2μηνη απουσία-αλλαγή σε συμπεριφορά.


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Καλησπερα DogForum!
Απο αυτο το νημα δν ξερω αν θα βγει κατι εποικοδομητικο...
Απλα θελω να εκφρασω καποια συναισθηματα!!!
Για λογους που δν μπορω να εξηγησω αυτη τη στιγμη(κυριως επιτευξη υψηλων στοχων) θα πρεπει να απουσιασω απο τον Πειραια...
Θα πρεπει να παω στο μαγαζι του πατερα μ για ενα διαστημα 2 μηνων περιπου για δουλεια. 450 χιλιομετρα αν δν κανω λαθος μακρυα!!!
Θα μ πειτε που κολλαει ολο αυτο με την θεματολογια που αφορα το φορουμ.
Η απαντηση ειναι απλη. Η μπεμπα μ που αισιως ειναι 5.5 μηνων δν θα ειναι μαζι μ!!!
Θα μ λειψει πολυ και δν ξερω κατα ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα της απεναντι μου οταν γυρισω και γενικα δν ξερω πως θα διαμορφωσει τον χαρακτηρα της τωρα αυτη την δυσκολη περιοδο που θα λειπω που λογικα θα θελει να κανει ανακαταταξεις στην ιεραρχια που θα της ερθει πρωτος οιστρος κτλ.
Θα ανεβαινω βεβαια καθε 15 μερες περιπου αλλα σιγουρα αυτο δν αρκει. Ενδεχομενως να την παρω και κατω μαζι μ για ενα διαστημα αν οι συνθηκες το ευνοησουν!!!
Μου ηρθε ξαφνικο γτ ενω ηταν στα σκαρια να κανω αυτο το βημα τον Ιουλη , δεχτηκα ενα τηλεφ. σημερα που ελεγε απλα ετοιμασου αυριο πρωι φευγουμε!!!
Καμια ψυχολογικη προετοιμασια δηλαδη!!!
Μπορει να το θεωρειται χαζο αλλα για μενα 2 μηνες μακρυα της ειναι αστα να πανε στο διαολο!!!
Πολλες φορες τα βραδια κοιταζω φωτος της χαμογελαω και τρεχω μεσα στο σπιτι οπου κοιμαται να την παρω αγκαλια!!!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το θεμα Γιαννη είναι σημαντικο. Ποιος θα προσεχει το σκυλι οσο θα λειπεις? Οι συγγενεις (ειδικα γονεις) συχνα κανουν μεγαλα λαθη ή κακομαθαινουν πολύ τα σκυλια και οταν γυρνας πισω βρισκεις άλλο σκυλι και φτου κι απ’την αρχη.
Φανταζομαι εχεις εξαντλησει ολες τις πιθανότητες για να το παρεις μαζι σου και απλά δεν γινεται.
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
αν δεν κάνω λάθος τα είχες υπολογίσει όλα αυτά και γιαυτό ήθελες το σκύλο που θα πάρεις να τον δεχτεί και η μητέρα σου γιατί εκείνη θα τον φροντίζει, έτσι δεν είναι;

απλά σου ήρθε πιο νωρίς;;

δυστυχώς έτσι είναι η ζωή :(
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ωπα Ωπα!!!
Ενας λογος που δν μπορω να παρω το σκυλι ειναι επειδη η μητερα μ δν μπορει να την αποχωριστει!!!
Η φαση ειναι : '' εσυ παιδι μ πηγαινε στο καλο αλλα η μπεμπα θα μεινει μαζι μ!!!''
Οποτε δν παιζει θεμα να μην περναει καλα το μικρο μ κοριτσακι!!!
Αμεσα δν μπορω να την παρω αλλα ευελπιστω να την παρω καποια στιγμη για λιγο!!!
Δν θα μεινει ουτε μονη ουτε κλεισμενη ουτε τπτ. Απλα δν θα ειμαι εγω μαζι της.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σίγουρα άνοιξες ένα θέμα που "κολλάει" πολύ στο forum.
Μόλις διάβασα το post σου και έκανα τις αντίστοιχες σκέψεις για μένα, με έλουσε κρύος ιδρώτας.
Ελπίζω κι εγώ με τη σειρά μου, να έχεις σκεφτεί όλες τις πιθανότητες και τις εναλλακτικές λύσεις για να την πάρεις μαζί σου.
Μη σκέφτεσαι το "αν μπορείς". Σκέψου το "πως θα μπορέσεις":cool:

Υ.Γ. Μόλις διάβασα την απάντησή σου, αλλά τα βασικά δεν αλλάζουν σε σχέση με την καθιερωμένη "αγέλη"...
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Μη σκέφτεσαι το "αν μπορείς". Σκέψου το "πως θα μπορέσεις":cool:
Να δολοφονησω την μανα μ!!! Αυτος ειναι ενας τροπος!!!
 




Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Ωπα Ωπα!!!
Ενας λογος που δν μπορω να παρω το σκυλι ειναι επειδη η μητερα μ δν μπορει να την αποχωριστει!!!
Η φαση ειναι : '' εσυ παιδι μ πηγαινε στο καλο αλλα η μπεμπα θα μεινει μαζι μ!!!''
Οποτε δν παιζει θεμα να μην περναει καλα το μικρο μ κοριτσακι!!!
Αμεσα δν μπορω να την παρω αλλα ευελπιστω να την παρω καποια στιγμη για λιγο!!!
Δν θα μεινει ουτε μονη ουτε κλεισμενη ουτε τπτ. Απλα δν θα ειμαι εγω μαζι της.
Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στο να την πάρεις μαζί σου τότε δεν πρέπει να την αφήσεις στην μητέρα σου..
Θέμα εκπαίδευσης
Θέμα ευθυνών
Θέμα συναισθημάτων του κουταβιού
Δεν είναι ένα ΣΚ , ε'ιναι δύο μήνες ..
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
ποιανου ειναι ο σκυλος;
Απο που κρινεται αυτο ? Επειδη τον πληρωσα εγω δν σημαινει πως ειναι δικος μ νομιζω. Ουτε επειδη στο βιβιλιαρο της λεει το ονομα της μανας μ σημαινει πως ειναι δικος της. Ειναι δικος μας.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα στο να την πάρεις μαζί σου τότε δεν πρέπει να την αφήσεις στην μητέρα σου..
Θέμα εκπαίδευσης
Θέμα ευθυνών
Θέμα συναισθημάτων του κουταβιού
Δεν είναι ένα ΣΚ , ε'ιναι δύο μήνες ..
Θα με βλεπει. Δν ειναι ανευθηνη η μητερα . Απορω απο που απορρεει κατι τετοιο.
Η εκπαιδευση θα γινει κανονικα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Απο που κρινεται αυτο ? Επειδη τον πληρωσα εγω δν σημαινει πως ειναι δικος μ νομιζω. Ουτε επειδη στο βιβιλιαρο της λεει το ονομα της μανας μ σημαινει πως ειναι δικος της. Ειναι δικος μας.
Γι' αυτό σου έγραψα (ρωτώντας εμμέσως) για το ποιά είναι η "καθιερωμένη" αγέλη. Δεν μπορεί, κάποιος είναι ο Νο 1 για το σκυλί...
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Γι' αυτό σου έγραψα (ρωτώντας εμμέσως) για το ποιά είναι η "καθιερωμένη" αγέλη. Δεν μπορεί, κάποιος είναι ο Νο 1 για το σκυλί...
Χμ..
Δν μπορω να απαντησω με βεβαιοτητα αλλα θεωρω πως εγω ειμαι ο αρχηγος.
Αλλα πιο πολυ αδυναμια δειχνει να εχει στην μανα μ.
 
Last edited:


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Όλα τα σκυλιά στο μυαλό τους βάζουν κάποια ιεραρχία. Αν σε μια οικογένεια υπάρχουν 3 άτομα ας πούμε αυτός που κατατάσετε Αρχηγός είναι αυτός που ασχολείτε ποιο πολύ με το σκυλί και το καθοδηγεί στην αναπτυξη του και του μαθαίνει πράγματα και του επιβάλετε, αν στην εκπαίδευση ασχολήθηκε και η μητέρα σου τότε έρχετε 2η στην κατάταξη αν όχι και απλά την έχει την μπέμπα στα γουτσου γούτσου τότε 2ος στην Ιεραρχία έρχετε η μπέμπα, άρα καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει όταν φύγεις. Φευγει ο αρχηγός και έτσι αναλαμβάνει ο 2ος κατα σειρά αρχηγός, ποιος? η Μπέμπα φυσικά.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Οχι. Εχει ασχοληθει η μητερα μ αρα ερχετε αυτη δευτερη.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο σκύλος πέρα από την ατελείωτη "αγάπη" ( που συνήθως για τους περισσότερους ανθρώπους μεταφράζετε σε "φαγητό και χάδια" ) έχει πάρα πολλές ανάγκες.

Έχει ανάγκη από εκτόνωση, κοινωνικοποίηση, δημιουργική απασχόληση και παιχνίδια ( ίσως πιο απλά να το λέγαμε "εκπαίδευση" ή "ασκήσης μυαλού" ), χρειάζεται να νιώθει ασφάλεια, να νιώθει ενταγμένος σε αγέλη, χρειάζεται να νιώθει χρήσιμος και άλλα...

Υπάρχουν και πολλά που εμείς θέλουμε από τον σκύλο ή που μας είναι απαραίτητα για να συμβιώνουμε αρμονικά.

Χρειαζόμαστε έναν σκύλο υγιή, ισσοροπημένο σε χαρακτήρα αλλά και εικόνα, όμορφο, ήσυχο όταν πρέπει, παιχνιδιάρη όταν επιθυμούμε, φύλακα όταν χρειαζόμαστε, σύντροφο στο κυνήγι, το τζόγκινγκ, το κολύμπι και πολλά άλλα...

Όλα αυτά σπάνια τα συναντάμε δίπλα μας, απέναντι μας και όταν αυτό γίνετε μας φαίνεται τόσο εντυπωσιακό, όμορφο και ταυτόχρονα απλό που θέλουμε κι εμείς "ένα τέτοιο" ( όπου "τέτοιο" βάλτε Σιβηριανό Χάσκυ, Μεγάλο Δανό, Boerboel...Το γράφω αγγλικά και δεν τολμώ να το προφέρω για ευνόητους λόγους...:D ).

Έρχετε η στιγμή λοιπόν που λάθος υπολογισμοί, άγνοια, απρόσμενα γεγονότα μας κάνουν να καταλήγουμε συντροφιά με ένα..."μπελά" ή απλά χωρίς καν σκύλο (εδώ ή άλλoς έχει "φορτωθεί" τον μπελά ή απλά εμείς δεν έχουμε σκύλο, πράγμα θετικό, τουλάχιστον για το σκυλί).

Μαμάδες, γιαγιοπαππούδες με εξοχικό, θείος με μάντρα ή νονός με αυλή στο εργοστάσιο είναι πολύ συχνοί "ανάδοχοι".

Όταν συμβαίνουν αυτά δεν μπορούμε πλέον να έχουμε απαιτήσεις από τον σκύλο μας...Για το πως πρέπει να είναι ή για το γιατί κάνει αυτό ή το άλλο.Όπως επίσης, δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις από την μαμά μας να γίνει "ο τέλειος ιδιοκτήτης σκύλου" που εμείς δεν καταφέραμε.

Εγώ και ίσως πολλοί από εμάς απλά ελπίζουν να μην είναι μάρτυρες άλλου ένα "ταρατσόσκυλου", "μπαλκονόσκυλου", "καναπεδόσκυλου", κλπ...ή μιας κυρίας που την δάγκωσε ο σκύλος της, σκύλου που το έσκασε μόλις βρήκε την πόρτα ανοιχτή, ακύλου αδέσποτου, κλπ...

Μη νομίζεις ότι μιλάω προσωπικά για εσένα φίλε Viper ή ότι όλα αυτά θα συμβούν σε εσένα, το σκύλο σου ή την μητέρα σου.Αξίζει όμως να τα σκεφτείς και εσύ όπως και οι υπόλοιποι που πιθανόν να διαβάσουν.

Εύχομαι ότι καλύτερο! :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Κοίτα, πριν πολλά χρόνια...αντιμετώπισα το ίδιο δίλημμα με ένα ΓΠ που είχα...όταν ο σκύλος ήταν 5 μηνών έφυγα για Αγγλία για 4 μήνες...
Αποτέλεσμα : όταν γύρισα βρήκα ένα κακομαθημένο , κυριαρχικό και απόλυτα αναρχικό σκύλο...ο οποίος είχε καβαλήσει τους πάντες και τα πάντα...και έκανε ότι ήθελε...
Μέχρι και τη ξηρά τροφή ούτε να την ακουμπήσει δεν ήθελε και ζήταγε μαγειρεμένο κοτόπουλο!!!
Πρόσεχε....
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Καμια σχεση. Ουτε ταρατσες ουτε κτηματα ουτε τπτ.
Την ιδια ζωη θα εχει οπως εχει τωρα απλα δν θα ειμαι διαρκως μαζι της.
Θα με βλεπει 1-2 μερες την βδομαδα και αν καποια βδομαδα δν ειναι αυτο εφικτο τοτε καθε 15 σιγουρα.
Ειναι βολικο σκυλι παντως. Δν κανει ζημιες δν ξεφευγει και ειναι κυρια. Τωρα που θα φυγω εγω θα ερχετε εκπαιδευτης σπιτι για 2 μηνες .
Αυτο δν ειναι πολυ θετικο ?
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Είσαι δηλαδή απόλυτα σίγουρος ότι αν κάνει σκανδαλιές ότι η μητέρα σου θα είναι σε φάση να τον διορθώσει και να τον βάζει στην θέση του? Αν είσαι σίγουρος τότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς, αν όχι τότε ετοιμάσου απλά όταν γυρίσεις να βρείς ένα διαφορετικό σκυλί λογικά. Δεν θέλουμε να σε τρομοκρατήσουμε, απλά σου λέμε τα γεγονότα ώς έχουν.

Ο εκπαιδευτής δεν μπορεί απόλυτα να βοηθήσει αν η μητέρα σου δεν μπορεί να κάνει αυτά που της μαθαίνει ο εκπαιδευτής. Απλά έχετε το υπόψιν σου.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Επισης αυτο που θελω να μ πειτε ειναι εφοσον θα κανει την ιδια ζωη που εκανε στον ιδιο χωρο με τις ιδιεσ εντολες τους ιδιους περιορισμους τις ιδιες συνηθειες συν την δουλεια του εκπαιδευτη κατα ποσο ειναι δυνατον να ξεφυγει τοσο πολυ ?
Δν το παραταω σε καποιον . Το αφηνω στο χωρο του. Δν θα αλλαξει τπτ αλλο πλυν του οτι δν θα την πηγαινω εγω βολτες καθημερινα αλλα η μητερα μ. Που και τωρα το κανει αλλα αυτο το θεμα μαρεσει να το κανω αρκετα συχνα εγω.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Είσαι δηλαδή απόλυτα σίγουρος ότι αν κάνει σκανδαλιές ότι η μητέρα σου θα είναι σε φάση να τον διορθώσει και να τον βάζει στην θέση του? Αν είσαι σίγουρος τότε δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς, αν όχι τότε ετοιμάσου απλά όταν γυρίσεις να βρείς ένα διαφορετικό σκυλί λογικά. Δεν θέλουμε να σε τρομοκρατήσουμε, απλά σου λέμε τα γεγονότα ώς έχουν.

Ο εκπαιδευτής δεν μπορεί απόλυτα να βοηθήσει αν η μητέρα σου δεν μπορεί να κάνει αυτά που της μαθαίνει ο εκπαιδευτής. Απλά έχετε το υπόψιν σου.

Μα και τωρα το κανει. Και τωρα την βαζει στην θεση της αν χρειαστει.Ειμαι δν ειμαι σπιτι.
Κοιταχτε μαλλον εχετε παρεξηγησει. Η μητερα μ μπορει ανετα να χειριστει την μικρη. Και ασχολειται αρκετα μαζι της.
Το σκυλι δν ειναι δικο μ αλλα δικο μας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.928
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95