8ετικα και αρνητικα alaskan malamute


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
8ελω αν γινεται να μου πειτε μερικα 8ετικα,αρνιτικα και διαφορες πληροφοριες για την φυλη τον αλασκαν μαλαμουτ
Εγω ακομα τρελος ειμαι για χασκι απλα ετυχε μια μερα πο μιλαγαμε με εναν φιλο μου για αλασκαν μαλαμουτ και η8ελα να μα8ω καταρχην την διαφορα απο τα χασκι εκτος απο τα μπλε ματια εκαν σερτς εδω και βρηκα ενα παλιο ποστ,και μετα ανοιξα το τοπικ ...Και επισεις Ψαχνω Ψαχνω και δεν βρισκω αλλα δεν 8α το βαλω κατω στο τελος 8α βρω ειμαι σιγουρος!
Αυτο κανω :) Αλλα μερικες φορες σκεφτομαι ποτε 8α βρω χασκι ? Ποτε ? χαχα:p

Γιατι gaia?
Επί του τυπικού, έτσι γιατί διαμαρτύρεσαι....

Ξεκινάς ένα νήμα με τίτλο "8ετικα και αρνητικα alaskan malamute" και στο ΔΕΥΤΕΡΟ post σου αναφέρεις ότι τελικά, αυτό που θέλεις να μάθεις είναι οι διαφορές των 2 φυλών....

Άρα, ξέρεις ήδη για τα χάσκυ (ιδιοσυγκρασία, φροντίδα, ανάγκες, κλπ), αφού ήδη ρωτάς στοιχεία για τα Μάλαμιουτ....

Γνωρίζεις δε τόσο καλά τη φυλή, που όταν εγώ γελάω με το σχόλιο της katerina k., και βγαίνει μπροστά σου φάτσα κάρτα ένα χάσκυ, δε κάθεσαι καθόλου να ψάξεις ΓΙΑΤΙ υπάρχει χάσκυ σε αυτό το avatar και όχι μια άλλη φυλή...

Στα κατ'ιδίαν, όταν ανακαλύπτεις τελικά ότι ΥΠΑΡΧΕΙ σχέση, δεν θα αναφερθώ...

Ο λόγος που δε μπορείς να έχεις χάσκυ, πόσο μάλλον Μάλαμιουτ, είναι ότι δεν είσαι κατασταλαγμένος ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ για τον οποίο θες σκυλί, και ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ γιατί αρκτικό σκυλί...

Σε θαμπώνει η ομορφιά των φυλών, και ΟΥΤΕ ΚΑΝ σκέφτεσαι για το παραπέρα... για τα επόμενα...

Και αυτό το λέω, γιατί ΕΛΑΧΙΣΤΑ αν είχες ψάξει στον ιστοχώρο αυτό (με το προσφιλές σου σερτς), θα είχες βρει αρκετές πληροφορίες ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ αρχικά, για το τι είναι ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ μετά, για το τι είναι BYB, για το τι είναι PUPPY MILL και για το τι είναι PET SHOP....

και πιό σημαντικά, για το τι ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ αυτά για τις καημένες τις ζωές που εμπορεύονται...

Γιατί όταν δεν είσαι έτοιμος ΓΙΑ ΣΚΥΛΟ, δεν είσαι 10 φορές έτοιμος για ΑΡΚΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ...

Και αυτό είναι που όλοι εδώ μέσα (με την εξαίρεση της Dr.Zhivago που λόγω ενασχόλησης έχει μεγαλύτερη μάλλον υπομονή και από εμένα) σου λένε ΕΜΜΕΣΩΣ...

Οπότε, όταν εσύ δε χαραμίζεις ούτε 2-3 απογεύματα από την ελεύθερο χρόνο σου για να μορφωθείς, ΓΙΑΤΙ ένας εκτροφέας ή ΕΝΑΣ γνώστης του χώρου να ξοδέψει τον δικό του για εσένα??

Κάποτε κάποιοι έλεγαν "Συν Αθηνά και χείρα κίνει"...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πραγματικα απο οταν εχω μπει εδω μεσα Ολο αρνητικα σχολια λετε ολοι ειστε ο ¨"μουρατιδης " και κρινετε κρινετε συνεχος...Ρωτισα σε αυτο το τοπικ να μου πειτε καποια πραγμα μονο ενας εκανε ενα ποστ στο οποιο με καλυψε απολιτος το μονο κατα τα αλλα που λετε και σε αυτο και στα αλλα τοπικ ειναι απο που πειρες το σκυλι απο πετ σοπ? κακος και το πειρες απο πετ σοπ...ενω εδω εχω μπει 1 μηνα κοντα και δεν εχο βρει βοη8εια απο εναν εκτροφεα οι πληροφοριες το μονο που κανετε εδω μεσα ειναι να κρινετε και να Ηρωνεβεστε...τι να πω...
Φίλε/φίλη twipsy

επειδή έχω μεγάλη διάθεση σήμερα θα είμαι σκληρός, χωρίς να είμαι ειρωνικός ελπίζοντας όμως να κατανοήσεις την ουσία.

Αν θες μόνο καλά λόγια μπορείς να διαλέξεις πάντα ένα καινούργιο ταίρι, διότι ακόμα και το ταίρι μας, με την παροδο του χρόνου μας τονίζει τα αρνητικά μας στοιχεία.

Εσύ έχεις το περιθώριο να μάθεις από τα δικά μας λάθη. Πολυτέλεια που πολλοί πριν από εσένα δεν είχαν. Εγώ σε προτρέπω λοιπόν να εκμεταλλευτείς αυτή την κατάσταση αντί να παραπονιέσαι για τον άδικο κυνόφιλο κόσμο!

Βλέπεις έναν σκύλο! Σου αρέσει χωρίς να έχεις ορίζει ακόμα το γιατί, αλλά αρέσει σε σένα και δεν εχει διαμορφωθεί η γνώμη σου από την παρέα, τους γονείς, το έτερον ήμισι ("άχου μωρέ το γλυκούλι", "κοίτα έναν σκύλαρο" κλπ.). Ρωτάς σε ποια φυλή ανήκει! Ας πούμε λοιπόν πως σου λένε Χάσκι
Πάρε έναν οδηγό Step by step:
1. Ανοίγεις το διαδίκτυο (που δεν υπήρχε όταν έψαχνα εγώ την φυλή που έχω λατρέψει) και βάζεις στο google τις λέξη "Husky" και "temperament". Σκοπός είναι να δεις αυτό που δεν είναι ορατό με το μάτι και που προκύπτει από την συμβίωση με τον σκύλο. Ανάμεσα στα αποτελέσματα ξεκινάς απ' τα γενικότερα άρθρα. Διαβάζεις και διαβάζεις. Μόλις τελειώσεις με αυτά κοιτάς τα ειδικότερα άρθρα που εμβαθύνουν... διάβασέ τα και ας μην καταλάβεις τα μισά διότι ενδεχομένως να σου λείπουν ακόμα οι ειδικές γνώσεις και η ορολογία.
2. Τώρα είσαι έτοιμος να πας για το "πρότυπο της φυλής". Κοιτάς αν υπάρχει στα ελληνικά, το αποθηκέυεις στον υπολογιστή σου και το εκτυπώνεις. Μην το διαβάσεις ακόμα... δεν θα καταλάβεις τίποτα.
3. Δίνεις στην αναζήτηση του google τις λέξεις "Husky" και "CH" ή "Champion", Στα αποτελέσματα θα σου βγάλει φωτογραφίες κάποιων σκύλών. Σου αρέσει ακόμα η φυλή? Αν ναι τότε προχωράς.
4. Πάρε μπροστά σου το πρότυπο και κοίτα μία μία τις φωτογραφίες. Αρχίζεις να κατανοείς κάποια πράγματα (τα υπόλοιπα θα έρθουν στην πορεία)! Είσαι έτοιμος να κάνεις τις πρώτες επαφές σου με σοβαρούς ανθρώπους της φυλής.
5. Ψάχνεις στο διαδίκτυο και ρωτάς (με αυτήν την σειρά) αν υπάρχει όμιλος Χάσκυ. Όχι? Αρκτικών Φυλών? Όχι? Αν δεν υπάρχουν εξειδικευμένοι όμιλοι της φυλής ή της ομάδας/υποομάδας βάσει χρήσης, τότε απευθύνεσαι στον ΚΟΕ (προσπέρασε το βήμα 6). Ο σκοπός σου είναι να συνατηθείς με ανθρώπους που γνωρίζουν την φυλή.
6. Παίρνεις τηλέφωνο στον όμιλο της φυλής συστήνεσαι και τους λες πως ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια πράγματα για την φυλή για να δεις αν είσαι κατάλληλος (εσύ για την φυλή και όχι αυτή για εσένα). Ρωτάς λοιπόν για εκθέσεις, σεμινάρια και λίστα εκτροφέων. Επίσης ρωτάς αν είναι εύκολο να μιλήσεις με κάποιον από το ΔΣ (σε αυτήν την περίπτωση προσπέρασε το βήμα 7).
7. Αν δεν υπάρχει όμιλος φυλής και έχεις πάρει τηλέφωνο στον ΚΟΕ ρωτάς επίσης για εκθέσεις καθώς και για εκτροφείς της φυλής.
8. Πας σε εκθέσεις, σεμινάρια κι επισκέπτεσαι εκτροφείς και ιδιοκτήτες. Τους λές πως δεν είσαι σίγουρος αν κάνεις για το Χάσκυ και πως θέλεις να μάθεις για τις απαιτήσεις του σκύλου και για τον χαρακτήρα τους. Δεν λες ποτέ πως είσαι ανάμεσα σε Χάσκυ, Μάλαμιουτ και Ελληνικό Ποιμενικό. Είναι σαν να έχεις πάει για ψώνια στον Carouzos και να λες στον πωλητή πως δεν είσαι σίγουρος αν θες κοστούμι Ermenegildo Zegna ή σαλβάρι που θα συνδυάσεις με Vans παπουτσάκι. Αν έχεις απορίες τις εκφράζεις χωρίς όμως να λες πως "μα τα Χάσκυ δεν το σκάνε από το σπίτι τους?". Προτίμησε το "Κάπου νομίζω πως διάβασα πως είναι ανεξάρτητα σκυλιά. Ισχύει αυτό? κι αν ναι τι προβλήματα μπορέι να μου δημιουργήσει στο μέλλον?".
9. Πάντα να δείχνεις πως δεν ξέρεις τίποτα σε σχέση με τον εκτροφέα (διότι αυτή είναι η αλήθεια).
10. Έχοντας κάνει όλες αυτές τις διαδικασίες θα δεις αν σε κούρασε το εγχείρημα ή όχι και θα αποκτήσεις χρήσιμες γνώσεις...

Αν θα πάρεις τελικά Χάσκυ ή όχι θα το αποφασίσεις μόνος σου! Σίγουρα όμως θα ξέρεις πως πάσχισες για να μάθεις 5 πράγματα και είσαι πλέον έτοιμος να φιλτράρεις στο μυαλό σου τις πληροφορίες που δέχεσαι!

Για το πως απευθύνεσαι σον εκτροφέα για να σου εμπιστευτεί ένα κουτάβι θα μιλήσουμε άλλη φορά.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Promitheas νομίζω ότι το Post σου αυτό πρέπει να γίνει sticky σαν οδηγίες για το πως μπορεί κανείς να ελέγξει αν η φυλή που του αρέσει είναι και πραγματικά η κατάλληλη γι αυτόν!!!! =D>
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αρχικό μήνυμα απο twipsy
Εγω ακομα τρελος ειμαι για χασκι απλα ετυχε μια μερα πο μιλαγαμε με εναν φιλο μου για αλασκαν μαλαμουτ και η8ελα να μα8ω καταρχην την διαφορα απο τα χασκι εκτος απο τα μπλε ματια εκαν σερτς εδω και βρηκα ενα παλιο ποστ,και μετα ανοιξα το τοπικ ...Και επισεις Ψαχνω Ψαχνω και δεν βρισκω αλλα δεν 8α το βαλω κατω στο τελος 8α βρω ειμαι σιγουρος!
Διαβασε αλλη μια φορα γιατι δεν καταλαβες τι η8ελα να πω...Τωρα εσεις τον εχετε κανει επιστιμη τον σκυλο εχω βαρε8ει να απανταω στις ιδιες ερωτησεις...8α κανω και εγω μια ερωτηση σε εσενα που εισαι εκτροφεας και εχεις πολλα χασκι....Γιατι εχεις σκυλο ?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Διαβασε αλλη μια φορα γιατι δεν καταλαβες τι η8ελα να πω...Τωρα εσεις τον εχετε κανει επιστιμη τον σκυλο εχω βαρε8ει να απανταω στις ιδιες ερωτησεις...8α κανω και εγω μια ερωτηση σε εσενα που εισαι εκτροφεας και εχεις πολλα χασκι....Γιατι εχεις σκυλο ?

Γιατί με το που βάζω το κεφάλι τους ανάμεσα στα χέρια μου και ακουμπάω το μέτωπο τους ξεχνάω όλες τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ των ανθρώπων!!!

Γι' αυτό συμβιώνω με 12 εξημερωμένους λύκους ΜΕΣΑ στο σπίτι μου...


ΥΓ. Promithea σε βρίσκω ιδιαίτερα ανανεωμένο μετά τα Χmas...
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Διαβασε αλλη μια φορα γιατι δεν καταλαβες τι η8ελα να πω...Τωρα εσεις τον εχετε κανει επιστιμη τον σκυλο εχω βαρε8ει να απανταω στις ιδιες ερωτησεις...8α κανω και εγω μια ερωτηση σε εσενα που εισαι εκτροφεας και εχεις πολλα χασκι....Γιατι εχεις σκυλο ?
@twipsy

δεν σου ζήτησα να μου απαντήσεις (εγώ άλλωστε Ντόγκο έχω)... στον εαυτό σου έχει σημασία να απαντήσεις.

Για να μην σπαταλήσεις 10 με 15 χρόνια απ' τη ζωή σου ή ακόμα χειρότερα απ' τη ζωή κάποιου άλλου (που μπορεί να φορτωθεί μια λάθος δική σου απόφαση) πρέπει να είσαι σίγουρος/σίγουρη για το τι πραγματικά θέλεις!

Είσαι διατεθημένος να θυσιάσεις λίγο ελεύθερο χρόνο για να ενημερωθείς προκειμένου να μην χρειαστεί να σπαταλήσεις πολλά ατελείωτα έτη ελεύθερου αλλά και πολύτιμου χρόνου?

Αν όχι τότε υπάρχουν και άλλα χόμπυ!

Και ειλικρινά τίποτα απ' τα παραπάνω δεν τα λέω με κακή αλλά με απόλυτα φιλική διάθεση! Όπως ακριβώς θα μιλούσα σε έναν φίλο μου... κι απ' ότι αντιλαμβάνομαι αυτό θέλεις!

Υ.Γ.: δυστυχώς ή ευτυχώς είναι επιστήμη και για να κάνεις κάτι σωστά (όπου "σκύλος" βάλε ότι θες: "μαγειρική", "οδήγηση", "σεξ", "ποδόσφαιρο", "ψώνια", "εκδρομές"...) χρειάζεσαι και τεχνογνωσία. Τουλάχιστον στα βασικά! :)
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν ξέρω τον Twipsi καθόλου. Δεν μπορώ να ξέρω από τα γραφόμενά του σε αυτό το θρέντ (δεν έχω διαβάσει άλλα του) τι έρευνες κάνει στο νετ και αλλού.

Το μόνο που ξέρω είναι πως δεν είναι παράξενο να ρωτάει ΚΑΙ εδώ ότι θέλει. Κι εγώ το έχω κάνει (ενώ κάνω το τρελό σερφάρισμα παράληλα). Συχνά μαθαίνεις περισσότερα (κυρίως για τα ελλατώματα) από ανθρώπους που δεν είναι εκτροφείς (δεν έχουν συμφέρον). Για παράδειγμα, έμαθα πολλά από τον Promitheas για τα Ντόγκο εδώ...

