πρωτεΐνες & αναπτυξη


liajoe

Well-Known Member
Ένα σκύλο τον θεωρούμε ενήλικο, όταν έχει πάψει να αναπτύσσεται τόσο σε ύψος όσο και μήκος. Το βάρος είναι σχετικό. Η ανάπτυξη στα Rotts ολοκληρώνεται περίπου στους 12-14 μήνες.
Σωματικά ένα σκύλος έχει δέσει στα κόκαλα
(εαν δεν είναι "αργή" - μεγαλώσωμη φυλή) στους 18 μήνες.
Τότε μπορούμε ελεύθερα να κάνουμε τέστ δυσπλασίας.

Επίσης, πρίν τους 18 μήνες, καλό είναι να μήν πηδάει ψηλά εμπόδια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Και οι δύο δίκιο έχετε.
Στο rottweiler (που αναπτύσσεται σωματικά μέχρι τους 18 ή και παραπάνω μήνες , να δώσουμε adult στους 8 είναι πολύ οριακό.
Ο καλύτερος μέσος όρος είναι 12-15 ανάλογα και τον σκύλο.
Ενα μικρόσωμο θηλυκό ολοκληρώνεται πιο γρήγορα από ένα μεγαλόσωμο ή ένα αρσενικό. Σκύλοι με υψηλά επίπεδα δραστηριότητας χρειάζονται πολύ περισσότερο λίπος άρα διαλέγουμε και τον αντίστοιχο κωδικό από την μάρκα που προτιμάμε, και ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες τις γιατί είναι το μόνο που έχουμε.
Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η εποχή του χρόνου, έχω παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι με ψηλές θερμοκρασίες πολλά σκυλιά δεν σηκώνουν την puppy τροφή, δηλαδή κάνουν διάρροια - αν θέλω πλέον να δώσω puppy δινω μισή μισή αν είναι ο καιρος όπως τώρα.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Στο rottweiler (που αναπτύσσεται σωματικά μέχρι τους 18 ή και παραπάνω μήνες , να δώσουμε adult στους 8 είναι πολύ οριακό.
Ο καλύτερος μέσος όρος είναι 12-15 ανάλογα και τον σκύλο.

αυτο πιανει και τις αλλες φυλες που μεγαλωνουν το ιδιο αργα ;
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Διαφωνώ πως ο σκύλος μεγαλώνει μόνο μέχρι εκεί που μεγαλώνουν τα κόκκαλά του.
Στις μεγαλόσωμες φιλές συχνά παρατηρείς αύξηση του όγκου (μύες) μέχρι 3,5 ετών.
Στα Ρόττι θα έλεγα 2 ετών 2,5 (αν και πολλά αρσενικά δεν φτάνουν την "επιτομή" τους πριν τα 3).

Αυτό όμως δεν συμαίνει πως διατροφικά θέλουν τρελή προσοχή μέχρι 2 ετών.

Οι φυλές αυτές κινδυνεύουν από παθήσεις των οστών και χόνδρων (λόγο διατροφής) σε πολύ μικρότερες ηλικίες. 4-8 μηνών είναι η κρήσιμη περίοδος (μέχρι τότε αν δεν έχει πάθει κάτι το κουτάβι από την κακή ή/και υπερβολική διατροφή, μάλλον τη γλύτωσε τελείως).

Γι αυτό το λόγο εγώ θα συνέχιζα Puppy (αλλά πολύ καλύτερης ποιότητος από Royal)
και αν έβλεπα αύξηση βάρους θα μείωνα λίγο το φαγητό και θα έδινα περισσότερη άσκηση στη σκύλα.

Είναι πολλά "gimmicks" που χρησημοποιούν οι εταιρίες να μας ρίξουν. Κόλπα δηλαδή.
Οπως η νέα μόδα με την Γλυκοσαμίνη/Χονδροϊτίνη που καμία τροφή δεν περιέχει σε αρκετές ποσότητες όσο να επιρεάζει στο ελάχιστο τον σκύλο.

Πιστεύω πως η Royal έχει βρεί καλό κόλπο σ' αυτό με της ράτσες. Πιάνει.
Ομως η Merrick που αναφέρθικε θεωρείται κλάσεις ανώτερη τροφή και ας διαφωνεί κάθετα με αυτή την τακτική (και μερικές άλλες τακτικές).

Τελικά, μάλλον το βασικό είναι Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ και μετά η ποσότητα.
Τα "κόλπα" και οι συσκευασίες δεν πρέπει να μας επιρεάζουν (παρά μόνο αρνητικά).

Μια τροφή που δίνει ένας φίλος (Nova Trainer) έχει σακούλα από φτηνό/σκληρό πλαστικό που σχεδόν πάντα έχει τρύπες (πρίν την αγοράσεις καν). Η τροφή αυτή είναι αλιωμένη ίσως και μήνες πριν πάει στο μπολ του σκύλου. Είναι όμως "ειδική" για την ηλικία και το μέγεθος του σκύλου....

Σημαντικό για μένα (ιδιοκτήτρια μεγαλόσωμου κουταβιού) είναι να φαίνονται (στις κοντότριχες φιλές) τα 2 τελευταία πλευρά του σκύλου από 5 μέχρι 12 μηνών. Αυτό είναι λίγο πιο αδύνατο από το "να πιάνεις εύκολα τα πλευρά" που ακούς πιο συχνά (με το οποίο συμφωνώ για τα ενήλικα).

Όμως δεν φτάνει αυτό (να είναι αδύνατο) πρέπει να τρώει υψιλής ποιότητας τροφή (και πιο υψιλής από τους μεσαίους σκύλους) γιατί έχει περισσότερη "δουλειά" να κάνει η τροφή (μεγαλύτερα κόκαλα και σώμα γενικότερα). Για να μην αρχήσω για της τριβές στους μαλακούς τους χόνδρους και συνδέσμους.

Προσωπικά πιστεύω πως επικρατεί μπάχαλο με το Large Breed Puppy.

Οι χαμηλής ποιότητας τροφές (με καλαμπόκι, σιτάρι και λιγότερο κρέας) αυτής της κατηγορίας, έχουν μεγάλες ποσότητες πρωτεϊνών (αλλά χαμηλής ποιότητας και χαμηλής αποροφητικότητας) ενώ η καλύτερες τροφές έχουν λιγότερη πρωτεϊνη (αλλά πιο αφομιώσιμη και από κρέας αντί για φυτά). Μήπως βγαίνει το ίδιο η πρωτείνη έτσι (σε τι μένει στον σκύλο) ; Κι να συμβαίνει αυτό, πάλι δεν είναι όλες οι πρωτεϊνες ίδιες σε αξία βέβαια...

Δηλαδή, η μισή αγορά πάει να πιάσει τον καταναλωτή που βλέπει % πρωτεϊνών και χαίρεται (και νομίζει πως κάνει το καλύτερο για το κουτάβι του) και η άλλη μισή αγορά σου λέει ΟΧΙ δεν θέλεις πολύ πρωτεϊνη κάνει κακό (όμως θα πληρώσεις πιο ακριβά το φαγητό αυτό λόγο ποιότητας συστατικών).

Η Eagle Pack έχει βασίσει την large breed puppy της σε έρευνες σε αρκετές γέννες Μολοσσών κι ισχυρίζεται πως είναι η μοναδική τροφή που το έχει κάνει αυτό.
Και αυτή προωθεί χαμηλή πρωτεϊνη (αλλά καλά υλικά) και μάλιστα αναφέρει πως μπορεί να τρώει ένα μεγαλόσωμο κουτάβι και την τροφή συντήρησής της.

Χρήσημοποιεί προβιοτικά (βακτιρήδια για το έντερο) και λέει πως αυτό μας επιτρέπει πιο εύκολα να βάζουμε και κρέας (ωμό) στη τροφή.

Προς το παρών με πείθει.

Τίνουμε να ξεχνάμε όμως (με ΟΛΗ την έμφαση στη διατροφή) το ΠΟΣΟ σημαντικό είναι τα μεγαλόσωμα κουτάβια να παίζουν πολύ (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) καθώς μεγαλώνουν. Όχι δηλαδή να πιέζονται (ούτε στο ελάχιστο) να ασκούνται, αλλά να παίζουν ελεύθερα (κατα προτίμηση με άλλα κουτάβια).

Συχνά η έλλειψη άσκησης προκαλεί ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ προβλήματα στα κουτάβια μεγαλόσωμων φιλών και ας έχουν την ιδανική διατροφή....

ΠΧ.
http://www.greatdanelady.com/articles/knuckling_over.htm
 
Last edited:


frankel

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2008
82
0
Athens
Αγχώθηκα και μπερδεύτικα αλλά βρήκα επιτέλους το topic που με καίει!

Το rott που έχω εγώ είναι 2,5 μηνών θηλυκό και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο τι τακτική πρέπει να ακολουθήσω σχετικά με την διατροφή της. Προς το παρόν της δίνω Nutro Puppy Large Breed (εκτός των πρώτων 10 ημερών που έτρωγε λαπά μετά από εντολή γιατρού).
Παρότι δεν γνωρίζω τα πράγματα όπως εσείς, θα συμφωνήσω με Dr. Zhivago στο ότι μάλλον όντως επικρατεί μπάχαλο με το Large Breed Puppy.

Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για κάτι άλλο που με προβληματίζει:
Ξηρά τροφή, κονσέρβα, ή μαγειρεμένο φαγητό? Μήπως συνδυασμός ή εναλλάξ?

Σίγουρα πιστεύω παίζει ρόλο η καθημερινότητα και οι δραστηριότητες του σκυλιού αλλά η απορία μου επικεντρώνεται σε ένα κουτάβι που δεν έχει ολοκληρώσει τα εμβόλιά του άρα δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με άλλα σκυλάκια να παίξει ούτε να βγει βόλτα να τρέξει.
Σ'αυτή την περίπτωση νομίζω δεν λειτουργεί σωστή αναλογία φαγητού-άσκησης άρα η διατροφή είναι διαφορετική απ'ότι σε κουτάβια ηλικίας 5 ή 6 μηνών και πάνω. (όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!!)

Οι αλλαγές στις συνήθειές της οφείλονται στο φαγητό? Π.χ. όταν ξεκίνησα τη Nutro σχεδόν διπλασίασε την ποσότητα του νερού που πίνει. Είναι καλό αυτό ή κακό? Οφείλεται στη μάρκα ή στο είδος της τροφής?

Η ερώτησή μου για να είμαι πιο σαφής, δεν είναι στο ποια ξηρά τροφή είναι καλύτερη αλλά ποιου είδους τροφή είναι καλύτερη για την ανάπτυξη ενός rottweiler.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Υ.Γ. Είδατε το κοριτσάκι μου στο avatar? (χαζομαμααά :p:p)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ερώτησή μου για να είμαι πιο σαφής, δεν είναι στο ποια ξηρά τροφή είναι καλύτερη αλλά ποιου είδους τροφή είναι καλύτερη για την ανάπτυξη ενός rottweiler.
Να σου ζήσει το κουτάβι! :)

Εγώ ξεκίνησα με ξηρά τροφή, κάποια στιγμή δοκίμασα να ταΐσω BARF και πλέον ταΐζω μαγειρευτό. Δεν υπάρχει κανόνας. Όπως έχω γράψει και εδώ: Μαγειρευτό φαγητό για το σκύλο: Βασικοί κανόνες

"Οι απόψεις των κυνόφιλων σχετικά με το ιδανικό μοντέλο διατροφής των σκύλων διίστανται. Κάποιοι, λόγω ευκολίας, επιλέγουν την ξηρά τροφή, κάποιοι επιλέγουν την μέθοδο barf, η οποία βασίζεται στις ωμές τροφές και τα κόκαλα και κάποιοι άλλοι τη λύση του μαγειρευτού φαγητού. Κανένα από τα 3 μοντέλα διατροφής δεν είναι η απόλυτα «σωστή» ή η απόλυτα «λάθος» μέθοδος. Κάθε μέθοδος έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της." ;):)
 


frankel

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2008
82
0
Athens
Να σου ζήσει το κουτάβι! :)

Εγώ ξεκίνησα με ξηρά τροφή, κάποια στιγμή δοκίμασα να ταΐσω BARF και πλέον ταΐζω μαγειρευτό. Δεν υπάρχει κανόνας. Όπως έχω γράψει και εδώ: Μαγειρευτό φαγητό για το σκύλο: Βασικοί κανόνες

"Οι απόψεις των κυνόφιλων σχετικά με το ιδανικό μοντέλο διατροφής των σκύλων διίστανται. Κάποιοι, λόγω ευκολίας, επιλέγουν την ξηρά τροφή, κάποιοι επιλέγουν την μέθοδο barf, η οποία βασίζεται στις ωμές τροφές και τα κόκαλα και κάποιοι άλλοι τη λύση του μαγειρευτού φαγητού. Κανένα από τα 3 μοντέλα διατροφής δεν είναι η απόλυτα «σωστή» ή η απόλυτα «λάθος» μέθοδος. Κάθε μέθοδος έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της." ;):)
Σ' ευχαριστώ πολύ Rottie! Πραγματικά ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! :)
Θα δοκιμάσω να της δώσω μαγειρευτό φαγητό σύμφωνα με τις οδηγίες και τις συμβουλές του παραπάνω link γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν της πολυαρέσει η ξηρά τροφή.
Και, χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω ότι με το μαγειρευτό φαγητό ελέγχει καλύτερα κανείς την ποιότητα της τροφής που δίνει στο σκυλάκι του.
 




frankel

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2008
82
0
Athens
ποσα κιλα ειναι η μικρη τωρα frankel?
Την προηγούμενη εβδομάδα που την ζύγισε ο γιατρός ήταν 6,9 kg με ανάπτυξη περίπου 900γρ./εβδομάδα (βάσει προηγούμενου ζυγίσματος) άρα τώρα πρέπει να είναι κοντά στα 7,5 kg.
Την Δευτέρα που θα παμε για το εμβόλιο :)D) θα ξέρουμε ακριβώς!
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Σ' ευχαριστώ πολύ Rottie! Πραγματικά ήταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! :)
Θα δοκιμάσω να της δώσω μαγειρευτό φαγητό σύμφωνα με τις οδηγίες και τις συμβουλές του παραπάνω link γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν της πολυαρέσει η ξηρά τροφή.
Και, χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω ότι με το μαγειρευτό φαγητό ελέγχει καλύτερα κανείς την ποιότητα της τροφής που δίνει στο σκυλάκι του.
την ποιότητα την ελέγχεις καλύτερα αυτό ειναι σίγουρο

το ποσο ολοκληρωμένη ειναι ομως οχι και αν αποφασίσεις να δωσεις μαγειρευτό να ξερεις ότι δινουμε κρεας με ρυζι και οχι το αντιθετο και καλό ειναι να δινεις συμπληρώματα
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πολυβιταμίνες και ασβέστιο

στην μισή η και λιγότερο (1/3) της συνιστώμενης δοσης
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ με το ΜΑΚΗ.
Πρώτα απ’ όλα το μαγειρευτό φαγητό δεν ούτε η ευκολότερη, ούτε η οικονομικότερη λύση. Θέλει ψάξιμο και μελέτη.
Ένα σωστό μαγειρεμένο γεύμα δεν αποτελείται από κρέας και ρύζι. Η ποικιλία είναι πολύ σημαντική για να παίρνει ο σκύλος όλα τα θρεπτικά συστατικά που πρέπει (διάφορα κρέατα, ψάρι, εντόσθια, αυγά, γιαούρτι, ποικιλία λαχανικών και δημητριακών).
Από συμπληρώματα δίνω σπιρουλινα και salmon oil.
:)
 




frankel

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2008
82
0
Athens
@Rottie
Δεν προτιμώ το μαγειρευτό φαγητό ούτε για ευκολία ούτε για οικονομία! Να της γεμίζω το μπωλ ξηρά τροφή 3 φορές την ημέρα είναι πιο εύκολο και ξεκούραστο από το να ψωνίζω και να μαγειρεύω αρκετές φορές την εβδομάδα. Θέλω το καλύτερο για το σκυλάκι ακόμα κι αν χρειαστεί να μαγειρεύω κάθε μέρα. Γι' αυτό σου είπα ότι ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες τη στιγμή που δεν ήξερα τι αναλογία κρέατος/πουλερικών/λαχανικών/κτλ να βάζω στο φαγητό της.

Υ.Γ. Πέσαμε σε άγνωστες λέξεις... :p Τι είναι η σπιρουλίνα??? :confused:

@Luna07
Ίσως να κάνω και λάθος αλλά τις τελευταίες 2-3 μέρες ξαφνικά τρελαίνεται όταν μυρίζει φαγητό δικό μας ενώ όταν της βάζω ξηρά τροφή κάθεται και με κοιτάει για λίγο πριν αρχίσει να τρώει (σαν να μου λέει¨"εσύ τις νοστιμιές κι εγώ αυτό??!" :eek::p).
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υ.Γ. Πέσαμε σε άγνωστες λέξεις... :p Τι είναι η σπιρουλίνα??? :confused:
H σπιρουλινα είναι ένα μικροσκοπικό πρασινομπλέ φύκι που μπορείς να βρεις σε μορφή χαπιών ή σκόνης σε όλα τα φαρμακεία. Οι ιδιότητες της περιγράφονται συνοπτικά εδώ:
Σπιρουλίνα: To φυτό με τη σημαντική διατροφική αξία.


Αν ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο θα βρεις άπειρα άρθρα σχετικά με τη σπιρουλίνα και τις μοναδικές της ιδιότητες.
:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.851
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981