ρουθουνισμα


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Δεν σου κρύβω ότι προβληματίστηκα, γι΄αυτό και δεν έδωσα την αντιβίωση όταν μου το είπε τηλεφωνικά και ζήτησα να πάω να την εξετάσει. Και το έκανε, όπως σου είπα παραπάνω.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς, και το σέβομαι. Σκέφτομαι όμως, εάν ήμουν εγώ (τώρα θα μου πεις άτοπο να συγκρίνεις άνθρωπο με σκύλο αλλά κουβέντα να γίνεται) και πήγαινα στο γιατρό, με εξέταζε, με ακροαζόταν κτλ και μου έλεγε εάν τα συμπτώματα δεν περάσουν σε 2 μέρες πάρε αντιβίωση θα ζητούσα να μου κάνει αιματολογικές, ακτινογραφίες κτλ ή θα έπαιρνα την αντιβίωση και θα περίμενα να δω αποτελέσματα ? Νομίζω θα έκανα το δεύτερο, δεν θα παιδευόμουν με τόσες εξετάσεις που μπορεί να είναι περιττές και επίπονες (πχ ξέρω για ακτινογραφία το σκύλο τον ναρκώνουν).
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Ακτινογραφίες για


Aν κάναμε με το καλημέρα σας ακτινογραφία κάθε φορά που έτρεχαν μύξες στο σκύλο θα τον είχαμε στείλει αδιάβαστο προ πολλού. Ρινοσκόπηση με νάρκωση? Τεστ αλλεργιών που - ποιος κάνει εδώ?
η μυτη ειναι στο αναπνευστικο συστημα οποτε αν εχει κατι στα πνευμονια του θα φανει .. δεν ειπα με την πρωτη αλλα απο την στιμη που τα φαρμακα δεν επιασαν δεν πρεπει να ψαξουμε ? γιατι να τον στειλεις αδιαβαστο ?? ναι με ναρκωση .. δεν ξερω αν κανει καποιος αλλα τι στο καλο σε ολοκληρη ελλαδα ενας δεν θα κανει ??
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Στη δική μου πάντως περίπτωση @Ioanna93 δεν δοκιμάσαμε τα φάρμακα και δεν είδαμε αποτελέσματα. Είναι η πρώτη (απο τις 7) που παίρνει αντιβίωση, και υποθέτω μέσα σε αυτό το διάστημα θα δω βελτίωση (κατά τα λεγόμενα του γιατρού πάντα). Τώρα αν δεν δω και με την αντιβίωση, ναι, θα το ψάξω - όπως θα μου προτείνει να το ψάξω και ο γιατρός μου, θέλω να πιστεύω. Ίδωμεν.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Δεν σου κρύβω ότι προβληματίστηκα, γι΄αυτό και δεν έδωσα την αντιβίωση όταν μου το είπε τηλεφωνικά και ζήτησα να πάω να την εξετάσει. Και το έκανε, όπως σου είπα παραπάνω.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς, και το σέβομαι. Σκέφτομαι όμως, εάν ήμουν εγώ (τώρα θα μου πεις άτοπο να συγκρίνεις άνθρωπο με σκύλο αλλά κουβέντα να γίνεται) και πήγαινα στο γιατρό, με εξέταζε, με ακροαζόταν κτλ και μου έλεγε εάν τα συμπτώματα δεν περάσουν σε 2 μέρες πάρε αντιβίωση θα ζητούσα να μου κάνει αιματολογικές, ακτινογραφίες κτλ ή θα έπαιρνα την αντιβίωση και θα περίμενα να δω αποτελέσματα ? Νομίζω θα έκανα το δεύτερο, δεν θα παιδευόμουν με τόσες εξετάσεις που μπορεί να είναι περιττές και επίπονες (πχ ξέρω για ακτινογραφία το σκύλο τον ναρκώνουν).
το καλο με τους ανθρωπους ειναι οτι οταν παμε στον γιατρο λεμε τι νιωθουμε μας ακουει ο γιατρος και οταν μιλαμε ξερεις πως ειναι .. ενω τα σκυλια δεν μπορουν να σου πουν τι νιωθουν απλα κανουν ενα θορυβο και εμεις πρεπει να ψαξουμε να δουμε τι εχει .. αν δεν κατσει για την ακτινογραφια ναι αλλα καποια καθονται η και με μια ηπια ηρεμιση καθονται δεν ειναι απαραιτητο να το ναρκωσεις το σκυλι ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εφόσον κάτι δεν είναι ακόμη σοβαρό και είσαι στο στάδιο διερεύνησης δεν πας να κάνεις νάρκωση για πλάκα (που έχει ρίσκα). Επίσης τις ακτινογραφίες δεν τις κάνουμε για ψύλλου πήδημα (αλλιώς θα τις έκανε κι ο γιατρός μόνος του και δεν θα χρειαζόταν να μπαίνουμε εμείς με την ειδική ρόμπα). Σχετικά με τις αλλεργίες, τουλάχιστο αγια τις τροφικές ξέρω ότι δεν υπάρχει εργαστήριο εδώ - οι εξετάσεις πάνε έξω.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Καλησπέρα κι από μένα! kosmaki αντιβίωση σου έδωσε υποθέτοντας ότι έχει τι? Είμαι λίγο άσχετη με αυτά δε το κρύβω :p Εμείς δεν πήγαμε ακόμα κτηνίατρο, μου είπαν οι γείτονες ότι ξέρει ένας κύριος μια πάρα πολύ καλή γιατρό εδώ κοντά αλλά θα μάθουμε στοιχεία στην απογευματινή βόλτα...
 
