1ος σκύλος και οικογένεια ...


spyros_greece

Member
26 Δεκεμβρίου 2007
12
0
Για σας και από μενα
Θέλω μια ερώτηση ….. για σκυλο ..
Σκεφτομαι να παρω σκυλο δεν έχω κατάληξη ακομα ….
Δεν ξέρω αν θα αντεπεξέρθω στις απαιτησεις …
Αλλα τρελαίνομαι δεν μπορώ και θα καταλήξω σε υιοθεσία ….(ισως )
Ο μικρος είναι 5 χρονών και σκεφτομαι να συνδυάσω το σκυλο και με το παιδι… αλλα φοβάμαι μην μαρτυρήσει ο σκυλος από το παιδι του δοση και καμια δαγκωνιά και εχουμε αλλα …

κατι σαν λαμπρατορ αλλα να μην μαδαει και πιο μικρο …(μαδαει φανταζομαι και ποιος την ακουει )

Μπορει να βοηθήσει κάποιος…

Πώς αντιμετωπίζει το παιδι το σκυλο ? και το αναποδο ? εχει κανεις εμπειρία?

και συνεχίζω να διαβάζω το φορουμ
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Spyros_greece καλώς ήρθες στο Dogforum :) .
Ο σκύλος που σκέφτεσαι να αποκτήσεις – να υιοθετήσεις, θα είναι ο πρώτος σου σκύλος ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο Dogforum Σπύρο! :p
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα!

Αρχικά συζήτησε το θέμα με τη γυναίκα σου (πολύ σημαντικό!), διότι θα επωμιστεί ένα σημαντικό μέρος της ευθύνης του σκύλου. Εάν έχει αντιρρήσεις, μη πάρεις σκύλο!

Κατά δεύτερον, εξήγησε στο παιδί πως το σκυλί δεν είναι παιχνίδι, είναι ζώο και εάν θέλει ένα πραγματικά ένα ζωάκι, θα πρέπει να συμβάλει στην φροντίδα του.

Τρίτον, υποψιάζομαι από την περιγραφή σου πως δεν είχες ποτέ ξανά σκύλο. Σε αυτήν την περίπτωση, υπολόγισε οπωσδήποτε, (ένας λόγος παραπάνω από την στιγμή που έχεις μικρό παιδί), 800 περίπου ευρώ για την εκπαίδευση του σκύλου σε επαγγελματία εκπαιδευτή.

Τέταρτον, η έννοια του ελεύθερου χρόνου σας και των διακοπών σας, θα αλλάξει άρδην. Διάβασε παλιότερα θέματα στην κατηγόρια «Διαλέγοντας σκύλο» για να μάθεις γιατί η καθημερινότητα σου δεν θα είναι πια η ίδια.
Ο σκύλος θα καταλάβει ένα σημαντικό μέρος της ημέρας σου (τουλάχιστον 2 βόλτες την ημέρα, καθαριότητα, παιχνίδι) και της τσέπης σου (τροφές, εκπαίδευση, κτηνίατρος).

Το σημαντικότερο: Μην πάρεις σκύλο από pet-shop!

Αυτά προς το παρόν!
Κάνε μια «βόλτα» στο forum και για οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε! :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Oλα τα σκυλιά μάδάνε ...
Μην πάρεις πολύ μικρό, δεν ενδύκνειται με το παιδί, κάτι σε μέγεθος labrador είναι καλύτερα ...
Καλύτερα να υιοθετήσεις, αλλά πρόσεξε πολύ τον χαρακτήρα ... αν δεν ξέρεις και πολλά, και δεν μπορεις να κρίνεις έναν ενήλικο σκύλο, υιοθέτησε κουτάβι ...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Kαι τα boxer δεν είναι καλά με παιδιά???Αλλά αυτά έχουν πολλαααααά σάλια =P~ Καλύτερα να προτείνουν μέλη του φόρουμ που είναι γονείς με μικρά παιδιά και έχουν την ανάλογη εμπειρία γιατί η θεωρία από την πράξη απέχει.......μίλια :D
 


