υπαρχει "αποδεκτο" δαγκωμα?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εξ αιτιας μιας συζητησης που ειχα με τον αντρα μου, μου δημιουργηθηκε η εξης απορια.
η συζητηση εγινε λογω του γεγονοτος του βουρτσισματος της μπεμπας μας.
το σκυλι λοιπον, ειχε αφεθει καιρο χωρις βουρτσισμα, με αποτελεσμα σε καποια σημεια -ειδικα αυτα που την πονανε ιδιαιτερα- αφτια, κοιλια, μεσα μερια των ποδιων-μπουτακια(μπουταρες:D) να δημιουργηθουν τζιβες.
του ελεγα λοιπον πριν την βουρτσισει , οτι να εχει υποψην του οτι το σκυλι πλεον ειναι και μεγαλο σε ηλικια και ισως να μην ανεχτει το τοσο εντονο βουρτσισμα σε σημεια που ποναει.
η μεχρι τωρα συμπεριφορα της στο χτενισμα, ηταν μια χαρα, καθοταν πολυ ηρεμα μεχρι να τελειωσουμε, απλα οταν την πονουσαμε σε σημεια ευαισθητα, χωρις να γρυλισει και χωρις να δειξει δοντια και ολα τα σχετικα, εβαζε το στομα της στο χερι που την βουρτσιζε και "μασαγε" -καταλαβατε τι λεω?- και οταν ΔΕΝ σταματουσαμε το βουρτσισμα, μετα απο πολυ μασημα, τραβαγε και καμια, χωρις βεβαια να μας πονεσει, απλα οι κομποι στα δαχτυλα μας μπορει να κοκκινιζαν (περιεγραψα οσο μπορουσα καλυτερα το στυλ "δαγκωματος")
αυτο το εκανε πλεον, οταν γυρνουσε και μας μασαγε:D πχ 20 φορες κι εμεις δεν σταματουσαμε.
καταρχην, να ρωτησω, το μασημα αυτο, ειναι αποδεκτο να γινεται στον ..αρχηγο?
το να ψιλοαρπαξει, ειναι αποδεκτο οταν ποναει, προειδοποιει και ο αρχηγος δεν σταματαει?
το να χοντροαρπαξει, ειναι αποδεκτο, εαν σου δειξει εκατο φορες οτι ενοχλειται και εσυ δεν σταματας?
εγω ειπα στον αντρα μου οτι ειναι αποδεκτο, αυτος δεν συμφωνει, ισχυριζεται οτι ναι μεν εχει δικαιωμα να δειξει εντονως την δυσαρεσκια της, αλλα μεχρι ενος σημειου,( αυτο που εκανε παντα δηλαδη, το ανωτερο μεχρι να μας κοκκινιζει το χερι)

μεχρι στιγμης εχουμε βουρτσισει τα ευκολα σημεια, τα δυσκολα θα γινουν αυριο, οποτε δεν ξερω πως θα αντιδρασει φετος:p -(καθε περυσι και καλυτερα-λενε)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το δάγκωμα είναι απράδεκτο και στην πιο απλή του μορφή. μάσημα ή έστω άγγιγμα με τα δόντια.αυτά από βασικές οδηγίες κοινωνικοποίησης του σκύλου.πρέπει να κάνουμε άου δυνατά και να τραβάμε το βλέμα μας και όλη μας την προσοχή από τον σκύλο σε κάθε επαφή των δοντιών του με το δέρμα μας.

αλλά ας ακούσουμε και τους εκπαιδευτές:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν εχεις αποδεκτεί ότι το καυκάσου είναι καυκάσου και όχι κανίς

ναι είναι αποδεκτό για εμένα

αν όχι μετά μην κάνεις παράπονα για τον χαρακτήρα τους και πόσο μαλάκωσε κλπ
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
απαντησε ρε μακη , μην με σκας:D
αυτα που κανει μεχρι στιγμης τα θεωρεις αποδεκτα (κι εγω και ο αντρας μου)
αν μας αρπαξει γερα, θα ειναι αποδεκτο? (αν θα γινει αυτο βεβαια με την συγκεκριμενη σκυλα, θα ειναι μονο λογο ηλικιας, διοτι ποτε δεν το εχει κανει 9 χρονια)
και γενικα, ειναι αποδεκτο να μας αρπαξει χοντρα, ασχετα απο την ηλικια?
και τι κανω αν γινει? μπουνιδι ριχνω?:p
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το σκυλί δυσφορεί και στο δείχνει με τον τρόπο του

στόμα έχει (ψιλο)δαγκώνει

αν ήταν άνθρωπος και είχε χέρια θα σε έσπρωχνε

αν συνέχιζες θα σε έσπρωχνε πιο δυνατά.

τι το κακό?????
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οτι ειμαι ο αρχηγος του .. ξερω γω? αυτα δεν λεμε εδω τοσο καιρο, οτι τον αρχηγο δεν τολμαμε να τον δαγκωσουμε, ΠΟΤΕ?
(εξαλλου, τον εκτροφεα της που ειναι και ο μονος που μπορει να την ελεγξει και τον δεχεται αρκετα καλα, δεν μπορει να την πλησιασει ουτε στα 2 μετρα, εαν κραταει βουρτσα)
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αγαπητή

ΑΝ σε δαγκώσει ποτε Καυκάσου πίστεψε με θα το καταλάβεις

όχι δεν σε δαγκώνει

σου δείχνει την δυσφορία του χρησιμοποιόντας το όργανο του σώματος που ξέρει

το στόμα
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οκ, τωρα καταλαβα τι εννοεις;)
με δαγκωσε 2-3 φορες οταν ηταν 3-5 μηνων και εκανα τα πρεποντα.. απο τοτε δεν εχω δοκιμασει τα δοντακια της.
αλλα ρωταω ξανα..αν με δαγκωσει και με τραυματισει, θα ειναι αποδεκτο?
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εκεί που λέμε ότι κάτι τον ενοχλεί και το δείχνει ψευτοδαγκώνοντας

δεν μπορεί να το δείξει με έναν λιγότερο σχετικό με βία τρόπο?
όπως με κάποιον ήχο δηλαδή.
δηλαδή κι εμείς όταν θέλουμε να σταματήσει κάτι δεν είναι σωστό να πάμε και να τον ψευτοκαρπαζώσουμε. αλλά θα του πούμε ένα μη στην αρχή σιγά και μετά αν χρειάζεται πιο δυνατά και μετά αντε και ενα μη ρε μπιπ γαμπίπ το μπιπ σου με πιο άγρια φωνή.

βέβαια δεν ξέρω τα καυκάσου(αν και θα τα μάθω που θα μου πάνε...) αλλά στην αγέλη των λύκων τι παίζει? ψευτοδαγκώνονται για μικρολόγους ή μόνο χοντροδαγκώνοντε για χοντρολόγους?;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οκ, τωρα καταλαβα τι εννοεις;)
με δαγκωσε 2-3 φορες οταν ηταν 3-5 μηνων και εκανα τα πρεποντα.. απο τοτε δεν εχω δοκιμασει τα δοντακια της.
αλλα ρωταω ξανα..αν με δαγκωσει και με τραυματισει, θα ειναι αποδεκτο?
σοβαρό...
και πώς να δείξεις την μη αποδοχή σου κιόλας ώστε να επιβεβαιώνετε η μη επανάληψη
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
οκ, τωρα καταλαβα τι εννοεις;)
με δαγκωσε 2-3 φορες οταν ηταν 3-5 μηνων και εκανα τα πρεποντα.. απο τοτε δεν εχω δοκιμασει τα δοντακια της.
αλλα ρωταω ξανα..αν με δαγκωσει και με τραυματισει, θα ειναι αποδεκτο?
οχι αποδεκτο δεν ειναι! οπως κανενα αρχηγος αγελης δεν θα δεχοταν ετσι απλα ενας απο κατω να του κοβει δαγκωνιες.


αν και αυτο που περιγραφεις εμενα μου δειχνει ενα πολυ ισσοροπημενο σκυλι που ξερει τα ορια του και ας μην ξερω τον τυπικο χαρακτηρα ενος καυκασου
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
σοβαρό...
και πώς να δείξεις την μη αποδοχή σου κιόλας ώστε να επιβεβαιώνετε η μη επανάληψη
τι εννοεις "και πως να δειξω την μη αποδοχη μου"? οπως την εδειξα κι οταν το εκανε κουταβι. ακαριαια:rolleyes:
αναρωτιεσαι αν μπορω να το κανω τωρα που ειναι ενηλικη? ΑΝ με δαγκωσει (που θεωρω οτι εφοσον δεν με εχει δαγκωσει 8 χρονια, δεν θα το κανει τωρα) θα το πληρωσει , γιατι αν δεν το πληρωσει, θα το ξανακανει.
και ειμαι σιγουρη πως δεν ειναι ο τυπος του σκυλου που θα την αρπαξει και θα ξαναγυρισει να δαγκωσει ΕΠΕΙΔΗ την εφαγε.
θα με εχει δαγκωσει επειδη ενω μου το ειπε 100 φορες οτι ποναει, δεν της εδωσα σημασια.
θα τιμωρηθει , επειδη το εκανε και θα τελειωσει εκει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τι εννοεις "και πως να δειξω την μη αποδοχη μου"? οπως την εδειξα κι οταν το εκανε κουταβι. ακαριαια:rolleyes:
αναρωτιεσαι αν μπορω να το κανω τωρα που ειναι ενηλικη? ΑΝ με δαγκωσει (που θεωρω οτι εφοσον δεν με εχει δαγκωσει 8 χρονια, δεν θα το κανει τωρα) θα το πληρωσει , γιατι αν δεν το πληρωσει, θα το ξανακανει.
και ειμαι σιγουρη πως δεν ειναι ο τυπος του σκυλου που θα την αρπαξει και θα ξαναγυρισει να δαγκωσει ΕΠΕΙΔΗ την εφαγε.
θα με εχει δαγκωσει επειδη ενω μου το ειπε 100 φορες οτι ποναει, δεν της εδωσα σημασια.
θα τιμωρηθει , επειδη το εκανε και θα τελειωσει εκει.
εννοώ αυτό που λέω:)
με ποιά μέθοδο ακριβώς δηλαδή θα του δείξεις ότι αυτό δεν πρέπει να ξαναγίνει. αναρωτιέμαι πολύ αθώα:cool:
δεν αναρωτιέμαι τίποτα άλλο πλήν του ποιός είναι ο πλέον κατάλληλος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο.:)

και δεν ρώτησα εσένα αλλά συμπλήρωσα το ερώτημά σου
αν με δαγκωσει και με τραυματισει, θα ειναι αποδεκτο?(όχι ότι δεν θέλω να απαντήσεις κι εσύ ε;))
αν σε τραυματίσει και βγεί αίμα είναι πολύ σοβαρό και η αντίδραση πρέπει να είναι ακαριαία όπως λές αλλά και προμελετημένη για να μην μπορέσει η έκπληξη και ίσως και ο φόβος να βγούν προς τα έξω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, για μενα θα ειναι ΦΥΣΙΚΟ να με δαγκωσει ο συγκεκριμενος σκυλος,υπο τις συνθηκες που περιεγραψα, αλλα οχι αποδεκτο (τελικα μαλλον εθεσα λαθος την αρχικη ερωτηση)
θα ειναι κατανοητο και το σεβομαι σαν αντιδραση, αλλα θα ανταποδωσω.
τωρα με ποια μεθοδο, επετρεψε μου να μην θελω να την περιγραψω, ειναι θεμα δικο μου και του σκυλου μου... αυτα τα πραγματα κατα την αποψη μου δεν ειναι τυφλοσουρτι;)
 


velveteen

Member
1 Αυγούστου 2008
20
0
Παιδιά και εγώ έχω απορία με τα δαγκώματα..Όταν παίζω με το δικό μου (είναι κουτάβι ακόμα) καμία φορά γλύφει τα δαχτυλά μου και στη συνέχεια θέλει να τα μασουλήσει (βάζει και δοντάκια)... Καμία φορά το αφήνω , άλλες του το κόβω.. Μήπως αυτό το "μασούλημα" είναι μια συμπεριφορά που πρέπει να του κόψω??
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ναι, πρεπει να το κοψεις.
οταν παει να δαγκωσει, λεγε ενα εντονο ΜΗ και σταματα το παιχνιδι για να καταλαβει οτι αυτο δεν ειναι αποδεκτο.
και γενικα, μην χρησιμοποιεις ποτε τα χερια σου σαν παιχνιδι στο στομα του.. παρε του εναν κομπο που θα θελει να δαγκωσει και παιξτε με αυτο, η κατι "παπουτσακια¨" πετσινα που υπαρχουν, γενικα τετοια παιχνιδακια;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αν συνέχιζες θα σε έσπρωχνε πιο δυνατά.

τι το κακό?????

αφεντικο, δεν ξερω, παντως τον "ψιλοηπιαμε" φετος :cool: μια τρυπα αναμεσα σε αντιχειρα και δεικτη:D αμα ξαναπιασει τετοια τζιβα, θα ερθεις εσυ να την βουρτσισεις:p
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
που ηταν το μυαλό σου όταν σε προειδοποιούσε:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

εγώ από εχθές έχω 2 χέρια γεμάτα τρύπες και γδαρσίματα από κουτάβι :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
που ηταν το μυαλό σου όταν σε προειδοποιούσε:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
στην βουρτσα.
και τι να εκανα μωρε, να την αφηνα σαν φρικιο απλυτο και να γινομουν ρεντικολο της κενωνιας στον εκτροφεα, που θα τα παω μεθαυριο?
ειμαι αλλοτριωμενη εγω, πανω απ ολα το κουτελο να ειναι καθαρο- και το περσικο χαλι βεβαιως- :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU