πρόβλημα... είμαι τρελλή ή δεν είμαι? παράλογη μήπως?


Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
Καλημέρα παιδιά,

συγνώμη για την μακράν απουσία μου αλλά έμπλεξα με πολλά και διάφορα.

Θα ήθελα να συζητήσω μαζί σας ως πιο έμπειροι το παρακάτω θέμα που έχει προκύψει στην ζωή μου και δεν μπορώ να σκεφτώ αντικειμενικά γιατί είμαι συναισθηματικά εμπλακόμενη.

Πρώτα από όλα να σημειώσω ότι έχω ένα μικρό Παγκ 10 μηνών αισίος, το οποίο αγαπάω και λατρεύω παράφορα. Μεγάλωσα σε ένα σπίτι χωρίς ζώα γιατί η μαμά μου είχε μία σχέση φοβίας και επίσης το θέμα σκύλος και φροντίδας, αλλά ευτυχώς οι παππούδες στα χωριά μου πρόσφεραν την χαρά και την τιμή να αποκτήσω εμπειρίες και γνώσεις για τα πάντα.

Με τον καλό μου είχαμε πει ότι μόλις το μικρό μας μάθει τα απαραίτητα, όπως που να κάνει την δουλειά της και σταματήσει να τρώει τα πάντα λόγω δοντιών ότι θα είμαστε πιο μαλακοί μαζί της. Κι έτσι έγινε. Τώρα όποτε απουσιάζουμε στις δουλειές μας είναι ελεύθερη σε όλο το σπίτι εκτός από τα υπνοδωμάτια και το μπάνιο γιατί μου τρώει το χαρτί υγείας. Μόνο σε έκτακτες ανάγκες θα κάνει κάτι μέσα στο σπίτι και πάει συνήθως σε μία συγκεκριμμένη γωνία, και το μασούλημα των επίπλων το έχει κόψει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Την έχω κοινωνικοποιήσει καταπληκτικά, έχει αποκτήσει πολλές φίλες και φίλους (τετράποδους).

Αράζει στον καναπέ μαζί μου, πολλές φορές κοιμάται στην πλάτη μου, και το βράδυ πηδάει στο κρεββάτι και κοιμάται ανάμεσα από τα πόδια μου. Εγώ δεν έχω πρόβλημα, ο αρραβωνιαστικός μου δεν έχει πρόβλημα, για την τρίχα τί να κάνουμε κάθε δύο μέρες είμαι με την ηλεκτρική και μαζεύω τρίχες. Αλλά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Η μητέρα μου πρόσφατα ήρθε στο σπίτι και από τότε ζω ένα δράμα (πλάκα κάνω δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα), ήρθε μία μέρα που έλειπα για να βοηθήσει λίγο στο σίδερο, άφησε το σίδερο και βάλθηκε να καθαρίζει το ήδη καθαρό σπίτι (το είχα κάνει το προηγούμενο απόγευμα) γιατί έχει τρίχες σύμφωνα με τα λεγόμενά της. Όσον αφορά τον καναπέ μου δήλωσε ότι δεν έκατσε επάνω γιατί συχαινότανε. Επίσης με άρχισε ότι πρέπει να το αφήνω κλειδωμένο σε ένα δωμάτιο όταν λείπω, ότι δεν πρέπει να την αφήνω να ανεβαίνει πουθενά, ότι θα πρέπει να μάθει να περνάει ώρα στο μπαλκόνι, εκεί την είχε είπε όσο καθάριζε το σπίτι. Ότι κάποια στιγμή θα κάνω οικογένεια (παντρέυομαι βασικά του χρόνου), ότι το σκυλί γλύφει την περιοχή του και μετά το αφήνω και μου γλύφει το χέρι, ότι έχει μικρόβια, ότι το έχω πολύ λάσκα, ότι αργότερα που θα κάνω παιδιά τί θα κάνω? Θα πρέπει τότε το σκυλί να κοιμάται έξω από το σπίτι, γιατί μικρόβια, γιατί τρίχες, γιατί το ένα γιατί το άλλο. Επίσης μακάρι για την μητέρα μου να μην το παίρνω ούτε αγκαλιά για τις τρίχες ή να μην το αφήνω πάνω μου.

όπως καταλαβαίνετε υπάρχει μία σύγκρουση

εγώ δεν μπορώ να εκφέρω αντικειμενική άποψη σε όλα αυτά γιατί αγαπάω το σκυλάκι μου, ίσως να το υπεραγαπάω, ίσως να το έχω κακομάθει, δεν είναι σφάλμα και δεν με ενοχλεί προσωπικά πάντα μιλώντας.

Θα ήθελα όμως μία πιο σωστή και αντικειμενική γνώμη από εσάς που είσαστε έμπειροι στο θέμα ειδικά παιδί και σκύλος. Γνωρίζω τα απαραίτητα ότι δηλαδή το σκυλί δεν πρέπει να μπαίνει στο δωμάτιο του παιδιού μέχρι αυτό να αρχίσει να κάνει αντισώματα. Αλλά μήπως είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα κι εγώ επειδή λατρεύω αυτό το μικρό ζωάκι να μην τα βλέπω?

συγνώμη που μακρολόγησα και συγνώμη που σας ζάλισα, αλλά εάν είναι όντως έτσι τραγικά τα πράγματα ίσως να πρέπει να φτιάξω ένα καινούργιο σενάριο στρατηγικής, αλλάζοντας κάποιες συνήθιες που έχουμε μέχρι τώρα, τώρα που είναι ακόμα μικρή (10 μηνών) και όχι αργότερα, για να μπορώ να έχω και το σκυλάκι μου και αργότερα το παιδάκι μου και να είμαι διπλά ευτυχισμένη.

σας ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά, ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε, σας ξαναλέω ότι το σκυλάκι μου το υπερλατρεύω, αλλά είναι αυτό το "λες?" ... "λες να έχουν δίκιο κι εγώ απλά να μην καταλαβαίνω?"
 


rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Τελικά το πρόβλημα είναι το παιδί που θα έρθει, ή, η μαμά που γκρινιάζει?

Το θέμα παιδί και σκύλος έχει ξανασυζητηθεί, ψάξε στο search.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι, η μητέρα σου υπερβάλλει και στη θέση σου δε θα ήθελα να διδάξει ΤΙΠΟΤΑ στο παιδί μου σχετικά με τα σκυλιά.
Τα ίδια έπαθε η διπλανή μου στην πολυκατοικία με την πεθερά της, που έκανε την κόρη της απλά ΦΟΒΙΚΗ. Ξέρει το σκύλο μου απ' όταν γεννήθηκε (εδώ και 9 χρόνια δηλαδή) κι ακόμα ουρλιάζει όποτε τον βλέπει.
Τις απορίες θα σου τις λύσει ΜΟΝΟ ο γιατρός (γυναικολόγος, παιδίατρος και κτηνίατρος).
Το παιδί θα κινδυνεύει από ένα σωρό άλλα πράγματα (κυρίως από τα συνομήλικά του παιδάκια στον παιδικό σταθμό και αργότερα στο σχολείο) κι όχι απ' τα "σκυλομικρόβια".
Όπως είπα, συζήτησέ το με γιατρό.
 


mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
'Οταν τα παιδιά μου ήταν μωρά ο παιδίατρος μας είχε πει πως το καλύτερο είναι να μην έχουμε ζώα μέσα στο σπίτι οχι τόσο για τα μικρόβια όσο για τις αλλεργίες.
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Πολλοί το λένε αυτό, ότι και καλά το παιδάκι μπορεί να γίνει αλλεργικό ζώντας στο ίδιο σπίτι με ένα σκύλο.
Εγώ πιστεύω ότι είναι μύθος, και η λογική μου λέει ότι μάλλον το ανίθετο συμβαίνει. Μάλλον έχοντας σκύλο το βοηθάς να μη γίνει αλλεργικό.
Και δε μιλάμε για ένα παιδάκι που ήδη έχει αλλεργίες, μιλάμε για ένα παιδάκι που δεν έχει και προς ποιά κατεύθυνση θα το επηρεάσει η ύπαρξη του σκύλου.
 




mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
Δεν νομίζω να είναι μύθος.Γιατί λογικά ένα ζώο όταν βγαίνει εξω σίγουρα λίγο σκόνη ή και γύρη ακόμη θα μεταφέρει στο σπιτι.
 
  • Angry
Reactions: TheBestBoi


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Δεν νομίζω να είναι μύθος.Γιατί λογικά ένα ζώο όταν βγαίνει εξω σίγουρα λίγο σκόνη ή και γύρη ακόμη θα μεταφέρει στο σπιτι.
Και?

Δηλαδή όταν έχει κανείς μωρό στο σπίτι δεν ανοίγει τα παράθυρα -ας πούμε για να αερίσει- για να μη μπει σκόνη ή γύρη στο σπίτι? :confused:
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Ναι, δεν το διευκρίνησα, σε ό,τι αφορά την τρίχα του σκύλου εννοώ ότι είναι μύθος.

Αν τώρα είναι να σκεφτώ τη σκόνη και τη γύρη (που έτσι κι αλλιώς και εγώ θα κουβαλήσω) που θα μπεί στο σπίτι... τότε μάλλον βαδίζω ολοταχώς στο να το κάνω το παιδί αλλεργικό. ;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
πετα τη μαμα απ το τρενο!πλακα κανω!:Dκανε αυτο που πιστευεις εσυ κ αυτο που θα συζητησεις με τον παιδιατρο-κτηνιατρο οταν ερθει η ωρα.
 


elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
Kανε οτι σου αρεσει εσενα και του ανδρα σου και κανεις αλλος δεν εχει λογο στο σπιτι σου. Με το καλο να ελθει και το παιδι και ολα καλα θα πανε. εμβολια και αποπαρασιτωση και εισαι ενταξει. Το παιδι τι μπορει να παθει δηλαδη? εγω μεγαλωσα με σκυλο και τον φιλουσα και με εγλυφε και ποτε δεν επαθα τιποτα. Τωρα παλι ειμαι στη θεση σου γιατι εχω σκυλο και σκοπευω να κανω παιδι. Dont worry!
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
και εσι μεταφερης σκονι κ γυρη...ισα ισα που διαβασα προσφατα οτι παιδια που μεγαλωνουν με σκυλους εχουν λιγοτερες πιθανοτιτες να εμφανισουν αλλεργιες στο μελλων
 


mirsini

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2009
46
0
Οι άνθρωποι δεν είναι αλλεργικόι σε μια ζωική τρίχα, αλλά μάλλον, σε μια πρωτεΐνη που βρίσκεται στο σάλιο, τη οργή (νεκρές νιφάδες δερμάτων) ή τα ούρα ενός ζώου με τη γούνα.
Αυτές οι πρωτεΐνες φέρονται στον αέρα στα πολύ μικρά, αόρατα μόρια, που μπορούν να προσγειωθούν στην επένδυση των ματιών ή της μύτης, ή να εισπνεστούν άμεσα στους πνεύμονες.
Συνήθως, τα συμπτώματα θα εμφανιστούν γρήγορα, μερικές φορές εντός λεπτών μετά από την έκθεση στο ζώο. Για μερικούς ανθρώπους, τα συμπτώματα μπορούν να χτίσουν και να γίνουν βαρύτερες οκτώ έως 12 ώρες αφότου είχαν την επαφή με το ζώο. (Πηγή: AAAAI)
Εδώ είναι 8 άκρες από το Δρ Wanda Phipatanakul, καρέκ��α της εσωτερικής Επιτροπής αλλεργιογόνου για την αμερικανική ακαδημία της αλλεργίας, του άσθματος & της ανοσολογίας (AAAAI)
1. Δείτε ένα allergist ή immunologist για να εντοπίσετε την αλλεργία και να συζητήσετε τις επιλογές επεξεργασίας.
2. Τουλάχιστον πρέπει να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το σκυλί από τις κρεβατοκάμαρες, δεδομένου ότι ξοδεύουμε τον μεγαλύτερο μέρος του χρονικού ύπνου μας στην κρεβατοκάμαρά μας, ειδικά παιδιά. Αν και η οργή κατοικίδιων ζώων πρόκειται να είναι παντού: στα ενδύματα, έπιπλα, και ακόμη και ��εταφεμένος στα σχολεία.
3. Λούστε και ��αλλωπίστε το σκυλί μία φορά την εβδομάδα: Υπάρχουν κάποια στοιχεία ότι η συχνότερη πλύση αφαιρεί μερικών από τη οργή, τουλάχιστον προσωρινά.
4. Κρατήστε (υψηλής απόδοσης μόριο) τα φίλτρα αέρα HEPA (με τις διπλές τσάντες) στο 24/7, ειδικά στην κρεβατοκάμαρα. Τα αλλεργικά άτομα πρέπει επίσης να φορέσουν τις μάσκες σκόνης.
5. Αντικαταστήστε την κάλυψη με τάπητα με το δάπεδο στερεός-επιφάνειας. Η καλύτερη λύση είναι να υπάρξει ένα ��άτωμα, ένα κεραμίδι ή ένα λινέλαιο σκληρού ξύλου.
6. Είναι σημαντικό να κρατηθεί η υγρασία κάτω από 50% σε όλο το σπίτι με τη χρησιμοποίηση ενός αποξηραντή ή ενός κεντρικού ή κλιματισμού παραθύρων. Από τη σκόνη τα άκαρ��α που είναι πιό κοινή ώθηση της αλλεργίας αναπτ��σσονται ειδικά στην υψηλή υγρασία και στις περιοχές όπου το κατοικίδιο ζώο και η ανθρώπινη οργή βρίσκονται.
7. πρέπει να ψάξουμε τις φυλές με την κοντύτερη τρίχα και το λιγότερ�� σκόρπισμα. Εκείνα που τείνουν να κρατήσουν το έτος παλτών τους είναι γύρω ένα καλύτερο στοίχημα γενικά, λένε το Δρ Jonathan Field, ομότιμος διευθυντής της παιδιατρικών αλλεργίας και της κλινικής άσθματος στο πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης/το ιατρικό κέντρο Bellevue στην πόλη της Νέας Υόρκης. Το «χρυσό doodle» και άλλε�� φυλές που τελειώνουν «στο oodle» δεν είναι «100 τοις εκατό hypoallergenic αλλά είναι ο πολύ λιγότερο αλλεργιογόνος,» προστιθέμενος Chris Ashton, ομο-ιδρυτής και Πρόεδ��ος της ασφάλειας Petplan στη Φιλαδέλφεια και γονέας κατοικίδιων ζώων στον Ουέλλινγκτον (3-έτος-παλαιός αλαζόνας) και Bodey (7-έτος-παλαιό Birman).
8. Μόλις πρέπει να έχετε μια φυλή στο μυαλό, βρείτε κάποιο που είναι κύριο ενός τέτοιου σκυλιού, περνά τ�� Σαββατοκύριακο με τους, και βλέ��ει πώς,
Σύμφωνα με το Δρ Wanda Phipatanakul, όλα τα σκυλιά παράγουν τα αλλεργιογόνα, έτσι θα έκανε τη κοινή λογική ότι εάν έχετε 50 σκυλιά στο σπίτι, τα αλλεργιογόνα σκυλιών πρόκειται να είναι ��ψηλότερα από εάν έχετε το ένα, και εάν έχετε ένα τεράστιο σκυλί, θα υπάρξουν περισσότερα αλλεργιογόνα απ'ό, τι με ένα μικρό σκυλί, αλλά όλα τα σκυλιά παράγουν τα αλλεργιογόνα.
Πηγή: Health.MSN
 






dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
αγαπητή φίλη -

μην αφήνεις την μητερα σου και γενικοτερα κανεναν να επεμβαίνει στην ζωή

σου-ξεκαθάρισε σε όποιον έχει πρόβλημα ότι εσένα έτσι σου αρέσει και αν θέλουν ας κάνουν αλλιώς!

πάτησε πόδι-

εφόσον το σκυλι έχει κάνει τα εμβόλια και τα σχετικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε για εσένα ούτε για τον καλό σου ούτε για το μελλοντικό
μωρό σας.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Είναι η ίδια λογική του να έχεις το παιδί "στη γυάλα" και να σου βγει αλλεργικό στα πάντα, σε σχέση μ'αυτό που παιζει στα χώματα από μικρό και έχει ανοσοποιητικό σύστημα "τουφέκι". Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα με τα χίλια το δεύτερο. Για να μην ξεκινήσουμε με τα αναρίθμητα προτερήματα του να μεγαλώσει ένα παιδί με σκύλο. Ανεκτίμητο. For everything else, there is Mastercard. :D