το beagle μου δαγκωνει πολυ !!


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
καταρχάς καλησπέρα σας , είμαι καινούριος στο φόρουμ , συγχοριστεμε για τυχόν λάθη στον τρόπο γραφείς μου , έχω ένα beagle 8 μηνών πλέον , έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα που έχω διαβάσει εδω μέσα , αλλά δαγκώνει πολύ και δυνατά κυρίως όταν παίζουμε , έχετε καμία ιδέα με το τι μπορώ να κάνω ?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι έχω πολλές ιδέες!

Για αρχή πες μας το πρόγραμμα και το πως ασκείται ο σκύλος!
 


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
το βγαζω 2 βολτες την μερα γυρο στα 25 με 30 λεπτα η βολτα μια κατα τις 10:30 και μια γυρο στις 20:00 , οταν προλαβενω τον βγαζω και το μεσημερη μια βολτα ακομα , 2 φορες την μερα φαγητο , θες τιποτα αλλο ?
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
νομιζω οτι ειναι λιγο...αλλα σκυλάκια και ανθρωπους δεν προλαβαίνετε να συναντήσετε καν.
 


lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
για παιχνιδι επηδει στο σπιτι ειναι παντα καποιος το σκυλι ειναι συνεχεια σε κινηση , και εχει 4-5 παιχνιδια δικα του που τα μασαει , ioanna a επηδει στην γειτονια μου ευτιχως υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι με σκυλια συναντμε τουλαχιστων 3-4 σκυλακια στην καθε βολτα
 


Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Η δική μου η γνώμη είναι πως ΟΛΑ τα σκυλιά χρειάζονται εκπαίδευση, και όλοι οι ιδιοκτήτες. Όλες οι φυλές ανεξαρτήτως φυλών, κιλών, μεγέθους! Βρες ένα καλό συμπεριφοριστή να δείτε για ποιο λόγο γίνεται αυτό, και μετά αντιμετωπίζεις τοπρόβλημα, αφού κατανοήσετε που οφείλεται! Καλή τύχη! =)
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
να παιζεις μαζι του μονο πετωντας του παιχνιδια, σκουξιμο και διακοπη καθε επαφης με καθε δαγκωμα που ξεπερναει το οριο που εχεις βαλει, time out σε ουδετερο βαρετο χωρο, λιτες κινησεις απο μερους σου, μασουλητηρια διαθεσιμα, καλη εκτονωση εξω.
 




lazaros95

Active Member
9 Μαϊου 2015
26
4
29
θεσσαλονικη
παιδια σας ευχαριστω πολυ θα αυξησω την ωρα της βολτας και θα εφαρμοσω αυτα που ειπε η ghost girl σας ευχαριστω πολυ
 
  • Like
Reactions: ghelly


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επίσης να ξέρεις ότι το beagle έχει πάθος να μυρίζει οτιδήποτε (είναι χαρακτηριστικό του) ...οπότε στη βόλτα είναι η μουσούδα κολλημένη στη γη..αυτό έχει τον κίνδυνο να φάει κάτι από το δρόμο που δεν πρέπει αλλά μπορείς να το εκμεταλλευτείς για την εκτόνωσή του ...πχ να του κρύβεις λιχουδιές και να ψάχνει να τις βρει (είναι μια μορφή εκτόνωσης και εκπαίδευσης και αυτή).
 


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
στις δυσκολες περιπτώσεις εφαρμόζεται ,, η μεθοδος του κυριαρχου,, όταν δεν μας ακούει το σκυλακι - τον γυριζουμε στην πλάτη (η στο πλαι) και τον κραταμε με τα 2 χερια ετσι μεχρι να ηρεμήσει(όταν ηρεμήσει εχει καταλαβει πλέων ,,ποιος είναι το κυρίαρχο αρσενικο της αγέλης,, και υποτάσσεται. Στο ιουτουμπ υπαρχουν και σχετικα βιδεο)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
στις δυσκολες περιπτώσεις εφαρμόζεται ,, η μεθοδος του κυριαρχου,, όταν δεν μας ακούει το σκυλακι - τον γυριζουμε στην πλάτη (η στο πλαι) και τον κραταμε με τα 2 χερια ετσι μεχρι να ηρεμήσει(όταν ηρεμήσει εχει καταλαβει πλέων ,,ποιος είναι το κυρίαρχο αρσενικο της αγέλης,, και υποτάσσεται. Στο ιουτουμπ υπαρχουν και σχετικα βιδεο)
και αν εχεις κανα γ@μ@σκυλο φευγεις και με ενα τατουαζ δωρο να το θυμασαι
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
και αν εχεις κανα γ@μ@σκυλο φευγεις και με ενα τατουαζ δωρο να το θυμασαι
Με πρόλαβες, Τάσο!!!:D

Υ.Γ. Μου θύμισες τον Κάσπερ (πρέπει να τόχω ξαναγράψει αυτό) στους 6 μήνες περίπου... που προσπάθησα να τον "πείσω" με άκομψο τρόπο να πάει στο "κάτω"... και βρέθηκα εγώ κάτω και αυτός από πάνω, να με κοιτάει με περιέργεια!!!;)
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
επρεπε νατου κανεις ''κχξξξξξ!'' να παρεις σταση αιλουρου, σαν αγριο θηριο που μαχεται τον αντιπαλό του και να σφαλιαριζεις τη μυτη του. αν και παλι δεν καταλαβαινε ποιος ειναι ο αλφα αρσενικός , ας του ριχνες και καμια κλωτσια στα πλευρα....

τα piercing ερχονται bonus......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
επρεπε νατου κανεις ''κχξξξξξ!'' να παρεις σταση αιλουρου, σαν αγριο θηριο που μαχεται τον αντιπαλό του και να σφαλιαριζεις τη μυτη του. αν και παλι δεν καταλαβαινε ποιος ειναι ο αλφα αρσενικός , ας του ριχνες και καμια κλωτσια στα πλευρα....

τα piercing ερχονται bonus......
Ολα τα λεφτά!!!:D
Μεσα στο μυαλό μου είσαι...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Με πρόλαβες, Τάσο!!!:D

Υ.Γ. Μου θύμισες τον Κάσπερ (πρέπει να τόχω ξαναγράψει αυτό) στους 6 μήνες περίπου... που προσπάθησα να τον "πείσω" με άκομψο τρόπο να πάει στο "κάτω"... και βρέθηκα εγώ κάτω και αυτός από πάνω, να με κοιτάει με περιέργεια!!!;)
))))))Παιδια εγω ειδα τον εκπεδευτη να το κανει με ένα τεραστιο λυκοσκυλο!!!Επεσε κατω μαζι του και τον κρατουσε !(Αλλα τον ειχε μαθει από μικρο αυτό ,δεν το κανεις σε έναν ενήλικο γιατι μπορει και να σε φαει σιγουρα!!!!!:p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Για να σοβαρευτώ λιγάκι...

ΠΟΤΕ δεν παίζουμε τον "άλφα αρσενικό"... και, μάλιστα, με αυτόν τον τρόπο... και έχε υπόψη σου ότι μιλάμε για κουτάβια... μιάς και για έφηβο ή ενήλικο σκύλο, δεν το συζητάμε, ισχύει ακόμα περισσότερο αυτό που θα σου πω...

Και, ΑΝ χρειαστεί να τον διορθώσουμε επιθετικά, για οποιονδήποτε λόγο (που θα τον έχουμε μελετήσει καλά, εκ των προτέρων!)... οι μόνες "επιθετικές" (ή, αν θέλεις, "κυριαρχικές") κινήσεις που επιτρέπεται να κάνουμε, είναι η δυνατή φωνή και η "assertive" στάση και κινησιολογία σώματος...
Κι αν δεν "μασήσει"... τότε πρέπει να να το ξεχάσουμε για εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή και ψάξουμε να βρούμε άλλο τρόπο στο μέλλον...

Γιατί, αν όπως λες, ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ να πέσουμε ΚΑΤΩ... και, μάλιστα, ΜΑΖΙ με το σκύλο... ειδικά τον ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ (και "ανυπάκουο" - σε εμάς) σκύλο... (και, εδώ, σε ρωτάω: "τεράστιο λυκόσκυλο" σημαίνει πόσο? 40 κιλά? 45 κιλά? - γιατί, αν είναι παραπάνω, αρχίζει και δεν είναι "λυκόσκυλο"... αρχίζει να γίνεται Ποιμενικό Κεντρικής Ασίας!)...

Αν χρειαστεί, λοιπόν, να κυλιστούμε κάτω με τον σκύλο μας (για κάθε άλλο λόγο, εκτός από παιχνίδια και χαρές - και, πάλι, μερικοί σκύλοι το παρανοούν ΚΑΙ αυτό!)... τότε, έχουμε χάσει το παιχνίδι... είμαστε εμείς που αγωνιζόμαστε για την επιβίωση και όχι ο σκύλος... και δεν το ξέρουμε!

Αρα, λοιπόν, αν ξαναδείς τον εκπαιδευτή να κυλιέται κάτω με ένα σκυλί (για να του δείξει ποιός είναι ο "άλφα αρσενικός") υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α) Αν ο σκύλος ΔΕΝ είναι δικός σου... άλλαξε εκπαιδευτή!
β) Αν ο σκύλος είναι ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ... βγάλε το πιστόλι και εκτέλεσέ τον, επιτόπου...
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Μιλαμε για αυτη τη κινηση που κανει ο caesar milan? Αυτα δειχνουν οτι ηρεμουν μετα απ αυτη τη κινηση.. οχι οτι θα το επιχειρουσα ποτε βεβαια..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εξαιρετικά αμφιλεγόμενη προσωπικότητα... Βλέπουμε πλάνα μιας εκπομπής σε ενα βίντεο, που δεν ξέρουμε ποσες φορές γυρίστηκε, σε τι συνθήκες και κυρίως με τι αποτέλεσμα άμεσο (γιατι η επιβολή ηρεμίας στο σκυλι μπορεί να ήρθε μετα από μιση ώρα και ενα σωρο αλλες τεχνικές που κοπηκαν στο μονταζ)
ΜΗΝ στηρίζετε τη σχέση σας με το σκυλί σας σε βιντεάκια κλπ. Βρείτε εναν εκπαιδευτή να καταλαβαίνει τον σκύλο σας και εσάς και δουλέψτε από κοινου
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki