2 Απορίες σχετικά με την τροφή.


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Καλησπέρα στην παρέα forum! Έχω 2 απορίες:
1) Εδώ και έναν μήνα κάνει σαν τρελό με την τροφή του (Arden Grange) κάθε φορά που του βάζω να φάει. Σήμερα το βραδάκι ξαφνικά του έβαλα να φάει και την κοίταγε χωρίς να τη αγγίξει. Υπάρχει περίπτωση να την βαρέθηκε?
Άρρωστος δεν είναι, τον κοίταξα...
2)Έχεις κανείς γνώμη για την Happy Dog? Είναι καλή? την έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς?
Ευχαριστώ....
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δεν χαθήκε και ο κόσμος απο την μάι φορά. Αν στο παίζει δύσκολος άστην για 10-20 λεπτά μπροστά του και με΄τα πάρτην από μπροστά του και την ξαναδείνεις την επόμενη φορά που έιναι να φάει.
Υπάρχει η περίπτωση ή τροφή να χάλασε πχ ανοιχτή πολύ καιρό ή από υγρασία ή να του έδω πχ η μάνα σου να φάει κάτι άλλο;
 


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
Όχι όχι, δεν τρώει τίποτα άλλο. Καλού κακού θα πάω να πάρω έναν κουβά να την βάζω εκεί μήπως και έφταιγε αυτό που την είχα εκτεθειμένη. Πάντως σήμερα έφαγε κανονικά, επομένως όλα καλά πιστεύω....
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν παιρνει τη τροφη σε συσκευασια την ανοιγεις και την αφηνεις στη συσκευασια,,,,, αν την παιρνεις χυμα την αφηνεις στο ναυλον που συνηθως την βαζουν,,,, αν αρχισε να τη βαριεται ισως να τον καλομαθες με τιποτα μπιφτεκακια ==))
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
και εγω ηθελα μερες να σας ρωτησω....
εχω ενα μαλτεζακι 10 μηνων και εδω και μια εβδομαδα.... δεν τρωει το μεσημεριανο της
το πρωινο.... το ειχε κοψει απο μονη της και ανεβασα λιγο τις ποσοτητες του μεσημεριανου και του βραδινου
οποτε τωρα ειχαμε 2 γευματα, στις 2 το μεσημερι και στις 9 το βραδυ
και ρωταω.... μηπως να της κανω ενα γευμα ενυσχημενο ή να επιμεινω να τρωει και το μεσημερι???
ποσο τροφη να της δινω???
τα ντεντα στικς και τα κομματακια μπαρας που της δινω για επιβραβευση, καθε φορα που κανουμε την αναγκη μας εξω,θα ελεγα οτι ειναι ολοκληρο γευμα γι αυτην
ειναι λεμαργη οτι κι αν της δωσω εκτος απο την τροφη της... το τσακιζει και παντα κανει σαν πεινασμενη
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
2 το μεσημερι και 9 το βραδυ...??? και μεχρι να ξαναπαει 2 ψοφαει της πεινας,,,?/ η θα την ταιζεις καθε 8 ωρες η καθε 12 ωρες η καθε 6 ωρες,,,, αφου πηγε 10 μηνων μαλλον ανα 12 ωρες θα την ταιζεις,,,, 6 το πρωι και 6 το απογευμα για παραδειγμα,,,
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
το πρωινο δεν το τρωει
βασικα.... δεν τρωει οταν λειπουμε και το πρωι φευγουμε ολοι
οταν γυρναω απο την δουλεια το φαγητο της ειναι αθικτο
μετα ετοιμαζω το φαγητο μας και απο μικρη εμαθε να της δινω λιγο ντοματα, αγγουρι, κρεμμυδι, μαρουλι, λαχανο κα απο την σαλατα (μονο το καροτο δεν της αρεσει)
και δεν τρωει το φαγητο της περιμενει....
μετα που τρωγαμε και εβλεπε οτι δεν εχει αλλο.... τσιμπολογιμα, ετρωγε το φαγητο της
τωρα δεν το καταδεχετε καθολου
να μην πω οτι μου κανει και... πονηριες, μου χτυπαει το τζαμι να την βγαλω στο μπαλκονι για τσισακια, κανει μια βολτα και ερχετε και ζηταει επιβραβευση χωρις να κανει τιποτα
και τρωει μονο το βραδινο της, γι αυτο ανησυχω κι εγω, οσο παει ελατωνει το φαγητο της
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Thanoria καλο θα ήταν να μη τη ταιζετε κρεμμύδια γιατι είναι τοξικα για το σκύλο :)
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Thanoria καλο θα ήταν να μη τη ταιζετε κρεμμύδια γιατι είναι τοξικα για το σκύλο :)
Ένα αυτό που λέει η Fanzina

Δεύτερο της βάζεις το φαγητό αν δεν το φάει σε 15-20 λεπτά το πέρνεις από μπροστά της και δείνεις ξανά φαγητό την επόμενη φορά που είναι να φάει και ξανα αφήνεις την τροφή για 15-20 λεπτά.
Κόψε όλες τις λιχουδίες και φαγητό μόνο στην ώρα της. Και ψάξου μήπως κάπιος άλλος από το σπίτι σου δεν της δίνει κανένα μπιφτέκι ή τίποτα παρόμοιο.

Και πόσο φαγητό της δίνεις;
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
δεν το ηξερα αυτο με τα κρεμμυδια, οκ δεν θα τις ξαναδωσω

συνολικα ολη την ημερα τρωει 80 γρ τροφη
μαλλον... ετρωγε, τρα τρωει μονο το ενα γευμα αρα... 40 γρ

λιχουδιτσες επιβραβευσης δινω γιατι οταν τις εκοψα... μου εκανε μεσα κακακια ενω τωρα περιμενει η πονηρη να γυρισουμε σπιτι

μπιφτεκακια δεν παιζει, το μονο που μπορει να παιξει.... ειναι να την εδωσε ο γιος μου καμια φετουλα σαλαμακι απο το σαντουιτσακι του, θα το ψαξω

οσο για το γευμα... αν δεν το φαει το μαζευω, εκτος απο το πρωινο που φευγαμε ολοι

θα δοκιμασω παντως παλι και ελπιζω να το λυσουμε

ευχαριστω για τις συμβουλες
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Η δοσολογία που πρέπει να δίνεις στον σκύλο αναγράφεται πάνω στην συσκευασία της τροφής που δίνεις.
Κάνε και μία αναζήτηση στο φόρουμ για crate.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Και η περισσοτερη ασκηση - εκτονωση βοηθαει σε σκυλια που δεν τρωνε.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
συγνωμη κιολας αλλα... τι θα μας βοηθησει το crate
δεν ειπα κανει ζημιες, δεν τρωει ειπα
εχουμε κλουβακι μεταφορας το οποιο... δεν θελει ουτε να το βλεπει
και κρεββατακιω για να κοιματε αν και προτυμαει το κρεβατι των παιδιων, στα ποδια

οσο για την εκτονωση.... μπορω να πω πως τωρα με τα κρυα δεν βγαινουμε βολτουλα
δεν θελει, κρυωνει και τραβαει προς το σπιτι
παρολο που της φοραμε πλεκτο μπλουζακι
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
τελικα αλλαξαμε τροφη και... το τρωει \\:D/\\:D/
μερες μερες το τρωει με ορεξη και μερες μερες κατ αναγκη αλλα.... το τρωει ;-)
και μπορω να πω οτι εγινε πιο δραστηρια, τρεχει μεσα στο σπιτι ολη την ωρα
και μας προκαλει να την παιξουμε, εχει κεφια και το δειχνει
εξω.... δεν θελει τωρα με το κρυο αλλα αυτο δεμ με χαλαει, ειναι.... πριγκιπισσα, εχει ιδιοτροπιες
και αναρτιομουν.... μπορει να φταιει η τροφη ή ειναι τυχαιο ολο αυτο???
επιτελους εχουμε ενα σκυλακι που δεν θελει μονο να κοιματε κοντα μας*agapoylas**agapoylas**agapoylas*
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
τελικα αλλαξαμε τροφη και... το τρωει \\:D/\\:D/
μερες μερες το τρωει με ορεξη και μερες μερες κατ αναγκη αλλα.... το τρωει ;-)
και μπορω να πω οτι εγινε πιο δραστηρια, τρεχει μεσα στο σπιτι ολη την ωρα
και μας προκαλει να την παιξουμε, εχει κεφια και το δειχνει
εξω.... δεν θελει τωρα με το κρυο αλλα αυτο δεμ με χαλαει, ειναι.... πριγκιπισσα, εχει ιδιοτροπιες
και αναρτιομουν.... μπορει να φταιει η τροφη ή ειναι τυχαιο ολο αυτο???
επιτελους εχουμε ενα σκυλακι που δεν θελει μονο να κοιματε κοντα μας*agapoylas**agapoylas**agapoylas*
τι τροφή πήρατε? απο κακά και μυρωδιά πως πάει η καινούργια τροφή?ς
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
τωρα αν σου πω δεν ξερω ποια ειναι
ειναι χυμα απο πετ σοπ μεγαλα τσουβαλια και παιρνω.... λιγο
βλεπεις τρωμε μολις 80 γρ την μερα

με την πρωτη ματια μια χαρα παμε ΤΡΩΕΙ!!!!!!
κακακια... σφιχτα και αοσμα!!!!!!!
οποτε εγω ειμαι οκ
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
και εμεις τοσο τρώμε αλλά το χύμα να ξέρεις ότι δεν είναι πάντα καλό για αλλοιώνεται η τροφή και επίσης δεν ξέρεις τα συστατικά της κάτι που μπορεί να σημαίνει ότι δίνεις τροφή με λιγότερα θρεπτικά συστατικά.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
και εμεις τοσο τρώμε αλλά το χύμα να ξέρεις ότι δεν είναι πάντα καλό για αλλοιώνεται η τροφή και επίσης δεν ξέρεις τα συστατικά της κάτι που μπορεί να σημαίνει ότι δίνεις τροφή με λιγότερα θρεπτικά συστατικά.
Ακριβως ασε που ο πετ σοπας μπορει να βαζει μεσα ο,τι τροφη να ναι, να τη κραταει ανοιχτη για καιρο κλπ.

Καλυτερα να πας σε καποια συσκευασμενη


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
2)Έχεις κανείς γνώμη για την Happy Dog? Είναι καλή? την έχει δοκιμάσει κανείς από εσάς?
Ευχαριστώ....
Εγω την ταιζω Happy Dog (maxi puppy για την ωρα)
Μετα απο μια μεγαλη απεργια πεινας σε οτι αλλο αγορασα (κ ηταν ολες επωνυμες κ ακριβες τροφες) ειναι η μονη που τρωει κ μαλιστα με ορεξη.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το τριχωμα της αρχισε να γυαλιζει ΠΟΛΥ.....
Τα κοπρανα δεν μυριζουνε κ παρ ολο που καμια φορα τρωει "κατι παραπανω" δεν διχνει να "φουσκωνει".

Το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι δεν την βρισκεις ευκολα (εδω που μενω εκανα 50χλμ για να την αγορασω) και την βρηκα μονο σε μεγαλη συσκευασια (15κιλα).
Και σε τιμη ειναι πολυ μορμαλ επισης......
 


roud

Member
17 Αυγούστου 2012
24
0
εγώ εδώ που μένω έχω 2 pet sgop που την έχουν και σκέφτομαι να πάρω μόλις τελειώσει αυτή που έχω....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981