Aδέσποτα και κατοικιδια.


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Καλησπερα σας. Οπως εχω αναφερει καποιες φορες εχω μαζεψει αδεσποτακια κ τα εχω φροντισει (οσο μπορω) κ εχω ψαξει μια οικογενεια αυτα η τα εχω δωσει σε καποια φιλοζωικη. Πλεον απεκτησα δικο μου σκυλακι κ θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κινδυνος να φερω κ καποιο αδεσποτακι στο σπιτι με τη μικρη, αν κινδυνευει να κολλησει κατι κ τι μετρα πρεπει να παρω! δεν θελω τωρα που εχω τη μικρη μου να παψω να βοηθαω τα υπολοιπα σκυλακια οποτε θα χαιρομουν πολυ να βρουμε λυσεις! τη μικρη δεν την φοβαμαι γιατι αν κ ακομα δεν εχουμε κοινωνικοποιηθει πληρως με αλλα σκυλακια ειμαστε ιδιαιτερα φιλικες προς ολους κ ποτε δεν εχουμε επιτεθει η γαυγισει σε ανθρωπους κ σκυλακια. Επιπλεον για να μην ανοιγω αλλο thread (εαν ο admin εχει διαφορετικη αποψη ας το μεταφερει) θα ηθελα να μαθω κατι ισως γελειο αλλα σημαντικο. Πως καταλαβαινουμε οτι το σκυλακι μας εχει πυρετο? Αυτα! εχω γινει λιγο κουραστικη τις τελευταιες μερες αλλα ειμαι λιγο ασχετη.. :p
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι σου? Εάν έχει εμβολιαστεί πλήρως είναι ασφαλές να συναναστρέφεται με αδέσποτα.
Εξαιρούνται αυτά που έχουν ψώρα, τσιμπούρια & ψύλλους.
Η ψώρα θέλει καραντίνα, ενώ τους ψύλλους και τα τσιμπούρια πρέπει να τα ξεφορτωθείς πριν φέρεις τα δυο σκυλιά στον ίδιο χώρο.
Λίγη παραπάνω προσοχή με τους ψύλλους, καμιά φορά θέλουν και δεύτερο γύρο αποπαρασίτωσης για να τους εξοντώσεις λόγω αυγών.
Επίσης μέχρι να ολοκληρωθεί και η εσωτερική αποπαρασίτωση στο αδέσποτο, καλό είναι να μην το αφήνεις να κάνει την ανάγκη του σε σημείο του σπιτιού που έχει πρόσβαση η δικιά σου.

Εφόσον έχουν ολοκληρωθεί τα εμβόλια δεν βρίσκω λόγο να σταματήσεις να βοηθάς τα αδέσποτα, αρκεί να φροντίζεις πρώτα για την αποπαρασίτωση τους και ίσως να τα κρατάς σε άλλο χώρο μέχρι να την πρώτη επίσκεψη σε γιατρό ο οποίος θα επιβεβαιώσει ότι δεν έχουν κάτι δερματικό. Επίσης μάλλον θα ήταν ήταν καλό να φροντίσεις να κάνει η δικιά σου και το εμβόλιο για το kennel cough, συζήτησε το και με τον γιατρό σου.

Αν πάλι δεν αισθάνεσαι άνετα με την παραπάνω διαδικασία, μπορείς να επιλέξεις να φιλοξενήσεις κάποιο αδέσποτο που έχει βρει μια φιλοζωική/σωματείο/καταφύγιο/εθελοντής και έχει ήδη τσεκαριστεί από γιατρό. Είναι εξίσου μεγάλη βοήθεια μιας και έτσι θα αδειάσει μια θέση για επόμενο σκυλί που χρειάζεται βοήθεια. :)

Edit: Τον πυρετό τον καταλαβαίνεις με τον παλιό δοκιμασμένο τρόπο... θερμόμετρο! :D Αν είναι αρκετά υψηλός μπορεί να καίνε και τα αυτιά του αλλά δεν θα το έλεγα αξιόπιστο κριτήριο ;)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Και τον πυρετό τον καταλαβαίνεις με τον παραδοσιακό τρόπο. Αν σου φανεί ζεστό το κεφαλάκι του, βάζεις θερμόμετρο. Η κανονική τους θερμοκρασία είναι λίγο πιο υψηλή από την δική μας. Δηλαδή από 39,5 περίπου και πάνω, αν δεν κάνω λάθος, αρχίζει να νοείται πυρετός.
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Εφόσον έχουν ολοκληρωθεί τα εμβόλια δεν βρίσκω λόγο να σταματήσεις να βοηθάς τα αδέσποτα, αρκεί να φροντίζεις πρώτα για την αποπαρασίτωση τους και ίσως να τα κρατάς σε άλλο χώρο μέχρι να την πρώτη επίσκεψη σε γιατρό ο οποίος θα επιβεβαιώσει ότι δεν έχουν κάτι δερματικό. Επίσης μάλλον θα ήταν ήταν καλό να φροντίσεις να κάνει η δικιά σου και το εμβόλιο για το kennel cough, συζήτησε το και με τον γιατρό σου.

Αν πάλι δεν αισθάνεσαι άνετα με την παραπάνω διαδικασία, μπορείς να επιλέξεις να φιλοξενήσεις κάποιο αδέσποτο που έχει βρει μια φιλοζωική/σωματείο/καταφύγιο/εθελοντής και έχει ήδη τσεκαριστεί από γιατρό. Είναι εξίσου μεγάλη βοήθεια μιας και έτσι θα αδειάσει μια θέση για επόμενο σκυλί που χρειάζεται βοήθεια. :)
Ειναι 3 μηνων! αυτη την εβδομαδα τελειωνουμε τα εμβολια . να τα κραταω σε ξεχωριστο χωρο ειναι λιγο δυσκολο γιατι δεν εχω κ τοσο μεγαλο σπιτι! Στη μικρη μου βαζω σπρει για ψυλλους κτλ οποτε δεν εχει καποια προστασια? Οσο για τα σκυλακια απο φιλοζωικη τα παιρνεις σπιτακι για λιγο καιρο μεχρι να βρουν αλλο? σε ολα τα σκυλακια γινεται αυτο? εννοω σε ολα οσα ψαχνουν σπιτι? Το θεμα δυστυχως ειναι οτι μενω σε διαμερισμα κ δεν μπορω να φιλοξενησω μεγαλο σκυλακι κ τα μικρουλια βρισκουνε σχεδον αμεσως σπιτακι Το εμβολιο kennel cough για τι πραγμα ειναι ακριβως? και τελος αν σηκωσει το σκυλακι μου πυρετο ειναι σιγουρα σοβαρα η μπορει να ειναι κ σαν τους ανθρωπους που κρυωνουμε κ ανεβαζουμε λιγο?
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Καταρχάς, στην μικρή σου γιατί βάζεις σπρέυ για ψύλλους, αφού κανονικά δεν πρέπει να βγαίνει έξω;
Αν σηκώσει το σκυλάκι σου πυρετό, ρωτάς τον γιατρό. Δεν εικάζεις και δεν περιμένεις πότε θα περάσει από μόνο του.
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Kennel cough

Πρέπει τότε να περάσει λίγος καιρός ακόμα ώστε να είναι πλήρως προστατευμένη από τα εμβόλια. Πόσο ακριβώς θα σου πει ο γιατρός που της τα έκανε.

Το αντιπαρασιτικό δεν είναι εντελώς περιττό μέσα στο σπίτι. Υπάρχει και το καλαζάρ... :(

Μόνο με θερμόμετρο μπορείς να είσαι σίγουρη ότι έχει πυρετό. Έχεις πάρει τη θερμοκρασία του με θερμόμετρο? Αν ναι και έχει όντως πυρετό, επικοινωνείς με το γιατρό σου. Ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία δεν πρέπει να αφήνεις τίποτα να "περάσει μόνο του". Αν δεν μπορείς να πάρεις θερμοκρασία με θερμόμετρο και έχεις υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά πηγαίνεις στο γιατρό για τσεκάρισμα.

Από όσο ξέρω όλα τα σωματεία θέλουν βοήθεια με τις φιλοξενίες. Μπορείς να επικοινωνήσεις και να τους πεις σε τι σκύλο έχεις τη δυνατότητα να προσφέρεις βοήθεια και εκείνοι θα σου προτείνουν τον κατάλληλο. Η γενική ιδέα είναι ότι φιλοξενείς μέχρι να βρει ο σκύλος σπίτι, αλλά συνήθως μπορείς να βάλεις και χρονικό όριο εκ των προτέρων (αρκεί να είναι κάποιο λογικό διάστημα, συνήθως φιλοξενία μόνο για 2-3 μέρες π.χ. δεν ωφελεί σε κάτι). Μάλιστα είναι ίσως καλύτερα να έχεις ξεκαθαρίσει εξ αρχής ότι μπορείς για το Χ συγκεκριμένο διάστημα από το να δηλώσεις διαθέσιμη για όσο και αν χρειαστεί και τους πεις μια μέρα ότι δεν μπορείς άλλο και να πρέπει να βρούνε πάλι χώρο άμεσα χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να το έχουν ήδη προγραμματίσει.
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Τη θερμοκρασια του μπορεις προχειρα να την ελεγξεις απο τα αυτια.
Αν και χωρίς θερμομετρο είναι πολυ δύσκολο να κανεις σωστη εκτιμηση μιας και η θερμοκρασια τους ειναι πιο υψηλη απο τη δικη μας.
Καλυτερα κανε μια επισκεψη στο γιατρο για να σου φύγει το αγχος.
 


maltezomana

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
91
0
Καλλιθέα
Kennel cough

Πρέπει τότε να περάσει λίγος καιρός ακόμα ώστε να είναι πλήρως προστατευμένη από τα εμβόλια. Πόσο ακριβώς θα σου πει ο γιατρός που της τα έκανε.

Το αντιπαρασιτικό δεν είναι εντελώς περιττό μέσα στο σπίτι. Υπάρχει και το καλαζάρ... :(

Μόνο με θερμόμετρο μπορείς να είσαι σίγουρη ότι έχει πυρετό. Έχεις πάρει τη θερμοκρασία του με θερμόμετρο? Αν ναι και έχει όντως πυρετό, επικοινωνείς με το γιατρό σου. Ειδικά σε τόσο μικρή ηλικία δεν πρέπει να αφήνεις τίποτα να "περάσει μόνο του". Αν δεν μπορείς να πάρεις θερμοκρασία με θερμόμετρο και έχεις υποψία ότι κάτι δεν πάει καλά πηγαίνεις στο γιατρό για τσεκάρισμα.

Από όσο ξέρω όλα τα σωματεία θέλουν βοήθεια με τις φιλοξενίες. Μπορείς να επικοινωνήσεις και να τους πεις σε τι σκύλο έχεις τη δυνατότητα να προσφέρεις βοήθεια και εκείνοι θα σου προτείνουν τον κατάλληλο. Η γενική ιδέα είναι ότι φιλοξενείς μέχρι να βρει ο σκύλος σπίτι, αλλά συνήθως μπορείς να βάλεις και χρονικό όριο εκ των προτέρων (αρκεί να είναι κάποιο λογικό διάστημα, συνήθως φιλοξενία μόνο για 2-3 μέρες π.χ. δεν ωφελεί σε κάτι). Μάλιστα είναι ίσως καλύτερα να έχεις ξεκαθαρίσει εξ αρχής ότι μπορείς για το Χ συγκεκριμένο διάστημα από το να δηλώσεις διαθέσιμη για όσο και αν χρειαστεί και τους πεις μια μέρα ότι δεν μπορείς άλλο και να πρέπει να βρούνε πάλι χώρο άμεσα χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να το έχουν ήδη προγραμματίσει.
εννοειται πως η φιλοξενια θα πρεπει να διαρκεσει καποιες εβδομαδες! για καλαζαρ δεν εχουμε βαλει τιποτα ακομα.... δεν εχει πυρετο η μικρη απλα ρωταω γιατι κοιμαται πολυ το χαζουλι κ ξυπναει με θωλα ματακια κ αγχωνομαι μηπως εχει. η κανονικη της θερμοκρασια πρεπει να ειναι 38.5. τοσο εχει βασικα κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι οκ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12