τερααααστια σκουλήκια!


ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
καταρχην επρεπε να δινω καθε μηνα χαπακι στα σκυλια μου για το σκουληκι της καρδιας γιατι η περιοχη ειναι φουλ στο περιστατικο οπως μου ειπε! Τι κακο πραγμα να ακουμπας σε εναν ανθρωπο για κατι πολυτιμο για σενα και αυτος να μην νοιαζεται.
 


ninaki

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2008
63
0
Θεσσαλονίκη
Ντενις σε ευχαριστω και παλι για την συμβουλη σου για τα κουταβια μου και για την παστα. Τους εδωσα την Δευτερα!!!:smile::smile::smile:
 


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
καταρχην επρεπε να δινω καθε μηνα χαπακι στα σκυλια μου για το σκουληκι της καρδιας γιατι η περιοχη ειναι φουλ στο περιστατικο οπως μου ειπε...

Τι χαπάκι δίνεις? Στην Dirofilaria αναφέρεσαι, έτσι? Τους έκανες εξέταση και έχουν?
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Επειδή ανησυχώ αρκετά για ενδο και έξω παράσιτα έριξα μια ματια στην ενότητα και θέλω την γνώμη σας!!
Βρήκα τον Σκούμπι στις 29/01/09. τον πήγα την επόμενη στον γιατρό ο οποίος μου έδωσε σιρόπι vermox για σκουλήκια και μ είπε να του δίνω για 4 μέρες 2ml. Του έδωσα αλλά μόλις πέρασαν οι 4 μέρες ξαναε'ιδα σκουλήκια και τον παίρνω τηλ και μου λέει να το συνεχίσω για 3 μέρες ακόμη. Μετά από αυτό δεν ξαναείδα ορατά σκουλήκια..
Παρεπιπτόντως τα σκουλήκια ήταν όμοια με αυτά που περιγράφονται σαν μακαρόνια δ και επίσης είχε και μικρά άσπρα σαν σποράκια(μπλιαχ και πάλι μπλιαχ):p
Στις 24/2 πάμε για το πρώτο μας εμβόλιο και μου δίνει χαπι αντιπαρασιτικό το οποίο του δίνω στις 10/03. Μου΄είπε πως από δω και πέρα θα του δίνω κάθε 3 μήνες χάπι.
Η ερώτηση μου τώρα:Είναι καλυμμένο το κουτάβι μου??:confused::confused::confused:
Σόρι αν γίνομαι υπεραναλυτική ήθελα να σας δώσω όλες τις λεπτομέρεις!!
Ακόμη για να διαπιστωθούν τα ενδοπαράσιτα είναι απαραίτητη η εξέταση κοπράνων?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το κουτάβι σου δεν είναι καλυμένο, όχι.
Η εξέταση κοπράνων είναι για να διασπιστωθεί το είδος του παράσιτου (ή για εκείνους που υποψιάζονται παράσιτα και θέλουν να γνωρίζουν με βεβαιότητα).

Δώσε Drontal Plus τώρα, και σε 15 μέρες πάλι (αφού ζηγήσεις τον μικρό, η δόση είναι υψιστης σημασίας). Μετά δίνε του κάθε μήνα μέχρι να χρονίσει. Μετά κάθε 3-4 μήνες.

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πόσοι κτηνίατροι δίνουν χαπάκι χωρίς να ζηγήσουν τον σκύλο (δύο φορές μου έτυχε να του δώσουν ακριβώς το ΜΙΣΟ απ' όσο θα έπρεπε) λες και είναι "μαγικό". Τα σκουλίκια μπορεί να μην σκοτώνουν πολλά κουτάβια (αν και συνβαίνει και αυτό) επιρεάζουν όμως την ανάπτηξη του κουταβιού.

Αυτό γιατί "κλέβουν" το φαγητό που έδωσες στο κουτάβι (σαν να έχεις κι άλλα κατοικίδια, αλλά δεν το γνωρίζεις). Τα "μακαρόνια" (οι ασκαρίδες) εκτιμούν ΠΟΛΥ όλες τις θρεπτικές ουσίες στο καλό φαγητό που βάζεις στο κουτάβι σου, ευπρόσδεκτες είναι όλες οι βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία! Γίνοντα πραγματικά τεράστια (και πολλά!) σε βαθμό που αναγκάζονται να αρχίσουν να τρέφονται με τα εσωτερικά όργανα του κουταβιού (εκεί ναι, αρρωσταίνει και πεθαίνει το καημένο).

Τέλος, τα κουτάβια που είχαν έντονη "μάχη" με εσωπαράσιτα, συνήθως έχουν ευαισθησία εφ' όρου ζωής στο στομάχι τους (σαν να έχει τραύματα και ουλές). Κάνουν δηλαδή πολύ πιο εύκολα εμετό από τους υπόλοιπους σκύλους.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Να του δώσω drontal χωρίς να ρωτήσω τον γιατρό?? Μήπως υπάρχει περίπτωση να τον πειράξει η υπερβολική δόση αφόύ έχει πάρει και χάπι?
Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω τον γιατρό και να πω πως θέλω εξέταση κοπράνων για να είμαι σίγουρη. Στην αρχή το καημένο είχε πάρα πολλά σκουλήκια και έκανε μόνο διάροιες χωρίς άλλα συμπτώματα..Απο κει και έπειτα δεν έχει κανένα ορατό σύμπτωμα που θα με έκανε να ανησυχήσω..
επίσης δεν έχει κάνει ποτέ εμετό και ζυγίστηκε την Τρίτη όπου φτάσαμε αισίως τα 12κιλά!
Τέλος σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!;)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Φυσικά θα δίνεις εσύ τα χάπια (είσαι στα 1,5 χάπια για 12 κιλά) χωρίς να ρωτάς τον γιατρό.
Για αυτό τα πουλάνε στο φαρμακείο. Σιγά μην τρέχεις κάθε φορά στον γιατρό για απλή αποπαρασίτωση. Και σε γιατρό που δεν την κάνει σωστά κι όλας.

Και δεν είναι υπερβολική δόση αυτά που σου περιγράφω. Είναι αυτό που χρειάζεται το κάθε κουτάβι, ώστε να είσαι σίγουρη. Εξέταση κοπράνων δεν χρειάζεται (γιατί δεν έχει κανένα ρίσκο να τον ξεκινήσεις από αύριο σωστά, και ας πήρε χάπι πριν 3 εβδομάδες). Είμαι σίγουρη πως έχει ακόμη σκουλίκια (μωράκια σκουλίκια τώρα μάλλον, απόγονοι των πρώτων).
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Τελευταία απορία: Ο γιατρός μου είχε δώσει άλλο χαπι όχι Drontal νομίζω Zantex λέγεται αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου..Δεν υπάρχει πρόβλημα να του δώσω άλλο τώρα?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω τι του έδωσε. Ρώτα τον γιατρό.

Αλλά γενικώς, μην βάζεις ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο στο στόμα του σκύλου σου (ή στο δικό σου!) χωρίς να διαβάσεις καλά τις εσώκλειστες οδηγίες.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Επίσης εδώ κάνουνε εξέταση κοπράνων μια φορά το χρόνο. Π.χ. σε τέσσερεις βδομάδες πρέπει να πάω το νεανία για τσεκάπ και εμβόλια (λύσσες, ιστορίες, κλπ.). Μου ζητήσανε ήδη δείγμα για ανάλυση ("κι ένα σκατό αν σας βρίσκεται παρακαλώ"-μπλιαχ!). Μου στείλανε και οδηγίες για την περισυλλογή και φύλαξη αυτού μάλιστα στο email τους.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αλλά γενικώς, μην βάζεις ΚΑΝΕΝΑ φάρμακο στο στόμα του σκύλου σου (ή στο δικό σου!) χωρίς να διαβάσεις καλά τις εσώκλειστες οδηγίες.
Εγώ θα το επέκτεινα και θα έλεγα καλύτερα να μην δίνεις ούτε παίρνεις φάρμακα χωρίς να ρωτήσεις τον γιατρό...
Στις οδηγίες αναφέρονται πολλά πράγματα που δεν μπορεί να τα αξιολογήσει κάποιος που δεν γνωρίζει!Μπορεί να διαβάσει κάτι που να τον αγχώσει χωρίς λόγο και να παραβλέψει κάτι που να είναι πολύ σημαντικό!;)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Προσωπικά δεν παίρνω ΠΟΤΕ φάρμακα χωρίς να με δει γιατρός. Το ίδιο ισχύει και για τον Σκούμπι λοιπόν!! Απλά διαβάζοντας τα θέματα που υπάρχουν για τα ενδοπαράσιτα φοβάμαι μήπως δεν είναι καλυμμένος και για υτό ήθελα την γνώμη σας..
Σάρα μακάρι να ήταν τόσο οργανωμένοι και εδώ και να μην χρεκιάζεται να ψάχνω μόνη μου για το αν πρέπει ή όχι να κάνει εξάταση και αν πρέπει να του δώσω και πάλι χαπάκι...
 


irishsetter

New Member
10 Ιουνίου 2009
4
0
trikala
Βοήθεια!Τα πρωινά κόπρανα του σκύλου είχαν κάτι τεράααααααααααααστια κίτρινα σκουλήκια.Τα ειχα ξαναδεί προχτές αλλά ήταν πιο περα από τα κόπρανα και νόμιζα ότι από κάπου βούτηξε μακαρόνια ή έπεσαν από κάποιον της οικογενειας.Σήμερα όμως που τα ειδα πάνω στα κόπρανα του τα κουνησα με ενα αντικειμενο και κουνήθηκαν.Χριστέ μου τι είναι;Θα πεθάνει;Πώς τα έβγαλε;Του είχαμε κάνει αγωγή για σκουλήκια,αλλά αυτά ειναι τεραστια.Σαν μισό μακαρόνι.Δεν τον βλέπω να πονάει,τρωει όπως πάντα και παιζει.Ποιος ξερει;:confused::confused::confused:

Πρέπει να δώεις αντιπαρασιτικό χάπι 4 φορές το χρόνο για σωστή κάλυψη. Αν θέλεις το καλύτερο χάπι με το μεγαλύτερο φάσμα δράσης δοκίμασε το milbemax
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
ΣΤΑΜΑΤΙΑ - ΕΡΜΗΣ

Αυτά είναι παράσιτα. Ο δικός μου κτηνίατρος επιμένει στο χάπι κάθε 3μήνες (όταν είναι κουτάβι μπορει πιο συχνά δεν το ξέρω). Μπορεί αν βρίσκεται σε φάση ας πούμε κρίσης να χρειαστεί να πάρει και επιπλέον αγωγή εκτός από το χαπάκι μόνο. Ίσως γιαυτό δεν παίρνει και κιλά
 
Last edited: