26 Σεπτεμβριου η πρωτη μας εκθεση!


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Στις 26 του μηνα ο Τορο,η κοπελα μου και εγω θα λαβουμε μερος στην πρωτη μας εκθεση (εγω εχω παρακολουθησει αρκετες εκθεσεις αλλα ως συμμετεχων θα'ναι η πρωτη μου φορα).Οπως εχω αναφερει και σε αλλο θεμα παλαιοτερα,η εκθεση με ενδιαφερει για την συμμετοχη,την εμπειρια και τις οποιες γνωριμιες κανω και οχι για να σαρωσω τα βραβεια!Δεν περιμενω απο καποιον κριτη σημαντικο και μη να μου πει ποσο κοντα ή οχι στο προτυπο της φυλης ειναι ο σκυλος μου και απο αυτο να μου ανεβασει ή κατεβασει την αγαπη μου ως προς αυτον.Δεν με νοιαζει ο Τορο να ειναι με λιγοτερα ή περισσοτερα λαθη ως προς το προτυπο και αν αποκλινει πολυ ή λιγο...Δεν με νοιαζει το "εξαιρετος","πολυ καλος","καλος" κλπ...

Θα νιωσω ομορφα αν παμε καλα?ΝΑΙ γιατι να μην νιωσω?
Θα νιωσω ασχημα αν δεν παμε καλα?ΟΥΤΕ καν!

Απο την εκθεση (εννοω τις οποιες εμπειριες αποκομισουμε) και απο τον αν περασουμε καλα θα εξαρτηθει και τυχον μελλοντικη μας συμμετοχη ή οχι.
Καταλαβαινω οτι οι εκτροφεις (και καλα κανουν!) τις εκθεσεις τις βλεπουν ΚΑΙ σαν μεσο διαφημισης για το εργο τους...Εμεις σαν ιδιωτες τις βλεπουμε σαν συμμετοχη και σαν διασκεδαση (τουλαχιστων ετσι νιωθω εγω).
 
Last edited:




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Στις 26 του μηνα ο Τορο,η κοπελα μου και εγω θα λαβουμε μερος στην πρωτη μας εκθεση (εγω εχω παρακολουθησει αρκετες εκθεσεις αλλα ως συμμετεχων θα'ναι η πρωτη μου φορα).Οπως εχω αναφερει και σε αλλο θεμα παλαιοτερα,η εκθεση με ενδιαφερει για την συμμετοχη,την εμπειρια και τις οποιες γνωριμιες κανω και οχι για να σαρωσω τα βραβεια!Δεν περιμενω απο καποιον κριτη σημαντικο και μη να μου πει ποσο κοντα ή οχι στο προτυπο της φυλης ειναι ο σκυλος μου και απο αυτο να μου ανεβασει ή κατεβασει την αγαπη μου ως προς αυτον.Δεν με νοιαζει ο Τορο να ειναι με λιγοτερα ή περισσοτερα λαθη ως προς το προτυπο και αν αποκλινει πολυ ή λιγο...Δεν με νοιαζει το "εξαιρετος","πολυ καλος","καλος" κλπ...

Θα νιωσω ομορφα αν παμε καλα?ΝΑΙ γιατι να μην νιωσω?
Θα νιωσω ασχημα αν δεν παμε καλα?ΟΥΤΕ καν!

Απο την εκθεση (εννοω τις οποιες εμπειριες αποκομισουμε) και απο τον αν περασουμε καλα θα εξαρτηθει και τυχον μελλοντικη μας συμμετοχη ή οχι.
Καταλαβαινω οτι οι εκτροφεις (και καλα κανουν!) τις εκθεσεις τις βλεπουν ΚΑΙ σαν μεσο διαφημισης για το εργο τους...Εμεις σαν ιδιωτες τις βλεπουμε σαν συμμετοχη και σαν διασκεδαση (τουλαχιστων ετσι νιωθω εγω).
Teo , πολυ το διευκρυνιζεις το θεμα :D

Πας πιστευοντας πως ο σκυλος σου εχει κατι να ''πει'' ...αλλιως , πας και χωρις το σκυλο, κανεις τις γνωριμιες σου (πιο ανετα μαλιστα αφου δεν θα χρειαστει να εχεις την εννοια του σκυλιου) και γλυτωνεις και 40 ευρω :)

Δεν νομιζω πως ο σκυλος κατανοει τι συμβαινει σε μια εκθεση μορφολογιας (στησου να δουμε ποσο κοντα στο προτυπο εισαι) και μαλλον μπορει να περασει καλυτερα κανοντας αλλα πραγματα.

Εστω οτι περνας καλα εσυ , κανεις γνωριμιες και νεους φιλους αλλα ο σκυλος σου πατωνει και ψιλοταλαιπωριεται κιολας ...τον ξαναπας σε εκθεση ?

Εστω οτι δεν περνας καλα εσυ , ψιλοβαριεσαι την διαδικασια αλλα ο σκυλος σαρωνει τα παντα , ολα ...τον ξαναπας σε εκθεση ?

Το πως τα παει ενα σκυλι σε εκθεση σιγουρα δεν επηρεαζει το ποσο το αγαπαμε...ειδικα ομως την πρωτη φορα , μαλλον ολοι τρωγομαστε να δουμε ποσο καλος ειναι (ειδικα αν προερχεται απο γραμμες που εχουν κατι να πουν σε μια εκθεση).
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Tricky πραγματκα παω για τους λογους που εγραψα και ειλικρινα -οπως σωστα ειπες- μπορουσα να παω -παλι- σαν θεατης,απλα ειπειδη τυχαινει να εχω καθαροαιμο ειπα να νιωσω και την συμμετοχη...πιστεψε με τιποτα παραπανω...

αν δεν "παει" καλα ο Τορο και περασουμε εμεις καλα,θα ξαναπαμε και ισως ξαναδηλωσω και τον Τορο...

αν "παει" καλα ο Τορο και εμεις κουραστουμε-βαρεθουμε δεν περασουμε καλα τελος παντων θα το σκεφτουμε ΑΝ θα ξαναπαμε...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Tricky πραγματκα παω για τους λογους που εγραψα και ειλικρινα -οπως σωστα ειπες- μπορουσα να παω -παλι- σαν θεατης,απλα ειπειδη τυχαινει να εχω καθαροαιμο ειπα να νιωσω και την συμμετοχη...πιστεψε με τιποτα παραπανω...

αν δεν "παει" καλα ο Τορο και περασουμε εμεις καλα,θα ξαναπαμε και ισως ξαναδηλωσω και τον Τορο...

αν "παει" καλα ο Τορο και εμεις κουραστουμε-βαρεθουμε δεν περασουμε καλα τελος παντων θα το σκεφτουμε ΑΝ θα ξαναπαμε...
να ξαναπας και να ξαναπαιξεις! και να ξαναπαιξεις. ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια. ειδικα αν το σκυλακι ειναι κοινωνικοποιημενο θα περασετε τελεια.

εσυ επειδη στην ρατσα ειστε λιγοι και γνωστοι και χωρις πολιτικα μια χαρα θα περασετε. απλα δεν θυμαμαι εαν στο μαρκοπουλο εχουν σουβλακια.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
να ξαναπας και να ξαναπαιξεις! και να ξαναπαιξεις. ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια. ειδικα αν το σκυλακι ειναι κοινωνικοποιημενο θα περασετε τελεια.

εσυ επειδη στην ρατσα ειστε λιγοι και γνωστοι και χωρις πολιτικα μια χαρα θα περασετε. απλα δεν θυμαμαι εαν στο μαρκοπουλο εχουν σουβλακια.
Ελπιζω και εγω να θελω να ξαναπαω...θα δουμε.

Οντως ειναι καλο να μην υπαρχουν "πολιτικες" διενεξεις γενικοτερα στον κυνολογικο κοσμο...Δεν αντεχουμε αλλα "πολιτικα" debates!

Λεωνιδα,τα σουβλακια ειναι οντως ενα θεμα:D:D:D χαχαχαχα
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Λεωνιδα,τα σουβλακια ειναι οντως ενα θεμα:D:D:D χαχαχαχα
Μην ενθουσιάζεσαι! Την τελευταία φορά τα πλάκωσαν οι κριτές και δεν έμεινε καλαμάκι ούτε για δείγμα! (Πολύ φαγανοί είναι αυτοί οι all rounder! :rolleyes:)

Εύχομαι ότι καλύτερο για την παρθενική σας εμφάνιση! :)
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Καλή σας επιτυχία και καλή διασκέδαση!!:)

Να ρωτήσω τα κουτάβια τα "εκπαιδεύουν" για να εμφανιστούν στον στίβο?
Εσείς κάνετε πρόβες για το πως θα περπατήσετε, πως θα στηθείτε?
Υποθέτω πως οι κριτές θα είναι πολύ πιο ελαστικοί στους στίβους των κουταβιών, σωστά?
 










sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Καλή σας επιτυχία και καλή διασκέδαση!!:)

Να ρωτήσω τα κουτάβια τα "εκπαιδεύουν" για να εμφανιστούν στον στίβο?
Εσείς κάνετε πρόβες για το πως θα περπατήσετε, πως θα στηθείτε?
κανονικα ετσι θα επρεπε. αλλα ποιος το κανει?

Υποθέτω πως οι κριτές θα είναι πολύ πιο ελαστικοί στους στίβους των κουταβιών, σωστά?
ελαστικοι σε ποιο πραγμα?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ελαστικοι σε ποιο πραγμα?
Στη Diana (αν δεν κάνω λάθος) ο παρουσιαστής είχε πει ότι στις κατηγορίες κουταβιών δεν έχει τόση σημασία το στήσιμο και το περπάτημα, όσο το να περάσουν καλά τα σκυλιά και να συνδέσουν την εμπειρία της έκθεσης με ευχάριστα πράγματα.
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ελαστικοί εννοώ ως προς την παρουσία τους(περπάτημα, στήσιμο, κλπ) όχι στην κρίση τους για το πόσο κοντά στο πρότυπο είναι.

Για παράδειγμα ένα κουτάβι 5 1/2 μηνών εκεί που περπατάει μπορεί να αρχίσει τα χοροπηδητά(λέμε τώρα) ή να μην κάθεται να το εξετάσει ο κριτής...
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
σας ευχαριστουμε ολους παιδια!!:):)

οντως οι κριτες ειναι πιο ελαστικοι με τα κουταβια... π.χ δεν αναζητουν το τελειο στησιμο,το τελειο τρεξιμο κλπ

τωρα αν τα αναζητησουν εγω(?) η οποιος τον τρεξει(μακαρι να με βοηθησει ο Γιαννης(solco99) αλλα θα τρεχει και το δικο του bullmastiff),θα προσπαθησουμε να δωσουμε οτι ξερουμε και μπορουμε....Ο Τορο αν τον πολυ σκοτισουν θα δωσει καμια μεγαλη αγκαλια με ολιγον σαλακι :D:D

να ερθετε οσοι μπορειτε να γνωριστουμε και απο κοντα!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μην ενθουσιάζεσαι! Την τελευταία φορά τα πλάκωσαν οι κριτές και δεν έμεινε καλαμάκι ούτε για δείγμα! (Πολύ φαγανοί είναι αυτοί οι all rounder! :rolleyes:)

:)
:D:D:D

Κι εγώ νηστικός έμεινα :D
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Επειδη περασα την φαση που σε απασχολει θα σου πω τα εξης...
Οπως και συ ετσι κι εγω πηρα ενα σκυλακι απο εκτροφεα για pet...ποτε δεν ρωτησα και ποτε δεν με ενδιεφερε αν η μικρη μου θα ηταν εκθεσιακη...βεβεια ο εκτροφεας επεμενε πως αν την παρω να του την πηγαινω που και που στις εκθεσεις...
Εγω συμφωνησα και ετσι ελαβα συμμετοχη στην πρωτη μου εκθεση μιας και ηθελα να γνωρισω καποια ατομα απο κοντα καλυτερα και θεωρησα πως ετσι θα αποκτουσα και μια καλυτερη σχεση με τον εκτροφεα μου...
Αποτελεσμα ηταν σε 3 εκθεσεις η μικρη να εχει 2 νικες και μια 3 θεση στη κατηγορια της...
Για να ειμαστε ειλικρινεις φυσικα και ενθουσιαστηκα...
Αν και αυτο που κερδισα τελικα ηταν 2-3 ατομα που με βοηθησαν παρα πολυ στην περαιτερω συμβιωση με τη σκυλιτσα μου...
Οι εκθεσεις εχουν και τα θετικα και τα αρνητικα τους...θα δεις και ανθρωπους που πραγματικα λατρεουν αυτο που κανουν αλλα θα δεις και αλλους που μεσα σου θα πιστευεις οτι το εχουν κανει σκυλεμποριο...θα δεις ακομα και σκυλια που μαλλον ταλαιπωρουντε απο την ολη διαδικασια...αλλα θα ανταλλαξεις και αποψεις με ανθρωπους που εχουν την ιδια φυλη και ισως μαθεις 2 πραγματα παραπανω...
Γι αυτο πλεον λαμβανω μερος οταν μπορω, καποιες φορες παω και χωρις την μικρη μου σαν περαστικος , βλεπω καποιους ανθρωπους που αποκτησαμε μια φιλικη σχεση , ανταλλασουμε 2 κουβεντες και ολα καλα..
Απο τη στιγμη που δεν σκοπευεις να γινεις εκτροφεας νομιζω καπως ετσι θα καταλειξει και η δικη σου παρουσια...
Σου ευχομαι ολοκαρδα καλη επιτυχια και φυσικα μην δωσεις βαση σε κανενα αποτελεσμα...παρα μονο να περασετε ομορφα εσυ και το σκυλι σου!!!
Και αν οποιαδηποτε στιγμη κρινεις εσυ και μονο οτι το σκυλι σου ταλαιπωρειται παρτο και δρομο για το σπιτακι σας....
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες οπως σας ευχαριστω ολους σας!!:)

Αν ο Τορο,η Βιβη(κοπελα μου) και εγω δεν περασουμε καλα...δεν ξαναπαμε...θα καθομαστε οντως στο σπιτακι μας.

Επισης λογο του οτι (και λογικο ειναι) γραφω μονο εγω στο φορουμ,δεν ξερει κανεις οτι ο Τορο ανηκει οχι απλα και στην Βιβη αλλα και επισημα "με την βουλα που λεμε":D Τον εχουμε μισο-μισο...εγω παιζω με το κεφαλι την μια μερα και η Βιβη με τα πισω ποδια και αντιστροφως :D:D:paja1:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95