τροφες για bullmastiff


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
καλησπερα.
εδω και λιγες μερες εχουμε σπιτι μας ενα μωρο bullmastiff...
θελω να το μεγαλωσω οσο πιο σωστα γινετε στο θεμα διατροφης του αλλα οχι να πληρωνω τυχον κερατιατικα και καλα μαρκας...
το κουταβι πριν το παρουμε ετρωγε τροφη PRO PLAN PUPPY LARGE ROBUST
την ιδια τροφη του πηρα και τωρα για να συνεχισει με αυτην.
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας πανω στην τροφη και να μου πειτε και τυχον αλλες μαρκες που να ειναι στην ιδια ποιοτητα με αυτη και ισως ειναι πιο οικονομικες ... οχι δηλαδη να κατεβουμε ποιοτητα για να γλυτωσουμε λιγα ευρω...
ευχαριστω!!!!!!
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
προσωπικα αρεσκομαι στην διατροφικη προσεγγιση που κανει η συγκεκριμενη τροφη...συγκριτικα με τις περισσοτερες ποιοτικες puppy μεγαλοσωμων φυλων της αγορας ,εχει μειωμενα ποσοστα πρωτεινης και λιπους οπως και ασβεστιου και φωσφορου...επισης η ενεργεια βρισκεται στα 3600...το πλειστον των puppy τροφων εχει πολυ μεγαλυτερα ποσοστα σε ολα τα παραπανω με ενεργεια που κυμαινεται απο 4200-4600...τα χαρακτηριστικα της,δηλαδη, βρισκονται πολυ πιο κοντα σε adult τροφες...

αυτο σημαινει οτι το σκεπτικο της εταιρειας ειναι μια πιο αργη-ομαλη αναπτυξη του κουταβιου,προς αποφυγη συχνων προβληματων που προκυπτουν απο αποτομη αναπτυξη ,κατι χαρακτηριστικο σκυλιων μεγαλοσωμων φυλων...


οσον αφορα την γενικοτερη ποιοτητα της δεν μπορω να σε βοηθησω διοτι δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε...

εαν ομως το κουταβι σου αναπτυσσεται φυσιολογικα για τα δεδομενα της φυλης,εχει ενεργητικοτητα και οι κεννωσεις του ειναι φυσιολογικες,με απλα λογια δεν παρατηρεις γενικοτερα κατι περιεργο,δεν βλεπω και τον λογο να δοκιμασεις κατι αλλο...

ποιοτικη τροφη κατω απο 50αρικο το μεγαλο σακι δυσκολα θα βρεις...
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
προσωπικα αρεσκομαι στην διατροφικη προσεγγιση που κανει η συγκεκριμενη τροφη...συγκριτικα με τις περισσοτερες ποιοτικες puppy μεγαλοσωμων φυλων της αγορας ,εχει μειωμενα ποσοστα πρωτεινης και λιπους οπως και ασβεστιου και φωσφορου...επισης η ενεργεια βρισκεται στα 3600...το πλειστον των puppy τροφων εχει πολυ μεγαλυτερα ποσοστα σε ολα τα παραπανω με ενεργεια που κυμαινεται απο 4200-4600...τα χαρακτηριστικα της,δηλαδη, βρισκονται πολυ πιο κοντα σε adult τροφες...

αυτο σημαινει οτι το σκεπτικο της εταιρειας ειναι μια πιο αργη-ομαλη αναπτυξη του κουταβιου,προς αποφυγη συχνων προβληματων που προκυπτουν απο αποτομη αναπτυξη ,κατι χαρακτηριστικο σκυλιων μεγαλοσωμων φυλων...


οσον αφορα την γενικοτερη ποιοτητα της δεν μπορω να σε βοηθησω διοτι δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε...

