τι φυλη να μην παρω!


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Μηπως εδω μεσα εκτος απο τα πετ σοπ και του εκτροφεις της πισω πορτας να αρχισουμε να μποικοταρουμε και φυλες κατεστραμενες απο το extreme breeding,φυλες με εκατονταδες κουσουρια με χαμηλο προσδοκιμο ζωης,αλλαγμενες τοσο πολυ απο το αρχικο προτυπο ή μαλλον μεταλλαγμενες (για να προλαβω και καποιους αν μιλησουν για εξελιξη)

νομιζω ολοι τις ξερουμε και εχουμε δει σκυλια βραβευμενα για την μορφολογια τους να υποφερουν,ποια ειναι η γνωμη τους,φταινε οι εκτροφεις που αλλαξανε π.χ το αγγλικο μπουλντογκ ή το νανσχαουντ ή εμεις που αγοραζουμε και αυξανουμε την ζητηση.

εγω νομιζω οτι το extreme breeding ειναι χειροτερο απο τις ανευθυνες γεννες ιδιωτων,χωρις να θελω να δικαιολογησω το τελευταιο,δεν ξερω αν υπαρχει ηδη θεμα και ειπα να το ανοιξω αν και ξερω πως δεν θα βρεθει κοινη γραμμη!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
To extreme breeding όντως μπορεί να καταστρέψει φυλές. Όταν λάτρης των γαλλικών μπουλντόγκ σηκώνει θέμα με τίτλο "Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω" τότε το θέμα που άνοιξες, μάλλον έχει κάποιο νόημα. Το θέμα είναι πόσοι από τους κάτοχους τέτοιων φυλών, ή ακόμα κι εκτροφείς, είναι σε θέση να δουν καθαρά ότι οδεύουν προς τον γκρεμό?
 










Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ο άνθρωπος, καλώς ή κακώς, για να λειτουργήσει χρειάζεται κίνητρο. Οι εκτροφείς που τιμουν το επαγγελμα ή χόμπυ τους, ανάλογα, με κινητρο την αγαπη για τη φυλη, βάζουν παντοτε ως πρωτη προτεραιότητα την θετική εξέλιξη της . Οσοι έχουν ως πρωταρχικο κίνητρο τις οικονομικές απολαβές, ακολουθουν το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Κάπου εκει χάνεται συχνά η μπαλα και τα πρότυπα αναθεωρούνται προς τη μία ή την άλλη κατευθυνση. Αυτο το προβλημα ειναι δυσκολο να διορθωθει κατα τη γνωμη μου, γιατι χρειάζεται συντονισμενη και διαρκη προσπαθεια απο καθε πλευρα. Εδω φτασανε να κανουνε διασταυρωση γουρουνιου με προβατο για να εχουνε περισσότερο λίπος, στους σκύλους θα κολλήσουνε..; Ευτυχως ομως παραμενουν και αρκετοι αγνοι και ιδεολόγοι υπερασπιστες της κυνοφιλίας με Κ κεφαλαίο.
 








Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Εγω βλεπω πολυ μεγαλη διαφορα και δε μου αρεσει..
δεν ειναι ο σκοπος των εκτροφεων να διατηρουν τη φυλη και να την βελτιωνουν? δεν γνωριζω αν η συγκεκριμενη βελτιωθηκε,αλλα σιγουρα αλλαξε κατα πολυ.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν μιλάμε για γούστο... Σε πολλούς αρέσουν τα Γ.Π. (τα μορφολογικά) στη σημερινή τους μορφή, άλλοι τα θεωρούν εκθρεμμένα σε ακραίο σημείο. Το ίδιο με τα γαλλικά και αγγλικά μπουλντογκ, τα pug αλλά και τα dachshound (και διάφορα άλλα ακόμα). Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο DORIS είναι ποιες φυλές πρέπει να αποφύγει κανείς (άσχετα με το γούστο του) επειδή η εκτροφή έχει οδηγήσει σε δυσλειτουργία των ίδιων των σκυλιών και δυσχεραίνεται η ίδια τους η ζωή, καθώς και θέτει το ερώτημα τι οδήγησε κάποιες φυλές σε αυτή την υποβάθμιση της υγείας τους.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δεν μιλάμε για γούστο... Σε πολλούς αρέσουν τα Γ.Π. (τα μορφολογικά) στη σημερινή τους μορφή, άλλοι τα θεωρούν εκθρεμμένα σε ακραίο σημείο. Το ίδιο με τα γαλλικά και αγγλικά μπουλντογκ, τα pug αλλά και τα dachshound (και διάφορα άλλα ακόμα). Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πει ο DORIS είναι ποιες φυλές πρέπει να αποφύγει κανείς (άσχετα με το γούστο του) επειδή η εκτροφή έχει οδηγήσει σε δυσλειτουργία των ίδιων των σκυλιών και δυσχεραίνεται η ίδια τους η ζωή, καθώς και θέτει το ερώτημα τι οδήγησε κάποιες φυλές σε αυτή την υποβάθμιση της υγείας τους.
Ουτε εγω μιλαω για γουστο..Οι δυο σκυλοι της φωτο εχουν τρομερη διαφορα, κ δε μου αρεσει η ανθρωπινη επεμβαση πανω τους.
Εγω συμφωνω με αυτο που λεει ο Doris. Πλεον εχουμε φτασει ο καθε εκτροφεας να κανει ενα καρο γεννες. Για αλλες φυλες δεν γνωριζω τι παιζει,αλλα στα γκολντεν που ψαχνομαι υπαρχει τρομερο extreme breeding κ αν συνεχιστει αυτο δε θα μας βγει σε καλο.
Παντως ειχα δει ενα αρθρο καπου στο νετ πως ηταν καποιες ρατσες τοτε κ πως τωρα.. Μιλαμε για μεγαλες διαφορες.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και σχετικά με όσα ειπε ο GhostDoc: τι αλλαγη μπορεί να κάνει ενας ρομαντικός της εκτροφής που φυλά ως κόρην οφθαλμου τα παλαιά πιο υγιή προτυπα όταν το κύμα της εκτροφικής μανίας για καλυψη της αγοραστικής ζήτησης ειναι που παρασύρει τα πρότυπα? Αργά ή γρήγορα τα σκυλιά του θα μπουν στην ακρη, θα μείνουν εκτος αναπαραγωγικών πλάνων και εν τελει θα καθιερωθεί καθε διαστρεβλωμενο πρότυπο.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
η κατασταση πλεον ειναι απαραδεκτη σε πολλες φυλες...το ταμπεραμεντο και η αλλοιωση των αρχικων ενστικτων ειναι το λιγοτερο...

