8 ωρες ειναι πολλες?


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Το μονο που πρεπει να θυσιαστει ειναι 1 χρονου καλοκαιρινες διακοπες. Δεν πιστευω οτι ειναι μεγαλη θυσια!!!
:eek: η καλυτερη φαση για αποκτηση κουταβιου ! το βουτας και πας καμπινγκ:)
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
:eek: η καλυτερη φαση για αποκτηση κουταβιου ! το βουτας και πας καμπινγκ:)
τωρα συγνωμη, αυτο ειναι σοβαρη απαντηση; ειναι σα να μου λες, οταν εχεις εσυ και εγω και ο καθε ενας, μωρο 2-3 μηνων, να το παμε στα μπουζουκια!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
τωρα συγνωμη, αυτο ειναι σοβαρη απαντηση; ειναι σα να μου λες, οταν εχεις εσυ και εγω και ο καθε ενας, μωρο 2-3 μηνων, να το παμε στα μπουζουκια!
σοβαροτατη απαντηση ειναι!
τι σχεση εχουν τα μπουζουκια με ενα μωρο (!!!)
και το καμπινγκ (φυση, εμπειριες, χωμα, πουλια, παιδια, παρεουλα και ξεγνοιασια, μαθημα κατουρηματος και τοσα αλλα) με το κουταβακι?
(πολυ στην τσιτα σε βρισκω γενικως..χαλαρωσε λιγο)
 


Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
σοβαροτατη απαντηση ειναι!
τι σχεση εχουν τα μπουζουκια με ενα μωρο (!!!)
και το καμπινγκ (φυση, εμπειριες, χωμα, πουλια, παιδια, παρεουλα και ξεγνοιασια, μαθημα κατουρηματος και τοσα αλλα) με το κουταβακι?
(πολυ στην τσιτα σε βρισκω γενικως..χαλαρωσε λιγο)
Από την 3η έως τη 12η εβδομάδα: Κοινωνικοποίηση
Αυτή είναι κρίσιμη περίοδος για το κουτάβι σας. Αν θέλετε να γίνει μεγαλώνοντας ένας ευτυχισμένος, υγιής και ισορροπημένος σκύλος, χρειάζεται εμπειρία με ανθρώπους, άλλους σκύλους και το περιβάλλον του.
Πρώτο στάδιο: Από την τρίτη έως την πέμπτη εβδομάδα: Το κουτάβι σας θα αρχίσει να αντιδρά στους δυνατούς ήχους, κάτι που είναι χρήσιμο για τη μητέρα του όταν του γρυλίζει για να σταματήσει να θηλάζει όποτε θέλει αυτό. Έως την τέταρτη εβδομάδα, η ακοή, η όραση και η όσφρησή του θα λειτουργούν πολύ καλύτερα. Θα γαυγίζει, θα κουνά την ουρά του και θα παίζει με δαγκώματα με τα αδέλφια του. Επίσης θα αρχίσει να τρώει στερεά τροφή και θα αφήνει την περιοχή που κοιμάται για να πάει στην τουαλέτα. Από την τέταρτη έως την πέμπτη εβδομάδα, θα κυνηγά, θα παίζει παιχνίδια με το κούνημα του κεφαλιού, επίσης θα δείχνει τα δόντια του, θα γρυλίζει και θα κουβαλά πράγματα με το στόμα.
Δεύτερο στάδιο: Από την πέμπτη έως την όγδοη εβδομάδα: Το πρόσωπό του θα γίνει πιο εκφραστικό και τα αυτιά και τα μάτια του θα είναι πιο συντονισμένα. Θα παίζει ομαδικά παιχνίδια με τα αδέλφια του και από την έβδομη εβδομάδα θα είναι έτοιμο να πάει στο καινούριο του σπίτι. Από το τέλος της όγδοης εβδομάδας θα είναι περίεργο και θα θέλει να εξερευνήσει τα πάντα. Ταυτοχρόνως, θα δείχνει σημάδια προσοχής.
Την τελευταία εβδομάδα πριν να πάρετε το κουτάβι σας στο σπίτι, θα πρέπει να αποχωριστεί την οικογένειά του και να έρθει σε μεγαλύτερη επαφή με ανθρώπους, τόσο παιδιά όσο και ενηλίκους. Θα πρέπει επίσης να έχει τουλάχιστον πέντε λεπτά προσοχής την ημέρα.
Από την έκτη έως την όγδοη εβδομάδα, το κουτάβι σας θα αρχίσει να εξοικειώνεται με εσάς και την οικογένειά σας και θα βιώνει τις οπτικές, ηχητικές και οσφρητικές εμπειρίες του νέου σπιτιού του. Μόλις περάσει το κατώφλι σας, θα πρέπει να ξεκινήσει η εκπαίδευση τουαλέτας.
Τρίτο στάδιο: Από την όγδοη έως τη δωδέκατη εβδομάδα: Το νέο κουτάβι σας θα βιώσει μια έντονη επιθυμία να σας ικανοποιήσει καθώς εκτιμά τη θέση του στη νέα οικογένεια. Θα ξεκινήσετε να του διδάσκετε να παίζει παιχνίδια με τους ανθρώπους και βοηθείστε το να μειώσει το δάγκωμα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Πιθανόν το πιο σημαντικό που μπορείτε να κάνετε για το νέο σας κουτάβι, είναι να μάθετε για την ψυχολογία του νέου σας συντρόφου. Η κατανόηση της ψυχολογίας του σκύλου μπορεί να σας βοηθήσει να ζήσετε μια ευτυχισμένη και αρμονική ζωή μαζί του. Δεν περιμένουμε να γίνετε ειδικός της ψυχολογίας των σκύλων, ούτε είναι απαραίτητο. Λίγη κατανόηση όμως θα πάρει αρκετό διάστημα, οπότε αν χρειαστείτε βοήθεια και συμβουλή πριν ένα μικρό πρόβλημα γίνει μεγάλο, το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε είναι να επικοινωνήσετε με τον κτηνίατρό σας.
πηγη

http://www.myhillspuppy.com/el-GR/Puppy/Living/The first three months.aspx

μετα απο αυτα, θα πηγαινες βολτα στα καπακια το κουταβι; και σε οποιον αρεσουμε...
 




Kiban

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
201
0
Ελλαδαρα!
:confused::maria::paja1:
το ζωντανο , ακομα και τα κυνηγοσκυλα που ειναι τα πιο αθωα, μετα απο 6 μηνες τα βγαζουμε εξω για να παμε 1- 2 - 3 ωρες κυνηγι και να γυρισουμε. ποσο μαλλον οταν ειναι σε φαση να μαθει το χωρο του, το μερος του, και εσυ το παιρνεις απο καπου, απο την οικογενεια του, το πας παραλια μια δυο βδομαδες και κανεις τα μπανακια σου, και τον ξαναπας μετα αλλου, σπιτι σου, και εσυ ξεκουραζεσαι αυτο ειναι καλο για ενα κουταβι;σε 2- 3 μηνες της ζωης του, για αυτο αλλαζει 3 μερη που θεωρει "δικα" του!!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και γω νομίζω οτι η ιδανική περίοδος είναι σε διακοπές, ολιγοήμερες ή πολυήμερες, να πάρουμε το κουτάβι!

Μόνη ενσταση δική μου σχετικά με τις διακοπές μακρυά από το σπίτι, είτε κάμπιγκ, είτε σπίτι στο χωριό είναι να έχει κάνει το κουτάβι τα βασικά του εμβόλια!
Αλλιώς νομίζω είναι ιδανικό!

Έχουμε κι εμείς περισσότερη ηρεμία και διάθεση για παιχνίδια και να ασχοληθούμε με το κουτάβι!Κι έτσι το κουτάβι περνάει πραγαμτικ΄και ποιοτικό χρο΄νο μαζί μας!

Απλά να γυρίσουμε μια δυό μέρες νωρίτερα να γνωρίσει και το "χειμωνιάτικο" σπίτι μην μείνει μόνο του κατευθείαν την επόμενή μέρα σε ένα σχετικά ξένο περιβάλλον.....

ΕΠίσης στην έξοχη και σε περίοδο διακοπών είναι τόσα τα ερεθίσματα που είναι τέλεια να γνωρίσει και να κοινωνικοποιηθεί με γεγονότα και καταστάσεις!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Θα επαιρνα κουταβι αν ηταν να το αφηνω καθε μερα μονο του επι 8 ωρες;
ΟΧΙ.
Πως και ποιος θα μαθαινε το κουταβι την τουαλετα του; μπορει κουταβι 2 μηνων να κρατηθει επι 8 ωρες, εστω και περιορισμενο;
Οταν θα γυριζα μετα απο 9-10 ωρες απο τη δουλεια θα ειχα ορεξη για το σκυλο;

Βεβαια, αν θες, λες και ψεματα στον εκτροφεα, αλλα μετα μην παραξενευτεις αν το σκυλι αναπτηξει προβληματα συμπεριφορας.

Προσωπικα δεν θα επαιρνα σκυλι αν ηταν αναγκη να μενει μιση μερα μονο του. Οχι για μενα. Για τον φουκαριαρη το σκυλο μου :D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δηλδή κατ' εσέ Berna, σκύλο μπορουν να πάρουν μόνο οι φοιτητές, οι ανεργοι, οι εισοδηματίες και οι ελάχιστοι που δουλέυουν στο σπίτι ας πούμε;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οχι. Οσοι εχουν καποιον που θα μεινει με το σκυλι οσο οι ιδιοκτητες λειπουν. Ή διαφορετικα, οπως λεει και ο Amalthea, να παρουν μεγαλυτερο σκυλι.
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ όταν ήρθε ο Dante πήρα 15μερη άδεια.
Στη συνέχεια για μια βδομάδα περίπου ερχόταν η μητέρα μου για τις ώρες που έλειπα και μετά από αυτό ήταν Πάσχα, όπου για 15 μέρες τον πήρα και πήγαμε οι 2 μας στο εξοχικό μου. Εκεί είμασταν συνέχεια μαζί και έμαθε πολλά πράγματα.
Τώρα πλέον λείπω 8ωρο αλλά τις υπόλοιπες ώρες που είμαι σπίτι ασχολούμε μ΄αυτόν...Βόλτα, παιχνίδι, εκπαίδευση, καλλωπισμός, χάδια, παιχνίδι μ΄άλλα σκυλιά σε καθημερινή βάση (μέχρι όμως 11 μηνών το τελευταίο).
Δεν νομίζω ότι λόγω του 8ώρου έπαθε τίποτα ο σκύλος στην συμπεριφορά του, αντιθέτως μάλιστα θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ ήρεμος και ισσοροπημένος...
Δεν χρειάζεται να είναι κανείς άνεργος ή αργόσχολος για να αποκτήσει σκύλο.
Επίσης επωφελούμαστε από τις διακοπές διότι ο Dante έρχεται πάντα μαζί μου όπου πάω, τώρα πχ θα πάμε Καστοριά και θα του αφιερωθούν πολλές ώρες:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για μένα πάλι δεν χρειάζεται άδεια ... Σαββατοκύριακο ίσως για να αντιμετωπιστεί το πρώτο κλαψούρισμα και μετά είναι καλύτερα να μπαίνει το σκυλί στην ρουτίνα που ΘΑ έχει ... γιατί να στρεσσάρεται πολλαπλές φορές με αλλαγές στην ρουτίνα του?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ειναι οπως οταν ερχεται ενα παιδι,ενα νεο μελος,στην οικογενεια...

Κανεις οτι μπορεις για να του αφιερωνεις χρονο!Κλαιγεσαι,σκεφτεσαι,αποφασιζεις,κανεις προγραμμα,φωναζεις για καποιες ωρες καποια ατομα δικα σου και θα την βγαλεις την ακρη!

Ολοι λιγο πολυ ετσι αρχιζουν την νεα τους ζωη με το καθε νεο μελος τους!Στο τελος ομως αφιερωνουν παραπανω ωρες απο τις οποιες ελεγαν οτι θα λειπουνε...

Προγραμμα θελει,τιποτα αλλο...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
η καλυτερη φαση για αποκτηση κουταβιου ! το βουτας και πας καμπινγκ
Συμφωνώ απόλυτα με γαλάζιο..

η καλύτερη φάση για ένα κουτάβι είναι το camping..

Κοινωνικοποίηση, εκμάθηση τουαλέτας.., εμπειρίες, τα πάντα.. και όλα αυτά ξέγνοιαστα και ξεκούραστα σε mood διακοπών..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aλλα συμφωνώ και με τους άλλους..
Tο camping μπορεί να αποδώσει πολλα εφόσον το κουτάβι έχει προσαρμοστει στον χώρο του και μας έχει εμπιστευτεί τοσο ώστε να θέλει να ζήσει εμπειρίες μαζί μας.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε camping???

Με την αμμο διπλα που ειναι τινγκα στα μικροβια?Που θα ειναι κουταβι και θα πρεπει να μην εκτιθεται σε πολλα πολλα?

Που να μαθει τουαλετα?Πως θα το περιοριζεις να μην γινει ανεξελεγκτο?Πως θα γυρισεις μετα απο το Camping μετα τις διακοπες στο σπιτι και θα αρχισει μια καινουργια ρουτινα?Απο εκει που ηταν ελευθερο και δεν ειχε περιορισμους!Εμενα δεν μου φαινεται και πολυ "πρακτικο"!Και τους υπολοιπους που κανουν Camping?

:eek::eek::eek:
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Κι εγώ αυτές τις σκέψεις έκανα για να πω την αλήθεια, μου φάνηκε περίεργο...:eek::eek::eek:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
:eek::eek::eek:ααααααα!!! παναιαμ! ααααααααα:eek::eek::eek:

στελιο, εαν εχει ολοκληρωσει τα εμβολια, που θα εκτεθει? (εγω παντως προτιμω να μην χανω μερες μεχρι να τελειωσουν τα εμβολια και το ρισκαρω, επισης πηγαινω σε ελευθερο καμπινγκ αλλα και σε οργανωμενο να πηγαινα, λιγο δυσκολο να βρεθει εκει ο τυφος)
τουαλεττα θα μαθει να πηγαινει με το λουρακι του, στα δεντρα.
(ειναι καλυτερο να τα κανει σε πανες και εφημεριδες?)
δεν θα το αφηνα ελευθερο συνεχως και χωρις περιορισμους, θα το ειχα σε κρειτ η καποιον αλλον τροπο θα εβρισκα.
εξαλλου κανεναν σκυλο δεν αφηνουμε ελευθερο χωρις περιορισμους σε μερη ειδικα που υπαρχει κι αλλος κοσμος.
η ρουτινα του ειναι μαζι μου.:)
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Καλά, άμα έχεις απέξω απ΄το σπίτι σου δεντράκια και βγαίνεις κάθε τρεις και λίγο έξω και μέσα στο σπίτι σου crate γιατί είναι πιο καλά στο camp???:rolleyes:
Λέω τώρα εγώ:D:D:DΓια να μάθει κιόλας ότι δεν τα κάνουμε μέσα στο σπίτι!!!;)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μα ειπα εγω οτι ειναι πιο καλα στο camp?
εγω απλα το θεωρησα εξαιρετικη ευκαιρια...
εαν ειχα την δυνατοτητα δηλαδη να διαλεξω το ΠΟΤΕ θα παρω σκυλο, θα τον επαιρνα την περιοδο των διακοπων και φυσικα δεν θα χαναμε τις διακοπες μας.