σκυλί που κατουραει στο σπίτι μου απο εξω


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αν δεν προκαλεί τίποτα ρε παιδιά τότε γιατί λυσσάνε να ρίχνουν στα δέντρα κ στους τοίχους στην περιοχή μου; Και μάλιστα, έξω από ένα σπίτι, ακριβώς πάνω από τα σημεία που το είχανε ρίξει, είχαν τοποθετήσει και αφίσα με επισήμανση να μην ουρούν σκυλοι στην περιοχή
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Η πρόθεσή του είπε ότι είναι να το διώξει όχι να το σκοτώσει. Μην πάμε να βγάλουμε ίντριγκα με το ζόρι.
Λόγια του ίδιου στο πρώτο ποστ
"εχω φτάσει σε σημείο που να σκέφτομαι κακα πράγματα για το σκυλί αυτό."
Σε συνδυασμό με το να βάλει θειάφι ...
Πάντως σε τετ-α-τετ κουβέντα με κάποιον που μου έλεγε τέτοια "κουλά" , (συγγνώμη για την έκφραση). Θα είχαμε τουλάχιστον λογομαχήσει .
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Δεν είναι τυχαίο που ρίχνουν θειάφι και χύμα μάλιστα (ή με λίγο νερό).
Αν το γλείψει το ζώο θα έχει πρόβλημα (λόγια κτηνιάτρου)
Στον ιδιο κτηνιατρο πατε;
Ή τοσο ηλιθια περνατε τα σκυλια ή το δικο σας ειναι εξαιρεση! Εκτος αν θεωρειτε ότι το θειαφι ειναι γκουρμε για σκύλους και ο σκυλος μολις μυρισει θειαφι θα αναφωνήσει Yummy και θα ορμησει να το γλυψει όλο.
Αλλά και να γλυψει, δεν ειναι τοξικο το θειαφι για τα σκυλια λεω! Τωρα αν φαει κανα κιλό δεν ξερω...
Ομως γιατι να φαει θειαφι το σκυλι; Εδώ φαρμακα του χωνεις στο φαγητο και τα ανακαλύπτει.
 
Last edited:


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Φυλάω τα ρούχα μου για να έχω τα μισά και ναι, ο δικός μου είναι ηλίθιος κι αν του τη βαρέσει μπορεί να γλείψει/φάει οτιδήποτε του την καρφώσει, δεν ξέρεις ποτέ τι άλλο, άλλη οσμή, μπορεί να αποτελεί αιτία για μια τέτοια συμπεριφορά. Εσύ έχεις σίγουρη απάντηση στο τι μπορεί να συμβεί αν καταναλώσει ο σκύλος θειάφι; Δλδ για να το λέει κάποιος γιατρός είναι ή άσχετος ή κουράρει μόνο ηλίθια σκυλιά;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Σε τελική τι ακριβώς κάνουμε εδώ; Παροτρύνουμε έμμεσα το θεματοθέτη να ρίξει θειάφι;;;
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Απο το δελτιο τοξικότητας που εβαλε ο Ζενιο αντιγράφω : «Δεν ειναι τοξικο στους υδατινους και χερσαίους οργανισμους»

Αν εμεις εξακολουθουμε να φοβομαστε δεν μπορει να γινει τιποτα άλλο.
Και η κυρα Μαρικα φοβαται τα κουκια κι ας μην της λειπει το ενζυμο G6PD! Αντε πεισε την ότι μπορει να τα απολαμβανει...
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Σε τελική τι ακριβώς κάνουμε εδώ; Παροτρύνουμε έμμεσα το θεματοθέτη να ρίξει θειάφι;;;
Εγω τον παροτρυνω να ριξει και θειαφι και αλατι και να βαλει τη σκουπα ανάποδα!
 
  • Like
Reactions: zenio and Nizinny






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Τωρα κρατιεμαι τοση ωρα να μην πω τη μ*λ*κια μου αλλα δε μαφηνετε:D

Στα προβατα, δεν μπορω να θυμηθω για ποιο λογο, με πολυ μεγαλη επιφυλαξη για αντιπαρασιτικους λογους, σε φαση οταν ειναι σε ασχημη κατασταση κτλ, βαζουμε 0.1% θειαφι στο μειγμα καρπων και τα τεντωνει.

Αυστηρα τοσο λιγο ομως, γιαυτο ειχα την εντυπωση οτι παιζει προβλημα με το θειαφι

Ειναι παλια πρακτικη που πλεον χρησιμοποιειται σε πολυ δυσκολες καταστασεις ως υστατη λυση

Το 2ο λινκ που παρεθεσα ειναι αρκετα κατατοπιστικο
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αν το θειάφι ήταν θανατηφόρο για τα σκυλιά, θα είχα "στείλει" τα δικά μου εδώ και καιρό.
Θειαφίζω συστηματικά τις τριανταφυλλιές μου για το ωίδιο, και μέχρι να τις ραντίσω από πάνω, το αεράκι το σκορπίζει παντού. Δεν καταλαβαίνουν τίποτε.
Επίσης δεν τα εμποδίζει να κατουράνε όλα τα δέντρα/πεζοδρόμια/τοίχους που είναι τίγκα στο θειάφι από όλες τις μισοπάλαβες της γειτονιάς που επιμένουν ότι "έτσι δεν κατουράνε".
Τις αφήνω να το πιστεύουν, γιατί έτσι δεν ψάχνουν να βρουν κάτι άλλο (πιθανόν επικίνδυνο).
 






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Νομίζω ότι πάνω από 1% της συνολικής τροφής έχει παρενέργειες (εμετούς, ζαλάδα, διάρροιες κλπ).
Πάντως η πάστα μελάσα/θειάφι κάνει θαύματα στα hotspots. Και ο Μαο την έγλυφε συστηματικά και δεν είχε πάθει ποτέ τίποτε.
 
  • Like
Reactions: zenio


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εμεις χρησιμοποιούμε στο χωριό θειάφι στα αμπέλια περιμετρικά απο το χωρο που βρίσκονται οι σκυλίτσες μας. Στη περιοχή μου φυσάει συνεχώς 4-7 μποφορ.Ουτε εχουν παθει κατι απο τον αέρα, ούτε ποτέ κανένα σκυλάκι μας πήγε να γλύψει το θειάφι...δεν πρεπει να ειναι ελκυστική οσμή του, ισα ισα, αυτοι που το τοποθετούν στις πόλεις ισχυρίζονται οτι η μυρωδιά απωθεί τα ζώα, πρακτικη που εφαρμόζουν συχνα στα χωριά για φίδια.
 






Iliasvts

Active Member
13 Μαρτίου 2017
37
5
39
Εγω με την σειρα μου θα ηθελα να ευχαριστησω τον ιδιωκτητη του σκυλου που το αφηνει να σου κατουραει την πορτα καθημερινα γιατι εισαι λαλακας με Μ κεφαλεο και γιατο σοβαρο της υποθεσης το θειαφι επιρεαζει αρνιτικα τα παντα ειναι δηλητήριο ειχα κανει βλακεια και ξερω.μενω παλληνη λιγο πιο εξω απο το κεντρο και ειναι λιγο ανοιχτα εκει μετα απο 2 τσιμπηματα σκορπιου που το δευτερο ηταν στον υπνο μου(omg ουτε στον εχρο μου) εριξα θειαφι γυρω γυρω εξω απο το δικο μου οικοπεδο μαλλων ο κρεσπο αν και ειχα το νου μου πηγε κατα κει.ενα βραδυ 2 μερεσ μετα απο την μαλακια που εριξα το σκυλι ειχε υπερβολικα πολλα σαλια χεστηκα πανο μου πηγα νοσοκομειο και ολα καλα αλλα μου ειπαν οτι εφταιγε το σιχαμενο το θειαφι