Αν τώρα κάποιος έχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με τον twipsy, αυτό δεν με αφορά.... το να απαντήσω σε μια απορία του δεν μου κόστισε πάνω από 2 λεπτά και πιστεύω πως θα βοηθήσει κι άλλους που ενδιαφέρονται για τη φυλή, ΚΑΘΩΣ ψάχνονται γενικώς μέσω ίντερνετ, εκθέσεις, βιβλία, άρθρα κλπ.

Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε.
Δεν μπορώ να ειρωνευτώ κάποιον που ΡΩΤΑΕΙ.
Διότι ειρωνεύομαι συνεχώς αυτούς που ΔΕΝ ρωτάνε.

Πίσω στο θέμα λοιπόν, υπάρχουν πάρα πολλά σκυλιά της ομάδας των εκληθρόσκυλων που υποφέρουν αυτή τη στιγμή γιατί είναι με λάθος ιδιοκτήτη. Όλοι αυτοί οι λάθος ιδιοκτήτες θα σου πουν πως ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ τον σκύλο τους. Συνεχίζουν όμως και του φέρονται απαίσια. Το βασικό θέμα είναι που δεν τα ασκούν αρκετά (σωματικά ΚΑΙ εγκεφαλικά). Όπως προανέφερα, είναι ιδιαίτερα ΧΑΛΙΑ σκύλοι (και τα Μαλ + τα Χάσκυ) όταν δεν ζούν σε σωστές συνθήκες. Από τους χειρότερους που θα συναντήσεις...

Η ομορφιά δεν παίζει ρόλο στην ουσία των πραγμάτων. Και όλη η ουσία της κάθε φυλής ΔΕΝ είναι στην εμφάνησή της.

Ένας φίλος με 2 χάσκυ ήθελε να πάρε κι ένα Μάλαμιουτ στο διαμέρισμά του. Τα είχε εκπαιδεύσει τα σκυλιά του ΑΨΟΓΑ και τα πήγαινε συνεχώς εκδρομές (κάθε Σ.Κ.) και βόλτες (κάθε μέρα και τα είχε και στην δουλειά μαζί του!). Του εξήγησα με ΟΤΙ είχα, πως το Μάλαμιουτ απλά δεν ΧΩΡΑΕΙ στην ζωή του... πως θα παίζουν οι σκύλοι με το γιγαντόσωμο κουτάβι και θα γκρεμίσουν το σπίτι... τίποτα.

ΜΟΝΟ όταν του είπα να του δανείσω τον σκύλο μου για το Σαβατοκύριακο το κόπηκε ΚΑΘΕ διάθεση για Μαλ. Είχα τότε ένα Σνάουτσερ Γίγας 7 ετών. Υπερεκπαιδευμένο και ύπάκουο/ώριμο. Τον ήξερε από κουτάβι και τον λάτρευε. Μου είπε : "Μα δεν χωράει στο σπίτι μου..." και του είπα,
"Ούτε και το Μαλ, τότε... πόσο μάλλον ένα ανεκπαίδευτο κουτάβι Μαλ."

Μερικές φορές η ομορφιά μας τυφλώνει.
Στη επιλογή ενός σκύλου πρέπει να είμαστε πολύ πιο "ψυχροί" και λογικοί για να μην φάμε τα μούτρα μας.

Αυτό θέλουν μάλλον να πούν όλοι που "αποπήραν" τον Twipsy. Τουλάχιστον αυτό ελπίζω...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Αυτος δεν ειναι λογος για να εχεις σκυλους γαια...Αν ανεφερα αυτον τον λογο για να αγωρασω σκυλο και ιδικα λυκο 8α με κραζανε...εγω εχω καταλαβει οτι ψαχνω για χασκι και βρισκω μονο αρνητικα πραγματα...Ευχαριστς τον promitheas and Dr zivago για της πληροφοριες μακαρι σαν τα δικα σας ποστ να ηταν ολα και οχι ηρωνια και κοροιδια....
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Αυτος δεν ειναι λογος για να εχεις σκυλους γαια...Αν ανεφερα αυτον τον λογο για να αγωρασω σκυλο και ιδικα λυκο 8α με κραζανε...εγω εχω καταλαβει οτι ψαχνω για χασκι και βρισκω μονο αρνητικα πραγματα...Ευχαριστς τον promitheas and Dr zivago για της πληροφοριες μακαρι σαν τα δικα σας ποστ να ηταν ολα και οχι ηρωνια και κοροιδια....

