2 διεθνείς εκθέσεις (2 x CACIB) 15 & 16.10.2011




Nikos83

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2011
103
1
Καλα Φωτεινη εγραψες ετσι..5 ομαδα ειναι η αδυναμια μου :D
Ειχε και Thai η εκθεση?Πανεμορφα σκυλια αλλα αρκετα σπανια και δυσκολα.Μιλησα πριν καποιους μηνες με εναν εκτροφεα στο εξωτερικο αλλα δεν..Πφφ κριμα ρε γαμωτο που δεν μπορεσα να παραβρεθώ..
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Καλα Φωτεινη εγραψες ετσι..5 ομαδα ειναι η αδυναμια μου :D
Ειχε και Thai η εκθεση?Πανεμορφα σκυλια αλλα αρκετα σπανια και δυσκολα.Μιλησα πριν καποιους μηνες με εναν εκτροφεα στο εξωτερικο αλλα δεν..Πφφ κριμα ρε γαμωτο που δεν μπορεσα να παραβρεθώ..
Αυτή η σκυλίτσα ζεί εδώ στην Ελλάδα, είναι μικρή ακόμα σε Junior class, την λένε AMMY PLUM'S JEWEL είναι από Τσεχία - εκτροφείο http://www.thairidgebackdog.info/, ο ιδιοκτήτης της σκύλας Ευάγγελος Δελιδάκης.
Ελπίζω θα τη ξανά δούμε σε πολλές εκθέσεις.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ηταν ο κριτης που εκρινε και την ομαδα 3 ;
Θα σε γελασω δεν ξερω....Γνωστος και μη εξαιρετεος ο κυριος..Την Κυριακη η κριτης απο την Λιθουανια αλλο φρουτο αυτη..
Γενικα συχαθηκα....Στημενα ολα..Οποιος ξερει ασχολειται με Ασιατικα εριξε πολυ γελιο......
Το κριμα ειναι οτι υπαρχουν πολλα κοροιδα....
Με το που βγηκαν τα αποτελεσματα να οι ερωτησεις απο ανθρωπους που θελουν τωρα να ασχοληθουν με την φυλη....

Στην συγκεκριμένη έκθεση δεν ήρθα, δεν είδα τα σκυλιά και δεν ξέρω καν ποιος έκρινε την φυλή.....

Αλλά γενικά στις εκθέσεις που οργανώνουν οι όμιλοι φυλών είναι καλεσμένοι κριτές σπεσιαλίστες, οπότε και οι αντιδράσεις είναι και σπανιότερες και δυσκολότερο να εκφραστούν.....
Και που δεν ηρθες δεν εχασες και τιποτα οσο αφορα τα Ασιατικα..
Δυο καλα σκυλια..Κεμαλ και Σιμπα..
Τα αλλα (που κερδισαν κιολας) ηταν απαραδαικτα...Ποιον κοροιδευετε ρεεεεεε?
Καλα κανουν στους ομιλους..Και οποιος καταλαβε καταλαβε..
Μια συμβουλη μονο σε οσους κατεβαινουν σε εκθεσεις..
Καντε το για την πλακα σας ολα στημενα ειναι...
Εγω αν ειχα κατεβασει σκυλι και εχανα απο αυτα τα σκυλια θα τσακωνομουνα...Μα τον Θεο..Τον Σερκαν προγονο του Αμπντουλα για παραδειγμα που ειχα...Να εχανα απο αυτα τα σκυλια?Απο τον Κεμαλ ας εχανα κανενα προβλημα..Στο σωμα ειναι απαιχτος αλλα παρολα αυτα εχασε την φυλη(γαμω τα αστεια)...Οπως και ο Σιμπα ωραιος σκυλος....Αλλα το κουρμπετι ειχε αλλα πλανα...
20 χρονια ασχολουμαι με τα Ασιατικα απο 18 χρονων τετοια σαπιλα δεν εχω ξαναδει...

Ωραιο σκυλι το Μαστιφ των Πυρηναιων..
99% ειναι απο αυτο το εκτροφειο..Μου το ειπε ο Ιταλος αλλα δεν το θυμομουν τοσο καλα...
http://www.murtois.com/versione_inglese/MpD_ing.html
 


merlin 1

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2011
358
0
μαστερ οταν εννοεις στημενα, για πιο λογο να, διευκρινιζεις τι λες .

δλδ αφορα μονο τα κεντρικης ασιας?
'η και αλλες ρατσες?,
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ωραιο σκυλι το Μαστιφ των Πυρηναιων..
99% ειναι απο αυτο το εκτροφειο..Μου το ειπε ο Ιταλος αλλα δεν το θυμομουν τοσο καλα...
http://www.murtois.com/versione_inglese/MpD_ing.html
Από τα κορυφαία εκτροφεία!

Κρίμα που δεν τον έκρινε ο Rafael Malo Alcrudo...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Δεν γνωριζω καθολου απο ασιατικα και δεν παρακολουθησα καθολου τον συγκεκριμενο στιβο, συνεπως δεν εχω εμπεριστατομενη αποψη περι του θεματος, αλλα σαν γενικγ παρατηρηση θα πω, πως κατι που φαινεται στο ματι ενος κριτη σωστο, σε καποιον αλλο φαινεται λαθος. Ειναι πως αντιλαμβανεται κανεις το προτυπο. και φυσικα ειναι και αυτοι ανθρωποι και προφανως κανουν λαθη. κατα τη γνωμη μου η κριση στις εκθεσεις εχει μια υποκειμενικοτητα που πρεπει να την αποδεχτει ο κρινομενος. γι'αυτο πρεπει ενας σκυλος να κριθει πολλες φορες και απο πολλους κριτες, για να εχεις μια συνολικη εικονα. Αλλα θα με ενδιεφερε πολυ να αναλυσεις λιγο ή αν εχεις φωτογραφιες με τους σκυλους που δεν αξιζαν να διακριθουν για να καταλαβω κι εγω το μεγεθος του λαθους που εκανε ο κριτης. σε τι αποκλιναν κατα τη γνωμη σου απο το προτυπο ή σε τι ηταν καλυτερος ο Κεμαλ ας πουμε. Κι εγω εχω πεσει πολλες φορες εξω στις προβλεψεις μου οσων αφορα τις κρισεις διαφορων σκυλων αλλα εσυ εχεις και εμπειρια στη συγκεκριμενη φυλη και θα εχει ενδιαφερον να συζητηθει πιστευω.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
μαστερ οταν εννοεις στημενα, για πιο λογο να, διευκρινιζεις τι λες .

δλδ αφορα μονο τα κεντρικης ασιας?
'η και αλλες ρατσες?,
Δεν μπορω να μιλησω για ολες τις ρατσες..Για τα Ασιατικα ναι...
Τα σκυλια που κερδισαν και δεν λεγονται Κεμαλ και Σιμπα ειναι μετρια σκυλια μορφολογικα..Επιεικως μετρια...
Εχετε δει "Σαρ-Πει Κεντρικης Ασιας" και γονους αυτου?Το ειδα εγω...

Αλλα θα με ενδιεφερε πολυ να αναλυσεις λιγο ή αν εχεις φωτογραφιες με τους σκυλους που δεν αξιζαν να διακριθουν για να καταλαβω κι εγω το μεγεθος του λαθους που εκανε ο κριτης. σε τι αποκλιναν κατα τη γνωμη σου απο το προτυπο ή σε τι ηταν καλυτερος ο Κεμαλ ας πουμε. Κι εγω εχω πεσει πολλες φορες εξω στις προβλεψεις μου οσων αφορα τις κρισεις διαφορων σκυλων αλλα εσυ εχεις και εμπειρια στη συγκεκριμενη φυλη και θα εχει ενδιαφερον να συζητηθει πιστευω.
Δεν υπαρχει λαθος του κριτη..Ο ανθρωπος δεν ηξερε την φυλη απλα τα πραγματα...
Ο Κεμαλ εχει ενα πρωτερημα που ειναι σημαντικο οταν μιλαμε για Ασιατικα....Τελειο σωμα και κινηση..Σε αυτη την φυλη αυτα τα δυο πανε σπανια παντα μαζι..Το σκυλι ειναι γεματο..
Σαν κεφαλι εχω δει και καλυτερα ειτε αλογησια ειτε αρκουδοκεφαλα ειτε ενδιαμεσο τυπο..Αλλα συνολικα ειναι απο τα καλυτερα σκυλια που εχουν περασει απο την Ελλαδα..
Αν ειχε λιγο καλυτερο κεφαλι προς του Βινταρ ας πουμε(Παγκοσμιος Πρωταθλητης του 2009) θα επαιζε για παγκοσμιος πρωταθλητης...
Το σκυλι ειναι 90 κιλα και ειναι αιλουρος...
Εχασε την φυλη απο ενα σκυλι μετριο.....
Επειδη ειχα Ασιατικο και επειδη μαλλον θα ξανα παρω δεν με πειραζει η ηττα...Κανενα προβλημα...
Αλλα επειδη αυτη την φυλη την εχω σπουδασει ηξερα ξερω και θα ξερω απο ποιους θα μπορουσα να χασω..

Από τα κορυφαία εκτροφεία!

Κρίμα που δεν τον έκρινε ο Rafael Malo Alcrudo...
Ναι μου ειπε ο Ιταλος οτι το εκτροφειο αυτο θεωρειται το καλυτερο του Πλανητη οσο αφορα τα Μαστιφ των Πυρηναιων....Παγκσμιους και πρωταθλητες Ευρωπης...
Απο την εκθεση αυτο το σκυλι μου εμεινε εμενα...Δεν εκατσα και πολυ μετα τα Ασιατικα εφυγα και τις δυο μερες..
Ωραιο σκυλι το Μαστιφ των Πυρηναιων που στην Ελλαδα δεν βλεπουμε καθε μερα..
 








Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Έχω και άλλες φωτογραφίες των σκύλων από την έκθεση, αν θέλετε μπόρω να τα κατεβάσω σιγά-σιγά εδώ.
Φωτεινηηηη!!! Σε τσακωσα!!! πηγαινε πουλακι μου και σβησε ολες αυτες τις φωτο που εβαλες στο διαγωνισμο φωτογραφιας!!!
και βαλε μονο μια με θεμα "μια ζωη παρεα"


αυτο ηταν ενα χρησιμο off topic....
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Και πως να τις σβησει ; :confused: Αυτο επρεπε να το εχει κανει ηδη καποιος συντονιστης.


edit: Οκ.
 
Last edited:














TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ωραία τα ζευγάρια σας κυρία Sophiaouda μας....αλλά απο τις φωτογραφίες σας λείπει το καλύτερο...!!!!:D:D:D

υ/γ μην ψάχνει κανείς.....πρόκειται για εσωτερικό χιούμορ..:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22