χαρακτηρας λαμπραντορ


kiouspas

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2013
81
3
Μια ερωτηση σε οσους εχουν λαμπραντορ η γνωριζουν τη φυλη λοιπον η σκυλιτσα μου πλεον ειναι ενος χρονου ειναι πολυ δραστηρια εκτος σπιτιου δε σταματαει ποτε, τρωει τα παντα αμα δεν την προσεχω, στις βολτες μας παλευουμε τις πιο πολλες φορες απο τη μια τραβαω εγω απο την αλλη αυτη και μεσα στο σπιτι γενικα ειναι πολυ ησυχη αλλα ειναι φορες που μπορει να καταστρεψει απο περιοδικα μεχρι κινητα η οτι αλλο βρει πανω στο τραπεζι. πιστευω φυσιολογικη συμπεριφορα για ενα λαμπραντορ . η απορια μου ομως ειναι η εξης πρωτου παρω σκυλο ηξερα για τα λαμπραντορ πως ειναι πολυ φιλικα και παιχνιδιαρικα αλλα η δικια νομιζω πως ειναι υπερβολικα φιλικη και με σκυλια και με ανρθωπους , οταν βγαινουμε βολτες και τυχη και της μιλησει καποιος τρελενεται απο τη χαρα της και αρχιζει και πηδαει πανω του ακομα και σημασια να μη της δωσουν κι απλα μιλησω εγω σε καποιον παλι χαιρετε και προσπαθει να πηδηξει πανω στον αλλο, οποιον βλεπει στο παρκο ειτε ειναι γνωστος η αγνωστος φευγει απο μενα και τρεχει στους αλλους χοροπηδαει πανω τους και κανει χαρες το ιδιο κανει και με τα σκυλια με τη μονη διαφορα πως δε χοροπηδαει πανω σε σκυλια που βλεπει για πρωτη φορα αλλα τρεχει κατα πανω τους σα χαζη . εχω δει αλλα λαμπραντορ που δε συμπεριφεροντε σα χαζοχαρουμενα και δε αφηνουν τα αφεντικα τους για να πανε σε οποιον να ναι και να κανουν χαρες. η δικια μου γιατι χαιρεται με οποιον βλεπει νομιζει πως ολοι και ολα τα σκυλια ειναι φιλοι της . θα ειναι παντα τοσο αφελης και χαζοχαρουμενη η το κανει λογο ηληκιας και μεγαλωνοντας θα σοβαρεψει;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν είναι αυτός ο χαρακτήρας ενός lab... εσύ έχεις πρόβλημα... βρες εκπαιδευτή γρήγορα...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κανεις δεν θέλει ενα ξένο σκυλι να χοροπηδάει πανω του
Από οσα λες καταλαβαίνω οτι δεν εχεις θέσει ορια στη σκυλα και αλωνίζει. Οντως, βρε εκπαιδευτη
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Νομίζω πως αυτός είναι όντως ο χαρακτήρας ενός λαμπ που δεν του έχει βάλει κανείς όρια. Θα δεις διαφορρά βέβαια όταν ο σκύλος σου γίνει 3 ετών αλλά καλό θα ήταν να σε βοηθήσει ένας εκπαιδευτής.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Την φυλή, την γνωρίζει σίγουρα καλύτερα, ο εκτροφέας σου. Μίλησες μαζί του να σου δώσει οδηγίες και συμβουλές;
Βασική υπακοή έχετε κάνει; Η μάλλον...επειδή είναι προφανές, ότι δεν έχετε κάνει, να ρωτήσω "γιατί"; Εφόσον δεν ξαναείχες σκύλο πριν και φαντάζομαι, δεν ήξερες πως να χειριστείς τα βασικά. Υπέθεσες ίσως ότι, ως labrador που είναι, δεν χρειάζεται εκπαίδευση; :rolleyes:
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Το ταμπεραμέντο των λαμπραντορ περιλαμβάνει ολες αυτες τις ιδιότητες που ανέφερες. Ειναι δραστηρια, ειναι παιχνιδιάρικα, είναι εξαιρετικά κοινωνικά, είναι λαίμαργα κλπ. Το πρόβλημα στην περιπτωση σου ειναι οτι οι ενοχλητικές συμπεριφορές έχουν μεγεθυνθεί διότι δεν παρενέβεις εγκαίρως (κουταβοπερίοδος) για να τις ελέγξεις. Ξεκίνα απο το μηδέν, βασική υπακοή και καθορισμός ορίων, διορθώσεις όπου χρειάζεται, αυστηρό πρόγραμμα διατροφής (εχουν την τάση για παχυσαρκία) και αν κρίνεις ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις, η λύση του επαγγελματία είναι μονόδρομος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc