όρεξη κουταβιού


Alma2012

Member
13 Οκτωβρίου 2012
10
0
καλησπέρα σας έχω ένα γερμανικό ποιμενικό θα ήθελα να ανοίξω ένα θέμα που με απασχολεί,την μικρή την τάιζα brit care puppy μεχρι που αλλάξαμε λόγω ηλικίας σε brit care large breed. από εκείνη την μέρα δεν τρώει με όρεξη έχει διάρροια μετά από μια διατροφή ρυζιού κοτόπουλου κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό τώρα την ταΐζω royal canin maxi junior από κόπρανα όλα καλά έφτιαξαν το πρόβλημα μου είναι ότι πχ από τα 200 γραμμάρια στο γεύμα συνήθως τρώει τα 150 γρ και μετά σαν να μπουκώνει με ανησυχεί γτ πρέπει να πάρει βάρος είναι 5 μηνών 18 κιλά θα τις ανοίξει η όρεξη σιγά σιγά λέτε?
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τυχερος εισαι,,, εγω αν της βαλω 200 γραμμαρια θα τα φαει και μετα θα γαυγιζει μεχρι να της βαλω αλλα 200 ==)) εγω νομιζα οτι ολα τα κουταβια ειναι λαιμαργα,,, κρινοντας απο τη δικια μου το λεω,,, αν της βαλω ενα κιλο θα το εξαφανισει σε 5 λεπτα και πολλα λεω,,,,, εγω της δινω τουλαχιστον 2% του βαρους της σε ξηρα τροφη ,,, αλλα και παλι λιγα ειναι γιατι ολη μερα τρεχει πανω κατω δεν ησυχαζει !!
 


maltez mini

Active Member
4 Οκτωβρίου 2012
37
0
Γειά σας και πάλι εχώ καιρό να εμφανιστώ. Αν θυμάστε έψαχνα μαλτεζάκι και επειδή δν ήθελα να πάρω από pet shop για τους γνωστούς λόγους. Περίμενα΄μήπως και βρεθεί κάτι, η να πάω εξωτερικό για εκτοφέα. Ευτυχώς τελευταία στιγμή βρέθηκε κάποιος που χάριζε και ευτυχώς τον ήξερα. Έτσι απέκτησα την Ηλέκτρα μ που τώρα είναι 4 μηνών! Έκανα αυτόν τον πρόλογο για να με θυμηθήτε οχι ότι χρειαζόταν απλά ήθελα να σας πω το χαρμόσυνο! Έχω μια ερώτηση της δίνω royal απλά είναι λίγο ακριβή, υπάρχει κάποια άλλη καλή και με λιγότερα χρήματα; Ευχαριστώ!!!
 






chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Είναι καλή; πόσο κοστίζει;
To 15 κιλό παίζει από 45-50 ευρώ, για το δικό σου σκύλο θες την 5-7 κιλη συσκευασία (δεν θυμάμαι τα κιλά που βγαίνει) που είναι περίπου στα 25 κιλά.
 


maltez mini

Active Member
4 Οκτωβρίου 2012
37
0
Και κάτι άλλο που με προβληματίζει και τρέχω από πίσω της. Τρώει τα κακά της και δεν ξέρω πως να τησ το κόψω. είμαστε όλη μέρα μαζί οπότε δεν παίζει πρόβλημα αγχους η κάποια άλλη φοβία είναι πολύ κοινωνική και γενικά δν έχει δείξει προβλήματα συμπεριφοράς. Τι να κάνω;;;;;
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Έχει παρόμοια θέματα στο φόρουμ ψάξε στην αναζήτηση, εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα το έλυσα με απλή αλλαγή τροφής.
Τώρα εσύ που έχεις "μισό" σκύλο όπως και εγώ μην κόλας πολύ στην τιμή με ένα 30 βγάζεις μήνα και πέρνεις από τις καλύτερες τροφές.
Δηλαδή εσένα πόσο τρώει 150γρ τη μέρα;
 


maltez mini

Active Member
4 Οκτωβρίου 2012
37
0
Έχει παρόμοια θέματα στο φόρουμ ψάξε στην αναζήτηση, εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα το έλυσα με απλή αλλαγή τροφής.
Τώρα εσύ που έχεις "μισό" σκύλο όπως και εγώ μην κόλας πολύ στην τιμή με ένα 30 βγάζεις μήνα και πέρνεις από τις καλύτερες τροφές.
Δηλαδή εσένα πόσο τρώει 150γρ τη μέρα;
2 όγδοα 3 φορες ανα 8 ωρο τρώει . ναι βγάζει μήνα
 


Alma2012

Member
13 Οκτωβρίου 2012
10
0
ferozasea μακαρι να χα το ιδιο προβλημα θα μουν χαρουμενος χαχαχαχα maltez mini το ιδιο θεμα ειχα και γω με την παλια τροφη ισως δεν της καθοτανε καλα ισως συμβαινει και στην δικια σου το ιδιο οσο καλη και νανε μια τροφη αν δεν κατσει στο σκυλο καλα εχει θεματα αυτο πιστευω εγω εμεις παντος με ζορια καθε μερα σιγα σιγα τα τρωει παμε καλα
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Και κάτι άλλο που με προβληματίζει και τρέχω από πίσω της. Τρώει τα κακά της και δεν ξέρω πως να τησ το κόψω. είμαστε όλη μέρα μαζί οπότε δεν παίζει πρόβλημα αγχους η κάποια άλλη φοβία είναι πολύ κοινωνική και γενικά δν έχει δείξει προβλήματα συμπεριφοράς. Τι να κάνω;;;;;
τα τρώει όταν τα κάνει μέσα η και έξω?
είναι πιθανόν να του έχεις δείξει κάτι λάθος και να το κάνει από ανασφάλεια μήπως το μαλώσεις
έτσι την πάτησα εγώ και μετά άλλαξα συμπεριφορά και το έκοψε αμέσως
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και κάτι άλλο που με προβληματίζει και τρέχω από πίσω της. Τρώει τα κακά της και δεν ξέρω πως να τησ το κόψω. είμαστε όλη μέρα μαζί οπότε δεν παίζει πρόβλημα αγχους η κάποια άλλη φοβία είναι πολύ κοινωνική και γενικά δν έχει δείξει προβλήματα συμπεριφοράς. Τι να κάνω;;;;;
Τα τρώει και η δικιά μου, μεγαλοκοπέλα 12 χρονών. Αν δεν τα μαζέψω αμέσως μόλις τα κάνει...Ο λόγος που φαντάζομαι εγώ είναι ότι όταν ήταν μωράκι για λίγο καιρό την είχε μια στρίγγλα που την έδερνε , ίσως την μάλωνε λοιπόν και για τα κακά της και τα έτρωγε για να εξαφανίσει.
Έχω δοκιμάσει το κόλπο με τον ανανά, λίγος ανανάς στην τροφούλα και δεν τους αρέσει μετά η γεύση και δεν τα τρώνε (γιατί χωρίς τον ανανά έχουν υπέροχη γεύση .. :p )
Να φταίει και η τροφή; ίσως, για δες και με την καινούρια αν το κάνει.
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εχω παω με τα ποσοστα,,,, 2% περιπου επι το σωματικο βαρος,,, παντα για ξηρα τροφη λεμε.... αρα στα 4 κιλα θα της εδινα 80 γραμμαρια σε δυο δοσεις... η 90 γραμμαρια σε τρεις δοσεις,,, στη δικια μου που ειναι 27 κιλα της δινω 540 γραμμαρια σε τρεις δοσεις,,,, purina tonus puppy,,,, η breed junior,,,, σε πιο ακριβη και πιο ποιοτικη τροφη λενε οτι θελουν ακομα μικροτερη ποσοτητα,,,,
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981