  • Like
Reactions: Ioanna93


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Στη δική μου πάντως περίπτωση @Ioanna93 δεν δοκιμάσαμε τα φάρμακα και δεν είδαμε αποτελέσματα. Είναι η πρώτη (απο τις 7) που παίρνει αντιβίωση, και υποθέτω μέσα σε αυτό το διάστημα θα δω βελτίωση (κατά τα λεγόμενα του γιατρού πάντα). Τώρα αν δεν δω και με την αντιβίωση, ναι, θα το ψάξω - όπως θα μου προτείνει να το ψάξω και ο γιατρός μου, θέλω να πιστεύω. Ίδωμεν.
αλλο αυτο .. ναι να περιμενεις .. εγω σου ειπα τι θα εκανα εγω .. απο εκει και περα ο καθενας μιλαει με τον κτηνιατρο του .. :)

Εφόσον κάτι δεν είναι ακόμη σοβαρό και είσαι στο στάδιο διερεύνησης δεν πας να κάνεις νάρκωση για πλάκα (που έχει ρίσκα). Επίσης τις ακτινογραφίες δεν τις κάνουμε για ψύλλου πήδημα (αλλιώς θα τις έκανε κι ο γιατρός μόνος του και δεν θα χρειαζόταν να μπαίνουμε εμείς με την ειδική ρόμπα). Σχετικά με τις αλλεργίες, τουλάχιστο αγια τις τροφικές ξέρω ότι δεν υπάρχει εργαστήριο εδώ - οι εξετάσεις πάνε έξω.
και στον ανθρωπο υπαρχει ρισκο για την ναρκωση αλλα κανουμε οπως και ακτινογραφιες οι οποιες ναι βγαζουν ακτινοβολια αλλα οταν εχεις φτασει σε αδιεξοδο θα το κανεις και αυτο .. αυτο που λες με την ρομπα ειναι προστασια για εμας και για να κραταμε το σκυλι σε συγκεκριμενη θεση κανονικα πρεπει να φορας και γαντια και κολλαρο για να προστατευτεις αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα κουβεντα να γινεται .. για το αλλο σου ειπα δεν ξερω υπεθεσα απλα οτι κατι θα υπαρχει σε ολοκληρη ελλαδα :)
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Καλησπέρα κι από μένα! kosmaki αντιβίωση σου έδωσε υποθέτοντας ότι έχει τι? Είμαι λίγο άσχετη με αυτά δε το κρύβω :p Εμείς δεν πήγαμε ακόμα κτηνίατρο, μου είπαν οι γείτονες ότι ξέρει ένας κύριος μια πάρα πολύ καλή γιατρό εδώ κοντά αλλά θα μάθουμε στοιχεία στην απογευματινή βόλτα...
σωστηηηη !!!!! πολλη κυρια ερωτηση !! ηταν ευφυεστατο και μπραβο σου !!!!!!! :D
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Btw και σήμερα δεν έχει φτερνιστεί ούτε μια φορά... Αυτό σημαίνει ότι έχει κάποια αλλεργία, σωστά? Εάν στις 5 που θα πάμε στο πάρκο αρχίσει πάλι τα αψού και τα περίεργα θα είναι σίγουρο... Μήπως kosmaki να περιορίσετε και εσείς λίγο τις βόλτες μήπως δεις βελτίωση? Χαχαχ Ioanna93 ή σωστή ήταν η ερώτηση ή πολύ προφανής η απάντηση και απλά δεν ξέρω τι μου γίνεται :p
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
@mairoula η ανοιξη φερνει αλλεργιες σε σκυλια ανθρωπους στα παντα χαχα αν τον εχεις σπιτι μεσα και με το που βγαινεις εξω ξεκιναει την φιλαρμονικη τοτε το πιο πιθανο ειναι η αλλεργια αν στο κανει και μεσα στο σπιτι κατι αλλο τον εχει πειραξει ... την ερωτηση αυτη προσωπικα την θεωρησα αυτονοητη αλλα εκανα λαθος ... ειναι πολυ σωστη ... μην υποτιμας τις ερωτησεις που σου ερχονται :p
 