spyros_greece

Member
26 Δεκεμβρίου 2007
12
0
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον …..
1) είναι ο πρώτος σκυλος
2) η γυναίκα “αντιδρα “
3) το παιδι έχω σκοπώ όπως πολύ σωστά αναφέρατε (τουλάχιστον έτσι μου βγαίνει ) ότι μάλλον θέλει και αυτό “εκπαίδευση” για τον σκυλο
4) το κοστος είναι ένα δύσκολο αλλα όχι αξεπέραστο
5) και κυριότερο δεν υπάρχει αρκετος ελεύθερος χρονος ……(ελ. επαγγελματίας γαρ…)
προσπαθώ να ενημερωθώ μεσα από αυτά που εχετε γράψει εδώ αλλα θέλω αν γίνεται και όταν αποφασιστεί κάποιων να με καθοδηγήσει από εσας στον εκτροφεα (αν μιλαμε για λαμπρατορ πχ )
σίγουρα φαντάζομε πολλή από εσάς έχετε εμπειρία να μου προτείνεται κάποιων έστω και πμ
τα υπόλοιπα από ότι βλέπω σχεδόν όλα τα έχετε σημειώσει στο φορουμ
το λέω αυτό γιατι διαβασα για πετ….. μακριά και για μενα είναι σημαντικό αν και όταν πάρω σκυλο να ξέρω ότι το παιδι θα μεγαλώσει μαζι του αρμονικα και δεν θα στεναχωριέται κάθε 3 και λιγο επειδή ο σκυλος θα έχει πρόβλημα και δεν μιλάω για κατι φυσιολογικό που μπορεί να συμβεί στον οποιωνδήποτε αλλά για αυτά που αναφέρατε σχετικά με πετ και χάλια εκτροφής
πάντως σας ευχαριστώ για την βοήθεια και θα το ζυγίσω παρα πολύ πριν το αποφασίσω
και κατι τελευταίο με τα 5 δεδομένα που ανέφερα βλέπεται οτι δεν πρέπει να πάρω σκυλο (δεν θέλω να παιδεύω ενα ζωντανό με τίποτα ) ……..
αν ναι ποιον προτείνεται (με δεδομένο οτι θέλουμε οσο λιγότερες αν οχι καθόλου τρίχες )

και ζω σε διαμέρισμα
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
keyman said:
Kαι τα boxer δεν είναι καλά με παιδιά???Αλλά αυτά έχουν πολλαααααά σάλια =P~ Καλύτερα να προτείνουν μέλη του φόρουμ που είναι γονείς με μικρά παιδιά και έχουν την ανάλογη εμπειρία γιατί η θεωρία από την πράξη απέχει.......μίλια :D
όντως.

εαν έλεγα ροττ θα είμουν υπερβολικός μάλλον. ε :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

πάντως γενικά τα πάνε καλά με τα παιδιά.

άσε που κανείς δεν θα σκεφτεί να πειράξει το παιδί :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
spyros_greece, σε συγχαίρω που κάνεις έρευνα ΠΡΙΝ πάρεις σκύλο και δεν ενεργείς παρορμητικά και βιαστικά.

Εάν το μόνο πρόβλημα είναι οι τρίχες, θα σου πρότεινα το μεσαίο poudle (κανις). Ρίξε μια ματιά σε μια παρόμοια περίπτωση, εδώ: Βοήθεια στην επιλογή της ράτσας

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό! Έτσι κι αλλιώς θα υπάρξουν τόσα ατυχήματα στο σπίτι («λέρωμα», καταστροφές αντικειμένων, τοίχων, επίπλων κτλ), που το μάδημα θα είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί...

Το θέμα είναι πως από την στιγμή που η σύζυγος σου δεν θέλει ζώο στο σπίτι και δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος, αργά ή γρήγορα, θα αναγκαστείς να δώσεις το σκύλο και αυτό σίγουρα θα κοστίσει σε όλους και πολύ περισσότερο στο παιδί.
Έχω βιώσει ανάλογη τραυματική εμπειρία ως παιδί και πίστεψε με, ακόμα και τώρα, στα 32 μου χρόνια, όποτε το θυμάμαι, κλαίω.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην πάρεις σκύλο…
 


spyros_greece

Member
26 Δεκεμβρίου 2007
12
0
ROTTIE said:
Το θέμα είναι πως από την στιγμή που η σύζυγος σου δεν θέλει ζώο στο σπίτι και δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος, αργά ή γρήγορα, θα αναγκαστείς να δώσεις το σκύλο και αυτό σίγουρα θα κοστίσει σε όλους και πολύ περισσότερο στο παιδί.
Έχω βιώσει ανάλογη τραυματική εμπειρία ως παιδί και πίστεψε με, ακόμα και τώρα, στα 32 μου χρόνια, όποτε το θυμάμαι, κλαίω.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην πάρεις σκύλο…
ευχαριστώ ολους σας
αυτο φοβάμαι και εγώ ….. γιαυτό το μετράω και ζυγίζω τοσο………
κανις δεν με αρέσει ….
Μου αρέσει παρα μα παρα πολυ το Jack Russel αλλα δεν ξέρω αν κάνει ….
Και δεν ξέρω αν υπάρχει εκτροφέας εδω ….
Αυτο που καταλαβα όμως για παιδί όλοι αναφέρουν λαμπρατορ αλλα που να το βάλω γμτ……

Υπάρχει κάποιος με Jack Russel να μου δώσει τα Φώτα του ?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
όλες οι ράτσες μαδάνε εκτός απο τα poodle,τα λαμπ μαδάνε απίστευτα :shock: ,η γυναίκα σου θα φρικάρει αλλά μέχρι να πάει το σκυλί ενός έτους περίπου θα φρικάρει και με χίλια άλλα πράγματα. :evil: Μια οικογένεια φίλων που έχουν και αυτοί παιδιά και δουλεύουν και οι δύο μετά από πολλή σκέψη κατέληξαν σε maltese σαν αυτό που έχει η luna,είναι τώρα περίπου 4 μηνών και μέχρι τώρα δεν τους έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα.Είναι μικρό,το παίρνεις παντού μαζί σου χωρίς να σου λένε τίποτα,δεν θέλει πολύ φαγητό,σε όλα είναι πιο οικονομικό από ένα μεγάλο σκυλί :D Να μας πει η luna που έχει και παιδιά πώς είναι :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Υπάρχει κάποιος με Jack Russel να μου δώσει τα Φώτα του ?
Μια φιλη μου εχει τωρα το 2ο Jacky της και ξερω και απο το ιατρειο αρκετα.
Ειναι σκετα τρελοκομεια!!!! Ολα που εχω γνωρισει μεχρι τωρα, χωρις εξαιρεση.
Ολη μερα κινηση- action- και φασαρια.
Υπερκηνητικα σκυλια με μεγαλη αυτοπεποιθηση και θαρος που χρειαζονται αρκετη ασκηση, για να μην διοχετευουν την απιστευτη ενεργια τους αλλου (καταστεφοντας το σπιτι ας πουμε).
Και αν λες οτι δεν εχεις πολυ ελευθερο χρονο, σιγουρα δεν σου κανει.

Γενικος το θεμα ελληπης χρονος μου φαινεται σε σενα αρκετα σοβαρος λογος να μη παρεις σκυλο, μιας που μαλλον θα εισαι ο μονος που θα ασχοληθει.
Εγω εχω γαλλικο μπουλντογκ, σκυλος που ειναι αρκετα μετριμενος στις κινησεις του= και παρολα αυτα θελω τουλαχιστον 2 ωρες την ημερα μονο για τον σκυλο.
Και εδω περα ασχολειται και η κορη μου πολυ (17 ετων) και ο συζηγος οποτε μπορει.
Και ειμαι και στην πλεονεκτικη θεση και μπορω να την παρω αρκετες φορες την εβδομαδα μαζι μου στην δουλεια μου.
 


Amelie

Guest
12 Δεκεμβρίου 2007
69
0
Thessaloniki
keyman said:
Μια οικογένεια φίλων που έχουν και αυτοί παιδιά και δουλεύουν και οι δύο μετά από πολλή σκέψη κατέληξαν σε maltese σαν αυτό που έχει η luna,είναι τώρα περίπου 4 μηνών και μέχρι τώρα δεν τους έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα.Είναι μικρό,το παίρνεις παντού μαζί σου χωρίς να σου λένε τίποτα,δεν θέλει πολύ φαγητό,σε όλα είναι πιο οικονομικό από ένα μεγάλο σκυλί :D Να μας πει η luna που έχει και παιδιά πώς είναι :D
Και εγώ μαλτέζ έχω πιο μεγαλο βεβαια από της Luna,με τα παιδιά τα παέι πολύ καλά, είναι πολύ χαδιαρης αρκει μόνο να μην φωνάζουν. Τα μαλτέζ όμως θέλουν πολύ περιποίηση, χτενισμα κάθε μέρα κτλ (ο δικός μου δεν το θέλει με τίποτα, έχουμε δράματα)το χαλί γεμίζει τρίχα ,είναι σαν χνούδι ασπρο από λούτρινο αρκουδάκι.Σαν χαρακτήρας είναι πολύ κοινωνικό και συνεργασιμο, κανενα πρόβλημα.δεν χρειάζεται πολλές ώρες άσκησης όπως ένα μεγάλο σκυλί , και φυσικά είναι πιο οικονομικό..΄Θα σε συμβούλευα όμως κάποιο μικρό, συτό το μέγεθος αλλά με διαφορετικό τρίχωμα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δύσκολα .... ΑΝ αποφασίσεις να πάρεις, ξέχνα το Tζακ, κοίτα για maltese - schnauzer mini ή μεσαίο ... kavalier King Charles spaniel ... French Bulldog ... - και αγγλικό, γιατί όχι ... poodle (αλλά δεν σ'αρέσει) ...
Γνώμη μου, επειδή δεν έχεις πολύ χρόνο για μεγάλες βόλτες απ'ότι κατάλαβα ... πήγαινε προς τα bulldog ... επίσης pug - boston terrier και τέτοια ... επιμένω ότι λίγο πιο μεγάλο είαι καλύτερα, αλλά θα δυστυχήσετε, λόγω έλλειψης ασχολίας (χρόνου)
 








gwgw

Well-Known Member
FrenchieFan said:
gwgw said:
παρε ενα λαμπραντορ...ή ενα γκολντεν ριτριβερ..
θα το χαρειτε και εσεις και το μικρο...
Αλλα μαδανε τρελαααααα!!!
ναι δε διαφωνω...ολα ομως τα σκυλια μαδανε..αυτη ειναι η φυση..

αν δε θες τριχες ή θα παρεις ενα κανισακι το οποιο ομως θα κουρευεις καθε τοσο ή παρε μια γατουλα απο εκεινες που δεν εχουν ουτε μια τριχα πανω τους (Σφιγξ νομιζω λεγετε)... ή μη παρεις καθολου ζωο.. :D

δε γινετε να τα εχουμε ολα... και να μη μαδαει, και να τα πηγαινει τελεια με τα παιδια, και να ανεχετε οτι θα του κανει ο μικρος, και να μην εχει προδιαθεση για αρρωστειες, και να μην ειναι νευρικο, επειδη θα εχεις το παιδι.. ε δε γινονται αυτα..
εφοσον αποφασισεις οτι θα εχεις σκυλο για τα επομενα χ χρονια, θα αποφασισεις οτι θα εχεις τριχα ΠΑΝΤΟΥ μεσα στο σπιτι...
δυστυχως ετσι ειναι..
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
Keyman τωρα ειδα το post σου καλα ρωτανε την μανουλα την γνωμη της για το παιδι της?φυσικα και ειναι το καλυτερο :lol: :lol: :lol: :lol: Λοιπον να πω κι εγω την γνωμη μου καλο το μικρο σκυλακι,ησυχο,ανεξοδο,τα παει τελεια με τα παιδια,κανουν τρελα παιχνιδια,ειναι η τελεια παρεουλα και για τους μεγαλους στον καναπε,επισης εμενα δεν μαδαει καθολου(μα καθολου),το ειχα ρωτησει πριν την παρω γιατι εχω κορη αλλεργικη,αλλα υπαρχει προβλημα με την συμπεριφορα του παιδιου μετα,πρεπει να ειναι λιγο εξοικιωμενο με τα ζωακια ειδικα τα μικροσωμα γιατι μπορει να σου ερθει με κανενα ποδαρακι στο χερι καμια μερα και να πεσεις κατω :shock: :shock: .Θελει πολλη προσοχη για να μην το τραυματισει μεχρι αυτο να μαθει να προφυλλασεται και να παιζουν σωστα.Καλυτερα ενα pug,πιο γεροδεμενο,πιο ανθεκτικο,πιο κοντη τριχα χωρις πολυ περιποιηση.Αυτα ειχα να πω.... :D
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δηλαδη τα μαλτεζ δεν χανουν τριχωμα??
και εαν το τριχωμα "πεφτει" η δεν "πεφτει" ποια η διαφορα για την αλεργια?
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΡΙΧΩΜΑ και για να μην με πειτε επιθετικη το δικο μου τουλαχιστον δεν χανει,τα χανει ολα στην βουρτσα αλλα στο σπιτι τριχα δεν εχω δει ακομη.Οταν ειχα το akita που εχανε μια σακουλαρα τριχα την ημερα ειχα προβλημα με την μικρη γινοταν κοκκινη,φτερνιζοταν(ειναι ολιγον ασθματικη) οπως και με τις γατες παθαινει το ιδιο.Ειχα διαβασει οτι τα maltese ειναι καταλληλα για ανθρωπους με αλλεργιες και αναπνευστικα προβληματα,δεν το πιστευα φυσικα,μου το ειπαν και απο εκει που την πηρα,παλι δεν το πολυπιστεψα αλλα το ειδα και στην πραξη.Τουλαχιστον με το δικο μου σκυλι.