Aντιδράσεις για τους περιορισμούς...


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Hμερομηνία δημοσίευσης: 26-06-08

Αντιδράσεις για νέους περιορισμούς σε ιδιοκτήτες κατοικιδίων

Της Λινας Γιανναρου

Προσοχή, μη γεννήσει η γάτα σας! Σε περίπτωση που αυτό συμβεί και… ο μη γένοιτο, αποκτήσει πάνω από ένα γατάκι, αυτομάτως βγαίνετε στην παρανομία!

Αυτό τουλάχιστον συνάγεται από έγγραφο που το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων απέστειλε στις κτηνιατρικές υπηρεσίες της χώρας, έχοντας ήδη προκαλέσει σωρεία αντιδράσεων από φιλόζωους και πυροδοτήσει μπαράζ καταγγελιών στον Συνήγορο του Πολίτη. Το εν λόγω έγγραφο, που υπογράφεται από τον υφυπουργό Κων/νο Κιλτίδη, απεστάλη στις αρμόδιες υπηρεσίες των αεροδρομίων, των λιμένων και των χερσαίων εξόδων της χώρας, ώστε να ενημερωθούν για την κείμενη νομοθεσία και να είναι σε επιφυλακή για τυχόν παράνομες αποστολές αδεσπότων ζώων στο εξωτερικό.

Δίνοντας ωστόσο τη δική του ερμηνεία στον νόμο 3170/2003, ο οποίος δίνει το δικαίωμα διατήρησης έως και δύο ζώων σε διαμερίσματα (με προφανή στόχο να προστατεύσει τους ιδιοκτήτες κατοικιδίων από μη φιλικούς προς τα ζώα κανονισμούς πολυκατοικιών), το υπουργείο αναφέρει ότι «κάθε Ελληνας πολίτης μπορεί να διατηρεί μέχρι δύο οικόσιτα ζώα συντροφιάς (σκύλους ή γάτες)». Αυτομάτως, δηλαδή, θέτει εκτός νόμου όσους διατηρούν άνω των δύο σκύλων ή γατιών σε μονοκατοικίες, κήπους ή κτήματα.

Επιπλέον, θέτει περιορισμούς και στις μετακινήσεις των ζώων. Σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο έγγραφο, δεν αρκεί τα ζώα να διαθέτουν διαβατήρια για να ταξιδέψουν στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης, όπως προβλέπει ο νόμος, αλλά «εάν Ελληνας ταξιδεύει προς το εξωτερικό θα πρέπει να υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ότι θα επιστρέψει με τα ζώα του». Σε κάθε περίπτωση, κάποιος μπορεί να ταξιδέψει μόνο με τα δικά του (το πολύ δύο) ζώα και το ταξίδι αυτό «δεν μπορεί να έχει στόχο την αλλαγή ιδιοκτησίας των ζώων, είτε για δωρεά είτε για πώληση». Για να επιτραπεί η συνοδεία ζώων που ανήκουν σε άλλο ιδιοκτήτη χρειάζεται γραπτή εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη. «Τέτοιοι περιορισμοί δεν ισχύουν ούτε για τη μετακίνηση των… παιδιών», αναφέρει χαρακτηριστικά στην «Κ» η κ. Ειρήνη Μολφέση, πρόεδρος της Πανελλήνιας Φιλοζωικής Ομοσπονδίας, η οποία τάσσεται υπέρ των αποστολών αδέσποτων ζώων στο εξωτερικό σε περίπτωση που δεν μπορούν να βρεθούν οικογένειες να τα υιοθετήσουν στη χώρα μας.

Ηδη, πάντως, στον Συνήγορο του Πολίτη έχουν φθάσει οι πρώτες καταγγελίες φιλόζωων, οι οποίοι όπως λένε υφίστανται κατάφωρη καταπάτηση των δικαιωμάτων τους.

ΠΗΓΗ:ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 008_275402


Να προσθέσω ότι διαβασα το εν λόγω κείμενο και είναι αστεία η πρωτη φραση,που λεει κατι ''εχουμε παρει προωτοποριακά μετρα'' για την προστασία των αδέσποτων στη χώρα μας!!!!!!Ποιά ειναι αυτααααααααααααα????ΕΛΕΟΣ.
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ήμαρτον! :eek: Η προστασία των αδέσποτων κατ' αυτούς είναι μη τυχόν και βρούνε οικογένεια στη Γερμανία αντί να κοιτάξουν να προστατέψουν αυτά που είναι στον δρόμο. :mad:

Εγώ με 3 σκυλιά και 2 γατιά, πάω μέσα αυτήν την στιγμή. Εσύ δε, Κλειάννα, ισόβια. :D

Επιτρέπεται η παρ-ερμηνεία των νόμων; :confused:
 


Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
Ο Χριστος κ η μανα του!!! Εκει βρηκαν να κανουν μεταρρυθμισεις για να σωσουν τα αδεσποτα;;; :shock::mad:](*,):-x:dohh:
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Τι να πω;;; :confused:

Το ελληνικο κρατος τεινει να χανει καθε μετρο καθημερινα :flip:](*,)](*,)
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Είναι αστεία πραγματα.
Αν υπαρχουν υπόνοιες για κυκλώματα παρανομου εμπορίου ζώων ας κάνουν ελεγχους.Αυτα τα μετρα είναι ακρως περιοριστικά και φαίνεται ότι εχουν σκοπο να σταματησουν τελείως τις υιοθεσίες,θετωντας γραφειοκρατικά εμπόδια,και όχι όντως να μεριμνησουν για τις τυχες των αδέσποτων που τόσο πολυ τους νοιαζουν όταν πανε στο εξωτερικό για υιοθεσία.

Δε μπορούν να λενε καν για παρανομες ΕΞΑΓΩΓΕΣ την ώρα που ειμαστε Ευρωπαϊκή Ενωση!Αυτη δενείναι ελευθερη διακίνηση!
Πρεπει λεει να αποδεικνυεις οτι επιστρεφεις με το ζώο,εκτός αν λεει πεθανε!
Δηλαδη πειτε οτι παω εγω οντως ενα ταξίδι με το σκυλι μου και μου το πατησει αυτοκινητο!Θα τρεχω για αυτοψίες νεκορψίες και μ#$$$$ για να φέρω αποδειξη στην Ελλάδα?Μόνο αυτό δε θα με νοιαζει τοτε!

Πολλά φαντασματα βλεπουμε στην Ελλαδα!

Αντι να ασχοληθουν με τα pet shops,τα puppy mills ,τους πολυεκτροφείς και τα ΑΔΕΣΠΟΤΑ,κάθονται και σκεφτονται πώς θα διακοψουν τις ''εξαγωγες''.

Εδω 48 Δημοι εχουν προγραμμα και αν,απο τους 400,καποιες λιγες υιοθεσίες γίνονται και αντι να βοηθησουν πανε να τα κανουν χειρότερα!!!!

Θα μου πει εμενα,που εχω τα ζωα μου απο το δρομο,και σε συνθηκες ευζωϊας,ποιός ποσα θα εχω?Ειναι πραγματα συμφωνα με το νομο?Είναι.Αρα ειναι δικα μου και κανω οτι γουσταρω.Ειπαμε,οχι και 150 σκυλια αλλα 1-2-3..δε θα δωσω λογαριασμο σε κανεναν,απο τη στιγμη που τα συντηρω τα φροντίζω και το κυριοτερο ΕΧΩ ΣΩΣΕΙ ΑΔΕΣΠΟΤΑ!

Αντι να μας πουν κι ευχαριστω...χα χα χα:D:D:D:cool:
Για γέλια και για κλαμματα για αλλη μια φορα.

Το εγγραφο αναφερει οτι μετά απο ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για παρανομο εμποριο το κανανε αυτο το..πανηγυρακι.Ποιές ειναι αραγε οι αποδειξεις?Γιατι οσοι κατηγορηθηκαν για εξαγωγες ζωων οταν εδιναν σκυλια σε εξωτερικό,ουτε καταδικαστηκαν,ουτε τιποτα.
Σαν πολιτης ρωταω και θα ηθελα να δω καπου μια αποφαση: το ταδε σωματείο αποδειχτηκε οτι εστειλε ζωα με αγνωστο προορισμό στην ταδε χωρα....

?????
ΕΛΕΟΣ.
 
Last edited:


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Tι περιμένεις? στην Ελλάδα ζούμε, κάθε μέρα σε αυτό το κράτος είναι μία νέα εμπειρία...:)
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Tι περιμένεις? στην Ελλάδα ζούμε, κάθε μέρα σε αυτό το κράτος είναι μία νέα εμπειρία...:)
Ναι αλλα η αηδία και η ανοχή εχει και τα όρια της.
Δεν μπορεί ΟΛΑ να είναι εις βαρος μας και όλα εις βαρος των αδέσποτων.Ακομα και αν παρουσιαζονται για το καλο τους...πφφφφ...που λεει και μια γνωστη μου.
 


Maria91

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2008
61
0
Θα μπορουσανε να βαλουν σε προγραμμα την περισυλλογη των αδεσποτων Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τη στειρωση τους!!! :mad:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Και να πωωω. Αν ο γερμανος που θα το παραλαβει-γιατι απο αλλους λαους δεν ξερω να γινονται θιοθεσιες- υπογραψει ως ιδιοκτητης? πρεπει να ειναι ελληνας ο ιδιοκτητης? γιατι αν ειναι ετσι βγαζει νοημα.. απλα θελουν να ξερουν οτι τα ζωα εχουν ιδιοκτητη που επιτρεπει το ταξιδι..
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Τα «πήρε στο κρανίο» ο Κιλτίδης.


Δεν ξέρω ποια ακριβώς ήταν η αφορμή που έκανε τον υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης Κ. Κιλτίδη να «ξεσπάσει», αλλά η... προειδοποιητική εγκύκλιος που έστειλε πριν από λίγες ημέρες στη Διεύθυνση Θήρας του υπουργείου και προς όλες τις δασικές αρχές της χώρας, δεν έχει προηγούμενο...

Επί της ουσίας πρόκειται για μια εγκύκλιο που «τραβάει τα αυτιά» εκείνων των δασικών υπηρεσιών και στελεχών του υπουργείου του, που είτε αρνούνται τη συνεργασία με τις κυνηγετικές οργανώσεις, είτε υπονομεύουν με διάφορα «προσχήματα» τις δράσεις που ήδη επιχειρεί στην ύπαιθρο ο κυνηγετικός κόσμος.

Από την προηγούμενη Παρασκευή, η εγκύκλιος του υφυπουργού Κ. Κιλτίδη βρίσκεται σε κάθε δασαρχείο και δασική αρχή της χώρας μας. Και όσα μνημονεύει, σχολιάζει, προτρέπει ή διατάσσει, οροθετούν μια κεντρική κατεύθυνση και μια πολιτική βούληση που ποτέ άλλοτε δεν είχαν εκφρασθεί τόσο ξεκάθαρα από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης.

«...Η συντριπτική πλειοψηφία των δράσεων των κυνηγετικών οργανώσεων αφορούν ποικίλες ενέργειες διαχείρισης του περιβάλλοντος ώστε να εξασφαλιστεί η αειφορία της θηραματοπανίδας, έτσι ταυτόχρονα επωφελείται και η υπόλοιπη άγρια πανίδα» τονίζει ο κ Κιλτίδης.

«Τέτοιες ιδιαίτερης σημασίας δράσεις, όπως έμπρακτα έχει αποδειχτεί, είναι η συνεχής θηροφύλαξη, η αναβάθμιση βιοτόπων, ο εμπλουτισμός της θηραματοπανίδας, η διαρκής μελέτη και παρακολούθηση της φύσης, η φύτευση ειδικά επιλεγμένων φυτών για σκοπούς διαχειριστικούς, η διεξαγωγή μελετών, η υλοποίηση προγραμμάτων παρακολούθησης της μετανάστευσης κλπ...» αναφέρει ο υφυπουργός στην εγκύκλιό του προς τα δασαρχεία.

«...Σε πολλούς τομείς οι κυνηγετικές οργανώσεις, με δαπάνες της συνδρομής των κυνηγών, έρχονται να συμπληρώσουν τη δράση της Πολιτείας» αναγνωρίζει στην εγκύκλιό του ο κ. Κιλτίδης. Το «δια ταύτα» όμως της εγκυκλίου, είναι ακόμα πιο σημαντικό!

Ο υφυπουργός... εγκαλεί στην ουσία τα δασαρχεία και τους δασικούς υπαλλήλους διότι «έχει μέχρι σήμερα παρατηρηθεί πολλές φορές έλλειψη καλοπροαίρετης πρόθεσης συνεργασίας και συνδρομής προς την κατεύθυνση επίτευξης των παραπάνω στόχων», ενώ τονίζει ότι εφεξής είναι πλέον επιβεβλημένη η δημιουργική και θετική συνεργασία τους με τις κυνηγετικές οργανώσεις.

Είναι νωρίς φυσικά για να ξέρουμε πώς θα ανταποκριθούν οι Δασικές Υπηρεσίες και τα στελέχη τους, στις εντολές του πολιτικού προϊσταμένου τους.

Ο χρόνος θα το δείξει...

Ωστόσο, από τη φύση του ο κ. Κιλτίδης, είναι ένας άνθρωπος που δύσκολα επιτρέπει να τον αγνοούν!


ΠΗΓΗ:http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=13066&subid=2&tag=8334&pubid=1044543

17 Νοε 2007
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΙΛΤΙΔΗΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - "ΦΥΓΕ ΑΠ' ΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΓΩ ΚΙ ΕΓΏ ΚΥΝΗΓΙ..."

Κι ενώ εμείς αυνανιζόμαστε με φόντο τα εσωκομματικά του ΠΑΣΟΚ, την ώρα που "γιορτάζουμε" ένα ευνουχισμένο, νεκρό και βαλσαμωμένο Πολυτεχνείο, και σχεδιάζουμε αμέριμνοι πού θα πάμε τα Χριστούγεννα, κι ενώ τα τρία εκατομμύρια καμμένα στρέμματα του περσινού καλοκαιριού ακόμα καπνίζουν, ανενόχλητος ο ολόφρεσκος Υφυπουργός Γεωργίας κ. Κιλτίδης ( ο αντικαταστάτης του Τσιτουρίδη) σοδομίζει την απόφαση του Συμβουλίου Επικρατείας για ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ του κυνηγιού: με Υπουργική Απόφαση "ΑΊΡΕΙ ΤΟ *ΠΡΟΒΛΗΜΑ* ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ" και επαναφέρει με το έτσι θέλω το κυνήγι, ακόμα και στις πυρόπληκτες περιοχές!!!!!!

Συμπέρασμα: Στο Κιλκίς ψηφίζουν περισσότεροι κυνηγοί απ' ό,τι αγριογούρουνα.

πηγη:http://mavrosgatos.blogspot.com/2007/11/blog-post_17.html:mad:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ω ναι.. βασικα αν επετρεψε το κυνηγι στις πυροπληκτες περιοχες το κανει απο φιλεσπλαχνια.. να μην υποφερουν τα ζωακια απο ελλειψη τροφης. τα σκοτωνει για να τα βγαλει απο το μαρτυριο που ζουνε βρε κουτο..:evil::evil::evil:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και να πωωω. Αν ο γερμανος που θα το παραλαβει-γιατι απο αλλους λαους δεν ξερω να γινονται θιοθεσιες- υπογραψει ως ιδιοκτητης? πρεπει να ειναι ελληνας ο ιδιοκτητης? γιατι αν ειναι ετσι βγαζει νοημα.. απλα θελουν να ξερουν οτι τα ζωα εχουν ιδιοκτητη που επιτρεπει το ταξιδι..
Παντος σε οσα σκυλια εχω στειλει εξω, φαινονταν παντα αυτος που τα συνοδευει σαν ιδιοκτητης τους στα χαρτια και δεν υπηρχε και κανενα προβλημα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπορείς να πας σε έκθεση φτάνει να επστρέψεις με τους σκύλους σου.
Απ'ότι κατάλαβα, απαγορεύεται να ερωτευτείς μια ωραία Γερμανίδα εκθέτρια και να της χαρίσεις ένα σκύλο. Η να της τον πουλήσεις φυσικά.

:confused: Έχω μπερδευτεί..... :confused:
Με ποιό δικαίωμα θα σου πει το κράτος που θα δώσεις τον σκύλο σου;;;;
Και τι το νοιάζει;

Δεν κοιτάνε να μειωθούν λίγο οι "φωλιαστές" πρώτα! 'Η τα παράνομα Πετ-Σοπ (που δεν τσιπάρουν, δεν φροντίζουν, και που πουλούν άρρωστα κουτάβια σε παράνομη ηλικία κάτω από παράνομες συνθήκες με πλαστά χαρτιά; ).

Δεν έχουν δουλειά σοβαρή να κάνουν κι ασχολούνται με ασυναρτησίες και μπούρδες;

Μας θέλουν ΟΛΟΥΣ παράνομους τελικά;;;;; Γιατί στο τέλος δεν θα μπορεί κανείς να είναι σωστός πολίτης, όσο κι να το θέλει....
 
Last edited:




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παράληλα μπαίνουν στην Ελλάδα εκατοντάδες ανεμβολίαστα κουτάβια την ημέρα (ΟΛΑ τα των πετ-σοπ αλλά κι άλλα πολλά).

Μου φαίνεται πως θα έπρεπε να ανησυχούν πολύ (και με το δίκιο τους) για το τι ΜΠΑΙΝΕΙ, όχι το τι φεύγει, μιας και δεν έχουμε λύσσα κοντά 35 χρόνια τώρα. Κρίμα να μας το χαλάσει ένας μ......ς μαγαζάτορας.:(
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Όταν έφερα το κουτάβι μου από Μόσχα (ανεμβολίαστο) στο Ε.Βενιζέλος δεν μας ΚΟΙΤΑΞΕ κανείς καν.... Είχα 12 κιλά κουτάβι αγκαλιά και δεν ενοιαζε κανέναν. Πιο δύσκολο ήταν να φύγω από το αεροδρόμιο της Μόσχας (ακόμη και χαρτιά αποπαρασίτωσης έπρεπε να δείξω, με τα πλαστά λοιπά χαρτιά κτηνιάτρου).
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βρε παιδια.. δε φαινεται παραλογο.. αν ο καθεις μπορουσε να βγαλει εξω σκυλους χωρις να φαινεται ποιος ειναι ο ιδιοκτητης τα σκυλια μπορει να πηγαιναν για σουβλακια -σορυ ντονερ- στα καρντασια στ γερμανια.. δε λεω οτι ειναι το πιο σμαντικο που πρεπει να γινει.. αλλα δε μου φαινεται παραλογο.. μπως αμα το χαρισεις στην ομορφη γερμανιδα απλα μπορει η γερμανιδα να δηλωθει ως ιδιοκτητης?
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
«εάν Ελληνας ταξιδεύει προς το εξωτερικό θα πρέπει να υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ότι θα επιστρέψει με τα ζώα του». Σε κάθε περίπτωση, κάποιος μπορεί να ταξιδέψει μόνο με τα δικά του (το πολύ δύο) ζώα και το ταξίδι αυτό «δεν μπορεί να έχει στόχο την αλλαγή ιδιοκτησίας των ζώων, είτε για δωρεά είτε για πώληση».
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Αν τα κουτάβια που μπαίνουν στη χώρα μας από Ευρωπαϊκή Ένωση είναι κάτω από τριών μηνών, δε χρειάζεται να έχουν κάνει αντιλυσσικό, αρκεί να έχουν τσιπ, διαβατήριο και η μάνα τους βεβαίωση από κτηνίατρο. Είναι λογικό ένα κουτάβι 2 μηνών να μην έχει κάνει εμβόλια.
Τώρα για το θέμα αδέσποτα, προσπαθούν να ρίξουν στάχτη στα μάτια και να αποπροσανατολίσουν από το πραγματικό πρόβλημα. Έστω ότι (λέμε τώρα) κάποια σκυλιά πηγαίνανε για πειράματα, γούνες, σουβλάκια (you name it) γιατί δεν ασχολούνται με όλα τα υπόλοιπα που πεθαίνουν στους δρόμους μας;