  • Like
Reactions: mairoula


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Αντιβίωση μου έδωσε υποθέτοντας πως έχει κάποια λοίμωξη. @mairoula γι' αυτό περίμενα να μην της τη δώσω, για να δω εάν είναι αλλεργικό, ωστόσο αυτό δεν πέρασε και μέσα στην νύχτα συνέχισε να ταλαιπωρείται και σήμερα παρατήρησα πως χειροτερεύει. Δεν μου πρότεινε ο γιατρός να σταματήσω τις βόλτες πάντως. Υποθέτω εάν θεωρούσε πως επηρεάζεται από αυτό θα μου το έλεγε. Πάντως, τη Δευτέρα το βράδυ που άρχισε να το κάνει πιο έντονα δεν είχε βγει σε πάρκο όλη μέρα, ήταν στο πατρικό μου και έκανε διακοπές στον κήπο και στη ταράτσα εκεί (εκτός από την ώρα που ήταν στρωμένο το τραπέζι, οπότε το έπαιζε σκύλος-φύλακας της γαρίδας)
 
  • Like
Reactions: mairoula


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Αντιβίωση μου έδωσε υποθέτοντας πως έχει κάποια λοίμωξη. @mairoula γι' αυτό περίμενα να μην της τη δώσω, για να δω εάν είναι αλλεργικό, ωστόσο αυτό δεν πέρασε και μέσα στην νύχτα συνέχισε να ταλαιπωρείται και σήμερα παρατήρησα πως χειροτερεύει. Δεν μου πρότεινε ο γιατρός να σταματήσω τις βόλτες πάντως. Υποθέτω εάν θεωρούσε πως επηρεάζεται από αυτό θα μου το έλεγε. Πάντως, τη Δευτέρα το βράδυ που άρχισε να το κάνει πιο έντονα δεν είχε βγει σε πάρκο όλη μέρα, ήταν στο πατρικό μου και έκανε διακοπές στον κήπο και στη ταράτσα εκεί (εκτός από την ώρα που ήταν στρωμένο το τραπέζι, οπότε το έπαιζε σκύλος-φύλακας της γαρίδας)
το θερμομετρο τι θερμοκρασια εδειξε ?? οταν υπαρχει λοιμωξη γινεται της τρελης μεσα στο σωμα μας .. ανεβαζουμε πυρετο αυξανονται τα λευκα μας και ολα αυτα τα υπεροχα πραγματα .. οποτε αν ειχε λοιμωξη θα ειχε και πυρετο .. τωρα παιρνει καποιο φαρμακο ?? αν παιρνει δεν θα επρεπε να χειροτερευει αλλα να ειναι καλυτερα .. αλλεργια δεν ειναι οποτε ...
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Η θερμοκρασία μου είπε πως είναι φυσιολογική. Σήμερα ξεκίνησε την αντιβίωση, σήμερα το πρωί πήρε το πρώτο (μισό χάπι) οπότε δεν ξέρω ακόμα πως θα αντιδράσει. Από Δευτέρα πάντως απόγευμα που την παρατήρησα μέχρι και σήμερα το πρωι είδα ραγδαία αύξηση σε μύξες και φτέρνισμα, το οποίο δεν παρατηρούσα να σχετίζεται με τις βόλτες. Τώρα εάν σχετίζεται παρόλο που δεν συμπίπτουν χρονικά δεν μπορώ να το ξέρω, δεν έχω καθόλου κτηνιατρικές γνώσεις, γι' αυτό εμπιστεύομαι τον γιατρό και προσπαθώ να τον κρατάω όσο γίνεται ενήμερο, προκειμένου να παρέμβουμε όπως εκείνος θεωρήσει καλύτερα.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Αντιβίωση μου έδωσε υποθέτοντας πως έχει κάποια λοίμωξη. @mairoula γι' αυτό περίμενα να μην της τη δώσω, για να δω εάν είναι αλλεργικό, ωστόσο αυτό δεν πέρασε και μέσα στην νύχτα συνέχισε να ταλαιπωρείται και σήμερα παρατήρησα πως χειροτερεύει. Δεν μου πρότεινε ο γιατρός να σταματήσω τις βόλτες πάντως. Υποθέτω εάν θεωρούσε πως επηρεάζεται από αυτό θα μου το έλεγε. Πάντως, τη Δευτέρα το βράδυ που άρχισε να το κάνει πιο έντονα δεν είχε βγει σε πάρκο όλη μέρα, ήταν στο πατρικό μου και έκανε διακοπές στον κήπο και στη ταράτσα εκεί (εκτός από την ώρα που ήταν στρωμένο το τραπέζι, οπότε το έπαιζε σκύλος-φύλακας της γαρίδας)
Σε καμία περίπτωση δεν πάω να υποκαστήσω τον κτηνίατρο προς Θεού :p Απλά επειδή έχουμε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα (ακόμα και το ότι χειροτερεύει τη νύχτα), σου λέω τι είδα στο δικό μου να το έχεις στα υπόψη σου... Τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να αποκλείσεις την περίπτωση της αλλεργίας επειδή δε βγήκε σε πάρκο, ίσως να πειράζει το σκυλάκι σου κάτι που υπάρχει και στον κήπο...
 
  • Like
Reactions: Ioanna93


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
φυσιολογικη για ποιον ? για εμενα εσενα το σκυλι την κτηνιατρο ? :p δεν μου λεει κατι χαχα εχεις ενα θερμομετρο ελαστικο και βαζελινη ?? ωραια για να ξερεις απο εδω και περα οπου ακουσεις λοιμωξη περιμενε πυρετο ασε λιγο το χαπι να δρασει αν και μπορεις να διαβασεις το κουτι η τις οδηγιες συνηθως λενε αν ειναι αμεσα δραστικο η οχι .. απο αυτα που λες καταλαβαινω πως δεν ειναι κατι αλλεργικο .. βεβαια με τα λογια δεν βγαζεις ακρη ... τι σου ειπε για το οτι χειροτερεψε ?
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
@mairoula δεν σε παρεξήγησα, επειδή καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να κάνεις συσχετισμό από ενδιαφέρον γι' αυτό είμαι τόοοοσο αναλυτική. Δεν αποκλείω τίποτα, δεν έχω καμία γνώση κτηνιατρικής για να αποκλείσω οτιδήποτε, απλά από τη στιγμή που ο γιατρός είπε να αρχίσω αντιβίωση μόλις χειροτερεύσει θεώρησα ανεύθυνο εκ μέρους μου να τον παρακούσω (μιας και όχι μόνο δεν έχω γνώσεις αλλά η Ντόντο είναι και ο πρώτος μου σκύλος). Ίσως επειδή είναι δύσκολα ανιχνεύσιμες οι αλλεργίες γι' αυτό να έδωσε άμεσα φάρμακα, προκειμένου να αποκλείσει το ενδεχόμενο της λοίμωξης και να το θεραπεύσει (εάν όντως έχει) πριν να είναι αργά. Εάν τώρα δεν "δουλέψει" το σχήμα δε ξέρω πως θα προχωρήσει...
 
  • Like
Reactions: mairoula


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αφου εχει κινητοποιηθει η πρωτη γραμμη αμυνας,κροσσοι μυτης,γιατι να κανει αμεσως πυρετο?
Οταν η πρωτη γραμμη καταστει ανεπαρκης ο οργανισμος περναει στη δευτερη και εχουμε πυρετο.
 


kosmaki

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2015
367
793
37
Βρε συ @Ioanna93 εγώ δικηγόρος είμαι, ούτε γιατρός, ούτε κτηνίατρος, ούτε καν κάτι να σχετίζεται με το θέμα υγείας (ανθρώπων ή σκύλων). Ούτε καν το μάθημα ιατρικό δίκαιο δεν πήρα στη σχολή :p
οπότε όταν ρωτάω δεν ρωτάω ως γνώστης. Ρωτάω "πως είναι γιατρέ", και αν μου απαντήσει φυσιολογικά δεν το ψάχνω παραπάνω, γιατί και να μου έλεγε πχ 36,6 θερμοκρασία που να ξέρω εγώ αν ειναι φυσιολογική; Άμα μου πει έχει κάτι, τότε θα ρωτήσω και θα προσπαθήσω ΟΣΟ μπορώ να καταλάβω.
 


Ioanna93

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2016
238
65
Αφου εχει κινητοποιηθει η πρωτη γραμμη αμυνας,κροσσοι μυτης,γιατι να κανει αμεσως πυρετο?
Οταν η πρωτη γραμμη καταστει ανεπαρκης ο οργανισμος περναει στη δευτερη και εχουμε πυρετο.
ναι το ξερω .. αλλα με την ιδια λογικη γιατι του εδωσε αντιβιωση ? αντιβιωτικα περνουμε απο την στιγμη που εχουμε περασει στο σταδιο 2 που ειναι ο πυρετος η αυξηση των λευκων και ολα αυτα για να βοηθησουμε την αμυνα του οργανισμου μας .. απο την στιγμη λοιπον που δεν της ειπε πια ειναι η θερμοκρασια ο καθενας μπορει να υποθεσει τα παντα .. για την ακριβεια οτι δεν εχει πυρετο .. θα επρεπε να μην δωσει αντιβιωτικα συμφωνεις ? :)

Βρε συ @Ioanna93 εγώ δικηγόρος είμαι, ούτε γιατρός, ούτε κτηνίατρος, ούτε καν κάτι να σχετίζεται με το θέμα υγείας (ανθρώπων ή σκύλων). Ούτε καν το μάθημα ιατρικό δίκαιο δεν πήρα στη σχολή :p
οπότε όταν ρωτάω δεν ρωτάω ως γνώστης. Ρωτάω "πως είναι γιατρέ", και αν μου απαντήσει φυσιολογικά δεν το ψάχνω παραπάνω, γιατί και να μου έλεγε πχ 36,6 θερμοκρασία που να ξέρω εγώ αν ειναι φυσιολογική; Άμα μου πει έχει κάτι, τότε θα ρωτήσω και θα προσπαθήσω ΟΣΟ μπορώ να καταλάβω.
χαχαχαχα λογικο !! δεν σε κατηγορει κανενας απλα λιγο πολυ ολοι προσπαθουμε να βοηθησουμε ο καθενας με τον τροπο του .. παντως αν εχεις ελαστικο θερμομετρο ξερεις την διαδικασια χαχαχαχαχα
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Καλά μη τον έχεις και ευαγγέλιο το λόγο του κτηνίατρου, είμαι πρόσφατα ¨καμμένη" όπως αποδείχθηκε γι'αυτό σου λέω :p Πέρα από την πλάκα τώρα, δε λέω να τον παρακούσεις, μπορείς όμως εσύ που ζεις με το σκυλάκι σου να παρατηρήσεις καλύτερα κάποια πράγματα απ'ότι ο κτηνίατρος σε μια εξέταση 10-15 λεπτών... Και από την άποψη ότι άμα είναι αλλεργικό, είναι κρίμα να τη φορτώνεις με φάρμακα... Btw τι ηλικία έχει η μικρή σου?
Και κάπου εδώ σταματάω να δίνω συμβουλές γιατί είμαι εξίσου άσχετη με ιατρικά :p Τουλάχιστον μέχρι να μας δει ο κτηνίατρος!
 
  • Like
Reactions: Ioanna93


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95