3 ή 2 φορές; (την ημέρα τάισμα σκύλου)


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
πιστευω πως ειναι οπως οι ανθρωποι!!

δηλαδη οσο πιο πολα γευματα τοσο καλητερα!! και απο πλευρας καυσεων αλλα και μου φενετε λογικο να πω το εξης

οτι αλλο να φας 300 γρ (οποτε θα κανεις πχ 3 ωρες να χωνεψεις)

αλλα αν φας 100 γρ (ειναι λογικο να κανεις πολι λιγοτερο)

σιγουρα ομως αν πρεπει να φαει πχ 300 γρ την ημερα οσες φορες και να το τα'ι'σεις το συνολο 300 γρ θα πρεπει να ειναι!!

με μικρα και πολλα γευματα λειτουργει ολος ο οργανισμος καλητερα!!
καυσεις
πεψη
αλλα και αφοδευση!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aν φάς μία καραμέλα ή μια τσίχλα με άδειο στομάχι πολλές φορές έχεις καούρα ... αυτό γίνεται γιατί η διαδικασία της πέψης έχει μπεί μπροστά, το σήμα δόθηκε, και απλά ο οργανισμός δεν βρίσκει τιποτα να χωνεψει.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι αν ένας σκύλος πρέπει να τρώει 300 γραμμαρια, δεν σημαίνει ότι 100 γραμμάρια δεν είναι για αυτόν γεύμα ... ο χρόνος πεψης δεν μικραίνει αναλογικά.
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
σιγουρα δεν μικρενει αναλογικα αλλα αυτο δεν συμβενει ουτε και σε μας

και αφου λεμε για τσιχλα τοτε συμφονουμε οτι ειναι οπως οι ανθρωποι
αρα
τοτε οσο πιο πολες φορες τοσο πιο καλα


μικρα και πολλα γευματα ειναι το καλητερο (αλλα ειναι λιγο δυσκολο λογο χρονου για εμας αλλα για τα σκυλακια μας δεν ειναι καλο)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και αφου λεμε για τσιχλα τοτε συμφονουμε οτι ειναι οπως οι ανθρωποι
αρα
τοτε οσο πιο πολες φορες τοσο πιο καλα
:shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ο γιώργος είναι μαλάκας
Ο καθηγητής μου είναι μαλάκας

.... άρα ο Γιώργος είναι καθηγητής μου :D :roll: :roll:
 


Simeonaras

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2008
176
0
δηλαδη θεωρεις οτι ειναι ασχετο το ενα με το αλλο?

οποτε καλητερα 2 φορες?

ισως!!

εμενα παντος με πολλα γευματα και η λεμαργια κοπηκε και γενικα ειναι σε πολυ καλυτεροι κατασταση!!

ο καθενας οτι θελει κανει και ολοι κρινονται εκ του αποτελεσματος!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
να ρωτησω και γω κατι...για ενηλικα καταλαβα, για κουταβι 5μιση μηνων ειναι σωστο να τρωει 2 φορες τη μερα???
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Σε είδα στο συγκεκριμένο topic και ανησύχησα!!! :lol: :lol: χιχι
Εγώ και κουτάβι που ήταν 2 φορές την ταϊζα και μοίραζα την ποσότητα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
xaxaxa οοοχι δεν εχουμε αλλα προβληματα...τρωμε techni-cal χωρις δευτερη σκεψη και παρακαλια.μαλλον εφταιγαν τα 3 γευματα.δεν πεινουσε και ετρωγε μιζερα.τωρα με τα 2 τρωει ολη τη ποσοτητα(ειναι η ιδια αλλα χωρισμενη στα 2) και μαλιστα δεν σηκωνει και κεφαλι απτο πιατο.
δλδ για το στομαχι κουταβιου ειναι οκ τα 2...τρωει 2μιση-3 το μεσημερι και μετα 9 το βραδυ...στο ενδιαμεσο κανα μπισκοτακι μην ειναι αδειο το στομαχι τελειως...


Νικος :D
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Χαίρομαι που τρώτε σαν φυσιολογικοί σκύλοι. (πλάκα κάνω). Οι 2 φορές είναι οκ. Αλλά μήπως πρέπει να φτιάξεις λίγο τις ώρες?? Νομίζω ότι απο το βράδυ μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι είναι πάρα πολλές ώρες.
 




Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Για ενηλικο σκυλί χωρις πρόβλημα βάρους , πειράζει αν έχει πάντα στο μπωλακι του κροκέτες και τρωει όποτε αυτό πεινάει?΄
 








Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
Για ποιο λόγο?Απο τη στιγμη που τρωει μόνο όταν πειναει , δεν εχει πρόβλημα βάρους για ποιο λόγο να του δίνω 02 φορες την ημέρα συγκεκριμένες ώρες ?.Μπορει να έχει καποιες συνεπειες το να τρωει όποτε πεινάει?(εκτος απο το βαρος)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα σκυλιά είναι πλάσματα της συνήθειας. Πρέπει να έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα σίτισης και για να μην βρίσκονται σε διαρκή διαδικασία πέψης και για να μην οξειδώνεται/ αλλοιώνεται η τροφή.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εγω εχω εμπειρια αντιθετη με ολα αυτα...
δλδ το προηγουμενο σκυλι μου,ο Ρεξ(ημιαιμο κολευ-τσοου τσοου),ειχε παντα τροφη στο πιατο του.αυτο δεν το εκανα απο μονος μ ,ηταν συμβουλη κτηνιατρου.δεν ηταν παχυς,ετρωγε οσο-οποτε ηθελε ,βεβαια τοτε οι κενωσεις δεν με πειραζαν γτ ζουσε στην αυλη...ειμαι υπερ του προγραμματος και εγω πλεον...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
nikos_x said:
εγω εχω εμπειρια αντιθετη με ολα αυτα...
δλδ το προηγουμενο σκυλι μου,ο Ρεξ(ημιαιμο κολευ-τσοου τσοου),ειχε παντα τροφη στο πιατο του.αυτο δεν το εκανα απο μονος μ ,ηταν συμβουλη κτηνιατρου.δεν ηταν παχυς,ετρωγε οσο-οποτε ηθελε ,βεβαια τοτε οι κενωσεις δεν με πειραζαν γτ ζουσε στην αυλη...ειμαι υπερ του προγραμματος και εγω πλεον...
Με συμβουλή κτηνιάτρου? :?
Εάν η τροφή παραμένει για ώρες στο μπωλ του σκύλου δεν είναι φυσιολογικό να οξειδωθεί, να αλλοιωθεί και να μολυνθεί από παθογόνους οργανισμούς?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12