εαν ομως το κουταβι σου αναπτυσσεται φυσιολογικα για τα δεδομενα της φυλης,εχει ενεργητικοτητα και οι κεννωσεις του ειναι φυσιολογικες,με απλα λογια δεν παρατηρεις γενικοτερα κατι περιεργο,δεν βλεπω και τον λογο να δοκιμασεις κατι αλλο...

ποιοτικη τροφη κατω απο 50αρικο το μεγαλο σακι δυσκολα θα βρεις...

σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!!! οπως τα λες ειναι με την τροφη του για την ρατσα αυτη... χρειαζεται μια πιο ομαλη αναπτυξη... να θυμαμαι καλα μου ειπε και η εκτροφεας μου οτι την adult τροφη η ρατσα αυτη την ξεκινανε πιο νωρις απο αλλες ρατσες...
με την τροφη δεν εχω κανενα θεμα, και την τρωει μια χαρα και τα κοπρανα του ειναι καλα.
το θεμα το ανοιξα για να δω τυχον εναλλακτικες λυσεις....
ευχαριστω πολυ!!!
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Καλησπέρα κι από εμένα...
Για μένα http://www.pet4u.gr/Product/4585/ksira_trofi_fromm_gold_puppy_large_breed αυτή δίνω με πολύ καλά αποτελέμστα μεχρι τωρα (4 μηνων GoldenRetriever)
Επίσης βαση συστατικων αν δεν ειχα ξεκινησει με Fromm θα δοκιμαζα κι αυτη της Farmina N&D LOW GRAIN : N&D ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ&ΡΟΔΙ PUPPY LARGE 12KG
πολυ καλυτερα συστατικα και οι δυο απο αυτη που δινεις.
Η Fromm θεωρείται και Ολιστική.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
παιδια τελικα οταν θελεις το καλλητερο για το κουταβι σου μπερδευεσαι παραπανω... χαχαχαχ
πολλες καλες θεωρητικα τροφες και τελικα ποια???
χχχμμμμμ
μετα απο λιγο ψαξιμο στα συστατικα τους βλεπω οτι με τα ιδια χρηματα περιπου μπορω να δινω στο κουταβι μου περισσοτερα συστατικα διαλεγοντας αλλη μαρκα τροφη....
αυτη την στιγμη δινω την
PRO PLAN PUPPY LARGE REBUST.

εχω στο μυαλο μου και σκεφτομαι να κανω δοκιμη
με την
ACANA PAPPY LARGE BREED
τα συστατικα ειναι πολλα περισσοτερα και σαν κρεας και σαν διαφορα αλλα που παρεχουν διαφορες βιταμινες και ιχνοστοιχεια.
κατι ακομη που εχει ( ισως χρειαστει και εξτρα ) και γλυκοζαμίνη και χονδροϊτίνη που τα χρειαζεται το κουταβι μου.

περιμενω την αποψη σας και δεκτες και καποιες προτασεις σας...


φιλε Ζαher ευχαριστω για τις προτασεις σου αλλα εχουν πολλη ενεργεια και δεν το θελω...
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Εγω την Αcana δεν θα την προτιμουσα για αυτη τη φυλη και την ηλικια...
έχει λιγο παραπάνω ασβεστιο απ'αυτό που θα ήθελα για τοσο μεγαλόσωμη φυλη 1,6% - 1,9%
Τωρα θερμιδικα ειναι πιο χαμηλα και απο τις τρεις αλλα εχει πιο πολυ υδατανθρακα απο την Ν&D
Ν&D 17.5%
Acana 22%
Fromm 45% βαση θερμιδικης απόδοσης πάντα.
Αν πήγαινα σε Acana θα διάλεγα Wild Praire (χαμηλότερο ασβέστιο-ιδιοι υδατανθρακες) αλλα στη δικιά μου δεν έκατσε καλά.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Εγω την Αcana δεν θα την προτιμουσα για αυτη τη φυλη και την ηλικια...
έχει λιγο παραπάνω ασβεστιο απ'αυτό που θα ήθελα για τοσο μεγαλόσωμη φυλη 1,6% - 1,9%
Τωρα θερμιδικα ειναι πιο χαμηλα και απο τις τρεις αλλα εχει πιο πολυ υδατανθρακα απο την Ν&D
Ν&D 17.5%
Acana 22%
Fromm 45% βαση θερμιδικης απόδοσης πάντα.
Αν πήγαινα σε Acana θα διάλεγα Wild Praire (χαμηλότερο ασβέστιο-ιδιοι υδατανθρακες) αλλα στη δικιά μου δεν έκατσε καλά.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου. την Wild Praire που μου λες, αν και μου αρεσει δεν γραφει καπου οτι κανει για puppy.. και δεν ξερω αν ειναι οκ...
η LARGE BREED που λεω την δινει για puppy... το οτι εχει παραπανω υδατανθρακα μηπος ειναι λογο οτι τα κουταβια εχουν ενεργεια και την χρειαζονται...??
τελικα πολυ δυσκολο να αποφασισεις πιο ειναι το καλλητερο για το κουταβι....
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
σε ευχαριστω για την απαντηση σου. την Wild Praire που μου λες, αν και μου αρεσει δεν γραφει καπου οτι κανει για puppy.. και δεν ξερω αν ειναι οκ...
η LARGE BREED που λεω την δινει για puppy... το οτι εχει παραπανω υδατανθρακα μηπος ειναι λογο οτι τα κουταβια εχουν ενεργεια και την χρειαζονται...??
τελικα πολυ δυσκολο να αποφασισεις πιο ειναι το καλλητερο για το κουταβι....
H WildPraire ειναι AllLifeStages και για μένα πιο καταλληλη για τόσο μεγαλόσωμη φυλή.
Να ξέρεις οτι την περισσοτερη ενεργεια σε μια τροφη την περιέχει το Λίπος 9 θερμίδες /γρ. και μετά πρωτεϊνη και υδατανθρακας με 4/γρ.
Η επιλογή της τροφής δεν ανήκει μονο σε σένα αλλά και στο κουτάβι σου.
Εγώ την ξεκίνησα με Fromm και απο τη στιγμή που σαυτην την ηλικία η κουταβα τα παει πολύ καλά δεν θα την αλλάξω κι ας θέλω να της δώσω κάποια με λιγότερα ή και καθόλου σιτηρά.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εχε υποψη σου οτι η μεταβαση σε acana προτεινεται απο την εταιρεια να γινει σε διαστημα 3-4 εβδομαδων, αργα αργα.

Κατα τ αλλα, ειναι ισως η καλυτερη τροφη που μπορεις να δωσεις, αν το αντεχει η τσεπη σου


Sent from my iPad using Tapatalk
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
H WildPraire ειναι AllLifeStages και για μένα πιο καταλληλη για τόσο μεγαλόσωμη φυλή.
Να ξέρεις οτι την περισσοτερη ενεργεια σε μια τροφη την περιέχει το Λίπος 9 θερμίδες /γρ. και μετά πρωτεϊνη και υδατανθρακας με 4/γρ.
Η επιλογή της τροφής δεν ανήκει μονο σε σένα αλλά και στο κουτάβι σου.
Εγώ την ξεκίνησα με Fromm και απο τη στιγμή που σαυτην την ηλικία η κουταβα τα παει πολύ καλά δεν θα την αλλάξω κι ας θέλω να της δώσω κάποια με λιγότερα ή και καθόλου σιτηρά.
οταν λεω επιλογη τροφης εννοειτε οτι ειναι για το κουταβι... εγω τι δουλεια εχω... οτι ψαχνω το ψαχνω για δικο του καλο!!!
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Εχε υποψη σου οτι η μεταβαση σε acana προτεινεται απο την εταιρεια να γινει σε διαστημα 3-4 εβδομαδων, αργα αργα.

Κατα τ αλλα, ειναι ισως η καλυτερη τροφη που μπορεις να δωσεις, αν το αντεχει η τσεπη σου


Sent from my iPad using Tapatalk
ναι η προσαρμογη πρεπει να γινει σταδιακα και αργα. οσο για την τσεπη μου, το κουταβι ειναι μελος της οικογενειας απο την στιγμη που πρεπει να του δινω καποια καλη τροφη θα το κανω. εξαλου τι 55-60 που εχει η pro plan τι 60-65 που εχει η Acana...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Eαν η τροφη του "ταιριαζει" και την ταιζε ο εκτροφεας σου, εγω δε θα αλλαζα σε τοσο μικρη ηλικια. Πολυ πιθανο να τον πας πισω στην αναπτυξη με στομαχικα προβληματα.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Eαν η τροφη του "ταιριαζει" και την ταιζε ο εκτροφεας σου, εγω δε θα αλλαζα σε τοσο μικρη ηλικια. Πολυ πιθανο να τον πας πισω στην αναπτυξη με στομαχικα προβληματα.
ναι δεν εχεις αδικο σε αυτο. γι αυτο και ρωτησα την εκτροφεα μου. και μου ειπε οτι ειναι πιο καλη απο την pro plan και να του βαζω λιγο λιγο σταδιακα μαζι με την pro plan και σιγα σιγα να αυξανω ποσοτητα απο την μια και να μειωνω απο την αλλη..
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
παιδια θελω την βοηθεια σας. εκει που εχω καταληξει να ξεκινησω να προσαρμογη με Acana,πηγαινωντας να παρω τροφη δεν βρηκα μικρη συσκευασια και οταν τον ρωτησα μου ειπε, οτι απο Acana εχουν οτι εχει μεινει γιατι εχει προβλημα η εταιρια και την σταματανε...
ξερετε κατι...?? η απλα δεν θελει να την ξαναφερει...???
αντε παλι στο ψαξιμο... :( :(
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Οχι δεν εχω ακουσει τπτ τετοιο. Ισα ισα προσφατως δινανε κ καδους αποθηκευσης δωρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
Οχι δεν εχω ακουσει τπτ τετοιο. Ισα ισα προσφατως δινανε κ καδους αποθηκευσης δωρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
καλα το οτι εδειναν καδους δεν λεει κατι... αν θελεις να αδειασεις αποθηκες, κανεις δωρα.... :) :)
απλα ρωταω γιατι δεν θελω να παρω και ξαφνικα να πρεπει να την αλλαζω παλι... :( :(
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Η ΚΟΜΠΑ, η εταιρία που την εισάγει, στην έκθεση στη Θεσσαλονίκη το Σαββατοκύριακο "συμμετείχε" κανονικά. Αν σταματούσε δε θα είχαν λόγο να προωθήσουν το προϊόν.
Πριν μήνες υπήρξε μία πυρκαγιά σε μια μονάδα του εργοστασίου στον Καναδά και είχαν ένα θέμα με τη διαθεσιμότητα. Αλλά πέρασε καιρός από τότε, δε ξέρω αν τους επηρεάζει ακόμα.
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
οκ παιδια, σας ευχαριστω πολυ!!!! οποτε αφου ηταν στην εκθεση σιγουρα εκανα προωθηση προιοντων... αλλιως σιγα μην πληρωναν τοσα χρηματα.
θα κοιταξω να την παρω απο το ιντερνετ μιας και δεν εχει εδω και ολα καλα. :) :)
αν τελευταια στιγμη εχετε καποια αλλη τροφη να πρωτεινετε πειτε το τωρα να το κοιταξω πριν κανω την παραγγελια...
ευχαριστωωωωω
 


thanasis76

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
161
40
παιδια διαβαζω πολυ καλα λογια και για την
[h=4]ORIJEN PUPPY LARGE BREED 13KG[/h]και σαν συστατικα νομιζω οτι μου κανει πιο καλα απο την Acana...
τι λετε κι εσεις???