οι εκτροφεις σε θεματα μορφολογιας εχουν γινει χειροτεροι και απο τον γιοζεφ μεγκελε...τα μπουλντογκς δεν μπορουν να ανεβουν μια σκαλα και δεν μπορουν να αναπνευσουν...ζουσα ενα τετοιο μιας πρωην σε καθημερινη βαση και το λυποταν η ψυχη μου...

τα ντατς κοντευουν να φτασουν το μηκος τριαξονικου...τα ντογκο(πλεον) καναριο κοντευουν τα 70 κιλα και ειναι μες την παρανοια...

οι ΓΠ στο 80% εχουν γινει σκυλια του καναπε...

δεν αναφερομαι καθολου σε επιμιξιες φυλων με αποτελεσμα σκυλια οπως τα extreme bullys με τις ραχες σε γωνια 50 μοιρων επειδη τα γκανγκστα μαυρακια με το iq τσουχτρας γουσταραν να εχουν...

οι περιπτωσεις ειναι απειρες...

εκτιμησα αφανταστα την αποφαση συγκεκριμενων εκτροφεων ΓΠ παγκοσμιως που αποφασισαν να δινουν σκυλια μονο σε σωματα ασφαλειας αποκλειοντας οποιονδηποτε ιδιωτη,μπας και μαζεψουν τα αμαζευτα...

σωτηρια δεν υπαρχει...απλως ορισμενοι γραφικοι εκτροφεις που γραφουν στα @@ τους τις εκθεσεις και την ζητηση και παραμενουν στα αρχικα προτυπα προσπαθωντας να σωσουν την φυλη...
 


g1annis

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2013
61
0
σωτηρια δεν υπαρχει...απλως ορισμενοι γραφικοι εκτροφεις που γραφουν στα @@ τους τις εκθεσεις και την ζητηση και παραμενουν στα αρχικα προτυπα προσπαθωντας να σωσουν την φυλη...[/QUOTE]

Συγγνώμη αλλά εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου.Οι εκτροφείς οι οποίοι δίνουν βάση σε εκθέσεις μορφολογίας προσπαθούν να βγάζουν σκυλιά μορφολογικά πλησιέστερα στο πρότυπο της κάθε φυλής!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
ΜΠΡΑΒΟ στο φίλο DORIS για το θέμα.
Αλλα βλέπω οτι οτι για μερικούς τα πέρι εκτροφής ειναι ταμπού στο φόρουμ.
Ισως επειδή υπάρχει φόβος να στρέψουμε τον κόσμο σε λάθος πηγές.
Δεκτό μέχρι ενός σημείου. Τι γίνεται ομως οταν οι σωστές πηγές εχουν ξεφύγει
τελείος;

Για παράδειγμα οπως αναφέρατε παραπάνω τα ΓΠ.
Οταν μπένει κάποιος και ρωτά για εκτροφεια του συστήνουμε απλά τα "καλά"
και τελος; Και αν "εκτραπεί" η συζήτηση κληδόνουμε το θεμα και τέλος;
Εγω θα ήθελα να του πω οτι η αγαπημένη του φυλη σχεδόν δεν υπάρχει.
και δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει σκυλο με 2,5 πόδια.

Και αυτό με τα βραβεία και της εκθεσεις δεν μπορώ να το καταλάβω.
Αφού αυτοί τελικά ορίζουν τα πρότυπα γιατι ενας εκτροφέας να ξοδέυται;
Για να χαλάσει το πρότυπο; Οι 9 στους 10 υποψήφιοι αγοραστές δεν
ενδιαφέρονται για τις διακρίσεις απο οτι εχω δεί εδώ στο φόρουμ.

Αυτό τον φάυλο κυλο τελικά τον συντηρούν οι μεγαλο εκτροφείς της Ευρώπης
για να παίζουν το παιχνίδι τους. Ειναι αυτοί που τους εχει παρασύρει το κέρδος.
Στην Ελλάδα νομίζω οτι ειναι πολυ λίγοι αλλα τελικά παρασύρουν και τους
λίγους ρομαντικούς. Για μένα και αυτοι οι μεγάλοι που κινούν τα νήματα ειναι
σκυλεμποροι. Και δυστυχώς συνιθησαμε να τους συστήνουμε στον κοσμάκη.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πολύ ωραίο θέμα.
Άρα μιλάμε προς το παρόν για bulldog, french bulldog, pug, dachshound (σοκαριστική η φωτογραφία), Γ.Π.
Για πείτε κι άλλα να μαθαίνουμε οι μη γνώστες...:p