τρωει τα πελματα της


GOGOSP

New Member
25 Απριλίου 2014
3
0
54
Καλημέρα είμαι νεος στο φορουμ θελω βοηθεια σε κατι που αντιμετωπιζει η Γιαμι κοκερ 1.5 χρονων εδώ και 1 χρονο ξεκινισε να γλυφει-δαγκωνει τα πελματα της με αποτέλεσμα να εχει συνεχως πληγιασμένα πελματα οι γιατροι (πηγα σε 3)μου ειπαν ότι είναι ψυχολογικο από ανοια η συνηθεια το σκυλι είναι πολλες ωρες μαζι μου και βγαινει συνεχεια βολτες αλλα όταν είναι μονο του φοραει κολλαρο ελισαβετ για να μην το κανει .Ενας εκπαιδευτης μου ειπε για κολαρο με δονηση η ρευμα όταν το κανει εχει καποιος καποια ιδεα η συμβουλη?
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και εγώ ως εμμονικό σύνδρομο το ξέρω, και μάλιστα εχω ακουσει ότι ειναι από τα "δυσκολοτερα" να κοπούν. Μια γνωστη μου που εχει το ίδιο με το σκυλι της το εχουν μειώσει σε μεγάλο βαθμό γιατι κάθε φορά που ξεκινάει, θα το αποσυντονίσει να ξεχαστεί. Πχ χτυπάει με το χέρι το τραπέζι (όπως χτυπάμε μια πόρτα πριν μπουμε) και πλέον ο σκύλος το εχει πιασει το νόημα και σταματάει.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Πολύ σωστά όσα σου λέει η Ghelly. Επίσης, μπορείς, αν δεν έχεις τραπέζι εύκαιρο, απλά να βαρέσεις παλαμάκια μια φορά δυνατά και να φύγεις από το δωμάτιο.
Μίλησε και με κανέναν εκπαιδευτή που να μην χρησιμοποιεί ρεύματα και λοιπά...
 


GOGOSP

New Member
25 Απριλίου 2014
3
0
54
Και εγώ ως εμμονικό σύνδρομο το ξέρω, και μάλιστα εχω ακουσει ότι ειναι από τα "δυσκολοτερα" να κοπούν. Μια γνωστη μου που εχει το ίδιο με το σκυλι της το εχουν μειώσει σε μεγάλο βαθμό γιατι κάθε φορά που ξεκινάει, θα το αποσυντονίσει να ξεχαστεί. Πχ χτυπάει με το χέρι το τραπέζι (όπως χτυπάμε μια πόρτα πριν μπουμε) και πλέον ο σκύλος το εχει πιασει το νόημα και σταματάει.
το θεμα είναι ότι πια το κανει και όταν ειμαστε εκει και όταν το κανει και της φωνάζουμε και την βαζουμε τιμωρια και μετα το κολαρο για να καταλαβει αλλα συνεχιζει οποτε λεω για το κολαρο με την δονηση χωρις να καταλαβει ότι το κανω εγω οποτε να το συνδιαζει μονη της μπας και το κοψει δεν μιλαω για ρευμα αλλα δονηση και ηχο
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Σκέφτηκα ακριβώς το ιδιο με την Αliki_s.
Το κοιτάξατε αν σίγουρα δεν ωφείλεται σε αλλεργία? Τροφική η μη..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ θα δοκίμαζα και 1.καλτσάκια ή 2.ξύδι αραιωμένο
Αλλά σιγουρέψου ότι δεν είναι κάτι παθολογικό, γιατί κι η δική μας το κάνει αλλά είναι θέμα υγείας
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σκέφτηκα ακριβώς το ιδιο με την Αliki_s.
Το κοιτάξατε αν σίγουρα δεν ωφείλεται σε αλλεργία? Τροφική η μη..
Η τροφικη νομιζω εχει να κάνει κατα βάση με κνησμό στο κεφαλι... αυτό ειναι κοινη συμπεριφορά σε σκυλια που παρουσιάζουν βαριεστημαρα ανεξάρτητα από το αν βγήκαν πριν 5 λεπτά βόλτα.
@GOGOSP όσες φορές και να το κάνει παρουσία σας, πρεπει να την κοβετε, να τη διακόπτετε. Για την τιμωρία δεν νομιζω να εχει κανενα νόημα γιατι επι της ουσίας δεν κάνει κάτι κακο.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@GOGOSP καλωσήρθες κατ'αρχάς!
Πριν προβείς στις εύκολες λύσεις με επικίνδυνα αποτελέσματα, όπως το κολλάρο με ρεύμα για να αποτρέπεις εξ'αποστάσεως, θα πρέπει να δεις αν η σκύλα έχει συμπεριφορικό θέμα ή θέμα υγείας!
Από την σκύλα πήρατε ξέσμα για ανάλυση?Έχεις προβεί με τους γιατρούς σου σε κάποιο σχήμα αγωγής για να δείτε αν είναι τοπική αλλεργική αντίδραση ή κάτι άλλο?
Έχεις προσπαθήσει να αλλάξεις την τροφή της?
Έχεις δοκιμάσει να την εκτονώνεις περισσότερο?
Έχεις δοκιμάσει μπάνιο με υποαλλεργικό σαμπουάν?
Έχεις δοκιμάσει συνδυασμό των παραπάνω?
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Το λέω γιατί είχαμε το ίδιο θέμα παλιά(οπως και πολλά άλλα) και εξαφανίστηκαν όλα όταν αλλάξαμε διατροφή
 
  • Like
Reactions: dnassib


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Γκέλυ μου δεν μίλησα μόνο για τροφική. Μπορεί να έχει θέμα ακομα και σε απορρυπαντικό που χρησιμοποιούν στο σπίτι τους. Αλλά ακόμα και τροφική να είναι τα τρώνε τα πατουσάκια τους...
 


GOGOSP

New Member
25 Απριλίου 2014
3
0
54
στο θεμα αλλεργιας και ξεσμα πηραμε και ηταν οκ οσο για την τροφη μου ειπε ο γιατρος ότι θα ειχε και αλλα συπτωματα όπως να φενεται στα κοπρανα και να τρώγεται και αλλου
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σπάνια είναι από βαρεμάρα, πιο πολύ για μυκητίαση μου φαίνεται. Και όσο τα γλύφει τόσο χειροτερεύει η κατάσταση λόγω υγρασίας.

Ποδόλουτρα με σαμπουάν Malaseb λογικά θα βοηθήσει, αλλά συζήτησε το καλύτερα με τον κτηνίατρο. Αν είναι πόλη προχωρημένη μπορεί να χρειαστεί αγωγή.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γκέλυ μου δεν μίλησα μόνο για τροφική. Μπορεί να έχει θέμα ακομα και σε απορρυπαντικό που χρησιμοποιούν στο σπίτι τους. Αλλά ακόμα και τροφική να είναι τα τρώνε τα πατουσάκια τους...
το ξερω απλά το λέω με το δεδομένο οτι πηγαν σε 3 κτηνιατρους, λογικά αν επαιζε τετοιο σκηνικό θα ήταν το πρώτο να δουν.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
το ξερω απλά το λέω με το δεδομένο οτι πηγαν σε 3 κτηνιατρους, λογικά αν επαιζε τετοιο σκηνικό θα ήταν το πρώτο να δουν.

μην παίρνεις και όρκο!
νομίζω οι συμβουλές του @st3li0s είναι χρήσιμες αν δεν είναι αλλεργία. σημαντικό να δείτε και το θέμα μύκητα. πάντως, η τιμωρία δεν έχει κανένα νόημα -- αυτό που αναφέρει η @ghelly είναι τεχνική αποπροσανατολισμού και όχι τιμωρίας, η οποία μπορεί να είναι πολύ αποτελεσματική στο να ξεμπλοκάρει το σκυλί όταν έχει τέτοιες εμμονές.
 
  • Like
Reactions: ghelly




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και ο Σάντσο το κάνει αυτό, εγώ δεν το είχα προσέξει καν και μου το είπε η κτηνίατρος. Συγκεκριμένα μου είπε ότι μάλλον κάτι τον ενοχλεί σαν αλλεργία η οποία μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σαν νευρικό τικ. Έδωσε μια κορτιζονούχα αλοιφή για μια εβδομάδα. Δεν το έχει σταματήσει. Το κάνει συχνά αλλά σταματάει αμέσως μόλις του πω. (βέβαια, πρέπει να σκεφτώ και κάτι για τις φορές που δεν είναι κανείς εκεί :()
Πάντως δεν είναι κάτι απλό.
Ένα λαμπ που ξέρω έχει προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα στις πατούσες του.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αν είναι τυπικό μέρος για αλλεργία.
Δεν είναι τυπικό... ήθελα να γράψω

Στις πατούσες δεν είναι αλλεργία. Η κορτιζόνη δεν ενδεικνύεται στους μύκητες και δεν θα έπρεπε να την δίνει χωρίς εξέταση ξέσματος.
 
  • Like
Reactions: Katiariko


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλημέρα είμαι νεος στο φορουμ θελω βοηθεια σε κατι που αντιμετωπιζει η Γιαμι κοκερ 1.5 χρονων εδώ και 1 χρονο ξεκινισε να γλυφει-δαγκωνει τα πελματα της με αποτέλεσμα να εχει συνεχως πληγιασμένα πελματα οι γιατροι (πηγα σε 3)μου ειπαν ότι είναι ψυχολογικο από ανοια η συνηθεια το σκυλι είναι πολλες ωρες μαζι μου και βγαινει συνεχεια βολτες αλλα όταν είναι μονο του φοραει κολλαρο ελισαβετ για να μην το κανει .Ενας εκπαιδευτης μου ειπε για κολαρο με δονηση η ρευμα όταν το κανει εχει καποιος καποια ιδεα η συμβουλη?
αμα σου ειπαν οτι ειναι κατι σε ιδεοψυχαναγκαστικη συμπεριφορα/αφυσικες εμμονες η κατι σε θεμα νοητικο υπαρχουν φαρμακα..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν είναι τυπικό... ήθελα να γράψω

Στις πατούσες δεν είναι αλλεργία. Η κορτιζόνη δεν ενδεικνύεται στους μύκητες και δεν θα έπρεπε να την δίνει χωρίς εξέταση ξέσματος.
Μπορεί όχι αλλεργία, αλλά κάποιος ερεθισμός απο το τρέξιμο ή το γρασίδι; Δεν είναι πιθανός;
Πως θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αυτό; Το κάνει συνήθως πριν κοιμηθεί; Μάλλον τον χαλαρώνει. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki