ωρες που λειπω απο το σπιτι


amstaff26

Member
28 Νοεμβρίου 2015
10
1
28
καλησπερα παιδια!! χρειαζομαι επειγοντως καποιες συμβουλες!εχω ενα σκυλακι 3,5 μηνων! λογω της δουλειας μου σχεδον καθε μερα χρειαζεται να λειπω απο το σπιτι 8 ωρες απο την μερα που την πηρα ηταν παραλληλα και η κοπελα μου στο σπιτι ομως εδω και μια βδομαδα εχει φυγει και τα εχω βρει αρκετα σκουρα...ενω τοσο καιρο δεν τα εκανε στο crate τωρα εχει αρχισει να τα κανει και φυσικα λερωνεται και αναγκαζομαι καθε μερα να την πλενω πραγμα που ξερω οτι δεν ειναι καθολου σωστο!!βεβαια το ειχα χωρισμενο στην μεση ομως τα εφαγε τα διαχωριστικα που της ειχα και τωρα ειναι ολο ανοιχτο...αν υπαρχει καποιος που θα μπορουσε να με βοηθησει εστω και λιγο θα το εκτιμουσα!!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα @amstaff26 ,

Οι ώρες που λείπεις από το σπίτι δεν είναι υπερβολικές για έναν άνθρωπο που έχει την τύχη (μέρες που ζούμε) να εργάζεται και να πληρώνεται (αυτό είναι και το σημαντικό σημείο της εργασίας).

Το κουταβάκι είναι πολύ νεαρό για να έχει μάθει το crate για τόσες ώρες και να τις αντέξει χωρίς πρόβλημα. Θα πρότεινα να μη το κλείνεις για τις ώρες που λείπεις στο crate μια που οι 8+ ώρες εγκλεισμού, χωρίς σωστή εισαγωγή, μπορεί να δημιουργήσουν ποικίλα θέματα για το παρόν και το μέλλον.

Προσωπικά θα διαμόρφωνα ένα μεγαλύτερο χώρο του σπιτιού (ένα δωμάτιο ή ένα μέρος δωματίου) με τέτοιο τρόπο ώστε και το κουτάβι να έχει μια μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, να μπορεί να κάνει τις ανάγκες του σε κάποιο πιο μακρινό σημείο, να έχει κάποια παιχνίδια εκεί ώστε να απασχολεί τα δόντια και το μυαλό του αλλά να είσαι κι εσύ σίγουρος ότι δε θα έχεις σοβαρές απώλειες και καταστροφές. Τώρα ένα καθαρισματάκι και ένα συγύρισμα μάλλον δε θα το αποφεύγεις.

Το σημαντικό κομμάτι όμως δεν είναι τι μπορείς να κάνεις τις ώρες που λείπεις (μια που αυτό, αν το σκεφτείς λογικά, δεν σου προσφέρει και πολλές επιλογές), μα τι κάνεις τις ώρες που είσαι μαζί με το κουταβάκι. Αυτό που κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις είναι να φροντίζεις πως το κουτάβι σου εκτονώνεται και κουράζεται επαρκώς, τόσο σωματικά όσο και πνευματικά, ώστε οι ώρες που λείπεις να είναι (να συνδυαστούν) με ώρες ξεκούρασης και ύπνου. Να μάθει το κουταβάκι πως πρέπει να είναι ξεκούραστο και γεμάτο ενέργεια διότι όταν θα γυρίσεις θα παίξετε, θα διασκεδάσετε και θα κουραστείτε. Καλό θα ήταν μία τέτοια "συνεδρία" παιχνιδιού, διασκέδασης και κούρασης να υπάρχει και πριν την αναχώρηση σου από το σπίτι.

Φυσικά, μέσα σε αυτά τα παιχνίδια και την διασκέδαση θα πρέπει να υπάρχει και η εκπαίδευση. Θα πρέπει να έχεις ήδη αρχίσει να εισάγεις εντολές όπως το "Κάτσε", το "Έλα", το "Κάτω" και να έχει γίνει μια εισαγωγή στην εδραίωση της σχέσης σας.

Όλα αυτά (και ακόμα περισσότερα που θέλουν πολλές ώρες γράψιμο, αλλά μπορεί και να τα βρεις ψάχνοντας) θα βοηθήσουν στο "πρόβλημα" σου αλλά και σε όλη την συμβίωση με τον σκύλο. Στην ουσία είναι η ζωή με τον σκύλο που αν "ρολάρει" παύει να μοιάζει "βουνό" και "πρόγραμμα" και γίνεται απλά "η ζωή με τον σκύλο μου".
 


amstaff26

Member
28 Νοεμβρίου 2015
10
1
28
Καλησπέρα @amstaff26 ,

Οι ώρες που λείπεις από το σπίτι δεν είναι υπερβολικές για έναν άνθρωπο που έχει την τύχη (μέρες που ζούμε) να εργάζεται και να πληρώνεται (αυτό είναι και το σημαντικό σημείο της εργασίας).

Το κουταβάκι είναι πολύ νεαρό για να έχει μάθει το crate για τόσες ώρες και να τις αντέξει χωρίς πρόβλημα. Θα πρότεινα να μη το κλείνεις για τις ώρες που λείπεις στο crate μια που οι 8+ ώρες εγκλεισμού, χωρίς σωστή εισαγωγή, μπορεί να δημιουργήσουν ποικίλα θέματα για το παρόν και το μέλλον.

Προσωπικά θα διαμόρφωνα ένα μεγαλύτερο χώρο του σπιτιού (ένα δωμάτιο ή ένα μέρος δωματίου) με τέτοιο τρόπο ώστε και το κουτάβι να έχει μια μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, να μπορεί να κάνει τις ανάγκες του σε κάποιο πιο μακρινό σημείο, να έχει κάποια παιχνίδια εκεί ώστε να απασχολεί τα δόντια και το μυαλό του αλλά να είσαι κι εσύ σίγουρος ότι δε θα έχεις σοβαρές απώλειες και καταστροφές. Τώρα ένα καθαρισματάκι και ένα συγύρισμα μάλλον δε θα το αποφεύγεις.

Το σημαντικό κομμάτι όμως δεν είναι τι μπορείς να κάνεις τις ώρες που λείπεις (μια που αυτό, αν το σκεφτείς λογικά, δεν σου προσφέρει και πολλές επιλογές), μα τι κάνεις τις ώρες που είσαι μαζί με το κουταβάκι. Αυτό που κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις είναι να φροντίζεις πως το κουτάβι σου εκτονώνεται και κουράζεται επαρκώς, τόσο σωματικά όσο και πνευματικά, ώστε οι ώρες που λείπεις να είναι (να συνδυαστούν) με ώρες ξεκούρασης και ύπνου. Να μάθει το κουταβάκι πως πρέπει να είναι ξεκούραστο και γεμάτο ενέργεια διότι όταν θα γυρίσεις θα παίξετε, θα διασκεδάσετε και θα κουραστείτε. Καλό θα ήταν μία τέτοια "συνεδρία" παιχνιδιού, διασκέδασης και κούρασης να υπάρχει και πριν την αναχώρηση σου από το σπίτι.

Φυσικά, μέσα σε αυτά τα παιχνίδια και την διασκέδαση θα πρέπει να υπάρχει και η εκπαίδευση. Θα πρέπει να έχεις ήδη αρχίσει να εισάγεις εντολές όπως το "Κάτσε", το "Έλα", το "Κάτω" και να έχει γίνει μια εισαγωγή στην εδραίωση της σχέσης σας.

Όλα αυτά (και ακόμα περισσότερα που θέλουν πολλές ώρες γράψιμο, αλλά μπορεί και να τα βρεις ψάχνοντας) θα βοηθήσουν στο "πρόβλημα" σου αλλά και σε όλη την συμβίωση με τον σκύλο. Στην ουσία είναι η ζωή με τον σκύλο που αν "ρολάρει" παύει να μοιάζει "βουνό" και "πρόγραμμα" και γίνεται απλά "η ζωή με τον σκύλο μου".
η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα τα γνωριζω λιγο πολυ και τις βολτες μας εννοειται τις παμε και παιχνιδι υπαρχεθ κατα την διαρκεια της μερας οσο φυσικα ειμαι στο σπιτι...ομως το προβλημα μου ειναι οτι το σπιτι μου δεν ειναι αρκετο μεγαλο ωστε να διαμορφωσω εναν τετοιο χωρο που μου προτεινες...και μεσα στο σπιτι φοβαμαι να την αφησω ελευθερη οχι γιατι δεν ξερει την πανα,αυτο το εχει,αλλα προχθες την αφησα στο μπαλκονι και ηταν η χειροτερη εικονα που αντικρισα οταν γυρισα απο την δουλεια...γενικα εχω πελαγωσει αυτες τις μερες γιατι τα εχω δοκιμασει οοολα!!
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Αρχικά, χαλάρωσε... :)

Δεν είναι το τέλος του κόσμου και να ξέρεις οι περισσότεροι έχουν βρεθεί στην θέση που εσύ βρίσκεσαι τώρα. Αν έχεις αποφασίσει πως θες σκύλο (γιατί το "Θέλω σκύλο" έχει και αυτά που περιγράφεις μέσα) τότε θα το "παλέψεις" και θα το ξεπεράσεις.

Το θέμα είναι να το ξεπεράσεις με τις ελάχιστες απώλειες και με τα λιγότερα προβλήματα για το μέλλον.

Πριν μερικά (όχι λίγα) χρόνια ζούσα σε σπίτι 50m² με ένα Γερμανικό Ποιμενικό, ένα Μπόξερ και άλλα 3 άτομα και τα σκυλάκια τα είχα από κουτάβια και για κάποιες ώρες (6 ή περισσότερες) έμεναν και μόνα τους... Ζεις σε πιο "πιεσμένο" χώρο;

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως δεν τα έχεις δοκιμάσει όλα ή έστω δεν τα έχεις κάνει όπως πρέπει.

Πριν βάλω τελεία, να σου πω πως αν, μετά από σκέψη, καταλήξεις πως δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα η απόκτηση σκύλου... Μην αισθανθείς τόσο άσχημα. Δεν είναι αυτοσκοπός η κατοχή σκύλου, ούτε είναι υποχρεωτική. Μπορεί όντως να μην είναι η κατάλληλη στιγμή και τότε χωρίς ντροπές και στεναχώριες, απλά πράξε ορθά... και παρακαλώ μην παρεξηγήσεις τα παραπάνω.

Καλή συνέχεια! :)
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Θα σταθω κ γω στο θεμα της κοπελας που εφυγε
αλλα οχι ετσι οπως νομιζετε
μηπως λεω μηπως
η ελλειψη της κοπελας το εχει επηρεασει συναισθηματικα το κουταβι?
 


amstaff26

Member
28 Νοεμβρίου 2015
10
1
28
Πριν βάλω τελεία, να σου πω πως αν, μετά από σκέψη, καταλήξεις πως δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα η απόκτηση σκύλου... Μην αισθανθείς τόσο άσχημα. Δεν είναι αυτοσκοπός η κατοχή σκύλου, ούτε είναι υποχρεωτική. Μπορεί όντως να μην είναι η κατάλληλη στιγμή και τότε χωρίς ντροπές και στεναχώριες, απλά πράξε ορθά... και παρακαλώ μην παρεξηγήσεις τα παραπάνω.

Καλή συνέχεια! :)
εννοειται πως δεν παρεξηγω τιποτα και το καθε τι ισως με βοηθησει και σας ευχαριστω!! η αληθεια ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που εχω σκυλακι και πως εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου οτι ηταν ενα λαθος αλλα απο την αλλη παρ'ολο που δεν την εχω πολυ καιρο και που οι στιγμες που εχω περασει ειναι περισσοτερο ασχημες παρα ομορφες αυτες οι λιγες ομορφες στιγμες με εχουν κανει να δεθω παρα πολυ και να μην μπορω ποτε να παρω την αποφαση να την δωσω!!
Θα σταθω κ γω στο θεμα της κοπελας που εφυγε
αλλα οχι ετσι οπως νομιζετε
μηπως λεω μηπως
η ελλειψη της κοπελας το εχει επηρεασει συναισθηματικα το κουταβι?
οσο για αυτο το θεμα επειδη οταν ηταν εδω εγω δουλευα ενω αυτη οχι ηταν ολη την μερα μαζι της και δεν ξερω αυτο τι επιπτωσεις εχει και αν οντως εχει δεθει περισσοτερο μαζι της και ειναι ετσι τωρα!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τα ειπες ολα μονος σου...

Οποτε υπομονη,επιμονη κ πανω απο ολα ψυχραιμια...δε θαναι παντα ετσι...
κ πιστεψε με καποτε θαρθει η στιγμη που θα τα αναπολεις ολα αυτα
μπορει τωρα να θες να την καρυδωσεις
αλλα θα την κοιτας μετα απο χρονια κ θα λες που πηγε εκεινο το μια σταλια πλασματακι που μου κανε το σπιτι μπ@%#$#@?

Στην θεση σου θα αγοραζα ενα παρκο (θα τα βρεις σε πετσοπ) απλα φροντισε ναναι γερης κατασκευης κ θα την εχωνα εκει (ή φτιαχτο μονος σου...)
ξεκινα την ενω θαχεις χρονο να της το μαθεις..πχ ενα ΣΚ
για να βεβαιωθεις οτι δεν κλαιει ή φωναζει ή προσπαθει να δραπετευσει
βαλτης μεσα 1 2 παιχνιδια ναχει να ασχολειται,οχι παραπανω κ βεβαιωσου οτι δεν μπορουν να της κανουν κακο πχ δεν εχουν σφυριχτρα μεσα που μπορει να την φαει,ή δεν μπορει να το κανει 1000 κομματια κ να τα φαει
σε μια ακρη μια πανα (ειναι εξαγωνα ή οχταγωνα)
ενω σε μια αλλη ακρη νερο κ φαι (λιγο)
κ πριν φυγεις αφηνε ανοιχτο μια tv ή το ραδιοφωνο (να ακουει θορυβο)
 


amstaff26

Member
28 Νοεμβρίου 2015
10
1
28
Τα ειπες ολα μονος σου...

Οποτε υπομονη,επιμονη κ πανω απο ολα ψυχραιμια...δε θαναι παντα ετσι...
κ πιστεψε με καποτε θαρθει η στιγμη που θα τα αναπολεις ολα αυτα
μπορει τωρα να θες να την καρυδωσεις
αλλα θα την κοιτας μετα απο χρονια κ θα λες που πηγε εκεινο το μια σταλια πλασματακι που μου κανε το σπιτι μπ@%#$#@?

Στην θεση σου θα αγοραζα ενα παρκο (θα τα βρεις σε πετσοπ) απλα φροντισε ναναι γερης κατασκευης κ θα την εχωνα εκει (ή φτιαχτο μονος σου...)
ξεκινα την ενω θαχεις χρονο να της το μαθεις..πχ ενα ΣΚ
για να βεβαιωθεις οτι δεν κλαιει ή φωναζει ή προσπαθει να δραπετευσει
βαλτης μεσα 1 2 παιχνιδια ναχει να ασχολειται,οχι παραπανω κ βεβαιωσου οτι δεν μπορουν να της κανουν κακο πχ δεν εχουν σφυριχτρα μεσα που μπορει να την φαει,ή δεν μπορει να το κανει 1000 κομματια κ να τα φαει
σε μια ακρη μια πανα (ειναι εξαγωνα ή οχταγωνα)
ενω σε μια αλλη ακρη νερο κ φαι (λιγο)
κ πριν φυγεις αφηνε ανοιχτο μια tv ή το ραδιοφωνο (να ακουει θορυβο)
ξερεις τι ομως εγω να παρω ενα παρκο αλλα προχθες την αφησα στο μπαλκονι που δεν ειναι μικρο ειναι μεσαιου μεγεθους γυρισα και ειχε ξεσκισει την πανα και μετα της εβαλα αλλη και παλι τα ιδια ειχε πατησει πανω ειχε λερωσει οοολο τον τοπο οποτε και παρκο να παρω παλι χαλια θα τα κανει!! μια ερωτηση περι του μπανιου επειδη καθε μερα την βρισκω μεσα στα κακα και στα κατουρα και ειναι λερωμενη το καθημερινο μπανιο γνωριζεις τι επιπτωσεις μπορει να εχει ??
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καταστρεφει το ph του δερματος (εαν μιλαμε για κανονικο μπανιο με σαμπουαν κλπ)
τωρα με απλο νερακι μικρο το κακο,αλλα πως θα καθαρισουν τα σκ@τ@ με απλο νερακι θα μου πεις....
Τον εμβολιασμο τον εχει τελειωσει?βγαινει εξω?
πριν φυγεις για δουλεια τα χει κανει ή οχι για πρωι?
 


amstaff26

Member
28 Νοεμβρίου 2015
10
1
28
ναι ναι εχει τελειωσει τα εμβολια της βγαινει κανονικα βολτα και οποιο και να ειναι το ωραριο της δουλειας μου βγαινει παντα πριν για την βολτα της και παντα τα κανει!!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Οποτε δεν εξηγειται ολος αυτος ο χαμος που περιγραφεις
παρα οτι της στοιχισε ο "χαμος" της συντροφιας της κ αντιδραει καπως "βιαια" μπορει κ για να σου τραβηξει το ενδιαφερον...
εμενα μια μερα μου χε ξεριζωσει τρεις μηλιες η δικια μου απτα νευρα της που την αφησα πισω...πως το καταφερε μη με ρωτησεις...
Τιποτα...θα κανεις λιγο υπομονη μεχρι να ξαναβρει τους ρυθμους κ να συνηθισει την καινουρια της πραγματικοτητα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...η ελλειψη της κοπελας το εχει επηρεασει συναισθηματικα το κουταβι?
Όλους θα μας επηρέαζε συναισθηματικά η έλλειψη της κοπέλλας, "παιδάκι μου"... όχι μόνο το κουταβάκι!!!:p:D
 


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Καλησπέρα και από εμενα. Επειδή στα σκυλιά που είχα κάποτε, ήταν συνηθισμένα στο εξω(μόνιμα σε σπιτι με μεγάλη αυλη)...φανταζόμουν ότι κ στο τωρινό μου σκυλάκι θα ήμουν έτσι χαλαρός..θα λείπω για ώρες κ θα γυριζω κ αυτη θα με περιμένει στην πόρτα όμορφα ήσυχα κλπ...αμ δε.. για κανένα λογο... την λύση βρήκα αφενος στο να μην μένει τόση ώρα μόνη της...και 2ον. αγόρασα 2 - 3 διαφορετικού είδους τέτοια πραγματάκια. Είναι από υψηλής αντοχής καουτσούκ ισως...κούφιο από μεσα,που μπορείς να το γεμίσεις με σχεδόν ότι θες...την τροφή της?! Ένα μπισκοτακι?! Οτιδήποτε που να μην μπορεί πανεύκολα να βγει φυσικα! Έτσι ώστε στις στιγμές βαρεμάρας να έχει κάτι να κάνει! ! Κ εμένα την πανα,ακόμα κ τώρα καμιά φορά την βρίσκω σκισμενη!! Που σημαίνει έφαγε το φαγακι από το παιχνίδι κ ξαναβαρεθηκε! Έτσι είσαι λεω? Κρυψιμο την άλλη φορα...Οπότε τώρα τα κρύβω ολα...Μην φανταστείς κάτι τρελο..ίσα ίσα να μην αισθάνεται πληξη!! Πίστεψε με βοηθάνε αυτά τα παιχνιδάκια.... στο μυαλό τους κυριως...


Έχει πολλά βίντεο εγώ στην τύχη βρήκα ίσα να δεις τι εννοω...

Καλή δύναμη από εμένα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
 
  • Like
Reactions: kosmaki


Nontasbit

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
58
165
39
Συγνώμη που ξαναπαντω,δεν μπορώ να κάνω διόρθωση του από πάνω μηνύματος! :( ήθελα να πω ότι στο τωρινό σκυλάκι που ζει σε ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ :) Εξου κ η σύγκριση πριν με μετά. ..
 


26 Σεπτεμβρίου 2021
62
35
48
εννοειται πως δεν παρεξηγω τιποτα και το καθε τι ισως με βοηθησει και σας ευχαριστω!! η αληθεια ειναι οτι ειναι η πρωτη φορα που εχω σκυλακι και πως εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου οτι ηταν ενα λαθος αλλα απο την αλλη παρ'ολο που δεν την εχω πολυ καιρο και που οι στιγμες που εχω περασει ειναι περισσοτερο ασχημες παρα ομορφες αυτες οι λιγες ομορφες στιγμες με εχουν κανει να δεθω παρα πολυ και να μην μπορω ποτε να παρω την αποφαση να την δωσω!!

οσο για αυτο το θεμα επειδη οταν ηταν εδω εγω δουλευα ενω αυτη οχι ηταν ολη την μερα μαζι της και δεν ξερω αυτο τι επιπτωσεις εχει και αν οντως εχει δεθει περισσοτερο μαζι της και ειναι ετσι τωρα!!
Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα..Για να μην επαναλαμβάνω αυτά που είπες τα έχω πάθει όλα κι εγώ...Το καλό είναι ότι εγώ λείπω το πολύ 4 ώρες την ημέρα και αφήνω την σκυλίτσα μου στην βεράντα μου η οποία είναι πλήρης ασφαλισμένη και φυσικά έχει τα απαραίτητα...Είχα έρθει και εγώ στο δίλημμα να την χαρίσω αλλά δεν μου πάει η καρδιά γιατί τώρα έχω αρχίσει να δένομαι όλο και πιο πολύ μαζί της...Υπομονή και θα πάνε όλα καλά πίστεψέ με...Όταν λείπεις βγάλτην στην βεράντα ή το μπαλκόνι σου για να έχει ελευθερία κινήσεων αλλά θυμήσου: ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ ΠΩΣ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ Η Ο ΚΗΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΜΙΚΡΟΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ!!!ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΘΑ ΑΠΟΒΕΙ ΜΟΙΡΑΙΟ!
Εάν έχεις υπομονή και πίστη όλα θα γίνουν! Αν δεν πιστεύεις στον εαυτό σου και στις ικανότητές σου τότε έκανες λάθος που πήρες σκύλο..Εγώ όμως πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις..Καλή τύχη!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3