2ος αρκούδος στην αγέλη.Πείστε με να μην τον πάρω!






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο εκτροφέας μου λέει ότι είναι καλύτερα με 2 αρσενικά.
Δεν έχουν θέματα με καυγάδες και η διαφορά ηλικίας είναι μια χαρά.
Με το που έρθει ο μικρός ο Δούκας θα είναι ενός έτους, και θα είναι αυτομάτως άλφα...
Aυτοματως αλφα θα μου επιτρεψεις να σου πω απο την εμπειρια μου (σταδιακα εχουνε ερθει 8 σκυλια σπιτι μου) ΔΕΝ υπαρχει!
Αλφα θα γινει οποιο παρει τον αερα απο τα αλλα (να το επιβαλλεις εσυ κατα την αποψη μου ειναι λαθος).
Μεχρι λοιπον το αλφα να εδραιωθει θα εχεις θεματα.
Ενα σκατο 25κιλων μετα απο μαχες επιβληθηκε σε δυο 40κιλους σκυλους κ εφτασε μεχρι κ να τους διωχνει απο τα πιατα τους. Το ειχε ο μπαγασας κ οι αλλοι του το αναγνωρισαν στο τελος.
Μεχρι τοτε ομως οταν γινοντουσαν αυτα τα 3 σκυλια κουβαρια κ επρεπε να τα χωρισω ηταν ενα μαρτυριο. Και φαντασου οτι τα δυο ηταν πληρως ισορροπημενα κ ενηλικα, ο μικρος στην εφηβια.
Για αναλογισου το παραπανω σκηνικο με δυο σκυλους 80 κιλων!
Τωρα η μικρη ηρθε κ βρηκε εναν σκυλο κοντα 9 ετων, κ τον εχει κανει αλογο!!
Ο μεγαλος ομως ειναι δεκτικος στα παντα κ δεν θα της εφερνε ποτε αντιρρηση.....
Θα σου ελεγα ξεχνα την φραση "αυτοματως αλφα", εκτος κι αν η φυλη εχει καποιο χαρακτηριστικο αγελαιο κ κοινης συμβιωσης που μου διαφευγει κ δεν φτασουνε να ανταγωνιζονται το ενα το αλλο.

Με αρσενικο θυλικο δεν εχεις τετοια θεματα (η εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να αποκτησεις).
Ο αρσενικος συνηθως δεν θα ανταγωνιζεται "την θυλικια του"......

Υ.Γ Ο εκτροφεας φυσικα ξερει καλυτερα τα χαρακτηριστικα της εκαστοτε φυλης, εμενα οι εμπειριες μου προερχονται απο οτι να ναι σκυλια που απλα περιμενες τι θα βγαλουνε, μπορει να ξερει οτι τα αρσενικα συμβιωνουνε ομαλα σε αγελες κ δεν εχουνε θεματα τσακομων ανταγωνισμου, οποτε δεν εχω κατι να πω παραπανω, μιας κ ποτε δεν ασχοληθηκα με Αγ.Βερναρδου.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σχετικά με το inbreeding είχα καταλάβει λάθος, νόμιζα ότι ήθελες να πάρεις θηλυκιά για να αρχίσεις εκτροφή.

Αν εμπιστεύεσαι το εκτροφέα δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί το COI. Αν έχεις αμφιβολίες επικοινώνησε με τον όμιλο της φυλής.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Aυτοματως αλφα θα μου επιτρεψεις να σου πω απο την εμπειρια μου (σταδιακα εχουνε ερθει 8 σκυλια σπιτι μου) ΔΕΝ υπαρχει!
Αλφα θα γινει οποιο παρει τον αερα απο τα αλλα (να το επιβαλλεις εσυ κατα την αποψη μου ειναι λαθος).
Μεχρι λοιπον το αλφα να εδραιωθει θα εχεις θεματα.
Ενα σκατο 25κιλων μετα απο μαχες επιβληθηκε σε δυο 40κιλους σκυλους κ εφτασε μεχρι κ να τους διωχνει απο τα πιατα τους. Το ειχε ο μπαγασας κ οι αλλοι του το αναγνωρισαν στο τελος.
Μεχρι τοτε ομως οταν γινοντουσαν αυτα τα 3 σκυλια κουβαρια κ επρεπε να τα χωρισω ηταν ενα μαρτυριο. Και φαντασου οτι τα δυο ηταν πληρως ισορροπημενα κ ενηλικα, ο μικρος στην εφηβια.
Για αναλογισου το παραπανω σκηνικο με δυο σκυλους 80 κιλων!
Τωρα η μικρη ηρθε κ βρηκε εναν σκυλο κοντα 9 ετων, κ τον εχει κανει αλογο!!
Ο μεγαλος ομως ειναι δεκτικος στα παντα κ δεν θα της εφερνε ποτε αντιρρηση.....
Θα σου ελεγα ξεχνα την φραση "αυτοματως αλφα", εκτος κι αν η φυλη εχει καποιο χαρακτηριστικο αγελαιο κ κοινης συμβιωσης που μου διαφευγει κ δεν φτασουνε να ανταγωνιζονται το ενα το αλλο.

Με αρσενικο θυλικο δεν εχεις τετοια θεματα (η εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να αποκτησεις).
Ο αρσενικος συνηθως δεν θα ανταγωνιζεται "την θυλικια του"......

Υ.Γ Ο εκτροφεας φυσικα ξερει καλυτερα τα χαρακτηριστικα της εκαστοτε φυλης, εμενα οι εμπειριες μου προερχονται απο οτι να ναι σκυλια που απλα περιμενες τι θα βγαλουνε, μπορει να ξερει οτι τα αρσενικα συμβιωνουνε ομαλα σε αγελες κ δεν εχουνε θεματα τσακομων ανταγωνισμου, οποτε δεν εχω κατι να πω παραπανω, μιας κ ποτε δεν ασχοληθηκα με Αγ.Βερναρδου.
Ναι η φυλή δεν έχει θέματα τσακωμών...
Ο εκτροφέας με συμβούλεψε ότι είναι καλύτερα 2 αρσενικά μαζί. Ένα αρσενικό θα έχει θέμα γιατί θα θέλει να ζευγαρώσει με το θηλυκό.

Για την "άλφα θέση" δεν είπα ότι θα επιβάλω τίποτα, αμφιβάλλω αν γίνεται κιόλας.
Πάλι μετέφερα λόγια εκτροφέα...Ο ένας θα είναι ενός έτους και ο άλλος 2 μηνών...Αυτό εννοούσα "αυτόματα"
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Σχετικά με το inbreeding είχα καταλάβει λάθος, νόμιζα ότι ήθελες να πάρεις θηλυκιά για να αρχίσεις εκτροφή.

Αν εμπιστεύεσαι το εκτροφέα δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί το COI. Αν έχεις αμφιβολίες επικοινώνησε με τον όμιλο της φυλής.
Όχι δεν έχω σκοπό να αρχίσω εκτροφή.
Θα ήθελα πάρα πολύ να ξεκινούσα το χόμπυ αυτό...αλλά δεν είναι χόμπυ για Ελλάδα!
 






zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Εχεις(ειχες?) κτμ, προσεχεις τον σκυλο σου,γραφεις ευχαριστα... ε τι αλλο να θελουμε?

Για να ειμαι και ον τοπικ,θα προτιμουσα θυληκο και οταν εφτανε ο καιρος θα στειρωνα το ενα απο τα δυο.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Σου εύχομαι εαν το αποφασίσεις να πάνε καλά τα επαγγελματικά σου για να μπορείς να τα ταΐζεις!!
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Μια χαρα μπορεις να τα πας βολτα,οταν στρωσει ο μικρος.
Εχω 10% παω τα 4,
30% τα 3 και 60% τα 2,
φυσικα τα δυο ειναι πολυ πιο ευκολο,οταν εχω ενα σκυλι στο χερι (σπανιο) νιωθω μοναξια :).
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Από θέμα ζήλειας...τι παίζει;
Πχ. υπάρχει ένα κουτί με τα παιχνίδια του. Όταν τελειώνει το παιχνίδι τα μαζεύουμε όλα εκεί.
Προς το παρόν είναι δικά του (ή καλύτερα να πω ότι με αυτά ασχολείται μόνο αυτός)
Με τον καινούριο μπόμπιρα, τι παίζει;

Δεν μιλώ μόνο για τα παιχνίδια...γενικά.
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Μια χαρα μπορεις να τα πας βολτα,οταν στρωσει ο μικρος.
Εχω 10% παω τα 4,
30% τα 3 και 60% τα 2,
φυσικα τα δυο ειναι πολυ πιο ευκολο,οταν εχω ενα σκυλι στο χερι (σπανιο) νιωθω μοναξια :).
4;; Τι σκυλάκια αν επιτρέπεται;
Νιούφια; :eek:
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εχω δυο θηλυκες,, η μια ηταν 12 μηνων οταν βρηκα την αλλη περιπου 3 μηνων,,, εγινε χαμος !! η μεγαλη ορμαγε στη μικρη η οποια εκανε μια εβδομαδα για να ακουσω οτι γαυγιζει και δεν ειναι μουγκη,,,!! η μεγαλη πολυ ζηλιαρα,, ετρεχε τη δαγκωνε οταν ερχοταν σε εμενα ακομα και οταν την ειχα αγκαλια τη μικρη πηδαγε και τη δαγκωνε,, ετσι και πηγαινε η μικρη να παρει καποιο παιχνιδι της μεγαλης γινοταν πολεμος,,, δαγκωνιες και ουρλιαχτα,,, μετα η μικρη πηρε τα πανωτης και αρχισε τις επιθεσεις,,, εκανε καταληψη σε μια πολυθρονα οπου την θεωρει δικια της και δεν τολμα η μεγαλη να ξαπλωσει εκει γιατι της ορμαει με δαγκωνιες,,, επισης την ωρα του φαγητου η μικρη γρυλλιζει μολις παει να πλησιασει η μεγαλη και της χυμαει δαγκωνοντας τη,,, αναγκαζομαι να παρω τη μικρη για να φαει η μεγαλη,,, γενικα ολη μερα σκοτωνονται δαγκωνονται τρεχουν πανω κατω μεσα εξω και τα κανουν ολα ανω κατω,,, μολις ερχομαι η μια ορμαει στην αλλη με δαγκωνιες ποια θα μπει μπροστα να την χαιδεψω μιλαμε για πολυ ζηλια,, ειδικα η μεγαλη,,,,,, πολλες φορες ειναι τοσο πτωμα απο τα κυνηγητα που δεν εχουν κουραγιο για βολτα,, ειδικα η μικρη πεφτει σε κωμα ==)) το βραδυ συνηθως κοιμουνται αγκαλιασμενες,,, στην κυριολεξια ομως !!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Κι εγω εχω δυο, αλλα οχι και τα δυο μεγαλα, το να ειναι 30 κιλα κ το αλλο 4.. Ολα τα εξοδα πρεπει να τα υπολογιζεις επι δυο. Αν τωρα πχ δινεις 200ε το μηνα, μετα θα δινεις 400, μπορεις?
Βολτες μαλλον βλεπω να πρεπει να τα βγαζετε ξεχωριστα, και για λογους ασφαλειας. Μπορειτε?
Οι επισκεψεις στον κτηνιατρο μπορει να γινουν πιο τακτικες, εμενα ας πουμε μου χει τυχει να πηγαινω τον μεγαλο για εμβολια κ μετα απο μια βδομαδα να ξαναπηγαινω γιατι κατι επαθε η μικρη.


Ζηλεια σιγουρα θα υπαρχει. Το θεμα θα ναι εσεις να το χειριστειτε σωστα ωστε ο μεταλος να μη νιωσει οτι "απειλειται" απο τον μικρο. Ο μικρος σιγουρα θα θελει να παιρνει τα παιχνιδια του μεγαλου κ εκει θα πρεπει λιγο να προσεξετε καθως τα συχνοτερα αιτια καβγα ειναι το φαγητο και τα παιχνιδια.
Εμεις καποια πραγματα του μεγαλου τα χουμε ψηλα και τα κατεβαζω μονο οταν παιζουμε, κ κλεινω τη μικρη σ αλλο χωρο. Εσεις ομως θα χετε δυο σκυλια με το ιδιο μεγεθος κ μικρη διαφορα ηλικιας οποτε μαλλον θα παιζουν μαζι


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Από θέμα ζήλειας...τι παίζει;
Πχ. υπάρχει ένα κουτί με τα παιχνίδια του. Όταν τελειώνει το παιχνίδι τα μαζεύουμε όλα εκεί.
Προς το παρόν είναι δικά του (ή καλύτερα να πω ότι με αυτά ασχολείται μόνο αυτός)
Με τον καινούριο μπόμπιρα, τι παίζει;

Δεν μιλώ μόνο για τα παιχνίδια...γενικά.
Κοιτα εγω μεχρι να σιγουρευτω οτι ειχαν βρει την θεση τους κ την σειρα τους, ειχα εξαφανισει καθε ειδους παιχνιδια κοκκαλα κ αλλα διαφορα, εκτος απο τις ωρες που ηταν απομονωμενα.
Δεν ηθελα ενω λυνουνε τα μεταξυ τους θεματα να βρεθουνε αντιμετωπα με το διλλημα η μπαλα ειναι δικη σου η δικη μου.......
Ακομα κ το μπολ του νερου ηταν ενα για το ενα ενα για το αλλο (ασχετα αν 90% πινανε απ οπου να ναι)
Μετα με τον καιρο κ ενω δεις οτι τα εχουνε βρει ιεραρχικα κ συμβιωτικα αρχιζεις σταδιακα να δινεις κοκκαλα παιχνιδια κλπ.
Στην αρχη παντα με δικη σου επιβλεψη.
Εκτος απο παιχνιδια εμενα τα εχουνε ολα διπλα, κ το μονο που τους ορισα εγω ηταν το κρεββατι τους αν ποτε μπουνε μεσα, ο καθενας εχει την γωνια του.
Εξω υπαρχουνε αρκετα σκυλοσπιτα να διαλεξουνε.......

Τωρα οσο αναφορα την δικη σου ενασχοληση, καλο ειναι οταν ασχολεισαι με το ενα να απομονωνεις κ το αλλο αλλου. Να μην βλεπει ακουει ζηλευει.
Μετα οταν εκπαιδευτουν κ ακουνε το κανεις κ με τα δυο μαζι.....

Κ κατι αλλο που ισως σου φανει χρησιμο για το μελλον, αν εχεις εκπαιδευσει τον εναν στα Ελληνικα τις εντολες, ισως σε βοηθησει να εκπαιδευσεις τον αλλον στα αγγλικα πχ.
Εγω τωρα ετσι συνενοουμαι με τους δυο σκυλους, σε αλλη γλωσσα τον καθενα.
 


nikos

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2009
108
0
Τρίπολη
Αν πάρεις δεύτερο σκύλο δεν διπλασιάζεις αλλά πολλαπλασιάζεις επί 3 τουλ.
τον χρόνο που ήθελες για τον ένα.
κλασικό πρόβλημα, ο ένας βόλτα κι ο άλλος σηκώνει τη γειτονιά στον αέρα απ το γάβγισμα
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Αν πάρεις δεύτερο σκύλο δεν διπλασιάζεις αλλά πολλαπλασιάζεις επί 3 τουλ.
τον χρόνο που ήθελες για τον ένα.
κλασικό πρόβλημα, ο ένας βόλτα κι ο άλλος σηκώνει τη γειτονιά στον αέρα απ το γάβγισμα
Tα Αγίου Βερνάρδου δεν γαυγίζουν χωρίς λόγο... :D Και 8 μήνες τώρα δεν έχει σηκώσει ποτέ τη γειτονιά στο πόδι...Που και που ρίχνει κανα καλό μπάσο γαύγισμα για να το βουλώσει ένα εκνευριστικό ΓΠ ενός γείτονα.
Αν θέλει κάτι θα στο δείξει...
Πεινάει; Θα πάει στο κουτί με την τροφή...
Διψάει; Θα πάει στην κουζίνα στο νεροχύτη...
Θέλει να κάνει την ανάγκη του; Θα πάει στην πόρτα και θα την γρατζουνίσει...
Θέλει να παίξει; Θα πάει στο κουτί του, θα πάρει το παιχνίδι που θέλει και θα σου έρθει. Αν δεν έχεις όρεξη, θα του πεις πήγαινε ξάπλωσε και θα πάει στη γωνία του...θα ξαπλώσει, θα ξεφυσίσει και θα τελειώσει η ιστορία!

Είναι άλλη φάση!

Άσε που είναι και λίγο μαμάκιας (τι λίγο δλδ...) και με τον μικρό (αν πάνε όλα καλά και έρθει) θα ασχολούμαι εγώ περισσότερο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωραια, χαιρομαι που δεν σε πεισαμε, οποτε .....
..... με το καλο να τον δεχτεις!!!!!

(δωσε κ καμια φωτο με κουταβακια στο λαο!!)