29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
η αξιολογηση της μορφολογικης ποιοτητας ενός σκυλου και η μετέπειτε χρησιμοποιηση του ως γεννήτορα

τα σκυλια δεν ταλαιπωρουντε στις εκθεσεις μορφολογίας
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Εγώ να παρακαλέσω να κρατήσετε το ύφος των απαντήσεων σε κόσμιο επίπεδο και χωρίς να κάνετε προσωπικές επιθέσεις.

Να ζητήσω να μένετε και στο θέμα μοιάζει ουτοπικό , αλλά θα το ξαναζητήσω.

Η πιθανότητα να "εξαφανιστούν" μηνύματα πάντα υπάρχει και είμαι σίγουρος ότι οι συγγραφείς τους το γνωρίζουν ακόμα και κατά την διάρκεια της σύλληψης τους.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα οποιόν αποδίδει την ιδιοκτησία και την διαχείριση του φόρουμ κατά το δοκούν , ας με ενημερώνει και εμένα προηγουμένος... :)

Επίσης να μη ξεχάσω να σας θυμίσω την πολύ χρήσιμη λειτουργία των "Προσωπικών Μηνυμάτων" με την οποία μπορείτε να διευθετίστε τις όποιες παρεξηγήσεις ή να ανταλλάξετε σχόλια "κουτσομπολίστικου" περιεχομένου.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Εγώ να παρακαλέσω να κρατήσετε το ύφος των απαντήσεων σε κόσμιο επίπεδο και χωρίς να κάνετε προσωπικές επιθέσεις.

Να ζητήσω να μένετε και στο θέμα μοιάζει ουτοπικό , αλλά θα το ξαναζητήσω.

Η πιθανότητα να "εξαφανιστούν" μηνύματα πάντα υπάρχει και είμαι σίγουρος ότι οι συγγραφείς τους το γνωρίζουν ακόμα και κατά την διάρκεια της σύλληψης τους.

Υ.Γ. Θα παρακαλούσα οποιόν αποδίδει την ιδιοκτησία και την διαχείριση του φόρουμ κατά το δοκούν , ας με ενημερώνει και εμένα προηγουμένος... :)

Επίσης να μη ξεχάσω να σας θυμίσω την πολύ χρήσιμη λειτουργία των "Προσωπικών Μηνυμάτων" με την οποία μπορείτε να διευθετίστε τις όποιες παρεξηγήσεις ή να ανταλλάξετε σχόλια "κουτσομπολίστικου" περιεχομένου.
Πιστεύεις ότι κάνω σχόλια "κουτσομπολίστικου" περιεχομένου?
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Πιστεύεις ότι κάνω σχόλια "κουτσομπολίστικου" περιεχομένου?
Δεν ανέφερα συγκεκριμένα και ονομαστικά κάποιον , θα το έκανα εάν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος όπως το έχω κάνει αρκετές φορές.

Απλά αυτή η εντύπωση βγαίνει από ένα μεγάλο αριθμό δημοσιεύσεων στο συγκεκριμένο θέμα και οφείλω , νομίζω , να το παρατηρήσω πριν χρειαστεί να επέμβω διαφορετικά.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Το θέμα είναι πάλι ανοιχτό για όποιον έχει να γράψει κάτι σχετικό με το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ. Κάποιες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν ΕΔΩ.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παιδια,συγγνώμη,να ρωτήσω κάτι άσχετο;Για ποιο λόγο πηγαίνετε τα σκυλιά σας στις εκθέσεις;Εχετε αναγκη να σας πουν αν ειναι καλά ή όχι;Οικονιμικό κέρδος;Υπάρχει καποιο όφελος;Βελτιώνετε ο ανταγωνισμός για καλύτερη εκτροφη;Ανθρώπινη ματαιοδοξία;Δε μιλώ επιθετικά,αλλά δε βρίσκω το λόγο όλης αυτής της ταλαιπωρίας,οποτε εσεις που ασχολειστε θα έχετε.Ποιος ειναι;

Συμφωνώ με τον Μάκη. Πολλοί είναι εκτροφείς, οπότε ΟΦΕΙΛΟΥΝ να πάνε σε εκθέσεις για να έχουν αποδείξεις για την ποιότητα των σκύλων τους αλλά και για να δούν την ποιότητα της φυλής τους στη χώρα (για να δουν με ποιόν θα ζευγαρώσουν τα ζώα τους).

Οι εκθέσεις ζώων γίνονται χιλίαδες χρόνια (αρχίζοντας από πολύτιμα άλογα της Περσίας με FULL πεντιγκρί) και έχουν σκοπό να προστατεύψουν την ποιότητα της κάθε φυλής (ότι ζώο και να είναι). Όπως τα καλύτερα άλογα, οι καλύτεροι σκύλοι σε μιά φυλή (όπως κι οι εκτροφείς τους) μένουν στην ιστορία!

Εγώ όμως ΔΕΝ είμαι εκτροφέας. Και μάλλον δεν θα είμαι ποτέ. Γιατί πηγαίνω;

Α) Γιατί αγαπώ τη φυλή μου (που είναι και σπάνια) και θεωρώ πως είναι καλό ο κόσμος να βλέπει και άλλες φυλές εκτός από Γ.Ποιμενικούς και Λαμπραντόρ. Θεωρώ πως "οφείλω" να πάω το σπάνιο σκύλο μου να το δει ο κόσμος. Βέβαια δεν τρέχω σε κάθε έκθεση. Κάνω κι άλλα πράγματα με τον σκύλο μου που θεωρώ πολύ πιο συμαντικά (όπως σωματοφυλακή ας πούμε, ή ιχνηλασία). Μας αρέσουν πιο πολύ αυτά.

Β) Είναι αρκετά διασκεδαστικό να κάνεις παρέα με άλλα "ψώνια" που καταλαβαίνουν την αδυναμία που έχεις σ' ένα τετράποδο.

Γ) Μαθαίνεις πολλά. Πως να χάνεις, πως να κερδίζεις και πολλά για την ανθρώπινη φύση. Αν έχεις τα μάτια ανοιχτά και το στόμα κλειστό, μαθαίνεις και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για τη φυλή (ή τις φυλές) που αγαπάς!

Δ) Ο σκύλος περνάει τέλεια (τα δικά μου δεν θέλουν να φύγουν τα βλαμμένα) αν κι εφ' όσον τα φροντίζεις σωστά (κυρίως να έχουν κλούβα για ηρεμία όποτε χρειάζεται). Οι άνθρωποι κουράζονται ΠΟΛΥ όμως.

Στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλές εκθέσεις. Εδώ είναι αδύνατον να το "παρακάνεις". Αλλού τα "ψώνια" τρέχουν σ' έκθεση κάθε Σαβατοκυριακο. Εμείς εδώ ακόμη παρακαλάμε να δούμε νορμάλ κριτή για ν' αξίζει να πάμε ΚΑΝ. Είναι ακόμα "πλάκα" και "παιχνίδι" στην ουσία.


Τα "πολιτικά" προβλήματα κι οι κατινιές δεν αποφεύγονται σε κανένα "αγώνισμα". Όπου θα δεις ανθρώπους θα υπάρχει κι η κατινιά. Αυτό δεν σημαίνει πως οι εκθέσεις σκύλων δεν είναι ένα όμορφο χόμπυ που μπορεί να σου προσφέρει και να σου μάθει πολλά.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη