα τα σκυλια και τους ιδιοκτητες (μεχρι τωρα ηταν μονο για τους εκπαιδευτες της σχολης μας). Καλεστε στο ΧΧΧΧΧ για περισσοτερες λεπτομεριες

κλαψ κλαψ κλαψ :cry:
αλλά στο Agility θα γραφτούμε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
γι'αυτό λέω, πριν πετάξουμε άκυρη απάντηση καλό θα ήταν να διαβάσουμε κ την ερώτηση.
Εξακολουθείς να είσαι αγενής με άτομα που ασχολούνται με το δικό σου πρόβλημα, παραθέτοντας τις - όποιες - λύσεις καλοπροαίρετα.
 
  • Like
Reactions: mareco and Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξακολουθείς να είσαι αγενής με άτομα που ασχολούνται με το δικό σου πρόβλημα, παραθέτοντας τις - όποιες - λύσεις καλοπροαίρετα.
Ελα ντε, τι ασχολούμαστε. Αμ τη μία δεν είναι καλά το πόδι του, απ' την άλλη ανοίγει θρεντ πως θέλει να ξεκινήσει ποδήλατο με το σκύλο. Μας δουλεύει δηλαδή.

Αν δεν άνοιξε το θρεντ να θαυμάσουμε το πόσο ασχολείται με το σκύλο του, να μου κόψετε τη μύτη...
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν ορισμενα ατομα ειχαν ματια, θα διαβαζαν οτι κ τωρα το ποδηλατο θα ηταν πιο ασφαλες για το ποδι μου απο το τρεξιμο, οτι η λυση που ψαχνω ειναι προσωρινη για μερικες μερες κ οτι οι ερωτησεις που εθεσα δεν ειχαν καμια σχεση με το ποσο κ με τι ασχολουμαι.
Η απαντηση σου ηταν ασχετη κ τωρα μου επιτιθεσαι με εναν τελειως καπηλικο τροπο.
Κ παλι ευχαριστω τους φιλους που εδωσαν χρησιμες συμβουλες.