στειρωση αρσενικου


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
θελω να ρωτησω κατι σχετικα με τη στειρωση του αρσενικου. εχω ακουσει οτι η στειρωση βοηθα σε προβληματικη -επιθετικη συμπεριφορα τους αρσενικους ειναι αληθεια?
και τωρα σχετικα με το δικο μου. ο ρεξ ειναι κοινωνικοτατος γλυκουλικος ενα μεγαλο μωρο 40 κιλων.. ειναι χαδιαρης και πανεξυπνος. ουτε υπονοια επιθετικοτητας σε μας ή σε αλλους ανθρωπους. ουτε γρυλίζει ουτε δαγκωνει, του παιρνουμε το φαγητο απο το στομα, τα παιχνιδια του .βεβαια οταν ειναι στο χωραφι κι ερχονται ξενοι γαβγιζει και οταν βλεπει ξενους απο την περιφραξη.. αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι η συμπεριφορα του στη γκρετα. ειναι αδερφια απο την ιδα γεννα και ειναι μαζι απο την κοιλια της μανας τους. παρολαυτα την εχει ολο στη σφαλιαρα την καημενη. ειναι φυσιολογικο αυτο? δεν την ενοχλει στο φαι της ή στον υπνο . παιζουν μαζι , οταν δουν περαστικο ειναι και οι δυο στην περιφραξη ομαδα .. το θεμα αρχιζει οταν ερχονται μεσα στο σπιτι εκει που καθομαστε εμεις. πολλες φορες τη σπρωχνει να φυγει απο κοντα μας για να ειναι μονο αυτος. οταν φωναζουμε γκρετα ερχεται πρωτος αυτος και δεν την αφηνει να πλησιασει. δεν ξερω ποια ειναι η σωστη αντιμετωπιση. να τα αφηνω γιατι παιζεται η ιεραρχια μεταξυ τους ή να μαλωνω το ρεξ? α να πω επισης οτι οταν τον μαλωνουμε ακουει και την αφηνει . οταν πχ εχω στα ποδια μου τη γκρετα κι ερχεται για να τη σπρωξει να φυγει, του πω ρεξ μη, την αφηνει και γυριζει για λιγο γυρω γυρω σαν τον καρχαρια..:D αλλα μετα παει στη θεση του.. αυτο ολο που σας ειπα ειναι προβλημα συμπεριφορας? εχουμε στειρωσει τη γκρετα εδω και 1 χρονο , μηπως να στειρωσουμε και το ρεξ? δεν υπαρχει περιπτωση να τον ζευγαρωσουμε. αν καπου το σκεπτικο μου ειναι λαθος πειτε μου .
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θα αλλάξουν πολλά με την στείρωση του αρσενικού.
Καλύτερα να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Το θέμα είναι καθαρά κυριαρχίας...

Θα πρέπει να δεχτείς πως ο Ρεξ είναι ανώτερος από την σκύλα και να μην τον βάζεις σε καταστάσεις που θα "υπονομεύουν την αρχηγία του" και θα την μαλώνει. Αν τον μαλώνεις όταν την διώχνει, ενδέχεται να το πάρει στραβά και να θεωρήσει πως πρέπει να την μαλώνει περισσότερο κάθε φορά.

Από την άλλη, δεν είναι σωστό να "αυτοσχεδιάζει" τόσο, όταν εσύ ο αληθινός ΑΡΧΗΓΟΣ θέλεις την σκυλίτσα σου.

Όταν θέλεις την Γκρέτα (για χάδια πχ), να βάζεις τον Ρεξ στο "κάτω-μείνε". Έτσι τον αναγκάζεις να σεβαστεί εσένα, χωρίς να γίνει και "ρεζίλι" στην Γκρέτα.

Αν κουνηθεί, φυσικά θα τον διορθώσεις, αλλά αυτό το λαμβάνει ως διόρωσει για την ανυπακοή του σε σένα (όχι πως είναι κατώτερός της).

Να θυμάσαι πως α) η Γκρέτα ΟΦΕΙΛΕΙ να δείχνει υποταγή και σεβασμό στον Ρεξ και παράληλα
β) ο Ρεξ οφείλει να σέβεται ΕΣΕΝΑ.

Καλό είναι να τον ταϊζεις πρώτο και να τον χαιρετάς πάντα πρώτο (θα ηρεμίσει πολύ), αλλά παράληλα να απαιτείς στιγμές με την Γκρέτα όπου εκείνος θα είναι κάτω από εντολή και θα αναγκάζεται να περιμένει.

Επίσης καλό είναι να βγαίνουν χωριστά στις περισσότερες βόλτες τους.
Θα δώσεις έτσι αυτοπεπίθηση στην Γκρέτα (μην της αφήσει και "τραύμα" ο άλλος) και θα θυμήζεις και στους ΔΥΟ, ποιός είναι ο πραγματικός αρχηγός εκεί μέσα!
 


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
Δεν θα αλλάξουν πολλά με την στείρωση του αρσενικού.
Καλύτερα να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Το θέμα είναι καθαρά κυριαρχίας...

Θα πρέπει να δεχτείς πως ο Ρεξ είναι ανώτερος από την σκύλα και να μην τον βάζεις σε καταστάσεις που θα "υπονομεύουν την αρχηγία του" και θα την μαλώνει. Αν τον μαλώνεις όταν την διώχνει, ενδέχεται να το πάρει στραβά και να θεωρήσει πως πρέπει να την μαλώνει περισσότερο κάθε φορά.

Από την άλλη, δεν είναι σωστό να "αυτοσχεδιάζει" τόσο, όταν εσύ ο αληθινός ΑΡΧΗΓΟΣ θέλεις την σκυλίτσα σου.

Όταν θέλεις την Γκρέτα (για χάδια πχ), να βάζεις τον Ρεξ στο "κάτω-μείνε". Έτσι τον αναγκάζεις να σεβαστεί εσένα, χωρίς να γίνει και "ρεζίλι" στην Γκρέτα.

Αν κουνηθεί, φυσικά θα τον διορθώσεις, αλλά αυτό το λαμβάνει ως διόρωσει για την ανυπακοή του σε σένα (όχι πως είναι κατώτερός της).

Να θυμάσαι πως α) η Γκρέτα ΟΦΕΙΛΕΙ να δείχνει υποταγή και σεβασμό στον Ρεξ και παράληλα
β) ο Ρεξ οφείλει να σέβεται ΕΣΕΝΑ.

Καλό είναι να τον ταϊζεις πρώτο και να τον χαιρετάς πάντα πρώτο (θα ηρεμίσει πολύ), αλλά παράληλα να απαιτείς στιγμές με την Γκρέτα όπου εκείνος θα είναι κάτω από εντολή και θα αναγκάζεται να περιμένει.

Επίσης καλό είναι να βγαίνουν χωριστά στις περισσότερες βόλτες τους.
Θα δώσεις έτσι αυτοπεπίθηση στην Γκρέτα (μην της αφήσει και "τραύμα" ο άλλος) και θα θυμήζεις και στους ΔΥΟ, ποιός είναι ο πραγματικός αρχηγός εκεί μέσα!
ακριβως αυτο εψαχνα... ευχαριστω παρα πολυ ,με ξεμπλοκαρες.. ειναι τοσο απλο... ετσι και δεν επεμβαινω στην ιεραρχια αλλα και δε χρειαζεται να μαλωνω συνεχεια το ρεξ που με τη σειρα του μαλωνει τη γκρετα.. αυτο με τα χαδια που λες το κανω ετσι κι αλλιως με το σκεπτικο που μου ειπες κι εσυ αλλα δεν το τελειωνα το σκηνικο δινοντας εντολη στο ρεξ να κατσει οταν χαιδευω τη γκρετα. το αφηνα στη μεση και πιθανοτατα τα μπερδευα κι αυτα.. και παλι ευχαριστω
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έτσι ειναι, έχω 2 θηλυκά και δεν έχω κανένα πρόβλημα ιεραρχίας μεταξύ τους. Εξ αρχής σεβόμουν την θέση τους. Πάντα χαιρετώ πρώτα την ανώτερη, γεμίζω πρώτα το μπολ της, ... και τώρα δεν "αναγκάζεται" ποτέ η μεγάλη να διορθώσει την μικρή.
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
επειδη τις τελευταιες μερες εχω φρικιασει λιγο με καποια σκυλακια που βλεπω κατα καιρους τα οποια καβαλανε αλλα αρσενικα και γενικα εχουν πολυ αλλοπροσαλλη συμπεριφορα και επειδη γενικα μου εχετε δημιουργησει την αποψη οτι δεν ζευγαρωνουμε εκτος αν εισαι εκτροφεας, ειναι αναποφευκτη αυτη η συμπεριφορα σε αρσενικα ενηλικα σκυλια που δεν ζευγαρωνουν??? η μονη λυση ειναι η στειρωση??
 




ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
οποτε ειναι αναποφευκτη...παντως το περιεργο ειναι οτι βλεπω και στειρωμενα να εχουν την ιδια συμπεριφορα...:confused:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
:confused: :confused:

Ακριβώς μπορεί να συνεχιστεί ... αναπόφευκτη πώς προκύπτει ? Μάλλον το αντίθετο - άχρηστη είναι, αν είναι να το κάνεις γι'αυτό...
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
αναποφευκτη εννοω αυτη η συμπεριφορα!! ελεος αν τον στειρωνα γι αυτο το λογο!
 




roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
σας εχω πει οτι μαθαινουμε γρηγορα ε? λοιπον απο τοτε που εφαρμοζω το συστημα εντολη στο ρεξ και μετα χαδια στη γκρετα βρηκαμε την ησυχια μας.. βεβαια καμια φορα ξεχνιεται ο μαγκας γιατι ειναι λιγακι ενθουσιωδης τρομαρα του αλλα τον διορθωνω και παμε καλα .ειμαι πολυ περηφανη για το ρεξακο μου που μαθαινει τοσο γρηγορα και πλεον ειναι ενας ιπποτης ( σχεδον , οχι εντελως) συνεχιζουμε στον ιδιο ρυθμο μεχρι να μη χρειαζεται να δινω την εντολη και να ησυχαζει μονος του.. και παλι ευχαριστω παιδια . σας οφειλουμε την ηρεμια της αγελης μας:D