Για εσένα σίγουρα δεν είναι και φαίνεται.... γι'αυτό και δε σου απάντησα ποτέ... αν όμως είχες αναφέρει κάτι τέτοιο, θα έδειχνε ότι δε ζητάς απλά ένα όμορφο σκυλί, αλλά έναν σύντροφο & συνοδοιπόρο.. λεπτή η διαφορά, αλλά από κάτι τέτοιες ερωτήσεις καταλαβαίνουμε εμείς...
 






twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
επειδη εχω μηλισει με πολλους εκτροφεις το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εχετε αποτερο σκοπο μονο τα λεφτα γενικος γιαυτο και πολοι εκτροφεις δουλειουν μονο εξωτερικο...
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
επειδη εχω μηλισει με πολλους εκτροφεις το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εχετε αποτερο σκοπο μονο τα λεφτα γενικος γιαυτο και πολοι εκτροφεις δουλειουν μονο εξωτερικο...
Πάντως δε σου φαίνεται καθόλου.....
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
επειδη εχω μηλισει με πολλους εκτροφεις το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι εχετε αποτερο σκοπο μονο τα λεφτα γενικος γιαυτο και πολοι εκτροφεις δουλειουν μονο εξωτερικο...
Οι οποίοι εκτρέφουν για την ψυχή της μάνας τους? Δεν έχουν έξοδα αυτοί??? Γιατί είσαι τόσο κάθετος???
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Θες να μας πεις τι σε ρώτησαν οι (πολλοί) εκτροφείς?
Τι συζητήσατε?
Μιλήσατε να υποθέσω τηλεφωνικά μόνο ή και προσωπικά?
Και επίσης από που βρήκες τα ονόματα των εκτροφέων?
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
1ον υποτι8ετε οτι ειναι φιλοζωοι και πουλανε τα κερατα τους εγω οσο εχο ψαξει στο ιντερνετ εχω βρει ιδιοτες οι οποιοι ουτε καν βγενουν σε σαιτ να το παιξουν εγω αγαπαω τα σκυλακια και ετσι και εκτρεφουν σκυλια μεχρι 2 μηνον και τα πουλουν τσαμπα...Τωρα το ποιος ειναι φιλοζωος και ποιος οχι δν 8α το κρινω εγω...ο γαια εχει κανει ποστ και το μονο που κανει ειναι να πουλαει ηρωνια και εγω ξερω και μπορω να γινω ηρωνας,,
 






alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
δεν σε υποψιαζει το γεγονος οτι τα πουλανε τζαμπα?
π.χ.μηπως ενας ειχε χασκυ που ζευγαρωσε με κανενα λυκοσκυλο οποτε τα κουταβια μοιαζουν με χασκυ και τα πουλαει ? τοτε δεν θα σε πιασει αυτος μεγαλυτερο κοροιδο που πληρωσες για κατι που θα μπορουσες να το βρεις και σε ενα καταφυγιο?
στην ακριβη τιμη του εκτροφεα λαβε υποψιν σου εξετασεις γονεων, εξοδα για κουταβια, τροφη και φαρμακα μητερας και αλλα πραγματα που δεν τα ξερω καθως δεν ειμαι εκτροφεας.ε, και λογικο ειναι να υπαρχει και κερδος!
τελοσπαντων δικη σου επιλογη ειναι ποσα λεφτα θα δωσεις και τι σκυλι θα παρεις!
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Διοτι οι εκτροφεις δεν προσφερουν κατι παραπανω απο τουσ ιδιωτες..Το μονο που προσφερει παραπανω ο εκτροφεας ειναι οτι σου λεει το σκυλι που εχεις ο προ προ προ παππους του ηταν ο Vav Damme και τετοια και εγω εχω 8ειο τον παπανδρεου αξιζω 100.000.000.000 ευρω ?