ψάχνω μια καλή οικονομική τροφή!!!


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
το κόκαλο το βγάζω να φανταστώ ε???
Οχι. Είναι μαλακό και δεν θα τους κάνει κακό. Χεχε, έχω ενα προφίλ στο φβ αλλά το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Εδώ μπαινω πιο συχνα. Στείλε μου εδώ αν θες καποια βοήθεια.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καλησπέρα και από εμένα. Με αφορμή αυτό το θέμα που μας απασχολεί όλους νομίζω, αν είναι 1 χρονών και πάνω μπορούμε να δίνουμε junior τροφή ή επιβαρύνουμε το σκύλο εφόσον έχει περάσει η ηλικία του; Για τί η αντίστοιχη τροφη για 1 χρονών και πάνω (ενήλικας) είναι 45% κρεάς λεέι.
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/brit-premium-adult-medium-trofi-skulon/
Μερικά σκυλιά, τα μεγαλόσωμα μπορεί να θεωρούνται τζουνιορ μέχρι κ τους 24 μήνες. Γενικά κ μετά την ενηλικίωση μπορείς να δίνεις puppy ή junior τροφή αλλά επειδή οι puppy τροφές ειναι πιο πλούσιες σε πρωτεΐνη και λίπος, με περισσότερες θερμίδες από τις adult (αφού προορίζονται για ανάπτυξη και γι αυτό έχουν περισσότερο κρέας) πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με το βάρος και τη δοσολογία. Επίσης το μικρό μέγεθος της κροκετας μπορεί να αποδειχθεί πρόβλημα για λαίμαργα ή μεγαλόσωμα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: gero1995 and Ayraki


Belusky2

New Member
26 Ιανουαρίου 2019
4
1
Παιδιά τι έχετε να πείτε για την bavaro josera??? 18kg 40€
Λέει στο ίντερνετ ->"Με υψηλή περιεκτικότητα σε ενέργεια.

Η Bavaro Force 28/16 είναι η ιδανική τροφή για σκύλους που κάνουν περισσότερο φυσική απαιτητική εργασία (όπως η εκπαίδευση). Σας προτείνουμε επίσης την Bavaro Force 28/16 για την εκτροφή νεαρών σκύλων από 2 μηνών.


Πλήρης τροφή για αναπτυσσόμενους και ενήλικες σκύλους.



Σύνθεση: σιτηρά, κρέας και ζωικά υποπροϊόντα, έλαια και λίπη, φυτικά υποπροϊόντα, ανόργανα συστατικά."

Έχω μια κούκλα 10 εβδομάδων και θα ήθελα τη γνώμη σας όσο αφορά την τροφή για τη σωστή ανάπτυξη της
(κ έχω κ άλλη μια κούκλα 2χρ έτσι πληροφοριακά :cool::rolleyes::oops:)
 


Ayraki

Well-Known Member
31 Μαϊου 2018
83
43
44
Μερικά σκυλιά, τα μεγαλόσωμα μπορεί να θεωρούνται τζουνιορ μέχρι κ τους 24 μήνες. Γενικά κ μετά την ενηλικίωση μπορείς να δίνεις puppy ή junior τροφή αλλά επειδή οι puppy τροφές ειναι πιο πλούσιες σε πρωτεΐνη και λίπος, με περισσότερες θερμίδες από τις adult (αφού προορίζονται για ανάπτυξη και γι αυτό έχουν περισσότερο κρέας) πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με το βάρος και τη δοσολογία. Επίσης το μικρό μέγεθος της κροκετας μπορεί να αποδειχθεί πρόβλημα για λαίμαργα ή μεγαλόσωμα σκυλιά.
Η δικιά μου είναι οριακά μεσαίου μεγέθους. Είναι 11 κιλά 12-13 (περίπου) μηνών. Έχω σκοπό τον Απρίλιο να της κάνω στείρωση. Θα πρέπει θεωρείτε τότε να της πάρω απευθείας τροφή για στειρωμένα ή να δοκιμάσω την κανονική και αν παχαίνει τότε να της την αλλάξω; Είναι πολύ λιχούδο το καψερό αλλά κρατεί το βάρος της με καλή τροφή και άσκηση
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα ΓΠ παρουσιάζουν συχνά δυσανεξία στο καλαμπόκι. Στον δικό μου του πήγαινε αίμα. Αν παρατηρήσεις τα κόπρανα να μαλακώνουν και να βρωμάνε απίστευτα να ξέρεις τι φταίει.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καλησπέρα και από εμένα. Με αφορμή αυτό το θέμα που μας απασχολεί όλους νομίζω, αν είναι 1 χρονών και πάνω μπορούμε να δίνουμε junior τροφή ή επιβαρύνουμε το σκύλο εφόσον έχει περάσει η ηλικία του; Για τί η αντίστοιχη τροφη για 1 χρονών και πάνω (ενήλικας) είναι 45% κρεάς λεέι.
https://www.shop4pets.gr/shop/skylos/brit-premium-adult-medium-trofi-skulon/
Μερικά σκυλιά, τα μ
Η δικιά μου είναι οριακά μεσαίου μεγέθους. Είναι 11 κιλά 12-13 (περίπου) μηνών. Έχω σκοπό τον Απρίλιο να της κάνω στείρωση. Θα πρέπει θεωρείτε τότε να της πάρω απευθείας τροφή για στειρωμένα ή να δοκιμάσω την κανονική και αν παχαίνει τότε να της την αλλάξω; Είναι πολύ λιχούδο το καψερό αλλά κρατεί το βάρος της με καλή τροφή και άσκηση
Τροφη για στειρωμένα λέει...μπουρδες των εταιρειών για να βάζουν ακριβότερη τιμή. Την κανονική του θα του δίνεις με μειωμενη ποσότητα. Και τώρα να της πάρεις adult μια χαρά είναι απλά κανε σταδιακή μετάβαση.
 
  • Like
Reactions: Ayraki


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
μαγειρευτά τι δίνεις??
και πως???
βραστά??

Αυγό βραστό, κρέας κοτόπουλο,χοιρινό,μοσχάρι ξεψαχνισμένο, χωρίς μπαχάρια & πολλά πολλά.. είτε βραστό είτε ψητό, ρυζάκι βρασμένο σκέτο & λίγο ελαιόλαδο συμπληρώνω συχνά.. όως επίσης ρίχνω & μια κουταλιά μηλόξυδο μια στο τόσο.. επίσης της δίνω & γιαούρτι χαμηλό σε λιπαρά.. όχι πολύ.. αλλά όταν δεν τρώει σκέτη την ξηρά, της ανακατεύω μια δυο κουταλιές..[/QUOTE]
απο κρεατικα τι κάνει να δίνω???
και πως??
 


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Αυγό βραστό, κρέας κοτόπουλο,χοιρινό,μοσχάρι ξεψαχνισμένο, χωρίς μπαχάρια & πολλά πολλά.. είτε βραστό είτε ψητό, ρυζάκι βρασμένο σκέτο & λίγο ελαιόλαδο συμπληρώνω συχνά.. όως επίσης ρίχνω & μια κουταλιά μηλόξυδο μια στο τόσο.. επίσης της δίνω & γιαούρτι χαμηλό σε λιπαρά.. όχι πολύ.. αλλά όταν δεν τρώει σκέτη την ξηρά, της ανακατεύω μια δυο κουταλιές..
απο κρεατικα τι κάνει να δίνω???
και πως??[/QUOTE]

Τα πάντα χωρίς κόκαλα, χωρίς πολλά
μπαχάρια, απέφυγε σάλτσες κρεμύδια σκόρδα κλπ..
Σκέτο μαγειρεμένο κρέας, κοτόπουλο,χοιρινό,μοσχάρι,αρνί,κατσίκι.. τα πάντα!!
 


gero1995

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2019
57
10
28
απο κρεατικα τι κάνει να δίνω???
και πως??
Τα πάντα χωρίς κόκαλα, χωρίς πολλά
μπαχάρια, απέφυγε σάλτσες κρεμύδια σκόρδα κλπ..
Σκέτο μαγειρεμένο κρέας, κοτόπουλο,χοιρινό,μοσχάρι,αρνί,κατσίκι.. τα πάντα!![/QUOTE]
σαν γραμμάρια ποσο??
είναι καλό να δίνω καθε μέρα απο λίγο κρέας +τη ξυρα τροφή η οχι??
 


Tonaki

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2018
85
128
Εγώ δε δίνω κάθε μέρα.. δίνω όποτε μπορώ..
Τώρα αναλόγως.. όσο πιο πολλές φορές μπορείς να δίνεις, τόσο πιο καλά, απλά ανεβαίνεις κοστολογικά..
Τώρα για τα γραμ. δεν ξέρω ακριβώς.. εγώ αντικαθιστώ ένα μέρος της ποσότητας της τροφής με το μαγειρευτό.. πχ όταν θα της δώσω & κοτοπουλάκι με λίγα μακαρονάκια, θα βάλω τη μισή ποσότητα ξηράς τροφής.. όταν της δώσω σκέτο μαγειρευτό της γεμίζω το πιάτο της.. (παίζει ρόλο ηλικία/βάρος.. υπάρχει θέμα στο φόρουμ με δοσολογίες μαγειρευτού & πολλές συμβουλές, όταν έχεις χρόνο, κάνε μια αναζήτηση)
 
  • Like
Reactions: gero1995


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@gero1995

Αυτό που ψάχνεις είναι αυτό που όλοι θέλουμε ή θα θέλαμε... μια φτηνή και καλή τροφή για τα σκυλιά μας. Είναι ότι καλύτερο και το μόνο που το ξεπερνά είναι μια τζάμπα και καλή τροφή για τα σκυλιά μας.

Να σου πω την αλήθεια, το ίδιο ψάχνω και για εμένα διότι προσπαθώντας να τρώω ποιοτικά ξοδεύω αρκετά λεφτά.

Δεν ισχύει πάντα το "Ότι πληρώσεις παίρνεις", αλλά ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Με τις ξηρές τροφές δεν είμαι από αυτούς που συμφωνούν ή ακολουθούν την τάση πολύ ακριβών τροφών με μύρτιλλα, γαιδουράγκαθα και αηδονόγλωσσες. Θα χρησιμοποιήσω όμως μια ξηρή τροφή με πρώτα συστατικά στην λίστα "κρεατικά" ή ψάρια (όσο μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη και στις ταμπέλες, αλλά δεν έχεις κάτι άλλο).

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δίνουν στα σκυλιά τους τροφές φθηνές, με 20-25 και 30€ τα 20 κιλά και λένε πως είναι μια χαρά. Συνήθως αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι αναγκασμένοι να μαζεύουν το σκατό που παράγουν τα σκυλιά τους και πολλοί δεν ασχολούνται καν με αυτό. Αν το έκαναν θα έβλεπαν πως ο σκύλος τους χέζει 2 κιλά σκατό ενώ τρώει 800γρ. τροφή...

Επίσης, δεν τους απασχολεί ιδιαίτερα το αν το σκυλί τους χάνει τρίχωμα 365 μέρες τον χρόνο αφού δεν κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι. Δεν θα βουρτσίσουν/χτενίσουν το σκύλο καθημερινά και έτσι δεν θα παρατηρήσουν και μικροδερματικά τα οποία εμφανίζονται και περνούν με το χρόνο.

Δεν θα παρατηρήσουν το αν ο σκύλος ξύνεται συχνά, αν έχει ξηροδερμία, αν ο μυικός του τόνος (μυική κατάσταση) δεν είναι καλός ή αν η φυσική κατάσταση φθίνει. Υπάρχουν ακόμα και κυνηγοί που ταΐζουν παρόμοιες τροφές και θα σου πουν ότι τα σκυλιά τους έχουν ενέργεια και "οργώνουν" αλλά συνήθως η όποια ενέργεια βγάζουν στο κυνήγι δεν είναι από την καλή διατροφή αλλά από την κλεισούρα και την απραξία των ημερών που δεν κυνηγούν.

Για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις δεν θα γράψω διότι δύσκολα κάποιος μπορεί να κατανοήσει και να συνδέσει πως και πόσο επηρεάζει η διατροφή τον θάνατο ενός σκύλου από νεφρική ανεπάρκεια στα 4-5 έτη, π.χ. Λογικά όμως όλοι μπορούμε να συμφωνήσουμε πως μια καλή και σωστή διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην ευζωία και την μακροζωία κάθε ζωντανού οργανισμού.

Μπορείς να κάνεις οικονομία αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο στο να μάθεις και να διαπιστώσεις ποια διατροφή και ποιες τροφές είναι καλές και κατάλληλες για το σκύλο. Μπορείς, επίσης, να κάνεις οικονομία αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο στο να βρίσκεις φθηνές πρώτες ύλες φρέσκων προϊόντων και κάποιο χρόνο για την προετοιμασία.

Υπάρχουν και φθηνά κρέατα και "υποπροϊόντα" κρέατος και ψαριών που μπορείς να προμηθευτείς φθηνά ή και δωρεάν, υπάρχουν τα αυγά που στοιχίζουν 0,10€ το ένα, υπάρχει η πατάτα και η γλυκοπατάτα που δεν είναι ακριβή και είναι καλύτερη από το ρύζι. Υπάρχουν τα προϊόντα που κάθε σπίτι έχει και μπορείς να βγάζεις και μια μικρή ποσότητα για τα σκυλιά, όπως το ελαιόλαδο π.χ. Όπως υπάρχει και πάντα κάποιο περίσσευμα από το δικό μας φαγητό που μπορεί να δοθεί στα σκυλιά.

Από ότι είδα στις φωτογραφίες έχεις χώρο και μπορείς να βάλεις (αν δεν έχεις) κοτούλες ή/και κουνελάκια και να έχεις και δικό σου κρέας, φθηνά και ποιοτικά.

Όλα τα παραπάνω είναι φθηνότερα ή ίσου κόστους με μια οικονομική τροφή και σίγουρα πολύ ποιοτικότερα.

Αν πάλι όλα αυτά σου φαίνονται δύσκολα ή παράλογα, μπορείς να δοκιμάσεις όποια τροφή θες και απλά να δεις αν σου αρέσει το αποτέλεσμα.
Καλημερα bro απο τα πιο ωραια ποστ για την διατροφη. Ξηγιεσαι ωραια(y)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μετά τις ολιστικές, ειδικές για στειρωμένα, premium, super premium κλπ κλπ έρχονται οι τροφές από έντομα ή / και σκουλίκια. Εδώ είναι το μέλλον, δεν ρυπαίνει το περιβάλλον η διαδικασία παραγωγής κλπ κλπ.

Ετοίμασε καλλιέργεια αγαπητέ @Hammer να προκάνουμε την ζήτηση, έρχομαι συνεταίρος.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Μετά τις ολιστικές, ειδικές για στειρωμένα, premium, super premium κλπ κλπ έρχονται οι τροφές από έντομα ή / και σκουλίκια. Εδώ είναι το μέλλον, δεν ρυπαίνει το περιβάλλον η διαδικασία παραγωγής κλπ κλπ.

Ετοίμασε καλλιέργεια αγαπητέ @Hammer να προκάνουμε την ζήτηση, έρχομαι συνεταίρος.
Δεν εχεις και αδικο...Με τοσους λοβοτομημενους που κυκλοφορουν τα σκουληκια θα γινουν αναρπαστα!
Οταν ημουν πιτσιρικας μας ελεγαν οτι στο μελλον, το δυοχιλιαδες...τοσο, τα αυτοκινητα θα πετουν, θα ταξιδευουν οι ανθρωποι στο διαστημα, δεν θα υπαρχουν αρωστειες...και αλλες τετοιες παπαριες......
Τελικα οχι μονο αυτα δεν γινονται...αλλα θα παει και το σκουληκι και η κατσαριδα συννεφο........
Ερε γλεντια θα ζησουμε ιστορικες στιγμες:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::unsure::unsure::unsure:

Υ.γ. Ντα μπορει τα αμαξια να μην πετανε αλλα τουλαχιστον εχουμε ολοι απο ενα αϊ....φον και σε λιγο θα εχουμε και το προσωπικο μας τσιπακι;)(y)
 
  • Like
Reactions: BRUNO2


Gianniskom

Active Member
7 Μαϊου 2018
30
2
35
Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την τροφή. Έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 19 μηνών μέχρι πριν 2 μήνες έδινα barf αλλά λόγο κόστους σταμάτησα και έδωσα πάλι acana και άρχισε να χάνει βάρος δοκίμασα να δώσω παραπάνω ποσότητα αλλά έκανε αμέσως μαλακα κακα, ψάχνω τώρα μια άλλη τροφή και λιγο ποιο οικονομική χωρίς πολύ πρωτεΐνη για μα μην έχουμε θέμα με τα κακα.
Το pet shop που ψωνίζω μου είπα να δω την Brit γενικά. Αν έχει κάποιος κάποια πρόταση θα το εκτιμούσα!!!
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Για προληψη διροφιλαριωσης .. οκ
Υπαρχει μια Ιταλικη ξηρα που ειναι σε προσφορα (36 ευρω το 20κιλο) και value for money . Μπορεις να παρεις ενα σακι. Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν.
BIO FORM SUPER PREMIUM ADULT SPORT 20KG
Σαν καλή φαίνεται αυτή, σε σχέση με τα λεφτά που κοστίζει και την ποσότητα..
 




scubas

New Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
2
0
64
Γεια και πάλι σε όλους τους φίλους-φίλες της ομάδας!!!
Έγραψα και ποιο Πριν αλλα για να γίνει καλύτερα .το θέτω αλιως..
εχω 2 γερμανικά ποιμενικα και είναι πλέον ενήλικα...1μιση κ 3 χρονον
δεν μπορώ άλλο να δίνω πολύ ακριβές τροφές
ακούω απο διάφορους οτι βρίσκουν καλεςς τροφές και με λιγα λεφτά..
θα ήθελα να μου προτείνετε καμία καλή και οικονομική συντήρησης.
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Εγώ δίνω την Nutrican και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εχει και χονδροιτινη γλυκοζαμίνη και ελαιο ρέγγας για το τρίχωμα και την φτιάχνει και η vafo Praha που φτιάχνει την Brit οπότε ξέρω και τι έχει μέσα
https://www.parapatousa.gr/product-page/nutrican-adult-15-2kg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3