2oς σκυλος?


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Παιδια υπαρχει 1 αρσενικο mini pincer 1,5 ετων το οποιο δεν εχει βρεθει ο ιδιοκτητης του και το εχει βρει 1 κυρια η οποια ομως δεν 8ελει να το κρατησει και το χαριζει.Κανονισα λοιπον αφου μιλησα και με τον γιο της και πηγα να το δω,ελειπε ομως ο γιος της.Ο σκυλος μου φανηκε υγιης και πανεμορφος,αλλα δεν μου τον εδωσε γιατι λεει οτι εχει μιλησει με 1 παππου και 1 κοριτσακι 12 ετων!!!!πριν απο εμενα και αν και ειχε κανονισει να το δουν σημερα δεν φανηκαν.Μου ειπε λοιπον η κυρια οτι αν δεν τον ζητησουν μεχρι αυριο το απογευμα θα το παρω εγω.Της ειπα οτι δεν μπορει 1 κοριτσακι 12 ετων να φροντισει το σκυλο,θα χαθει παλι κλπ.αλλα αυτη κρατα σειρα προτεραιοτητας.Μου λεει¨Ε αμα ταξεις σε μικρο παιδι...Ετοιμος ημουν να της τα ψαλω και να φυγω.Δεν σκεφτεται το ζωακι που θα τυρανιεται,απλα κοιταει να το ξεφορτωθει.Της ειπα οτι και προβλημα να εχω αν δεν μπορω να το κρατησω θα του βρω 1 σωστη οικογενεια.Εντωμεταξυ εχω 1 jack russell αρσενικο 4,5 μηνων και δεν ειμαι σιγουρος αν ταιριαξουν,πιστευω πως ναι γιατι ειναι και τα 2 παιχνιδιαρικα.Οταν μπηκα στο αμαξι να φυγω ο σκυλος ηθελε να μπει και αυτος να φυγει...με λατρεψε.Τι να κανω?Απλα να περιμενω?Να μιλουσα παλι με τον γιο της να μην το δωσει?
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Οχι, μιλα με τον γιο και προσπαθησε να τον μεταπεισεις!!!!
Ουτε ο παππους, ειδικα αν ειναι πολυ μεγαλος σε ηλικια, ειναι καλη περιπτωση για ενα σκυλακι που θα ζησει αλλα 15 χρονια ουτε ενα κοριτσακι 12 χρονων που μπορει να μην το εχει αναφερει καν στους γονεις του.ΚΑι αν οι γονεις δεν το θελουν και το πεταξουν στο δρομο, κριμα ειναι ενα τοσο μικροσωμο σκυλακι δε μπορει να τα βγαλει περα μονο του.
Με επιχειρηματα ισως μπορεσεις να το πεισεις, δε χανεις τιποτα να κανεις μια προσπαθεια!!!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Της ειπα οτι και προβλημα να εχω αν δεν μπορω να το κρατησω θα του βρω 1 σωστη οικογενεια.
Αυτό γιατί να χρειαστεί? Δεν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κρατήσεις το σκυλάκι?

Όχι ότι πιστεύω ότι θα σου αρνηθούν επειδή τους είπες κάτι τέτοιο... Προφανώς δεν το πολυψάχνουν που θα βρεθεί το σκυλί.
Απλά μου κάνει εντύπωση σαν σκέψη ενώ σκέφτεσαι συνειδητά να υιοθετήσεις τον σκύλο (και δεν σου προέκυψε ξαφνικά π.χ. να τον βρεις εσύ στο δρόμο).

Κατά τα άλλα, ναι μπορείς να μιλήσεις και με τον γιο αλλά όπως και να'χει καλώς ή κακώς η απόφαση είναι δική τους.
Για μένα το ποιος το ζήτησε πρώτος προφανώς δεν είναι κριτήριο (αν δηλαδή ο πρώτος το ήθελε για να το βάλει στην ταράτσα να γεννοβολάει θα το έπαιρνε?), και αυτός είναι ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να ωφελήσει το να μιλήσεις και με τον γιο.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Γνωμη μου ειναι,να το ξανασκεφτεις κι εσυ για σενα.Μη γλυκαινεσαι.Το κουταβι σου ειναι ακομα 4,5μηνων.Ξερεις αν αργοτερα θα μπορεις να εχεις 2 αρσενικα μαζι;Δεν σου εχει δειξει ακομα το χαρακτηρα του.Τωρα θα μου πεις και τα 2 μια σταλια ειναι.Ναι,αλλα δεν ξερεις αν μπορεσεις να ανταπεξελθεις.Εισαι πολυ καινουριος σκυλομπαμπας.Ασε να δεις πως θα μεγαλωσεις το μπεμπε σου και βλεπεις αργοτερα...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ετσι ειναι δυστυχως,ακομα και να ταιριαξουν τα 2 σκυλακια,αργοτερα θα με κουρασουν αρκετα.Το καλο ειναι οτι ειμαστε 5 ατομα στην οικογενεια 3 αγορια,και οτι τους τελευταιους μηνες δεν δουλευω και ειχα απειρο χρονο,αλλα αργοτερα οχι γιατι πρεπει να πιασω παλι δουλεια,οποτε θα κουρασω ακομα πιο πολυ την μητερα μου και τον 1 μου αδερφο γιατι μονο αυτοι οι 2 ασχολουνται,ο αλλος μου αδερφος δεν ασχολειται ,ουτε και ο πατερας μου με τον σκυλο.Ο δικος μου ηδη αρχιζει και τσιτωνει,δεν νομιζω να υπαρχει jak russell ηρεμο.Αν εμενα ξεχωριστα με τον αδερφο μου θα κρατουσαμε απο1 σκυλο ο καθενας,αλλα στο ιδιο σπιτι και τα 2?Ειναι και μικρο διαμερισμα.Το ειχα σκεφτει και για να κανει παρεα με το δικο μου,αλλα μαλλον δεν αξιζει γιατι με "γεμιζει" αρκετα ο δικος μου σκυλος.Το 1ο ομως προβλημα και κυριοτερο που θα αντιμετωπισω ειναι η μητερα μου,οταν πηρα τον σκυλο μου δεν τον δεχοταν με τιποτα και στεναχωρεθηκε πολυ,αλλα μετα απο μερικες ημερες τον αγαπησε και παιζει καμια φορα μαζι του.Της ειχα πει οτι θελω να παρω σκυλο και τρελαθηκε,ελεγε οτι θα κανει ζημιες,θα τα κανει παντου και πολλα αλλα ακυρα.Τελικα ομως τον πηρα και τραβηξα αυτο το ψυχολογικο σπασιμο,οποτε σκεφτομαι οτι θα ξαναπερασω το ιδιο παλι αν παρω και το αλλο σκυλακι.Ακομα και να επειθα την μητερα μου για το 2ο σκυλακι θα αντιμετωπισω τα προβληματα που γραφω παραπανω....δυσκολο.....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μη στηριζεσαι στους δικους σου και μη τους φορτωσεις ενα ακομα.Αγαπησαν το πρωτο,αλλα θα τους κουρασει το δευτερο.:cool:Δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο τη ζωηραδα το τζακ ρασελ.:eek:Ενα ειναι αρκετο.Οσο για την παρεα που θα εχει ο σκυλος σου;Εσυ εισαι η καλυτερη.;)
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Μη στηριζεσαι στους δικους σου και μη τους φορτωσεις ενα ακομα.Αγαπησαν το πρωτο,αλλα θα τους κουρασει το δευτερο.:cool:Δεν εχεις δει τιποτα ακομα απο τη ζωηραδα το τζακ ρασελ.:eek:Ενα ειναι αρκετο.Οσο για την παρεα που θα εχει ο σκυλος σου;Εσυ εισαι η καλυτερη.;)
Δυστυχως εχεις δικιο,ασε που θα εχω και τα 2πλασια εξοδα σε τροφες.Το pincer δεν ειναι στειρωμενο και δεν ξερω και ποσο στοιχιζει η στειρωση,ισως χρειαστει να κανω στειρωση και στα 2.Οσο για το jack ειναι κατι παραπανω απο 1 σκυλο,θα ειναι πολυ ζωηρος,ηδη με εχει κουρασει λιγο σαν κουταβι αλλα παλευεται,ειναι "τρελα" τον εχουμε αγαπησει πολυ ειδικα εγω και ο 1 αδερφος μου που ασχολουμαστε μαζι του,μαζι αποφασισαμε και τον πηραμε.Επειδη δεν βλεπω να παιρνω το αλλο,ελπιζω καποια στιγμη αργοτερα να παρω 1 2ο οπως yorkshire h westie...Σπασιμο,καλυτερα να μην πηγαινα να τον δω,ειναι γλυκας καπου 5-6 κιλα φαινοταν και αυτη που τον ειχε μας ειπε οτι τον κοιταξε κτηνιατρος και ειναι υγιης...
 
Last edited:


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Απο τα γεγραμμενα σου αντιαλαμβάνομαι ότι δεν εισαι ετοιμος/η για δευτερο σκυλο..
Το J.r είναι ο πρωτος σου σκύλος ή είχες και παλιοτερα αλλο;

Εγω θα σου προτεινα να μιλησεις με την κυρια και να της εξηγησεις τους προβλιματισμους σου περι τροπο επιλογης ιδιωκτητη.
"Τρομαξε" την και λίγο.
Εξηγησε της πως το σκυλακι επειδη μικρόσωμο, θα έχει μεγάλη ζητηση και έτσι θα μπορει να επιλεγει ο καταλληλοτερος.
Ζητησε της την άδεια και δημοσιευσε την αγγελία παντου.
Σε αυτη τη φάση που είσαι, ειναι ότι καλύτερο μπορείς να κανεις για το σκυλάκι! :):)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μια και το φερε η κουβεντα, το μινι πινσερ είναι ο βασιλιας των σκυλων μινι μεγεθους, το πιο εξυπνο, συναισθηματικο, παιχνιδιαρικο, αγαπησιάρικο και επικοινωνιακο μινι που υπήρξε ποτέ. Μιλας μαζι του με τα ματια και αισθανεσαι ότι εχεις να κανεις με ένα μινι ανθρωπακι.

Τρωει ελαχιστες ποσοτητες τροφης, εχει λιγα εξοδα (εκτος απροοπτου παντα), δεν μαδαει, δεν λερωνει, ειναι πεντακαθαρο, δεν τρωει απο κατω, το παιρνεις μαζι σου οπου πας, το δεχονται σχεδον παντου. Τραβαει τις κοπελες σαν μαγνητης.

Δεν προσπαθω να σε επηρεασω, αλιμονο, συζητηση κανουμε…
 
Last edited:


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Απο τα γεγραμμενα σου αντιαλαμβάνομαι ότι δεν εισαι ετοιμος/η για δευτερο σκυλο..
Το J.r είναι ο πρωτος σου σκύλος ή είχες και παλιοτερα αλλο;

Εγω θα σου προτεινα να μιλησεις με την κυρια και να της εξηγησεις τους προβλιματισμους σου περι τροπο επιλογης ιδιωκτητη.
"Τρομαξε" την και λίγο.
Εξηγησε της πως το σκυλακι επειδη μικρόσωμο, θα έχει μεγάλη ζητηση και έτσι θα μπορει να επιλεγει ο καταλληλοτερος.

Ζητησε της την άδεια και δημοσιευσε την αγγελία παντου.
Σε αυτη τη φάση που είσαι, ειναι ότι καλύτερο μπορείς να κανεις για το σκυλάκι! :):)


To jack ειναι το 1ο σκυλακι μου,για αυτο που λεει ο harryf3 για το οτι δεν τρωει απο κατω,μου ειπε η κυρια οτι τρωει τα παντα απο κατω(και ειναι 1,5 χρονων) που σημαινει οτι δεν το εβγαζαν βολτες,κατι δεν παει καλα τα αλλα ισχυουν.
Δεν ξερω τι μπορει να εχει τραβηξει το σκυλακι,αυτο που ειδα ειναι οτι κατουρησε εξω οταν τον βγαλαμε και τον κρατησα λιγο με το λουρακι,τραβαγε συνεχως,στερημενο απο βολτες φαινοταν...Διαβασα απο σχολια στο you tube οτι καποια mini pincer χανουν το τριχωμα τους και τα μυαλα τους στα 7 η αργοτερα στα 11-13 χρονων και δαγκωνουν ακομα και το αφεντικο τους.Αυτο το εχω ακουσει για τα doberman,ισχυει για τα pincer?
Αν αργοτερα τρελαθει και ορμηξει στον δικο μου και δεν ειμαι σπιτι?Η απλα 1 μερα να τσακωθουν?Το 1 ειναι κουταβι
 
Last edited:


