τελικα αποφασισα.... ΤΕΝ ΤΕΝ












βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ευχαριστω ολους για τις ευχες,μαλλον μας χρειαζονται:D
Για την ωρα να δηλωσω πως φαγαμε κροκετα μουσκεμενη,αλλα απο το χερι μου και μονο,απο το μπολ δεν ετρωγε!!!!!!!!!!! Και δεν το εκανα για να φαει,αλλα για να εχω τα χερια μου μεσα στο φαγητο του...ειναι μεγαλη ιστορια και τωρα πρεπει να φυγω,θα σας τα πω ολα το βραδακι:)
 




βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ειμαι αρκετα προβληματισμενη με τον Τεν Τεν,η σχεση μας ξεκινησε δυσκολα,ομολογω πως φταιω εγω και οχι αυτος, αλλα δεν ξερω αν μπορω να τα βγαλω περα σε περιπτωση που ξανασυμβει κατι αναλογο...λοιπον...ο Τεν Τεν εφτασε σ'εμενα μεσημερι αρκετα ταλαιπωρημενος και εκνευρισμενος,παρ'ολα αυτα,οταν η Μαριανθη και ο Κωστας εφυγαν του εκανα ενα μπανιο γιατι δεν γινοταν αλλιως,δεν αντεδρασε ασχημα,του αρεσε μαλλον πολυ,οπως του αρεσε και το χτενισμα μετα το μπανιο
Αργα το απογευμα τον εβγαλα βολτα και εκανα ενα τραγικο λαθος,αφησα τον γκρουμερ να του κουρεψει την πλατη,στην αρχη ηταν ολα μια χαρα,ξαφνικα εγινε εξαλος,τοσο πολυ που τραβηξε και εβγαλε το φιμωτρο και μου δαγκωσε το χερι
Το προβλημα μου δεν ειναι τοσο οτι μου δαγκωσε το χερι,αλλα οτι δεν καταφερα να το αντιμετωπισω με ψυχραιμια,φοβηθηκα,τραβηχτηκα πισω και με αρπαξε και μαλιστα το εκανε σοβαρα,το εννοουσε!!!
Εφυγα απο κοντα του και ηρεμησε,μεχρι που καθησε χωρις φιμωτρο να του τελειωσει την πλατη...αργοτερα στο σπιτι ηταν σαν να μη συνεβη ποτε,επαιζε μαζι μου,χοροπηδουσε μου κουνουσε την ουρα..ολα καλα...σημερα και ενω ηταν και παλι χαρουμενος που θα πηγαιναμε βολτα,επειδη καθυστερησα να του φορεσω το λουρι,το φορεσα αναποδα και το εβγαλα για να το ξαναβαλω...μου γρυλισε και παλι
Φοβαμαι να αφησω παιδακια να τον πλησιασουν ,ειναι δυστακτικος και απροβλεπτος....δεν φανταζομουν πως το γρυλισματακι θα μπορουσε να γινει τοσο σοβαρο,τα κοριτσια απο το καταφυγειο μου ειπαν πως δεν εχει δαγκωσει ποτε...εγω τα καταφερα απ'την πρωτη μερα
Και κατι ακομα που με "χαλασε" ειναι πως, οταν μου τον εφεραν μου ειπαν πως οι τελευταιες εξετασεις εδειξαν 1/100 υποπτο για καλαζαρ..δεν εχω καμια εμπειρια καλαζαρ και δεν ξερω αν θελω να αποκτησω.......
Με λιγα λογια,εχω να αντιμετωπισω ενα σκυλι δυσκολο στο οποιο κολωσα ηδη,με σοβαρο αναπνευστικο προβλημα...ε..η πιθανοτητα να εχει και καλαζαρ...δεν ξερω μαλλον μου ηρθαν πολλα:(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
OK.... ένα ένα με ψυχραιμία.... :)

Ειμαι αρκετα προβληματισμενη με τον Τεν Τεν,η σχεση μας ξεκινησε δυσκολα,ομολογω πως φταιω εγω και οχι αυτος, αλλα δεν ξερω αν μπορω να τα βγαλω περα σε περιπτωση που ξανασυμβει κατι αναλογο...λοιπον...ο Τεν Τεν εφτασε σ'εμενα μεσημερι αρκετα ταλαιπωρημενος και εκνευρισμενος,παρ'ολα αυτα,οταν η Μαριανθη και ο Κωστας εφυγαν του εκανα ενα μπανιο γιατι δεν γινοταν αλλιως,δεν αντεδρασε ασχημα,του αρεσε μαλλον πολυ,οπως του αρεσε και το χτενισμα μετα το μπανιο
Μέχρι εδώ καλά!

Αργα το απογευμα τον εβγαλα βολτα και εκανα ενα τραγικο λαθος,αφησα τον γκρουμερ να του κουρεψει την πλατη,στην αρχη ηταν ολα μια χαρα,ξαφνικα εγινε εξαλος,τοσο πολυ που τραβηξε και εβγαλε το φιμωτρο και μου δαγκωσε το χερι
Ωχ...... φαντάζομαι ότι του έπεσε πολύ το κούρεμα πρώτη μέρα...... ζορίστηκε και απο την αλλαγή του περιβάλλοντος.... αλλά πως έβγαλε το φίμωτρο βρε παιδί μου? δεν είχε μπει καλά?? Υποτίθεται ότι για να αποφεύγονται κάτι τέτοια είναι το φίμωτρο....:(
Το προβλημα μου δεν ειναι τοσο οτι μου δαγκωσε το χερι,αλλα οτι δεν καταφερα να το αντιμετωπισω με ψυχραιμια,φοβηθηκα,τραβηχτηκα πισω και με αρπαξε και μαλιστα το εκανε σοβαρα,το εννοουσε!!!
Εχω μηδενική εμπειρία απο επιθετικά σκυλιά, οπότε ας μιλήσει κάποιος που ξέρει κάτι επ'αυτου.....

Εφυγα απο κοντα του και ηρεμησε,μεχρι που καθησε χωρις φιμωτρο να του τελειωσει την πλατη...
Ισως ήταν πιο ήρεμος ο γκρούμερ και του μετέδωσε αυτή την ηρεμία..... ριψοκίνδυνο το βρισκω πάντως ότι συνέχισε χωρίς φίμωτρο....

αργοτερα στο σπιτι ηταν σαν να μη συνεβη ποτε,επαιζε μαζι μου,χοροπηδουσε μου κουνουσε την ουρα..ολα καλα...σημερα και ενω ηταν και παλι χαρουμενος που θα πηγαιναμε βολτα,επειδη καθυστερησα να του φορεσω το λουρι,το φορεσα αναποδα και το εβγαλα για να το ξαναβαλω...μου γρυλισε και παλι
Εκανες κάτι γι'αυτό? Δεν ξέρω ποια θα ήταν η σωστή αντίδραση, αλλά εγώ θα τον άφηνα συξηλο και θα τον αγνοούσα επιδεικτικά...... σιγουρα δε θα τον έβγαζα βόλτα αμέσως μετά απο γρύλισμα....

Φοβαμαι να αφησω παιδακια να τον πλησιασουν ,ειναι δυστακτικος και απροβλεπτος....
Με ΤΙΠΟΤΑ δεν αφήνεις παιδιά να τον πλησιάζουν με αυτό το ιστορικό...επίσης δεν ξέρεις τι έχει περάσει στο δρόμο απο παιδάκια...... εγώ θά έλεγα ούτε και μεγάλους, εκτός αν ξέρουν απο σκύλους, δε μεταδίδουν φόβο, και τους έχεις προειδοποιήσει ότι είναι απρόβλεπτος.

δεν φανταζομουν πως το γρυλισματακι θα μπορουσε να γινει τοσο σοβαρο,τα κοριτσια απο το καταφυγειο μου ειπαν πως δεν εχει δαγκωσει ποτε...εγω τα καταφερα απ'την πρωτη μερα
Η αλήθεια είναι ότι φορτώθηκε με πολλά.... μεγάλο ταξίδι περιορισμένος, αλλαγή περιβάλλοντος, καινούρια πρόσωπα, μπάνιο, κούρεμα, πασπάτεμα..... του πέσανε πολλά. Δωστου λίγο χρόνο να μάθει το περιβάλλον και να αισθανθεί ασφάλεια και ηρεμία....

Και κατι ακομα που με "χαλασε" ειναι πως, οταν μου τον εφεραν μου ειπαν πως οι τελευταιες εξετασεις εδειξαν 1/100 υποπτο για καλαζαρ..
1/100 είχε και το Γκογκολάκι μου και μετά οι δύο επόμενες βγήκαν αρνητικές.... είναι στα όρια της ανίχνευσης. Πρεπει να πω πάντως ότι η κοπέλα που μάζεψε τον Τεν τεν (και η Μαριάνθη, αλλά ιδιαίτερα η κοπέλα αυτή) είναι παρανοϊκή με το θέμα.... τους βάζει αμπούλες και κολλάρα με θρησκευτική ευλάβια... το βρίσκω άκρως απίθανο να έχει καλααζαρ. Σε κάθε περίπτωση, να επαναλάβεις την εξέταση μετά απο μερικούς μήνες και αναλόγως πράττεις. Εχε υπόψη σου πάντως ότι πλέον το καλααζαρ αντιμετωπίζεται.

Με λιγα λογια,εχω να αντιμετωπισω ενα σκυλι δυσκολο στο οποιο κολωσα ηδη,με σοβαρο αναπνευστικο προβλημα...ε..η πιθανοτητα να εχει και καλαζαρ...δεν ξερω μαλλον μου ηρθαν πολλα:(
Το αναπνευστικό πρόβλημα του προκύπτει όταν στρεσσάρεται..... (αυτός ήταν κι ο λόγος που δε μπορούσε να έρθει με λεωφορείο....). Οταν είναι ήρεμος, είναι καλά.

Συμπέρασμα: δωσε του (και δώσε και στον εαυτό σου) λίγο χρόνο. Να συνιθήσετε ο ένας τον άλλον..... αν αισθάνεσαι εσύ προβληματισμένη, σκέψου πόσο είναι αυτός που δεν ξέρει τι γίνεται αλλά αλλάζουν όλα γύρω του...... περίμενε να αισθανθεί ασφάλεια και να ηρεμήσει, και προσπάθησε όσο το δυνατόν να εκπέμπεις κι εσύ ηρεμία όταν είσαι κοντά του.

Και συνέχισε να μας γράφεις, ακόμα κι αν εξακολουθήσουν να είναι δύσκολα τα πράγματα....:)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ναι φυσικα και θα συνεχισω να γραφω,το να μην τα καταφερω τελικα,θεωρω πως ειναι κριμα αλλα θα το πω κι ας με λιθοβολησετε:)
Οσον αφορα το αναπνευστικο προβλημα...... το παθαινει στη χαρα,στο στρες,στο παιχνιδι,στις σκαλες..σχεδον παντα δυστυχως,αλλα αυτο δεν ειναι λογος να μην τον κρατησω
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μα τι λες τώρα... ποιος να σε λιθοβολήσει??? Ο Τεν τεν είναι ειδική περίπτωση και το ξέρουμε όλοι αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι χαρά, παιχνίδι και... σκάλες (!) δεν είχε στο καταφύγιο (μιας και αναγκαστικά δε μπορούσε να είναι με άλλα σκυλιά), οπότε μόνο σε στρες τον είχανε δοκιμάσει! :p
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι δυνατόν να δίνετε για υιοθεσία σε άπειρο ενδιαφερόμενο ένα σκύλο που επιτίθεται και δαγκώνει ανθρώπους?
Απαράδεκτο.

Εάν θέλατε να αποφύγετε την ευθανασία (που κανονικά θα έπρεπε να κάνετε στο σκύλο), οφείλατε να τον δώσετε σε έμπειρο ιδιοκτήτη αφού πρώτα τον ενημερώσετε σχετικά με τις ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του ζωου.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Και κατι ακομα που με "χαλασε" ειναι πως, οταν μου τον εφεραν μου ειπαν πως οι τελευταιες εξετασεις εδειξαν 1/100 υποπτο για καλαζαρ..δεν εχω καμια εμπειρια καλαζαρ και δεν ξερω αν θελω να αποκτησω.......
Oλα καλά ως εδώ έχεις δίκιο το λάθος ήταν αλλου όχι δικό σου..
Aλλα αν δεν συνέβαιναν όλα τα υπόλοιπα με το σκυλάκι, θα έλεγες το ίδιο?

Το καλαζάρ είναι ένα θέμα που ποτε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι 100 τα 100 όπως και για πολλά αλλα θεματα υγειας, για ένα άλλο σκυλάκι (οχι επιθετικο) τι θα έλεγες? τα ίδια?
Θέλω να πω πως θέματα υγείας υπάρχουν πάντα πιθανόν να υπάρξουν μέσα στα χρονια όταν αναλαμβάνουμε μια τέτοια ευθύνη..
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Είναι δυνατόν να δίνετε για υιοθεσία σε άπειρο ενδιαφερόμενο ένα σκύλο που επιτίθεται και δαγκώνει ανθρώπους?
Απαράδεκτο.

Εάν θέλατε να αποφύγετε την ευθανασία (που κανονικά θα έπρεπε να κάνετε στο σκύλο), οφείλατε να τον δώσετε σε έμπειρο ιδιοκτήτη αφού πρώτα τον ενημερώσετε σχετικά με τις ιδιαιτερότητες του χαρακτήρα του ζωου.
Δεν κατηγορω κανεναν,θεωρω πως ηταν δικη μου χαζομαρα,αλλα πραγματικα δε φανταστηκα πως το προβλημα συμπεριφορας ηταν τοσο μεγαλο,μιλησαμε για γρυλισμα,ενημερωθηκα πως ειναι λιγο περιεργος και τσαμπουκας,αλλα θεωρησα πως αυτο απεχει αρκετα απο το να μου αρπαξει το χερι σε κατασταση στρες,που ενταξει, και να μη γινοταν εκεινη τη δυσκολη μερα το κουρεμα,οποτε και να γινοταν νομιζω η αντιδραση του θα ηταν ιδια...με λιγα λογια δε σηκωνει κουβεντα ο σκυλος απο μενα..ομολογω πως πια παω με τα νερα του γιατι τον "φοβαμαι",προσπαθω να μην τον προκαλω και αυτο ειναι λαθος σχεση....λυπαμαι πραγματικα,ειχα υπερεκτιμησει τον εαυτο μου οσον αφορα το ζητημα :(
Τωρα οσον αφορα το καλαζαρ,ειμαι απολυτη. Η αποψη μου ειναι πως ειναι αλλο πραγμα να παρεις ενα υγειες ζωο και στον ενα μηνα...ενα χρονο να παθει οποιαδηποτε ασθενεια,ναι αυτο μπορει να συμβει και σαφως το αντιμετωπιζεις και ειναι αλλο πραγμα να παρεις ενα ηδη αρρωστο ζωο(δεν μιλαω για τον Τεν τεν,αλλωστε δεν ξερουμε ακομα αν πασχει)..ε λοιπον εγω δε θα επαιρνα ενα ηδη αρρωστο ζωο,μπορει να μην ειμαι αρκετα καλος ανθρωπος,αλλα δε θα το εκανα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
kalhm;era,
ο μικρός έχει αρχίσει από την πρώτη μέρα και οριοθετεί την σχέση σας...
γιατί δεν ξεκινάς να κάνεις κι εσύ το ίδιο...?
επίσκεψη σε επαγγελματία εκπαιδευτή άμεσα,
να "σας δεί" και να σου πει πως πρέπει να προχωρήσεις.
όσο καθυστερείς τόσο χειρότερα.. εύχομαι να λύσετε τις όποιες διαφορές σας και να είστε ευτιχισμένοι...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εκτός από την επιθετκότητα λοιπόν δεν ήσουν ενήμερη ούτε για τα προβλήματα υγείας ??
Κάνε μία εξέταση καλααζάρ ΤΩΡΑ στον σκύλο, να δείς τί τίτλο βγάζει, και αν είναι παραπάνω από ... "ύποπτο" - πολύ πιθανό - δώστον πίσω πρίν δεθείς μαζί του.

Για το πρόβλημα συμπεριφοράς, θα χρειαστείς επαγγελματία. Αν θές έναν σκύλο που να τον πασπατεύουν όλοι επέστρεψε αυτόν πάλι, γιατί δεν θα γίνει ποτέ τέτοιος σκύλος.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βάσω σε καταλαβαίνω... Ούτε επιθετικό σκύλο ήθελες, ούτε άρρωστο. Δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου, ειλικρινά, αλλά δεν είσαι οσιομάρτυρας. Αν θέλεις να τον δώσεις δώσε τον. Μην τον κρατήσεις λόγω τύψεων γιατί αυτά
ομολογω πως πια παω με τα νερα του γιατι τον "φοβαμαι",
δε λύνονται εύκολα :(
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Λοιπον, να διευκρινήσουμε ορισμένα πραγματα ωστε να μη βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα. Παρόλο που δεν ημουν παρούσα στις συζητήσεις μεταξύ της Βάσως, της υπεύθυνης του καταφυγίου και της κοπέλας που μάζεψε τον Τεν τεν, θέλω να ξεκαθαρίσω εκ μέρους τους ότι είναι πάγια τακτική του καταφυγίου να ενημερώνεται ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ο υποψήφιος ανάδοχος για όλο το εύρος των προβλημάτων του σκύλου, τόσο υγείας όσο και συμπεριφοράς.

Αντιλαμβάνεστε φαντάζομαι ότι το κουκούλωμα των προβλημάτων δεν συμφέρει κανέναν. Ούτε το σκύλο, ούτε τον υποψήφιο ανάδοχο, ούτε το καταφύγιο το ίδιο, με δεδομένο ότι ο σκύλος είναι πάντα ευπρόσδεκτος να ξαναγυρισει στο καταφύγιο σε οποιοδήποτε στάδιο μετά την υιοθεσία του. Γιατί λοιπον να σαμποτάρει κάποιος τις πιθανοτητες μιας επιτυχούς υιοθεσίας κρύβοντας προβλήματα?

Επίσης, ας μην βγαίνουν αυθαίρετα συμπεράσματα για την εμπειρία της Βάσως με επιθετικά σκυλιά. Αν θέλει μπορεί να πει περισσότερα εκείνη.

@Denis: ο Τεν τεν είχε κάνει εξετάσεις δυο μηνες πριν στις οποίες ήταν αρνητικός. Την ημέρα που έφυγε για τη Βέροια, η Μαριάνθη τον ξαναπήγε στον κτηνίατρο, οπως το συνηθίζει για κάθε υιοθεσία και του ξαναπήρε αίμα. Αυτό το δείγμα έδειξε το υποπτο. Δεν έχει νόημα να ξανακάνει άμεσα εξέταση.

Απο κει και πέρα, για το θέμα της ευθανασίας που έθεσε η Rottie, προσωπική μου αποψη είναι ότι δεν δικαιολογείται ευθανασία απο τη στιγμή που ο σκύλος δεν υποφέρει και υπάρχει άνθρωπος που έχει τη διάθεση να του δωσει μια ευκαιρία.

@Βάσω: για το θέμα καλααζαρ, συμφωνώ μαζί σου. Οταν εψαχνα για σκύλο, δεν ήθελα να έχει καλααζαρ (αν και τώρα που πλεον έχω έρθει σε επαφή με καλααζαρικά σκυλιά δε θα με πείραζε). Αυτός ήταν κι ενας λογος που δεν πήρα τον αδερφο του Γκογκολ, τον Πάτροκλο (και γιατί δεν ήθελα κυριαρχικό σκύλο) και πήρα το Γκογκόλ (για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η ερλιχίωση δε με φόβιζε.....). Είχε κι ο δικός μου όπως είπα 1/100 στην εξέταση του καλααζαρ, αλλά η τότε κτηνίατρος μου το είχε θεωρήσει αμελητέο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
βάσω
Ορισμένα σκυλιά προσαρμόζονται γρήγορα και άλλα θέλουν χρόνο. Είναι πολύ νωρίς για να βγουν συμπεράσματα.

Η Sue που ήταν σχεδόν 5 χρονών όταν την υιοθέτησα χρειάστηκε μήνες για να προσαρμοστεί. Δεν ήταν επιθετική, αλλά φοβόταν τους πάντες και έκανε από στρες συχνά τις ανάγκες της μέσα, ενώ στην εκτροφεα ζούσε μέσα στο σπίτι και ήταν πεντακάθαρη. Σιγά, σιγά απέκτησε εμπιστοσύνη και έγινε άλλος σκύλος.

Αν δεν έχεις εμπειρία καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε εκπαιδευτή.