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
δεν ισχυει αυτο για καμμια απο τις 2 ρατσες ουτε και για καμμια αλλη!μυθοι απο χαζους και ασχετους ανθρωπους ειναι!μην ακους τoν καθενα και κυριως τα σχολια στο youtube!
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Διαβασα απο σχολια στο you tube οτι καποια mini pincer χανουν το τριχωμα τους και τα μυαλα τους στα 7 η αργοτερα στα 11-13 χρονων και δαγκωνουν ακομα και το αφεντικο τους.
Όχι δεν ισχύει αυτό. Είναι ένας χαζός μύθος.
Δεν υπάρχει ράτσα σκύλου που θα αγαπάει τον ιδιοκτήτη του και ξαφνικά στα 7 του χρόνια να τον δαγκώνει. Γνωρίζω κάποιον με ντομπερμαν 9 ετών και ακόμα δεν τον έχει φάει ;)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα πινσερακια αν εχουν σωστη διατροφη δεν τρωνε συνηθως απο κατω. Ενας ακομα λιγος που δεν τρωνε ειναι οτι ειναι πολυ επιφυλακτικα αν και φιλοπερίεργα. Γι αυτο συχνα δεν παιρνουν μεζέ απο ξενα χερια. Οχι πως δεν κινδυνευουν κι αυτα απο φολα, απλά κινδυνευουν λιγοτερο απο άλλα.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
36
Ξεσσαλονίκη
Να συμπληρωσω επισης οτι μην νομιζεις οτι επειδη ειναι μικροσωμο ειναι σαν τα αλλα μικροσωμα...τα πινσερ εχουν τεραστιες αντοχες, θελουν αρκετη εκτονωση και υπομονη. Μπορει να ειναι πανεξυπνα αλλα ειναι συγχρονως και αρκετα ξεροκεφαλα. Επειδη ειναι και τα δυο μικρα σε ηλικια το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρξει προβλημα μεταξυ τους. Θα εχεις ομως προβλημα με την οικογενεια σου...Δυο σκυλια τοσο υπερκινητικα θα τους κουρασουν και απο την στιγμη που δεχτηκαν σχεδον με το ζορι το πρωτο σκυλακι δυσκολα θα δεχτουν ενα δευτερο...Πριν κανεις οτιδηποτε συζητα το μαζι τους.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δεν διάβασα την κάθε λεπτομέρεια, αλλά όταν ακούω για προβληματισμούς χειρισμού και για στάνταρ έξοδα για σκυλιά της κατηγορίας μύγας, παθαίνω κάτι... Ακόμη και σε περιόδους κρίσης. Ειδικά, όταν μπορούμε να κάνουμε καλύτερη την ζωή ενός μικρού. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι αν όντως δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους. Δηλαδή αν ήταν άλλου φύλου, ούτε που θα το σκεφτόμουν. Για να μην πω για τις κουταμάρες αυτές που δαγκώνουν τα αφεντικά τους 11 και 13 χρονών. Με τι δόντια;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Για να μην πω για τις κουταμάρες αυτές που δαγκώνουν τα αφεντικά τους 11 και 13 χρονών. Με τι δόντια;
Καλα, εσυ εχεις μεινει πολυ πισω. Μασελακι παιδι μου!

 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
:D

Πρέπει να έχεις αρχείο με τέτοιες φωτό για κάθε περίπτωση ε; Προληπτικά ένα πράγμα :D
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Να συμπληρωσω επισης οτι μην νομιζεις οτι επειδη ειναι μικροσωμο ειναι σαν τα αλλα μικροσωμα...τα πινσερ εχουν τεραστιες αντοχες, θελουν αρκετη εκτονωση και υπομονη. Μπορει να ειναι πανεξυπνα αλλα ειναι συγχρονως και αρκετα ξεροκεφαλα. Επειδη ειναι και τα δυο μικρα σε ηλικια το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρξει προβλημα μεταξυ τους. Θα εχεις ομως προβλημα με την οικογενεια σου...Δυο σκυλια τοσο υπερκινητικα θα τους κουρασουν και απο την στιγμη που δεχτηκαν σχεδον με το ζορι το πρωτο σκυλακι δυσκολα θα δεχτουν ενα δευτερο...Πριν κανεις οτιδηποτε συζητα το μαζι τους.
Δηλαδη ειναι πιο ξεροκεφαλα και απο τα jack?Γαυγισιαρικα ξερω οτι ειναι,με το παραμικρο.Το συγκεκριμενο δεν εχει στειρωθει.Αληθεια ποσο κοστιζει η στειρωση και για τα 2 φυλα το ιδιο?Harryf3 ωραια μασελα χαχα!
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
36
Ξεσσαλονίκη
Δεν εχω την παραμικρη εμπειρια με τζακ οποτε δεν μπορω να τα συγκρινω. Κανε ενα search στο google και θα βρεις πολλες πληροφοριες για την ρατσα.

Η στειρωση φανταζομαι οτι θα ειναι απο 150 εως 300 ευρω. Εκει μεσα κυμαινονται οι τιμες, αναλογα σε ποιον κτηνιατρο θα την κανεις και την περιοχη που μενεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.315
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12